Connect with Us

Mafio-politika e rrënoi Republikën

Aktualitet

Mafio-politika e rrënoi Republikën

Publikuar

-

Ndonëse ka një histori të re, Kosova e qeverisur nga një klasë e papërgjegjshme politike që në hapat e parë u shndërrua në shtetin pa pikë perspektive, në një shtet të “nëntokës dhe krimit të organizuar”, prej nga qytetarët e rëndomtë duan të ikin urgjentisht, një orë e më parë. Kjo humbje e madhe e shpresës së qytetarëve, sipas analistëve politikë, vjen pikërisht për shkak se partitë në Kosovë, të gjitha pa dallim, si ato që qeverisin në nivelin komunal apo ato në nivelin qendror, nuk i respektojnë qytetarët fare, por janë të lidhura me mafiooligarkët e bizneseve dhe klaneve kriminale që i rrethojnë dhe ushqehen me “infuzione” milionëshe nga këto mafio-biznese, të cilat pastaj i shpërblejnë në forma të ndryshme me tenderë e leje ndërtimi… etj…etj.

Qytetari atyre u duhet vetëm për votë dhe e mashtrojnë dhe e blejnë atë në kohën e fushatave dhe sapo marrin pushtetin e nëpërkëmbin qytetarin e mashtruar dhe të varfër. Kjo lidhje e politikës skajshmërisht me krimin bën që të jenë të kompromentuara të gjitha këto parti politike, sepse që të gjitha njësoj po veprojnë, duke qenë të lidhura vetëm me mafio-biznese kriminale që kërkojnë mënyra të ndryshme për të përfituar dhe blejnë politikanët me stilin e “lagies së fytit”,gjë që u dëshmua edhe në përgjimet ku flasin Shkëlqim Devolli dhe Adem Grabovci, apo me shëtitjet e Shpend Ahmetit në Jahtin e vëllezërve Devolli, por që vazhdojnë të mbrohen nga politikanët nëpër të gjitha institucionet e larta të shtetit, nga Prokuroria e Hetuesia, nga Gjyqësori i degraduar deri në majë.

Partitë, të lidhura me mafinë

Njohësi me përvojë i zhvillimeve politikë në vend, analisti Gani Qarri pohon se mjerisht qeverisjet e inkriminuara shumëvjeçare, sidomos ato të udhëhequrat nga klani “Pronto”,për shumë vjet lanë pasoja të pariparueshme, për popullin dhe vendin tonë të vogël. “Madje, pothuajse të gjitha partitë politike pa dallim, si ato që qeverisin në nivelin komunal, edhe ato në nivelin qendror, fatkeqësisht, janë të lidhura këmbë e krye me mafio-oligarkët e bizneseve dhe klaneve kriminale, të cilat keqpërdorin votuesit në kohë fushatash zgjedhore për marrjen e votës, dhe sapo vijnë në pushtet, për interesat dhe përfitimet e veta grupore e partiake, ato e nëpërkëmbin pa asnjë mëshirë qytetarin e mashtruar e të varfër dhe nuk i respektojnë as mendojnë më fare për ta. Ndaj, e pafuqishme që t’i kundërvihet vetë sa e si duhet politikës së inkriminuar, korrupsionit dhe krimit të organizuar, kleptomanive grupore e partiake, nepotizmit dhe klientelizmit të shfrenuar politik, Kosova pësoi aq dëme të mëdha e të pariparueshme, saqë këtu stagnoi pothuajse çdo gjë dhe u larguan të gjithë investitorët seriozë nga vendi”, tha Qarri për “Kosova Sot”.

