Connect with Us

Agron Llakaj jep alarmin/ Biseda e papublikuar mes Ramës e qytetarëve të Memaliajt

Aktualitet

Agron Llakaj jep alarmin/ Biseda e papublikuar mes Ramës e qytetarëve të Memaliajt

Publikuar

-

Aktori i njohur Agron Llakaj përmes një bisede fiktive, por me tone ironie i ka dërguar kryeministrit të vendit, Edi Ramës një mesazh të qartë rreth asaj që po ndodh sot në vend, konkretisht me qyteterët e Memaliajt.

Përmes një postimi në rrjetet sociale, Llakaj i bën të ditur Ramës gjendjen në të cilën ndodhen sot Memaliaj, duke thënë publikisht se Memaliaj sot është një qytet që po vdes dhe që për 25 vite askush nuk ka bërë asgjë.

Më poshtë postimi i plotë i tij:

“Bashkebisedim i Edi Rames me qytetaret e Memaliaj-Mendime dhe propozime per nje qeverisje te suksesshme!

Kministri-Pershendetje te dashur miq!Sic e shikoni jemi live ne kete takim dhe drejtperdrejt ne tv ER….Se pari ju uroj te gjitheve…ta gezoni kete kryeveper te arkitektures moderne…qendren e qytetit,i cili eshte produkt i nje studioje prestigjioze franceze…,ky shesh do te kthehet ne nje qender te rendesishme te turizmit boteror (asnje nuk duartroket)

Nje ze-ka qene me i bukur me pare,nje qender plot lule e trendafila,mozaik ngjyrash te skalitura nga “arkitekti”Bajram Alite pa shkolle fare por mjeshter i lulishtes.Tani eshte komplet beton.

(kministri krruan zerin dhe bene sikur se degjon).Memaliajn qeveria jone ne keto 4 vite te ardhshme do ta bejme nje qender te rendesishme per rritjen,grumbullimin dhe tregetimin e peshkut…,ju,nga nje qytet minatoresh do te jeni qytet peshkataresh….,menjeher pas mbylljes se diges se kalivacit ne kete zone do te shtrihet liqeni me i madh ne jug dhe veriun e greqise…,qeveria do subvencionoj blerjen e barkave te peshkimit,rrjetave,arkave qe do mbushen me peshk,dhe ja ku po jua them jo pa mendjemadhesi se,peshku i memaliajt do behet me fame ne europe dhe me tej…,ketu do hapet dhe gjimnazi i peshkimit,si ta kapim peshkun,me dore,me rrjete apo me kallam,se ja ju pyes une juve…,me se kapet peshku?!

Nje ze-Me dinamit!(te qeshura,kministri qeshe t duke u ngerdheshur)he ore ka ndonje qe di te duartrokasi ketu apo ju ka ngrene gomari buken?!a doni te ardhme,dhe une per kete po flas?!

(Nje ze nga turma)-Ky lume ka dhe shume ngjala sidomos kur turbullohet uji…,apo ketu behet fjale vec per peshkun,se ne e dime qe ju i hani shume ngjalat?!…kurse ne buke,vetem buke duam…asgje tjeter!

(heshtje dhe ankth,ngrihet kryetari i bashkise)Kr bashkise-Kush foli?!

(nje ze)-une!

(nje ze tjeter dhe pastaj edhe nje ze tjeter,shume zera qe therrasin-Une!)

Edi Rama-(kryetarit te bashkise)Ulu!(turmes),kthehemi te ajo per te cilen jemi mbledhur,pra, cfar mendoni ju per qeverisjen me kete kater vjecar qe fillon?!

(nje ze)-Duam pune,jemi te gjithe ne rruge!

(kryetari me te bertitur)-kush foli kush?!(i kthehet kministrit)na falni shkelqesi,se kishim menduar qe do dilnin njerez te pakenaqur!

