Connect with Us

Gazetari sulmon ashpër Bashën/Më tregoni varrin t’i çoj një LULe!

Aktualitet

Gazetari sulmon ashpër Bashën/Më tregoni varrin t’i çoj një LULe!

Publikuar

-

Gazetari Bledian Koka, i cili iu bashkua publikisht “Lëvizjes për Ringritjen e PD” të udhëhequr nga Astrit Patozi, ka bërë një reagim të fortë kundër Lulzim Bashës.

Në rrjetet sociale, gazetari Koka shkruan se farsa elektorale në PD ishte treguesi më i mirë i asaj çka do të jetë kjo parti në 4 vitet në vijim.

Më tej, ai e krahason Bashën me Ramën, teksa thekson se mashtrimet e tij janë të njëjta me të vërtetat e kryeministrit, ku produkti final i të dyve është e keqja për shqiptarët.

Ja reagimi i plotë:

PD, me tregoni varrin ti çoj nje LULe…
Farsa elektorale ne PD, ishte treguesi me i mire e i asaj cka do te jete kjo parti ne 4 vitet ne vijim. Opozite? Ai qe nuk e ben 4 vjet, garanton se nuk do ta beje as per 4 te tjera. Po pertej kesaj, me ben pershtypje premtimi i Lulzim Bashes: “Do te rrisim rolin e anetarit te partise dhe vleren nje anetare nje vote ne te gjithe vendimarrjen”. Ca patetizmi… Qe te jesh i besueshem neser, duhet ti kesh sherbyer te vertetes dje. Qe te jesh demokrat neser, nuk duhet te kesh qene autokrat deri dje. E te jesh mashtrues kalibri sot e gjithe diten, kjo nuk vjen si pasoje se ke qene i sinqerte dje. Po çfare e pengoi Lulzim Bashen te merrte mendimin e anetaresise se PD-se ne 4 vitet e fundit, dhe qe ai garanton se do e marre ne konsiderate 4 vitet ne vazhdim? Cfare e pengoi Lulzim Bashen qe ta demokratizonte PD-ne dje, dhe qe nuk do ti behet pengese neser. Lulzim Basha per te marre partine peng njehere e pergjithmone ka vendosur te artikuloje ate qe di te beje me mire, te thote mashtrimin e radhes. Ai po u thote demokrateve se ndersa do ti mbaje peng, do t’iu njohe atyre statusin e njerezve te lire. Basha po i tall demokratet ku duke i mashtruar cdo dite, u thote se per ta ajo do te jete e verteta e vetme qe duhet te dine. Edi Rama ka qene me i sinqerte me socialistet ne diktaturen e tij per te patur partine, sesa Lulzim Basha me mashtrimet qe ua shet demokrateve per demokraci. Pra, e verteta e Edi Rames dhe mashtrimi i Lulzim Bashes sot jane te barabarte, sepse produkti final eshte i njejte, e keqja per shqiptaret. Te nenshtruarit e zakonshem do te vijne ne kete status e do me argumentojne se Luli u gabua kur i mashtroi dhe se fajin e ka Tit Patozi qe lu bixhoz. Servilet e perjetshem do te vijne ne kete status per te me share mua, ashtu sic i shajne ata qe i urdherojne ta bejne kete kundrejt meje. Bejeni, bejeni dhe mos u kurseni, sot eshte dita te tregoni sa te vertete jeni ne nenshtrimin tuaj ndaj atyre qe ju genjejne se do kujdesen per ju…
p.s…sa per gjithcka tjeter, ka call center ke lokali i deputetit numer 2…/CityNews

Për të rejat më të fundit behuni pjesë e grupit tonë në facebook : City News Albania

Komentoni

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Aktualitet

Qytetarët “çmenden” pas Përputhen/ Kikia drejton gishtin nga media: Nuk e ka fajin turma

Publikuar

-

Nga

Padia e Berishës ndaj Blinken/ Kikia: Provë e fortë për drejtësinë

Gazetari Mentor Kikia ka folur për emisionet që kanë tërhequr vëmendjen e audiencës, kur kohët e fundit janë parë qytetarët që të vrapojnë pas ish-konkurentëve të “Përputhen” vetëm e vetëm për të bërë një foto.