Ai konsideron se partitë politike janë kompromentuar pothuajse që të gjitha njësoj, duke qenë të lidhura ngushtë me mafiobiznese kriminale, prej të cilave vazhdojnë të ushqehen me “infuzione” milionëshe në forma dhe mënyra të ndryshme, si tenderë, troje, vendbanime dhe leje ndërtimi, për të heshtur dhe mosngritur asnjëherë zërin kundër krimit dhe korrupsionit të organizuar në vend, si metodat më fitimprurëse. “Kjo shkaktoi edhe skamje të pashembullt dhe varfëri të skajshme të popullsisë, një pjesë e së cilës, para humbjes së çdo perspektive nga politika e inkriminuar, nuk pati rrugëdalje tjetër mbijetese, as pa ardhmëri të sigurt për vete, fëmijë e familje, përpos ikjes sa më larg atdheut me kokën në duar dhe vetëm me pak plaçka mbi shpinë”, theksoi ai. “Ka rreth 18 vjet që në Kosovë vazhdon politika e tillë kleptomane dhe tmerrësisht e kriminalizuar, ndërsa fakti më bindës dhe domethënës që dëshmon këto mbrapshti të mëdha, janë si kontaktet dhe shëtitjet e të parit të Prishtinës, Shpend Ahmeti, me jahtet e kompanisë së kriminalizuar të Devollëve, aq më tepër bisedat “pa dorëza” të Adem Grabovcit me Shkëlqim Devollin dhe bosët e vet, argumente tronditëse këto që ofrohen edhe në përgjimet e shfaqura në mënyrë publike, të cilat vërtetojnë katërçipërisht veprimet mafioze të klanit “Pronto””, u shpreh Qarri.

LEXO EDHE:  Debate në Kuvend për demarkacionin/ Ja kur mbahet seanca e radhës

Oligarkët nuk dinë të ngopen

Analisti politik Skënder Mulliqi thotë se në këtë situatë të gjithë qytetarët janë të zhgënjyer e të mashtruar, sepse të gjithë e kemi menduar një Kosovë shumë më ndryshe pas largimit të forcave okupuese serbe. “Në vend të përjetimeve të mira, se pas 90 vitesh e kemi shtetin e dytë të shqiptarëve në Ballkan, filloi zhgënjimi ynë i madh. Kosova u fut në spiralen e krimit të organizuar dhe korrupsionit. Këto fenomene negative e gërryen gjithnjë e më shumë Kosovën nga brenda. Vendi më shumë u shndërrua në plaçkë, më shumë sesa në shtet të prosperuar dhe demokratik. Agonia e shtetit, të cilin nuk po e ndërtojmë mirë, po zgjat tepër shumë. Njerëzit gjithnjë e më shumë po ndihen të deprimuar nga paperspektiva e krijuar për të jetuar nga kjo kastë politike. Secili që erdhi në pushtet, duke filluar nga nivelet më të ulëta deri në ato qendrore, punuan për të përfituar personalisht, duke lënë anash interesin e përgjithshëm”, theksoi Mulliqi për “Kosova Sot”.

Sipas tij, forcimi i lidhjeve kriminale të politikës me mafinë ka bërë që të formohen grupe të interesit nga partitë kryesore politike, bartëse të pushtetit. “Këto grupe mafioze u ngritën me gjithçka mbi ligjin dhe mbi shtetin e Kosovës. Qytetarët mbeten të dorës së dyte apo bira e fundit e kavallit. Ata mbeten vetëm shërbyes dhe hyzmeqarë të atyre që erdhën në pushtet me votën e tyre .U shfrytëzuan qytetarët vetëm në kohë fushatave për t’i arritur majat e pushtetit, për t’u pasuruar në kurriz të tyre. Këto qarqe kriminale të krijuara pas luftës e kanë komprometuar dhe po vazhdojnë ta komprometojnë shtetin dhe popullin e Kosovës para syve të botës demokratike. Oligarkët politiko-financiar që shumë kohë e kanë kapur fortë shtetin për gryke. Nuk po ngopen me pasurinë e deritashme të plaçkitur”, tha Skënder Mulliqi./Kosova Sot

Për të rejat më të fundit behuni pjesë e grupit tonë në facebook : City News Albania
KLIKO PER TE KOMENTUAR

Komentoni

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Aktualitet

Këshilla-Si të mbroni veten dhe familjen tuaj nga tërmetet

Publikuar

-

Për dallim nga llojet e tjera të fatkeqësive natyrore, tërmetet mund të ndodhin në çdo kohë, pa ndonjë njoftim. Të jesh i përgatitur për një tërmet do të bëjë ndryshimin në aftësinë për të mbrojtur veten, familjen ose shtëpinë tënde në rast të tërmetit. Vazhdoni të lexoni për të mësuar se si të përgatisni shtëpinë dhe familjen tuaj për një tërmet, si dhe çfarë të bëni gjatë dhe pas tërmetit për të qëndruar të sigurt.

