Connect with Us

Çfarë po ndodh në PD?

Aktualitet

Çfarë po ndodh në PD?

Publikuar

-

Partia Demokratike po kalon një periudhë të vështirë, ku një pjesë e drejtuesve të saj, por edhe ish-senatorë dhe funksionarë të lartë kundërshtojnë veprimet e kryetarit Lulzim Basha dhe mënyrën e rizgjedhjes së tij në krye të PD.

Fillimisht u pa se kishte dy rryma që e kundërshtonin Bashën. E para kërkonte dorëheqjen e tij, analizë dhe reformim të statutit. Grupi i dytë kishte një qëndrim edhe më radikal, pasi kërkonte dorëheqje të parevokueshme të Lulzim Bashës, sepse rezultati që kishte marrë ai ishte më i ulët se ditën kur PD kishte dalë në opozitë në vitin 2013.

Por, mesa duket këto dy rryma tashmë janë bashkuar në një, sepse Basha u rizgjodh dhe ndarja e tyre ishte qëndrimi për dorëheqjen e tij. Qëndrimi i djeshëm dhe kërkesat e paraqitura për ndryshim në statut, dukej qartë që ishin përfshirë të gjitha pikat dhe pretendimet e secilës palë.

Në PD kemi zyrtarisht një kryetar dhe një lëvizje të madhe politike, e cila u duk se u venit pas rizgjedhjes së Lulzim Bsahës, por dje dha sinjalin se zërat ndryshe nuk janë shuar, por përkundrazi në shtator do të vijohet edhe me të tjera lëvizje në tentativën për të reformuar PD.

Por, edhe këtu ka një ngërç, pasi në shtator minimalisht duhet të fillojë analiza, por ajo do të bëhet nga këto struktura, ata që janë pro dhe kundër Bashës, aktualisht pjesë e sekretariatit, departamenteve, Kryesisë apo Këshillit Kombëtar.

Mandati i këtyre institucioneve përfundon në muajin nëntor të vitit 2018. Pra për edhe një vit do të jenë në detyrë, në rast se Basha nuk do të bëjë analizë shpejt e shpejt, të thërrasë Kongresin dhe t’iu shkurtojë mandatin këtyre institucioneve dhe drejtuesve përfaqësues për të paktën një vit.

Lëvizja për reformimin e PD duket e qartë në qëndrime, kërkon thirrjen e Kuvendit, ndryshime statutore, kërkon hapësirë për mendimin ndryshe, ndoshta me qëllim ka lënë në heshtje legalizimin e fraksioneve brenda PD, por ato u shfaqën me qëndrim publik.

Kreu demokrat tani ka dhe gurin dhe arën në dorë. Ai pritet që t’i “godasë” duke lëvizur shpejt, ashtu siç bëri me zgjedhjen e kryetarit të PD. Menjëherë në shtator, Lulzim Basha mund të fillojë analizën në bazë dhe zgjedhjet e strukturave në degë. Kryetarët besnikë të tij e kanë nën kontroll situatën në bazë, megjithëse kanë një parti të rrudhur dhe në minimum historik. Pra, ata nuk rrezikojnë të zgjidhen. Situata do të varet së tepërmi se si do të reagojnë kundërshtarët e Bashës në parti, a do kenë kandidatë dhe do jenë pjesë e garës apo do qëndrojnë në heshtje dhe me bojkot.

Pas përfundimit të “analizës” dhe zgjedhjeve në degë, Basha pritet të thërrasë Kuvendin Kombëtar për të zgjedhur Këshillin e ri Kombëtar të PD dhe jo më vonë se fundi i tetorit apo fillimi i nëntorit Këshilli i ri Kombëtar të zgjedhë drejtuesit e rinj, sipas një strukture tjetër të propozuar nga Lulzim Basha.