Kikia tha se në këto raste nuk do të fajësonte turmën, por median që sipas tij nuk po prodhon kulturë.

Sot nuk prodhohet më kulturë. Shumë qyteta kanë një mungesë teatri, televioznet kanë mungesë emisonesh për fëmijë dhe për këtë do fajësoj median dhe jo turmën”, u shpreh ai në emisionin “Të paekspozuarit” të Ylli Rakipit.

Më tej gazetari deklaroi: “Populli gjithandej është popull. Mes turmës dhe medias do fajësoja median sepse është më e përgjegjshmë mbi atë që i bën turmës dhe mendoj se dhe ata që i prodhojnë këto emisone janë koshientë, por kjo është biznes. Gabimi qëndron te ajo shtresë e shoqërisë që duhet të jetë pararoja e shoqërisë.

Se një 5% është ajo që prodhon kulturën, shkencën pjesa tjetër është popull, këtu është prishur ky ekulibër, nuk kemi një shtresë që të prodhojë këtë. Dhe kështu turren këto turma pas atij personi që kanë parë në televizion. Pse nuk ka kinema, teatër, emisone për fëmijë. Kur duhet që këto mend të bëhen bashkë për një drejtim të caktuar për të bërë një vërejtje të madhe nuk e bëjmë dhe drejtojmë gishtin tek ajo turma që do vazhdojë të rritet”./ CNA.al

LEXO TE PLOTE

Bota

Përfaqësuesi amerikan propozon takim me udhëheqjen e Koresë së Veriut

Publikuar

-

Nga

Përfaqësuesi amerikan propozon takim me udhëheqjen e Koresë së Veriut

Përfaqësuesi amerikan për Korenë e Veriut propozoi të hënën një takim me udhëheqjen e Phenianit “kudo, kurdo dhe pa parakushte” ndërkohë që ende nuk ka pasur kontakte publike mes administratës së Presidentit Biden dhe Koresë së Veriut.

Deklarata e emisarit amerikan, Sung Kim pason komentet që bëri javën e kaluar udhëheqësi koreano-verior Kim Jong Un duke reaguar ndaj një analize të fundit të Uashingtonit mbi qëndrimin amerikan ndaj këtij vendi të izoluar komunist. Udhëheqësi koreano-verior u shpreh se Pheaniani duhet të përgatitet si “për dialog, ashtu edhe për ballafaqim”.

Administrata e Presidentit Biden më parë pat premtuar “një qëndrim praktik, të kalibruar” përfshirë përpjekje diplomatike për të bindur Phenianin të heqë dorë nga programi i armëve bërthamore dhe i raketave balistike.

“Vazhdojmë të ushqejmë shpresa se Koreja e Veriut do t’u përgjigjet pozitivisht orvatjeve tona dhe ofertës për t’u takuar kudo, kurdo dhe pa kushte,” tha përfaqësuesi amerikan Sung Kim gjatë një vizite pesë ditëshe në aleatin e Amerikës, Korenë e Jugut.

Javën e kaluar Kim Jong Un tha se situata ushqimore në Korenë e Veriut është “e tenionuar” duke u rënë këmbanave të alarmit për problemet në sektorin bujqësor që prej vitesh ndesh vështirësi akute për të përmbushur nevojat e këtij vendi të izoluar. Koreja e Veriut ka vetë-imponuar një bllokadë edhe më të rëndë si mbrojtje nga pandemia.

LEXO EDHE:  Incidenti në Elbasan/ Patozi: Shqiptarët duhet të ndërrojnë dyqanin e ballokumeve

LEXO EDHE:  Taktika e PD për zgjedhjet/ Frrok Çupit: Bashën e shikoj me premtime anemike

Sipas televizionit shtetëror të Koresë së Veriut, Kim Jong Un dhe udhëheqës të tjerë kishin diskutuar “masa emergjente” në përgjigje të “krizës aktuale ushqimore”.

Koreja e Veriut këmbëngul se nuk është identifikuar asnjë rast me koronavirus në vend, një pretendim që analistët e vënë në pikëpyetje. Autoritetet e Pheanianit kanë imponuar masa të forta për të mbyllur kufijtë gjë që ka prekur edhe furnizimet jetike nga Kina si dhe ndihma të tjera ndërkombëtare.

Diplomati amerikan Sung Kim u bëri thirrje Kombeve të Bashkuara të zbatojnë plotësisht sanksionet kundër Phenianit, të cilat prekin importimin e naftës dhe eksportin e qymyrgurit, tekstileve, peshkut dhe produkteve të tjera./ VOA

LEXO TE PLOTE

Bota

Kreu i Bundestagut gjerman ofron ndihmesë në zgjidhjen e dialogut Kosovë-Serbi

Publikuar

-

Nga

Në përgatitje të raundit të dytë të bisedimeve mes Kosovës dhe Serbisë, edhe kryetari i parlamentit të Gjermanisë, Wolfgang Schäuble, po përpiqet të japë ndihmesë në arritjen e një marrëveshjeje mes Kosovës dhe Serbisë.

Presidenti i Bundestagut,  Wolfgang Schäuble priti të hënën, më 21 qershor,  homologun e tij kosovar, Glauk Konjufca. Në qendër të bisedimeve në ndërtesën e Rajhstagut në Berlin ishte anëtarësimi i mundshëm i Republikës së Kosovës në BE dhedialogu me Serbinë, thuhet mes të tjerash në një deklaratë të Bundestagut.

“Nisur nga sfidat globale, duhet të arrijmë që ta mbajmë Evropën të qendrueshme dhe këtu hyjnë edhe marrëdhëniet e qendrueshme ndërmjet vendeve të Ballkanit Perëndimor”, tha Schäuble.

Kryetari i Bundestagut u tregua i gatshëm  të japë kontributin e tij për dialogun. “Ne do të jepnin me kënaqësi ndihmesën tonë nëpërmjet  kontakteve midis parlamentarëve, për të mbështetur procesin e normalizimit ndërmjet Kosovës dhe Serbisë”, ka thënë Schäuble, sipas deklaratës së Bundestagut.

Dialogu mes Kosovës dhe Serbisë ka mbetur në vend për momentin, për shkak të çështjes së krijimit të Asociacionit të Komunave me Shumicë Serbe, i cili ka qenë pjesë e marrëveshjeve të mëparshme të dialogut të zhvilluar në Bruksel.

LEXO EDHE:  Basha flet në parlament/ Mazhorancë e drogës dhe krimit

LEXO EDHE:  Incidenti në Elbasan/ Patozi: Shqiptarët duhet të ndërrojnë dyqanin e ballokumeve

Por ngritja e një asociacioni të tillë është hedhur poshtë nga Gjykata Kushtetuese e Kosovës, dhe hidhet poshtë pothuajse nga i gjithë spektri partiak në Kosovë. Kryetari i parlamentit të Kosovës, Glauk Konjufca, i tha Deutsche Welle-s, në një intervistë, se krijimi i një Asociacioni të tillë me kompetenca ekzekutive do të shkatërronte funksionalitetin e shtetit të Kosovës dhe është kësisoj i papranueshëm nga ana e Kosovës.

Temat e tjera në takimin e parë të Konjufcës në Berlin, në cilësinë e kryeparalamentarit, ishte liberalizimi i vizave për qytetarët e Kosovës dhe reformat e planifikuara të sistemit arsimor, në të cilin Kosova dëshiron të orientohet te sistemi i dyfishtë (mësim dhe praktikë) që përdoret në Gjermani. Dy krerët e parlamentit biseduan edhe për pandeminë dhe sfidat e saj.

Nga Bundestagu bëhet e ditur se të premten, më 25 qershor, Wolfgang Schäuble do të presë në selinë e tij në Berlin edhe presidentin e Parlamentit të Serbisë, Ivica Dačić. DW

LEXO TE PLOTE