Çfarë të bëni gjatë një tërmeti

Tërmetet mund të godasin krejt papritur dhe pa paralajmërim. E rëndësishme është që që në dridhjen e parë të merrni masa mbrojtëse.

Gjeni strehë në vendin më të afërt

Nëse ndodheni jashtë, gjeni strehë ku të mundeni por mos u fusni brenda.

Nëse jeni në zyrë a shtëpi, gjeni strehë në një vend të sigurt ku të jeni të mbrojtur nga gjërat që bien.

Mos lëvizni prej andej deri sa tërmeti të ketë ndalur.

Strehohu, mbulohu dhe mbahu fort

Që në goditjen e parë futuni nën një mobilje siç mund të jetë tavolina dhe qëndroni aty.

LEXO EDHE:  Kryeministri i Malit të Zi anulon vizitën në Kosovë

LEXO EDHE:  Italia po “vdes”, Kosova rritet

Mos u fusni poshtë krevatëve apo dollapëve të lartë që mund të shemben.

Mbuloni kokën dhe sytë mbajini mbuluar për t’u mbrojtur nga objektet fluturuese ose ato që bien.

Me njërën dorë mbuloni kokën dhe me tjetrën mund të mbaheni në një cep të mobiljes nën të cilën jeni strehuar.

Nëse mobilja lëviz, lëvizni bashkë me të.

Qëndroni nën të deri sa të jeni të sigurtë që goditjet kanë mbaruar.

Nëse nuk qëndroni dot nën pragun e derës apo nën një mobile, qëndroni pranë një shtylle të brendshme të shtëpisë dhe mbroni kokën dhe qafën.

Pragu i Derës

Pragu i derës është një nga më të fortat e të gjithë pallatit apo godinës.

Në prag duhet të përpiqeni të mbani këmbët hapur për të ruajtur ekuilibrin, të mbështeteni në njërën anë dhe me krahë të mbani fort derën./

CNA.al

SHPERNDAJE KETE MATERIAL INFORMUES

LEXO TE PLOTE

Aktualitet

Termet i frikshem ne Shqiperi

Publikuar

-

Nga

Nje termet 5.8 balle ka goditur Shqiperine 32 km larg Tiranes, ne detin Adriatik.

Njoftohen deme materiale dhe panik tek njerzit qe kane dale ne rruget e Tiranes.

Lekundjet jane ndjere te forta  ne Tirane, Elbasan, Durres. Korce, Fier etj…

Njoftohen deme materiale…vijon

LEXO TE PLOTE

Aktualitet

Provokimi i Mustafa Nanos: Duhet të jemi më racionalë me Enver Hoxhën

Publikuar

-

Nga

Këtë verë, libri i Isuf Kalos “Blloku” ka bërë jehonë të madhe. Libri është një dëshmi e njeriut, i cili ka qenë pranë ish-diktatorit Enver Hoxha për vite me radhë, duke qenë se ishte doktori i tij personal. Megjithatë, “Blloku” i Kalos ka marrë shumë kritika.

Në monologun e kësaj të premteje në emisionin “Provokacija”, gazetari Mustafa Nano ndalet pikërisht tek ky libër. Ai thotë se mënyra se si Isuf Kalo ka folur për Enver Hoxhën është e pakuptueshme dhe e pafalshme për shumë njerëz.

 

 

Sipas tij, Kalo e ka nxjerrë diktatorin si tepër human, baba të devotshëm, bashkëshort të mirë dhe si një politikan serioz. Edhe pse ka një mendim tjetër për Enver Hoxhën, Nano thotë se “Blloku” është një dokument historik i rëndësishëm, për të cilin në të ardhmen shumë njerëz do jenë të kënaqur që ekziston.

“Më duhet të them se as mua nuk më puqet Enver Hoxha i Kalos me Enver Hoxhën që unë njoh. E megjithatë nuk jam dakord me ata që sulmojnë Isuf Kalon. Blloku i tij mund të ketë provokuar shumë vetë, ndoshta ndokënd edhe mund ta ketë lënduar por, përtej të gjitha shijeve e ndjesive individuale, ky libër është një dëshmi interesante për kohët e komunizmit. Pas 50 vjetësh askush nuk do të kujtohet ta sulmojë Isufin për anëmbajtje apo empati për të ligun. Të gjithë do jenë të kënaqur që kjo dëshmi është dhënë. E që është dhënë në mënyrë të sinqertë. Blloku është një dokument historik i rëndësishëm”, thotë Nano.

Por moderatori i “Provokacijas” thotë se ka bërë edhe një vëzhgim të fundit. Sipas tij, tashmë që jemi 30 vite pas përmbysjes së komunizmit, duhet ta gjykojmë në mënyrë më racionale diktatorin Enxer Hoxha.

Sipas tij, nuk duhen thënë thënë deklarata të panevojshme që e shndërrojnë figurën e Hoxhës si bartës të të gjitha të këqijave dhe veseve të botës.

Nano merr shembull librin e Ylljet Aliçkës në librin e tij më të fundit, ku thuhet se një grua e dënuar me vdekje u fut e gjallë në dhé. Kur fshatarët i bënë gropën u lemerisën teksa dëgjonin rënkime të dala nga thellësia e tokës.

Përshkrime të tilla na ndihmojnë të nxjerrim dufin ndaj diktatorit, por nuk na ndihmojnë për të kuptuar se kush ishte në të vërtetë ai, thotë Nano.

 “Kam vënë re që ca e ca vijojnë të flasin për Enver Hoxhën ashtu si kanë folur një ditë pas përmbysjes së regjimit të tij, domethënë duke shtënë në punë veç mllef, urrejtje, neveri, apo ku di unë. Kur bëhet ky diskutim, njerëz të tillë, që rëndom kanë edhe përvoja personale vuajtjesh e persekucioni, përpiqen ta likujdojnë Enver Hoxhën si personazh të historisë thjesht duke thënë se ai ishte një maskara, qen e bir qeni, një armik i popullit të vet, një tradhtar, etj, etj. Unë mendoj se 30 vjet pas rënies së komunizmit mund të jemi pak më racionalë. Dhe të jesh racional nuk do të thotë të mohosh që ai ka qenë një diktator. Jo, kjo gjë tanimë është e dokumentuar. Edhe komunisti më budalla, thellë-thellë, bie dakord se Enver Hoxha ishte një diktator.

Të jesh racional do të thotë të mos thuash mufka që synojnë panevojshmërisht ta shndërrojnë figurën e Hoxhës nga katran në katran me bojë, që e nxjerrin atë si bartës të gjithë të këqijave apo veseve të botës, që e nxjerrin atë edhe pervers, pedofil, manjak seksual, vrasës manjak. Ah, se harrova, edhe homoseksual. Sepse dihet se çfarë mendojnë shqiptarët për një homoseksual.

Të jesh racional është edhe të mos thuash, siç thotë Ylljet Aliçka në një libër që sapo e ka publikuar, që një grua u dënua me vdekje thjesht se Enver Hoxha donte ta kishte si të dashur dhe se ajo i tha “jo”. Për këtë “krim”, ajo u fut në dhé e gjallë. Madje, fshatarët e zonës, ku kësaj gruaje i bënë gropën, u lemerisën teksa dëgjonin ca rënkime të dala nga thellësia e tokës, që ishin rënkimet e kësaj gruaje duke dhënë shpirt. Tani, gjatë regjimit të Enver Hoxhës ka pasur pa fund drama e tragjedira humane. Kjo nuk diskutohet, siç nuk diskutohet që fajtori kryesor për ato ka qenë Enver Hoxha. Ne mund të stisim edhe tragjedira të tjera në një roman fiction. Por mund t’i vëmë pak fré fantazisë dreqi ta hajë! Një njeri që futet i gjallë nën dhé nuk ka se si të rënkojë. Aq më pak ka gjasa që rënkimet e saj të jenë dëgjuar nga fshatarët e lemerisur. Sepse do të ketë dhënë shpirt shumë kohë para se toga e varrmihësve apo xhelatëve të kenë mbledhur rraqet e të jenë larguar. Le ta themi copë: Përshkrime të tilla na ndihmojnë të nxjerrim dufin ndaj diktatorit, por nuk na ndihmojnë për të kuptuar se kush ishte në të vërtetë ai”, u shpreh moderatori i “Provokacijas”./abcnews.al

LEXO EDHE:  A është e saktë shprehja popullore se politika është k…???

LEXO EDHE:  "Në det të hapur si dhe në politikë, mbijeton më i forti apo më i miri?"

 

LEXO TE PLOTE
Lajme të Rekomanduara: