Connect with Us

 E vërteta e “Ujit të Pijshëm” për të cilën askush nuk flet

Aktualitet

 E vërteta e “Ujit të Pijshëm” për të cilën askush nuk flet

Publikuar

-

Kryetari i Bashkisë së Tiranë, Erion Veliaj prej pak ditësh ka njoftuar rritjen e çmimit të ujit të pijshëm në Tiranë.

Një vendim ky që është kontestuar thuajse nga të gjithë. Këshilltarët e Partisë Demokratike në Bashkinë e Tiranës e kanë refuzuar krejtësisht, duke e quajtur aferën e radhës korruptive të Erion Veliajt.

Edhe Shoqëria Civile ka njoftuar se ditën e sotme do të organizojë një protestë për të kundërshtuar kategorikisht këtë rritje të çmimit të ujit të pijshëm.

Përballë këtyre kundërshtimeve dhe kontestimeve, qëndrojnë argumentet e kryebashkiakut Veliaj, i cili në një seancë dëgjimore ditën e djeshme, deklaroi se kjo kishte të bënte me investimet që do të bëhen nga Bashkia me qëllimin e  vetëm që Tirana mos të vuajë asnjëherë nga mungesa e ujit, siç ka ndodhur rëndom këto ditë.

Në të gjithë këtë përplasje mes rritjes apo jo të çmimit të ujit të pijshëm në fakt qëndron një e vërtetë, që me shumë mundësi e dimë secili nga ne qytetarë të Tiranës, por që nuk është thënë deri tani.

LEXO EDHE:  Nga Bardhyl Londo/ Ku janë ata që kërkonin prishjen e Teatrit?

Veliaj nuk po rrit çmimin e ujit të pijshëm, siç ai deklaron, sepse në fakt në Tiranë uji nuk pihet. Qytetarët e blejnë ujin e pijshëm me bidona dhe kjo rritje që po bën Veliaj është një rritje ekstra që rëndon shumë në xhepin e qytetarëve.

Erion Veliaj po rrit çmimin e ujit që përdorim për të larë, për të pastruar, për nevoja të tjera, por kurrsesi atë të ujit të pijshëm, sepse për fat të keq sot Tirana nuk ka “ujë të pijshëm”, për këtë flasin më mirë vetë qytetarët që e provojnë në përditshmërinë e tyre./CityNews

Për të rejat më të fundit behuni pjesë e grupit tonë në facebook : City News Albania

Politikë

“Në këtë betejë ylli është skuadra”/ Rama sqaron përjashtim e Ditmir Bushatit nga lista

Publikuar

-

Nga

“Në këtë betejë ylli është skuadra”/ Rama sqaron përjashtim e Ditmir Bushatit nga lista

Kryeministri Edi Rama teksa ka prezantuar listën me emrat e kandidatëve për deputet në 12 qarqet e vendit, është pyetur dhe për mospërfshirjen e Ditmir Bushati, në listat për qarkun Shkodër.

“Në këtë betejë ylli është skuadra dhe unë flas vëtëm për skuadrën dhe nuk flas për individin

. Skuadra e PS është shumë më tepër sesa skuadra e deputetëve, kështu që besoj, që të gjithë kanë shumë për të dhënë dhe ata që kanë marrë më shumë kanë për të dhënë më shumë, me siguri dhe jam i bindur se pjesa më e madhe kështu do bëjë, sepse besoj se ka një kohë për të marrë dhe një kohë për të dhënë”, shtoi ai./CNA.al

LEXO EDHE:  Propaganda e Veliajt në ekran/ Ironizon ish deputeti socialist

LEXO EDHE:  Foto-Blushi i Metës i përgjigjet Veliajt/ Nuk vlen më as si gjethe Fiku

 

LEXO TE PLOTE

Politikë

Një grua zë vendin e parë në listën e Korçës/ Kush është kandidatja e PS-së

Publikuar

-

Nga

Gjatë një konference për mediat, kryeministri Edi Rama ka prezantuar kandidatët e Parrtsë Socialiste për secilin qark.

Mes të tjerave, Rama prezantoi edhe kandidaten që do të jetë e para në listën e Korçës.

Kreu i qeverisë bëri të ditur se vendin e parë në listë do ta zerë Eni Zake, e cila mban postin e anëtares së Këshillit Bashkiak të këtij qyteti dhe është administratore e Universitetit të Korçës.

“Eni Zake do jetë në Korçë: Anëtare e Këshillit Bashkiak dhe Administratore e Universitetit të Korçës. Komitetit korçar i jepet një mesazh i qartë”, theksoi Rama.

Në vitet 2005–2014 Zake ka punuar si Përgjegjëse e Sektorit të Financës dhe Personelit në radio-televizionin publik “KORÇA”.  Për një periudhë 10-vjeçare (2005 –2015) ajo ka punuar edhe si pedagoge e ftuar (part-time) në Universitetin “Fan. S. Noli“ të Korçës.

LEXO EDHE:  Kryeprokurorja sulmon ‘lali Erin’

LEXO EDHE:  Zbulohen dy “princat” e Rilindjes!/ Ja ëndrra e tyre

Në periudhën 2014-2017 punoi si Drejtore e Degës së Thesarit, Korçë (Ministria e Financave) dhe aktualisht prej prillit 2017 si Administratore në Universitetin e Korçës.

Zake është anëtare e PS, delegate për Kongresin në Forumin e Gruas Socialiste, aktiviste dhe pjesëmarrëse në takime me organizatat e partisë./ CNA.al

LEXO TE PLOTE

Politikë

Dritan Leli i refuzoi propozimin/ Rama: Është zgjedhja e tij!

Publikuar

-

Nga

Dritan Leli i refuzoi propozimin/ Rama: Është zgjedhja e tij!

Kryeministri Edi Rama gjatë konferencës për mediat, është pyetur dhe për refuzimin e kryebashkiakut të Vlorës, Dritan Leli për të qenë në listën e kandidatëve për deputetë të PS në Vlorë.

Rama tha se është e vërtetë që e ka propozuar, por ai nuk e ka parë të arsyeshme.

 “Në formimin e një skuadre ka dinamika të brendshme. Këtu nuk ka rëndësi fare se çfarë ka menduar njëri apo tjetri. Është e vërtetë që unë i kam propozuar që ai të bëhet pjesë e skuadrës, nuk e ka parë të arsyeshme, është zgjedhja e tij. Me të, pa të skuadra jonë në Vlorë do realizojë objektivin bazë dhe do shkojë shumë afër objektivit maksimal që është plotësisht i mundur sipas meje, s’ka asnjë problem”, deklaroi Rama./CNA.al

LEXO TE PLOTE