Edi Rama-(nen ze)gomar!jemi dhe ne transmetim live!(ngerdheshet nga publiku qe dmth si ben pershtypje)…pra,sic ju thash nqs administrata ketu nuk i pergjigjet kerkesave dhe interesave te qytetareve,kryetari neser ne mengjes te jap doreheqjen!…kush e do fjalen?!

(nje grua nga publiku kerkon te flasi por se le burri,ne fund nderhyn vet Edi Rama)…o ti zoteri,po lere ore zonjen te flasi…a dini ju ceshte respekti ndaj gruas?!(gruas)flisni zonje!

Gruaja-Zoti kminister…skemi uje,rrethuar me lume por uje pike,dritat na priten se skemi me se t’i paguajme se ska pune,ketu kush ka pak leke,hap dyqan dhe i shesim njeri tjetrit,ose me sakte i shkembejne me njeri tjetrin…kurse ne te tjeret blejme nga dy fletore ne vit per familje.

Edi Rama-po fletoret perse,apo keni filluar te mesoni anglisht?!

Gruaja-fletoret i marrim per te mbajtur shenim borxhet…aq shume fletore me borxhe kemi sa te del anglishtja pa mesuar fare…se te gjithe flasim me vete,pra zoti kminister…a ka ndonje shprese per jetet tona apo do presim…’peshkun’ te rritet…se keto qe thoni ju ne ketej i themi-peshku ne det,tigani ne zjarr?!

Edi Rama-( krruan koken dhe ndonje gje tjeter qe krruhet ne te tilla raste dhe nen ze pyet kryetarin e bashkise)..ku do hame darke,apo ikim nga Termeti sot?!(publikut)pra,ju falenderoj per mendimet tuaja dhe ju ftoj te beheni pjese e qeverisjes me oponencen tuaj…pra,ju jeni oponente a ka gje me te rendesishme se oponenca?!

(publiku)-skaaaaa….!

Edi Rama-(kryetarit te bashkise)me jep nje gote uje?!

Publiku-Skaaaaa!!!(kministri nervoz)ku eshte tualeti?!

Kryetari i bashkise-(i tregon nje lokal por kministrit i pelqen nje tjeter lokal)jo te ai se eshte me PD…shko te ky tjetri me mire se eshte me Ne?!

(kministri shkon ne tualet,shtyp galixhanin por ajo eshte bosh,bertet!)-Ska uje?!

Publiku-Skaaaaa!-

(Dhe ne fund pa shaka).Zoti Kryeminister!Memaliaj sot eshte nje qytet qe po vdes,ka 25 vjet qe asnje lloj qeverie ska bere as minimumin per jetet e atyre qytetareve,ish minatore….,e nqs e ke vet timonin ne dore…,shpresoj qe ‘autobuzi’ yt te kthehet ne Memaliaj…,per pune,uje,drita.Ne shekullin e 21 dhe sa pak kerkojne? falemnderit!Agron Llakaj”.

KLIKO PER TE KOMENTUAR

Komentoni

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Aktualitet

Plas në Digitalb, stafi letër aksionarëve: Me detyrim të dalim në rrugë të madhe

Publikuar

-

Nga

Stafi i Digitalb, gati 80 drejtues në vite të kompanisë nëpëmjet një emaili në mbrëmjen e 14 Gushtit, i janë drejtuar aksionarëve të kompanisë, pas largimeve masive të filluara kohët e fundit nga Vjollca Hoxha, cna.al ka siguruar emalin e plotë.

Shumë emra të rëndesishëm, themelues dhe menaxherë të kompanisë po hiqen dhe po hidhen në rrugë me detyrim, shkruhet në emailin që stafi ka shpërndarë pë aksionarë e kompanisë.

Më poshte teksti i plotë dhe nje foto e emailit që qarkullon në Digitalb.