LEXO EDHE:  Çuni i Fariut për pagesat e PD nga off-shore: Socialistët po akuzojnë amerikanët

Në krye të departamenteve, në sekretariate pritet të vendosen deputetët e rinj dhe emra që do të promovojë vetë Basha. Në ndryshim nga viti 2013, ku deputetët u përjashtuan nga analiza dhe zgjedhja në strukturë, këtë herë pritet të jenë ata që do të mbulojnë zonat.

Me një shpejtësi të madhe, pas edhe disa debatesh që mund të përfshijnë PD, Basha mund të rrëmbejë në gjirin e tij disa nga “rebelët” dhe më pas do tentojë të ecë përpara, duke vënë edhe më shumë nën kontroll Partinë Demokratike. Ai do të propozojë në Kuvend një paketë ndryshimesh statutore, të cilat mund të përfshijnë dhe disa nga pikat e kundërshtarëve të tij.

Lulzim Basha, ashtu siç veproi me zgjedhjen e kryetarit, në mënyrë të shpejtë, të gabuar dhe përçarëse, pritet të bëjë dhe analizën e zgjedhjen e strukturave të PD. Kjo do t’i siguronte që asnjë emër kundërshtar të mos ketë detyrë politike, funksionale në parti.

Beteja në PD vazhdon. Ajo që po ndodh është edhe më tej, ndarja e palëve dhe qëndrimeve të tyre. Basha si tinëzar do tentojë ta përçajë mendimin ndryshe, duke afruar disa ëndërrimtarë për karrige politike dhe pushtet, të cilët për një moment do të jenë lajm, por do ngelen thjesht dhe vetëm kaq.

Basha do të marrë partinë dhe do ta udhëheqë atë drejt zgjedhjeve lokale, me shpresën e një bashkëpunimi të mëtejshëm me Edi Ramën, duke tentuar reformën territoriale, kushtetuese dhe zgjedhore.

Tre pika, të cilat Rama ia plotëson, e tërheq zvarrë në zgjedhje dhe më pas ngelet për t’u parë rezultati i Lulzim Bashës në zgjedhjet e pushtetit vendor të vitit 2019. Por, ajo që po ndodh në PD dhe ato që mund të parashikohen nuk duken shpresëdhënëse për opozitën./CityNews

Për të rejat më të fundit behuni pjesë e grupit tonë në facebook : City News Albania
KLIKO PER TE KOMENTUAR

Komentoni

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Aktualitet

Këshilla-Si të mbroni veten dhe familjen tuaj nga tërmetet

Publikuar

-

Për dallim nga llojet e tjera të fatkeqësive natyrore, tërmetet mund të ndodhin në çdo kohë, pa ndonjë njoftim. Të jesh i përgatitur për një tërmet do të bëjë ndryshimin në aftësinë për të mbrojtur veten, familjen ose shtëpinë tënde në rast të tërmetit. Vazhdoni të lexoni për të mësuar se si të përgatisni shtëpinë dhe familjen tuaj për një tërmet, si dhe çfarë të bëni gjatë dhe pas tërmetit për të qëndruar të sigurt.

Çfarë të bëni gjatë një tërmeti

Tërmetet mund të godasin krejt papritur dhe pa paralajmërim. E rëndësishme është që që në dridhjen e parë të merrni masa mbrojtëse.

Gjeni strehë në vendin më të afërt

Nëse ndodheni jashtë, gjeni strehë ku të mundeni por mos u fusni brenda.

Nëse jeni në zyrë a shtëpi, gjeni strehë në një vend të sigurt ku të jeni të mbrojtur nga gjërat që bien.

Mos lëvizni prej andej deri sa tërmeti të ketë ndalur.

Strehohu, mbulohu dhe mbahu fort

Që në goditjen e parë futuni nën një mobilje siç mund të jetë tavolina dhe qëndroni aty.

LEXO EDHE:  Patozi: Nuk kam më asnjë lidhje me partinë e Luzlim Bashës/ Ja pse nuk shkoi në Kuvend

LEXO EDHE:  Skandali/ Flamur Noka saboton analizën e Lulzim Bashës

Mos u fusni poshtë krevatëve apo dollapëve të lartë që mund të shemben.

Mbuloni kokën dhe sytë mbajini mbuluar për t’u mbrojtur nga objektet fluturuese ose ato që bien.

Me njërën dorë mbuloni kokën dhe me tjetrën mund të mbaheni në një cep të mobiljes nën të cilën jeni strehuar.

Nëse mobilja lëviz, lëvizni bashkë me të.

Qëndroni nën të deri sa të jeni të sigurtë që goditjet kanë mbaruar.

Nëse nuk qëndroni dot nën pragun e derës apo nën një mobile, qëndroni pranë një shtylle të brendshme të shtëpisë dhe mbroni kokën dhe qafën.

Pragu i Derës

Pragu i derës është një nga më të fortat e të gjithë pallatit apo godinës.

Në prag duhet të përpiqeni të mbani këmbët hapur për të ruajtur ekuilibrin, të mbështeteni në njërën anë dhe me krahë të mbani fort derën./

CNA.al

SHPERNDAJE KETE MATERIAL INFORMUES

LEXO TE PLOTE

Aktualitet

Termet i frikshem ne Shqiperi

Publikuar

-

Nga

Nje termet 5.8 balle ka goditur Shqiperine 32 km larg Tiranes, ne detin Adriatik.

Njoftohen deme materiale dhe panik tek njerzit qe kane dale ne rruget e Tiranes.

Lekundjet jane ndjere te forta  ne Tirane, Elbasan, Durres. Korce, Fier etj…

Njoftohen deme materiale…vijon

LEXO TE PLOTE

Aktualitet

Provokimi i Mustafa Nanos: Duhet të jemi më racionalë me Enver Hoxhën

Publikuar

-

Nga

Këtë verë, libri i Isuf Kalos “Blloku” ka bërë jehonë të madhe. Libri është një dëshmi e njeriut, i cili ka qenë pranë ish-diktatorit Enver Hoxha për vite me radhë, duke qenë se ishte doktori i tij personal. Megjithatë, “Blloku” i Kalos ka marrë shumë kritika.

Në monologun e kësaj të premteje në emisionin “Provokacija”, gazetari Mustafa Nano ndalet pikërisht tek ky libër. Ai thotë se mënyra se si Isuf Kalo ka folur për Enver Hoxhën është e pakuptueshme dhe e pafalshme për shumë njerëz.

 

 

Sipas tij, Kalo e ka nxjerrë diktatorin si tepër human, baba të devotshëm, bashkëshort të mirë dhe si një politikan serioz. Edhe pse ka një mendim tjetër për Enver Hoxhën, Nano thotë se “Blloku” është një dokument historik i rëndësishëm, për të cilin në të ardhmen shumë njerëz do jenë të kënaqur që ekziston.

“Më duhet të them se as mua nuk më puqet Enver Hoxha i Kalos me Enver Hoxhën që unë njoh. E megjithatë nuk jam dakord me ata që sulmojnë Isuf Kalon. Blloku i tij mund të ketë provokuar shumë vetë, ndoshta ndokënd edhe mund ta ketë lënduar por, përtej të gjitha shijeve e ndjesive individuale, ky libër është një dëshmi interesante për kohët e komunizmit. Pas 50 vjetësh askush nuk do të kujtohet ta sulmojë Isufin për anëmbajtje apo empati për të ligun. Të gjithë do jenë të kënaqur që kjo dëshmi është dhënë. E që është dhënë në mënyrë të sinqertë. Blloku është një dokument historik i rëndësishëm”, thotë Nano.

Por moderatori i “Provokacijas” thotë se ka bërë edhe një vëzhgim të fundit. Sipas tij, tashmë që jemi 30 vite pas përmbysjes së komunizmit, duhet ta gjykojmë në mënyrë më racionale diktatorin Enxer Hoxha.

Sipas tij, nuk duhen thënë thënë deklarata të panevojshme që e shndërrojnë figurën e Hoxhës si bartës të të gjitha të këqijave dhe veseve të botës.

Nano merr shembull librin e Ylljet Aliçkës në librin e tij më të fundit, ku thuhet se një grua e dënuar me vdekje u fut e gjallë në dhé. Kur fshatarët i bënë gropën u lemerisën teksa dëgjonin rënkime të dala nga thellësia e tokës.

Përshkrime të tilla na ndihmojnë të nxjerrim dufin ndaj diktatorit, por nuk na ndihmojnë për të kuptuar se kush ishte në të vërtetë ai, thotë Nano.

 “Kam vënë re që ca e ca vijojnë të flasin për Enver Hoxhën ashtu si kanë folur një ditë pas përmbysjes së regjimit të tij, domethënë duke shtënë në punë veç mllef, urrejtje, neveri, apo ku di unë. Kur bëhet ky diskutim, njerëz të tillë, që rëndom kanë edhe përvoja personale vuajtjesh e persekucioni, përpiqen ta likujdojnë Enver Hoxhën si personazh të historisë thjesht duke thënë se ai ishte një maskara, qen e bir qeni, një armik i popullit të vet, një tradhtar, etj, etj. Unë mendoj se 30 vjet pas rënies së komunizmit mund të jemi pak më racionalë. Dhe të jesh racional nuk do të thotë të mohosh që ai ka qenë një diktator. Jo, kjo gjë tanimë është e dokumentuar. Edhe komunisti më budalla, thellë-thellë, bie dakord se Enver Hoxha ishte një diktator.

Të jesh racional do të thotë të mos thuash mufka që synojnë panevojshmërisht ta shndërrojnë figurën e Hoxhës nga katran në katran me bojë, që e nxjerrin atë si bartës të gjithë të këqijave apo veseve të botës, që e nxjerrin atë edhe pervers, pedofil, manjak seksual, vrasës manjak. Ah, se harrova, edhe homoseksual. Sepse dihet se çfarë mendojnë shqiptarët për një homoseksual.

Të jesh racional është edhe të mos thuash, siç thotë Ylljet Aliçka në një libër që sapo e ka publikuar, që një grua u dënua me vdekje thjesht se Enver Hoxha donte ta kishte si të dashur dhe se ajo i tha “jo”. Për këtë “krim”, ajo u fut në dhé e gjallë. Madje, fshatarët e zonës, ku kësaj gruaje i bënë gropën, u lemerisën teksa dëgjonin ca rënkime të dala nga thellësia e tokës, që ishin rënkimet e kësaj gruaje duke dhënë shpirt. Tani, gjatë regjimit të Enver Hoxhës ka pasur pa fund drama e tragjedira humane. Kjo nuk diskutohet, siç nuk diskutohet që fajtori kryesor për ato ka qenë Enver Hoxha. Ne mund të stisim edhe tragjedira të tjera në një roman fiction. Por mund t’i vëmë pak fré fantazisë dreqi ta hajë! Një njeri që futet i gjallë nën dhé nuk ka se si të rënkojë. Aq më pak ka gjasa që rënkimet e saj të jenë dëgjuar nga fshatarët e lemerisur. Sepse do të ketë dhënë shpirt shumë kohë para se toga e varrmihësve apo xhelatëve të kenë mbledhur rraqet e të jenë larguar. Le ta themi copë: Përshkrime të tilla na ndihmojnë të nxjerrim dufin ndaj diktatorit, por nuk na ndihmojnë për të kuptuar se kush ishte në të vërtetë ai”, u shpreh moderatori i “Provokacijas”./abcnews.al

LEXO EDHE:  Një tjetër vrasje me motiv drogën

LEXO EDHE:  “Shkoi për të xhiruar shown e radhës dhe dhunoi recepsionisten e godinës”/ Bashkia e Tiranës padit Bashën

 

LEXO TE PLOTE
Lajme të Rekomanduara: