Connect with Us

Foto Faktet- Basha në pikiatë!/Tre qytetet që iu bashkuan Patozit

Aktualitet

Foto Faktet- Basha në pikiatë!/Tre qytetet që iu bashkuan Patozit

Publikuar

-

Kreu i vetëngrirë i Partisë Demokratike, Lulzim Basha, po lëviz çdo gur për të çuar drejt rrënimit total partinë e dytë më të madhe në vend. Pas rezultatit katastrofik që pësoi në zgjedhjet e 25 qershorit, Lulzim Basha nuk dha dorëheqjen dhe as pranoi të bënte një analizë të rezultatit dramatik, por u mjaftua me vetëngrirje, duke rikandiduar sërish për postin e kryetarit.

Pasi përçau dhe rrënoi Partinë Demokratike deri në çdo qelizë, Basha hapi garën për kreun e ri, ku edhe këtu gaboi. Ai përjashtoi nga gara kundërshtarët, shkeli me të dyja këmbët statutin e partisë, nuk pranoi analizë, nuk bën publike listën e anëtarësisë, dhe për këto e shumë arsye të tjera Lulzim Basha po zhvillon një garë false dhe të pambështetur nga demokratët.

Shumica e demokratëve në mbarë vendin janë ngritur njëzëri kundër tij, me peticione e protesta, duke kërkuar anulimin e garës farsë.

Nga ana tjetër, disa nga figurat e rëndësishme dhe me peshë në Partinë Demokratike kanë krijuar lëvizjen për ringritjen e PD, të kryesuar nga ish-nënkryetati i kësaj partie, Astrit Patozi, së cilës u janë bashkuar dhe ish-ministri i qeverisë Berisha, Besnik Mustafaj, kryetari i këshilltarëve të djathtë në Bashkinë Tiranë, Leonard Olli, këshilltari Fabian Topollaj, anëtarë të shumtë të Këshillit Kombëtar të PD, apo edhe gazetarë, siç ishte Bledian Koka, etj.

Ky i fundit ka nisur takimet me demokratët e zhgënjyer nga Basha në të gjitha strukturat e PD në mbarë vendin.

Ndalesa e parë ishte në qytetin e Durrësit, ku në takimin e Astrit Patozit u bashkuan një numër i madh demokratësh. Ky ishte takimi i parë që nxori në shesh dështimin e Lulzim Bashës me demokratët në Durrës. Ky i fundit shkoi në qytetin bregdetar për të kërkuar votat e demokratëve për 22 korrikun, por u braktis prej tyre, madje pati dhe peticion kundër kreut të PD për anulimin e garës false. Salla ishte pothuajse e boshatisur, ku Basha u dëgjua vetëm nga servilët e tij dhe ata që i shkojnë pas për të ruajtur karrigen. E kundërta ndodhi në takimin e Patozit, i cili mbushi sallën plot me demokratë, që iu bashkuan kësaj lëvizjeje që në takimin e parë për ringritjen dhe shpëtimin e PD.

LEXO EDHE:  Nga Astrit Patozi/ Për të pasur një Shqipëri më të mirë duhet një “tërmet” tjetër

Nalesa e dytë e lëvizjes për ringritjen e PD ishte Vlora. Patozi shkoi në qytetin tjetër bregdetar menjëherë pas Bashës dhe po në të njëjtën sallë. Teatri “Petro Marko”, i cili në takimin e Bashës shpërtheu në thirrje kundër tij, për Patozin u ngrit në këmbë duke e pritur me duartrokitje. Pra, demokratët vlonjatë treguan hapur zhgënjimin dhe braktisjen që i kanë bërë Lulzim Bashës, ku përveç protestave e thirrjeve kundër tij, firmosën dhe peticion për anulimin e garës.

E njëjta situatë, mbase dhe më zhgënjyese për Lulzim Bashën, ishte në qytetin e Korçës. Demokratët korçarë treguan mbështetjen më të madhe ndaj Astrit Patozit, i cili mbrëmjen e kaluar shpalli pikërisht nga qyteti juglindor “Lëvizjen për ringritjen e PD”. Ndryshe nga Lulzim Basha, i cili e nisi fushatën e tij në strukturat e PD pikërisht nga Korça, por që nuk u mirëprit prej tyre, pasi korçarët ishin ndër më të pakënaqurit me listën personale të kandidatëve për deputetë që iu paraqiti në fushatën e 25 qershorit dhe që pakënaqësinë e shprehën hapur edhe në garën për kreun e ri të PD, e kundërta ndodhi mbrëmjen e kaluar me Patozin. Ky i fundit shkoi në Korçë si shpresë për shpëtimin dhe ringritjen e PD dhe për këtë fitoi një mbështetje të madhe të demokratëve.