Përshëndetje aksionarë të DigitAlb-it!
Të gjithë ju që ju bashkuat ëndrrës së Tan Hoxhës për të ngritur Platformën që do bënte dhe vazhdonte revolucionin mediatik në Shqipëri e do ishte “URA” lidhëse e gjithë shqiptarëve!
ËNDRRËS që ne, stafi, I BESUAM dhe jetuam duke punuar për 15 VITE…
Po ju shprehim direkt shqetësimin tonë, për çfarë po ndodh në DigitAlb-in ku ne me vite punuam, sakrifikuam po edhe shijuam, se e kishim Familjen tonë!
Siç besojmë jeni në dijeni;
Që me ardhjen e Administratorëve të rinj të gjitha gjërat në DigitAlb nisën dhe vazhdojnë të ndryshojnë për keq në çdo aspekt.
Dhe këtë, s’ka mbetur njeri pa e ndjerë e pa e folur edhe në popull apo thënë ndryshe, klientët…
Plus kësaj, nisi një fushatë spastrimi “etnik” tek punonjësit, pa u bazuar në asnjë kriter profesional. Për më tepër; Heqje masive profesionistësh nga puna, pa mbështetje në asnjë strategji zhvillimi apo financiare, afatmesme apo aftgjatë, siç do duhej të funksiononte vërtet në një kompani e siç ndodh kudo në botë. Por mbi të gjitha e më flagrantja, pa asnjë vendimarrje tuajën si ‘Asamble e Aksionarëve’ të DigitAlb!
Mjafton të përmendim largimin e mbi 90% të Drejtorëve kryesorë të kompanisë, që bashkë edhe me kërkesat ULTIMATIVE për dorëheqje të menjëhershme deri edhe tek stafi ekzekutiv në bazë, arrijnë aktualisht në rreth 80 vetë!
Por ky spastrim po vazhdon dita ditës dhe fryma e pasigurisë që ka asgjësuar atë të familjaritetit që ekzistonte dhe e karakterizonte deri dje DigitAlb, shto këtu dhe uljet e rrogave në nivele ordinere, deri edhe tek shoferët, ka bërë që edhe ata të mbeturit ende momentalisht të jenë me CV në dorë, gati për të ikur sapo t’ju dalë alternativa e parë…
Tani, pavarësisht problematikave tuaja me ish-Administratorin, Albanin që gjithësesi për ne në ato vite ishte një lider; po me ne stafin ç’patët…?!
Tek e fundit të gjithë ne punonjësit e larguar deri më tani, që në fakt U PËRZUMË pa asnjë motiv mospërmbushjeje profesionale në gjithë këto vite pune, sakrifice e jete në DigitAlb, jemi gati 80 FAMILJE me gjithë peshat sociale që rëndojnë në Shqipëri. Si mundet që kështu befas, brenda ditës, të na kërkohet me detyrim të dalim në rrugë të madhe, ndërkohë që jemi familjarë me fëmijë për të rritur e shkolluar dhe kredi për të paguar…?!
Ka mes nesh nga ata që ishin të vetmit të punësuar nga pjesëtarët e familjes. Dhe tani s’janë më!
Me çfarë ta paguaj tani unë çerdhen e fëmijës tim?
Me çfarë ta paguajë ai tjetri qeranë e shtëpisë ku ka futur familjen apo ajo kolegia tjetër kredinë bankare, që tek e fundit i është miratuar me garancinë se punonte në DigitAlb?!
Ç’kusur kanë fëmijët tanë që tani s’mbajmë dot as premtimet që u kemi dhënë, edhe për shkollën e tyre…?!
Ça faji kemi që besuam tek ju?
Deri dje të gjithë ndiheshim krenarë në familjet tona sepse punonim në DigitAlb…
Deri dje në DigitAlb organizonim fushata bamirësie për familjet në nevojë…
Tani vetëm prej tekave të shfrenuara të një zonje, krejt ndryshe nga vizioni i themeluesit, DigitAlb ka arritur ne pikën që po nxjerr me radhë sa e sa familje në mes të rrugës, duke i detyruar të luftojnë deri për bukën e gojës!
Pse tani heshtni të gjithë dhe bëni sikur s’na njihni e as na keni parë kurrë?!
Kemi punuar per ju! Me vite! Me plot përkushtim!
Kishim investuar pasion e besim me punën tonë gjithë këto vite, duke refuzuar jo një herë edhe Oferta joshëse më të larta, pasi BESONIM në ëndrrën që po punonim të ndërtonim, në atë Platformë ku ju të gjithë jeni aksionarë, por jo pa përgjegjësi!
Po tani? Çfarë bëmë ne gabim, që pas gjithë atyre viteve punë, përkushtim e besim, nga ju aksionarë të merrnim këtë “shpërblim”…?!
Stafi i DigitAlb

 

 

LEXO TE PLOTE

Aktualitet

KQZ u “mbyll derën” aleatëve të Bashës/ LSI: Nuk do të ndalemi

Publikuar

-

Nga

Mbledhja e Komisionit Qendror të Zgjedhjeve dështoi pasi anëtarët e KQZ nuk u paraqitën, me përjashtim të kreut të saj, Klement Zguri. Duke qenë se nuk mund të ketë diskutime pasi nuk formohet kuorumi, mbledhja u anulua pa përcaktuar një datë tjetër se kur mund të mblidhet.

Lidhur me këtë ngjarje ka reaguar edhe përfaqësuesi i LSI-së, Muharrem Caka i cili tha se mungesa është e qëllimtë dhe politike.

Caka tha se LSI-ja ditën e hënë do të sjellë kërkesën për regjistrimin në zgjedhjet lokale të 13 tetorit.

“Në respekt të dekretit të Presidentit për caktimin e datës së zgjedhjeve në 13 Tetor dhe afatit në 2 gusht, LSI, PR dhe PAA paraqitën kërkesën për fillimin e procedurave. 30 qershori u shfuqizua si datë zgjedhjesh nga Presidenti. Vetëm Kushtetuesja mund të shprehet për dekretin e Presidentit. Mungesa e anëtarëve është e qëllimtë, politike.

Dekreti i Presidentit është në fuqi dhe ne do të respektojmë parashikimet. Do të sjellim të hënën kërkesën për regjistrimin në zgjedhje. Kodi parashikon që KQZ-ja ka detyrimin të nisë procedurat dhe së pari duhet të merrte parasysh kërkesën. Në Kolegj? Do të ndjekim të gjitha hapat. Prevalon Kushtetuta mbi lejen e tyre vjetore” tha përfaqësuesi i LSI-së, Muharrem Caka./CNA.al

LEXO TE PLOTE

Aktualitet

Teuta i ‘rrëmben’ Kukësit Stivi Frashërin

Publikuar

-

Nga

Ende s’është bërë zyrtare, por Stivi Frashëri do të jetë largimi i radhës te skuadra e Kukësit. Burime të sigurta pranë futbollistit bëjnë me dije për newsport.al që titullari i portës verilindore nuk do të vijojë më bashkëpunimin me nënkampionët.

28-vjeçari korçar preferon të ndërrojë ambient në sezonin e ri dhe të njëjtat burime tregojnë se është arritur akordi me “Djemtë e Detit”. Pra, në edicionin e ri futbollistik ai do të mbrojë katërkëndëshin e skuadrës së Bledi Shkëmbit.

Kujtojmë që “gardiani” i njohur është prej dy vitesh pjesë e Kukësit. Paraqitjet e tij me verilindorët kanë qenë relativisht pozitive, por shpesh herë nuk ka mundur t’i shpëtojë edhe kritikave.

Ka një CV të pasur pasi ka kontribuar me skuadra me emër si Flamurtari, Tirana, ndërsa është formuar te ekipi i Bylisit. Tashmë pritet të shihet se si do të vijojë aventura e tij e re në portën e durrsakëve.

LEXO TE PLOTE
Lajme të Rekomanduara: