Connect with Us

10 shprehje që tregojnë menjëherë vetëvlerësimin tuaj të ulët

Aktualitet

10 shprehje që tregojnë menjëherë vetëvlerësimin tuaj të ulët

Publikuar

-

Një person vë në dukje që moti është shumë i keq. Pastaj ata menjëherë kërkojnë falje sepse mendojnë se ju nuk doni të flisni për motin. Pastaj kur kërkojnë falje që folën për motin, akoma më të turpëruar, thonë që ata e bezdisin cdo njeri. Aty kuptohet menjëherë vetvlerësimi i ulët që kanë për veten.

Më poshtë po iu shkruajmë disa shprehje që tregojnë menjëherë tek të tjerët se keni shumë pak besim tek vetja.

Thoni “më fal” 100 herë në ditë
Sipas studimeve të Insitutit të Vetëvlerësimit, kjo shprehje do të thotë se keni probleme shumë të mëdha me vetëvlerësimin tuaj, gjë e cila e bën atë person të mendojë se nëse diçka nuk shkon mirë është gjithmonë faji i tyre.

Cfarë të bëni: Nëse e keni një problem të tillë, pas çdo incidenti që iu bën juve të kërkoni falje, analizoni situatën: me të vërtetë bëtë diçka mjaftueshëm të keqe për të kërkuar falje?

“Është thjesht fat”
Disa njerëz pasi kanë arritur një farë suksesi në jetë, përgjigjen me frazën “Ishte thjesht fati”. Ata pretendojnë se thjesht ishin me fat, duke harruar se sa janë munduar për ta arritur atë rezultat. Sipas kërkimeve, ky fenomen është quajtur vetëvlerësim irracional ose i pasinqertë.

Çfarë të bëni: Pranojeni që jeni të mirë. Kur dikush iu lavdëron mësoni të thoni “faleminderit” në vend që të nxirrni justifikime.

“Më shqetëson çfarë ata mendojnë për mua”
Sipas studiuesve nga Universiteti New Hampshire (USA), njerëzit me vetëvlerësim të ulët janë më të shqetësuar nga ajo çfarë njerëzit mund të thonë për të. Ata preferojnë të komunikojnë me njerëzit negativë dhe të papëlqyeshëm (edhe pse ata i trajtojnë keq) në vend që të argumentojnë me njerëz të vërtetë që dinë të vlerësojnë.

Çfarë të bëni: Në këtë rast, ju duhet të kuptoni se çdo njeri shqetësohet vetëm për veten e tij dhe asnjeri nuk mendon për ju. Mendoni që njerëzit negativë nuk ekzistojnë dhe largojini nga jeta juaj. Çdo gjë do të bëhet më e lehtë.

“Do të bëj një pushim”
Vetëvlerësimi i ulët nuk ka vetëm shqetësime në sjellje por edhe në shëndetin fizik, siç është lodhja e vazhdueshme dhe dëshira e ulët për të berë gjëra. Në këtë mënyrë, ai person thjesht do të shmangë problemet dhe shqetësimet.

Çfarë të bëni: Nëse mendoni se kjo gjendje iu përshkruan juve duhet menjëherë të flisni me një psikolog. Sëbshku mund të arrini të rifitoni veten dhe të bëni gjëra të mira për jetën tuaj.

“Nuk e di se çfarë të zgjedh”
Nëse vazhdimisht pyesni kamarierin në restorant për më shumë kohë pasi e keni të veshtirë të zgjidhni, atëherë duhet të mendoni për vetëvlerësimin tuaj. Njerëzit me vetëvlerësim të ulët nuk mund ta bëjnë shpejt një zgjedhje shumë të thjeshtë dhe shumë shpesh ndryshojnë mendje për gjërat që zgjedhin.

LEXO EDHE:  Luana drejt suksesit ndërkombëtar? Marina i nxjerr "sekretin" përmes kësaj fotoje

Çfarë të bëni: Mundohuni të kuptoni që jeta mund të jetë shumë më e thjeshtë dhe e lumtur. Vendimet e vogla nuk do ta ndryshojnë jetën tuaj, por do t’iu ruajnë kohë dhe nerva. Nëse nuk dini çfarë të zgjidhni në restorant, thjesht kërkoni një sallatë sa për fillim.

