Connect with Us

Mesazhet/Burri i gjykatëses kërcënon “CityNews”-in

Aktualitet

Mesazhet/Burri i gjykatëses kërcënon “CityNews”-in

Publikuar

-

Idi Zhegu, quhet bashkëshorti i gjykatëses Suela Zhegu, i cili po kërcënon përmes mesazheve në rrjetet sociale, por edhe numrat e kontaktit, pas shkrimeve të publikuara në media disa kohë më parë për bashkëshorten e tij, gjykatësen Suela Zhegu.

Në një material të publikuar pak kohë më parë nga gazeta “Shqiptarja.com”, gjyqtarja  Zhegu akuzohet për një problematikë me lidhje familjare. Materiali, duke cituar burimin, është ripublikuar nga “CityNews”. Por nga Idi Zhegu, bashkëshorti i gjykatëses, me numër telefoni 0682046522 , në një profil në rrjetin facebook, është kërkuar heqja e materialit.

Materiali është hequr prej nesh që prej datës 18 qershor, jo sepse ishim në shkelje të ligjit, apo kishim abuzuar me detyrën, por duke qenë se ishim ripublikues dhe nga ankuesi pretendohej se botuesi kryesor e kishte hequr materialin, ne e hoqëm.

Por, fatkeqësisht, edhe pas heqjes së materialit, në dy ditët e fundit, bashkëshorti i gjykatëses Suela Zhegu vazhdon me fyerje, shpifje dhe kërcënime në inboxin e faqes tonë zyrtare në rrjetet sociale, por edhe në numrin privat të drejtuesit të CityNews.

“Hasmërinë e ke prej meje, jeta është e gjatë”, është një pjesë e mesazhit të shkruar nga Idi Zhegu, të cilin ne po e sjellim të plotë më poshtë.

LEXO EDHE:  Dha urdhrin për prishjen e objektit/ Kërcënohet me jetë kreu i IMT-së

Mesazhet kanë ardhur në mesnatën e ditës së djeshme, por ne nuk mund ta konfirmojmë dot ku ka qenë në atë moment Idi Zhegu, në krah të bashkëshortes apo diku tjetër.

Sqarimi ynë dhe denoncimi i tanishëm vjen për të treguar se nuk mjaftojnë vetëm sistemi i Drejtësisë së korruptuar në Shqipëri, që po kalon në hallka kontrolli për shkak të korrupsionit dhe abuzimit me ligjin, por tashmë qytetarët, opinioni publik, dhe vetë gazetarët duhet të dëgjojnë dhe të marrin kërcënime nga burrat apo gratë e gjykatësve.

Më poshtë po sjellim SMS, duke përsëritur njoftimin se CityNews do t’i drejtohet me kallëzim institucioneve përgjegjëse, për të kërkuar ndërhyrjen e tyre dhe zbatimin e ligjit./CityNews

Për të rejat më të fundit behuni pjesë e grupit tonë në facebook : City News Albania

Komentoni

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Kosova & Rajoni

Parlamenti i Malit të Zi, shkarkon ministrin që mohoi gjenocidin në Srebrenicë

Publikuar

-

Nga

Parlamenti i Malit të Zi, shkarkon ministrin që mohoi gjenocidin në Srebrenicë

Parlamenti i Malit të Zi, të enjten mbrëma shkarkoi ministrin e Drejtësisë dhe të Drejtave të Njeriut dhe Pakicave, Vladimir Leposaviç, për shkak të qëndrimit të tij mohues ndaj gjenocidit në Srebrenicë.

Shkarkimi i tij u bë me propozimin e kryeministrit malazez, Zdravko Krivokapiç. Për shkarkimin e tij votuan 43 nga 81 deputetet e parlamentit malazez, ndërsa 27 ishin kundër. Propozimi u mbështet edhe nga Partia Demokratike Socialiste e presidentit Milo Gjukanoviç, që është në opozitë.

Kryeministri Zdravko Krivokapiç, propozoi shkarkimin e ministrit Leposaviç, pasi që në një seancë parlamentare më 26 mars të këtij viti, ai tha se është i gatshëm të pranojë se në Srebrenicë ka ndodhur gjenocid “kur një gjë e tillë të vërtetohet përtej çdo dyshimi”.

Deklarata e tij shkaktoi reagime të ashpra në opinionin vendas e ndërkombëtar. Kritikët thanë se ministri Leposaviç sfidoi edhe legjitimitetin e Gjykatës së Hagës për krime lufte në ish-Jugosllavi, që ka konstatuar se në Srebrenicë ka ndodhur gjenocid.

Kryeministri Krivokapiç tha se Vladimir Leposaviç, si ministër ka qenë i detyruar që t’i përgjigjej pyetjes parlamentare rreth Srebrenicës në frymën e politikës së qeverisë, e jo në frymën e debatit akademik.

LEXO EDHE:  Nazarko zbulon debatet e ashpra opozitë-mazhorancë/ “Janë nën kërcënimin e SHBA”

LEXO EDHE:  Çfarë mund të presim nga ushtria ruse në të ardhmen?

“I kam kërkuar dorëheqjen sepse është më mirë që me një akt personal, të tregojmë përgjegjësi”, tha kryeministri Krivokapiç.

Megjithatë, ministri Leposaviç nuk pranoi të ofrojë dorëheqje, pasi u mbështet edhe nga një shumicë e deputetëve proserb pjesë e partive në pushtet. Partia pro-ruse në Mal të Zi, Fronti Demokratik, e mbështeti ministrin duke vlerësuar se “Leposaviç nuk tha asgjë që nuk është pozicioni i çdo serbi në Mal të Zi”.

Pjesëtarët e kësaj partie paralajmëruan se shkarkimi i tij mund të çojë në rënien e qeverisë malazeze ditëve në vijim.

Parlamenti malazez po ashtu miratoi një rezolutë me të cilën ndalohet mohimi i gjenocidit ne Srebrenicë. Në mbështetje të rezolutës votuan 55 deputetë, 19 ishin kundër dhe 7 veta abstenuan.

Në korrik të vitit 1995, forcat e serbëve të Bosnjës pushtuan Srebrenicën, një qytetit që ishte shpallur zonë e sigurt nga Kombet e Bashkuara. Më shumë se 8 mijë burra e djem boshnjakë u ekzekutuan dhe trupat e tyre u hodhën në varreza masive në zonë. Ajo ishte ngjarja më e rëndë në Evropë pas Luftës së Dytë Botërore dhe u shpall si gjenocid nga gjykatat e Kombeve të Bashkuara./ VOA

LEXO TE PLOTE

Kosova & Rajoni

Goditet nga rrufeja/ Humb jetën 51-vjeçari

Publikuar

-

Nga

Goditet nga rrufeja/ Humb jetën 51-vjeçari

Një 51-vjeçar  ka humbur jetën pasditen e sotme në Kosovë, pasi që është goditur nga rrufeja.

Lajmin për IndeksOnline e ka konfirmuar, Driton Rugova, zëdhënës i Policisë së Kosovë për Rajonin e Pejës.

“Sot, rreth 19:25 një person është sjellë në Spitalin Rajonal në Pejë, i cili sipas ekipit mjekësor, është goditur nga rrufeja dhe nuk ka arritur të mbijetojë. Vdekjen e viktimës e ka konfirmuar ekipi mjekësor”, tha Rugova./CNA.al

LEXO TE PLOTE

Politikë

Nazarko zbulon gabimin e Bashës/ Humbi shumë vota për shkak të aleancës me LSI-në

Publikuar

-

Nga

Nazarko zbulon gabimin e Bashës/ Humbi shumë vota për shkak të aleancës me LSI-në

Analisti Shpëtim Nazarko, ka analizuar mbrëmjen e sotme humbjen e Partisë Demokratike në zgjedhjet e 25 prillit.

Tkurrjen e mbështetjes për PD-në, ai e lidh me aleancat që Lulzim Basha ka lidhur gjatë kohës që ka qëndruar në opozitë.

Nazarko tha në emisionin “Real Story” se kreu i PD-së ka humbur shumë vota për shkak të aleancës së tij LSI-në.

Unë mendoj që Basha do të fitonte normalisht, sepse ka disa pika që gjykoj si një njeri që spostohem prapa në histori. Një nga gabimet e mëdha është që ai ka thënë njeri Berishës, kur bëri aleancë me Metën, deri kur do të bëhej ajo? Ja pse unë do e zgjidhja prapë Bashën në krye të PD. Unë pëlqej që ngjarjet t’i gjykoj si një njeri që rri 10 vite prapa.

LEXO EDHE:  Pse hesht Basha për mesazhet e publikuara nga Meta?/ Duma përplaset ashpër me Bushatin

LEXO EDHE:  Paralajmërimi i fortë/ Rama kërcënon mediat

Nga 2009 deri në vitin 2021 PD ka humbur dhe unë mendoj që Basha tani, ka humbur për shkak ë aleancës me LSI-në, sepse janë 160 mijë vota. Këto vota Basha thotë që më është dashur shumë t’i nxjerr nga qypi. Basha ka pasur dy probleme të mëdha.

Ka teori konspirative që është bërë bashkë me Ramën për të hequr qafe Metën. Madje dhe presidenti tha që më nxorën në pritë. Kjo është tipike e dinakëve, dembelë. Unë s’i jap meritë Bashës. Basha që kur e ka marrë në 2013-ën duhej të merrej me këtë histori”, tha Nazarko./ CNA.al

LEXO TE PLOTE