Korça konfirmoi një rritje të madhe të “Lëvizjes për Ringritjen e PD”, e cila sapo ka nisur misionin e saj, ku është ndalur deri më tani në vetëm tre qytete, dhe që pritet të marrë frymë dhe të rritet akoma më shumë, teksa do përshkuajë mbarë vendin. Kësaj lëvizjeje iu bashkuan në qytetin juglindor edhe tre deputetë, si Eleina Qirici, Ridvan Bode dhe Gjergji Papa.

CityNews iu sjell më poshtë fotot krahasuese të Bashës dhe Patozit në secilin prej takimeve të zhvilluara në këto tre qytete./CityNews

Për të rejat më të fundit behuni pjesë e grupit tonë në facebook : City News Albania

1 Koment

Komentoni

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Kronika

Të shtëna me armë zjarri në Tiranë/ Dyshohet për një viktimë

Publikuar

-

Nga

Kris arma në Shkodër/ Çfarë po ndodh?

Një ngjarje e rëndë ka ndodhur pak minuta më parë në lagjen 5 Maji, në Tiranë.

Mësohet se gjatë një konflikti ka mbetur i plagosur me armë një person, identiteti i të cilit ende nuk bëhet me dije.

Dyshohet se si pasojë i plagosuri ka humbur jetën, ndërsa nga informacionet paraprake, nuk raportohet për shkaqet e konfliktit.

LEXO EDHE:  U zgjodh në Kryesinë e PD-së/ Alizoti: Nuk jam dakord me kryetarin Basha

LEXO EDHE:  44 milion euro për kompaninë greke/ Strazimiri: Qeveria ia faturoi shqiptarëve

Ndërkohë, policia ka shkuar në vendngjarje dhe ka hapur hetimet për zbardhjen e plotë të saj./ CNA.al

LEXO TE PLOTE

Bota

Izraeli provokon luftë me Jeruzalemin/ Hidhen raketa në Gaza, 20 të vdekur

Publikuar

-

Nga

Izraeli provokon luftë me Jezuralemin/ Hidhen raketa në Gaza, 20 të vdekur

Është tensionuar në Izrael ku kanë filluar sulme ajrore me raketa kundër militantëve në Rripin e Gazës.

Ministria palestineze e shëndetësisë e drejtuar nga Hamasi në Gaza tha se 20 vetë, përfshirë fëmijët, kanë vdekur në sulme.

Duket se tensionet kanë kapur kulmin, aq sa Hamasi ka sulmuar me raketa mbi Jeruzalem, sa që detyruan edhe parlamentit të evakuohet, shkruan BBC news.

Kundërpërgjigjia nuk vonoi dhe Izraeli nisi sulmet ajrore mbi Gaza, ku ndodhet dhe baza e militantëve të Hamasit.

LEXO EDHE:  U zgjodh në Kryesinë e PD-së/ Alizoti: Nuk jam dakord me kryetarin Basha

LEXO EDHE:  44 milion euro për kompaninë greke/ Strazimiri: Qeveria ia faturoi shqiptarëve

Prej ditësh vijojnë tensionet kryesisht mes protestuesve palestinezë dhe Policisë së Izraelit, ndërkohë që Hamasi i Gazës ka kërcëntuar vazhdimisht se do të sulmojë.

Nga pala izraelite ndërkohë pretendojnë se kanë vrarë 3 militantë të Hamasit, kurse kryeministri Netanyahu ka theksuar se Hamasi tashmë ka kaluar vijën e kuqe.

LEXO TE PLOTE

Aktualitet

Atentati në Vlorë/ Artan Hoxha zbërthen skemën: Eliminuan objektivin për pesë sekonda

Publikuar

-

Nga

Atentati në Vlorë/ Artan Hoxha zbërthen skemën: Eliminuan objektivin për pesë sekonda

Gazetari Artan Hoxha ka komentuar mbrëmjen e sotme atentatin në Vlorë, ku mbeti i vrarë 40-vjeçari Bledar Birçaj.

Në një intervistë për “Opinion”, Hoxha deklaroi se pjesë e këtij atentati ishin dy qitësa, që sipas tij janë profesionistë dhe arritën të kryenin objektivin e tyre për 5 sekonda.

Janë dy qitës dhe janë me eksperiencë. Ata janë të koordinuar në mënyrë perfekte se nuk e kanë dëmtuar personin tjetër që ishte pasagjer. Viktima është një njeri 45 vjecc. Agresorit të parë i bie automatiku dhe në atë moment del personi që ishte në sedilien e pasme. Nëse ata domnin të shkaktonin viktima të tjerë e kishin më të lehtë. Viktima ka ardhur para tre javësh nga Spanja. Ajo që bën përshtypje është fakti që të dy qitësat mbajnë një pozicion diagonal për të mos dëmtuar pasagjerin. Është një fragment sekonde, jo më shumë se 5 sekonda. Është një goditje shumë e shpejt. Kjo është vrasje tipike mafioze”, tha Hoxha./CNA.al

LEXO TE PLOTE