“Unë thjesht…”
Disa njerëz mundohen të mbrojnë gjatë gjithë kohës veten, madje edhe pa ndonjë arsye të fortë. Ata mund ta interpretojnë çdo fraze, madje edhe një kompliment, si një kritikë ose sulm ndaj tyre. Për ndonjë arsye, ata fillojnë të justifikojnë veten , duke filluar me përgjigjjen “Unë thjesht…”. Për shembull, dikush iu thotë “Dukesh shumë bukur!” ndërsa ju replikoni “Është thjesht fustani i motrës sime” sikur po e akuzoni për bukurinë e saj.

Çfarë të bëni: Ju duhet të kuptoni me qartësi se çfarë iu kanë thënë dhe të përgjigjeni në mënyrë korrekte. Me mirënjohje kur iu komplimentojnë, me shpjegime kur iu bëjnë një pyetje, por asnjëherë me justifikime.

Thoni fjalë poshtëruese për veten tuaj
Disa njerëz me vetëvlerësim të ulët vazhdimisht tallen me veten e tyre dhe përdorin fjalë poshtëruese kur flasdin për veten. Atyre u duket sikur çdo njeri mendon për gabimet e tyre gjatë gjithë kohës dhe mendojnë t’u paraprijnë mendimeve të tyre.

Çfarë të bëni: Nëse ju nuk e tërhiqni vëmendjen të gabimet tuaja, të tjerët as nuk do t’i vënë re fare.

“Ndoshta ka mundësi që të kem të drejtë, por nuk jam e sigurtë”
Përdorimi i vazhdueshëm i shprehjeve si; “ndoshta”, ‘nëse nuk jam gabim”, “pak a shumë”, “ka mundësi”, këto janë justifikime të njerëzve që hedhin poshtë atë që mendojnë.

Çfarë të bëni: Filloni t’i kontrolloni fjalët tuaja, kujtoni se mendimi i asnjë njeriu nuk mund të jetë 100% i vërtetë.

“Çdo njeri mendon kështu”
Të gjitha shprehjet si; “Çdo njeri vepron kështu”, ‘Shumica e njerëzve mendojnë njëlloj”, “Çdo njeri e do” janë shëmbuj të frikës së opinionit personal.

Çfarë të bëni: Kuptojeni se formimi i opinionit tuaj personal iu bën të keni një personalitet tuajin.

“Mendoj ndryshe, por po bie dakort”
Mund të keni parë shumë njerëz që bien dakort me opinionet e të tjerëve dhe preferojnë të mos argumentojnë opinionin e tyre. Kjo në fakt nuk është një sjellje e duhur.

Çfarë të bëni: Kuptojeni më në fund se të huajt nuk mund ta dinë çfarë është më e mirë për ju dhe çfarë opinion duhet të keni./CityNews

 

 

Për të rejat më të fundit behuni pjesë e grupit tonë në facebook : City News Albania
KLIKO PER TE KOMENTUAR

Komentoni

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Politikë

“Më tha Rama të hëngsha shaminë”/ Gjuzi shpjegohet pas përjashtimit nga Kuvendi

Publikuar

-

Nga

“Më tha Rama të hëngsha shaminë”/ Gjuzi shpjegohet pas përjashtimit nga Kuvendi

Deputeti Kujtim Gjuzi ka qenë i ftuar mbrëmjen e sotme në emision “360 gradë” në Ora news, ku ka sqarur dhe përjashtimin e tij nga Kuvendi me 26 qershor, pas debateve me Ramën dhe deputetët e tjerë.

Gjuzi tha se e dënuan pasi i tha Rama në mes të Kuvendit që të hëngsha shaminë.

“Rama ka 78 vota. Nëse vjedh, intimidon dhe blen 6 vota të tjera, kjo është përgjegjësi e Ramës që do ta çojë aty ku nuk i shkon mendja.

LEXO EDHE:  Credins Bank në mbështetje të bizneseve të vogla dhe të mesme shqiptare, me garanci nga BE

LEXO EDHE:  Kylie korr sukses/ Vjen shkëlqyesi i ri

I kam thënë Ruçit që nuk të takon të rrish aty dhe më ka dënuar. Më kërkoi 10 ditë dënim, por i shkoi një diplomate dhe 4 ditë la.

Më tha Rama në mes të Kuvendit që të hëngsha shaminë. Prandaj më dënuan.”/CNA.al

 

LEXO TE PLOTE

Politikë

Bushati për rrugën me pagesë Milot-Fier/ “Kujt i duket shtrenjtë, t’i bjerë nga rruga tjetër”

Publikuar

-

Nga

Bushati për rrugën me pagesë Milot-Fier/ "Kujt i duket shtrenjtë, t'i bjerë nga rruga tjetër"

Deputeti socialist, Ervin Bushati, thotë se kujtdo që tarifa e 7.5 euro e rrugës Milot-Fier i duket e shtrenjtë, atëherë të përdorë rrugën aktuale. Këtë deklaratë Bushati e bëri në studion e “Ora News”.

“Ne kemi disa lloj mundësish si mund ti ndërtojmë këto rrugë, njëra është të rrisim borxhin dhe limitet i kemi të kufizuara aq më tepër që tani duhet të marrim borxh për të ringritur ekonominë, ose të rrisim taksat që ne nuk duam ta bëjmë, ose të bëjmë që ai që e përdor më shumë ta paguajë. Patjetër që do të ketë rrugë alternative. Ata që duan të arrijnë më shpejt do të mund të kenë një vlerë të shtuar. Nëse mendojnë se është e shtrenjtë rruga, mund të përdorin rrugën që është sot”, tha Bushati.

Projekti është kundërshtuar nga opozita, e cila akuzon se vlera e investimit është 11 herë më e lartë nga realja.  Në shtator të këtij viti Ministria e Infrastrukturës do të hapë ofertat që kompanitë do të paraqesin për ndërtimin e autostradës Milot-Fier.

LEXO EDHE:  A mund të ketë sukses lidhja me mashkullin e divorcuar?

LEXO EDHE:  Luana drejt suksesit ndërkombëtar? Marina i nxjerr "sekretin" përmes kësaj fotoje

Ky aks propozohet të jepet me një koncesion prej 35 vitesh. Në të dhënat e qeverisë parashikohet dhe fluksi i automjeteve që do të qarkullojnë, por nëse kjo nuk arrihet fituesi do të ketë garancinë e shtetit për të mbuluar humbjet në gjysmën e parë të kontratës.

Më konkretisht në materialin zyrtar parashikohet një fond prëj 121 milionë euro që do të jepet për koncesionarin për 17 vitet e para duke nisur prej vitit 2024 deri në vitin 2040.  Të  ardhurat bazë në këtë periudhë janë parashikuar të jenë  1.7 miliardë euro. /CNA.al

 

LEXO TE PLOTE

Sociale

Brataj “ultimatum”/ Kamarierët mos përdorin dorezat!

Publikuar

-

Nga

Brataj “ultimatum”/ Kamarierët mos përdorin dorezat!

Kreu i Urgjencës Kombëtare, Skënder Brataj i ka bërë thirrje kamarierëve të mos mbajnë doreza.

Sipas Bratajt, mbajtja e dorezave është burim hepatitesh pasi ato nuk ndryshohen sa herë i shërbehet klientëve të ndryshëm.

“Kamarierët mos përdorin dorezat sepse nuk i ndërrojnë sa herë i shërbejnë klientëve. Nuk kanë qenë asnjëherë të detyruara, kanë qenë të rekomanduara. Dorezat janë burim hepatitsh për vetë njerëzit, sepse t’i mbash 8 ore krijojnë problem”, tha Brataj më “Opinion”./CNA.al

LEXO TE PLOTE