Connect with Us

Horoskopi “nxjerr zbuluar” meshkujt/ Si tradhton çdo shenjë?

Kuriozitete

Horoskopi “nxjerr zbuluar” meshkujt/ Si tradhton çdo shenjë?

Publikuar

-

Asnjë femre nuk i pëlqen të zbulojë që i dashuri i saj e ka tradhtuar, e më keq akoma të tradhtohet vazhdimisht pa e kuptuar fare.

Por, shqetësimin tuaj femra i erdhi fundi. Tani në ndihmë ju vjen astrologjia për të kuptuar nëse një mashkull është tradhtar nga veprimet që bën ky i fundit. Më poshtë mund të lexoni sesi tradhtojnë meshkujt e çdo shenje.

Dashi – Meshkujt e shenjës së Dashit, janë shumë të përkushtuar në një lidhje. Por nëse ata fillojnë të tradhtojnë do e kuptoni menjëherë pasi do të jenë gjatë gjithë kohës me telefon në dorë ose përpara kompjuterit. Në shumë raste ata as që do e vënë re prezencën tuaj, pasi gjithë vëmendja e tyre përqendrohet te personi tjetër.

Demi – Tradhtia e këtyre meshkujve është shumë e rëndë. Zakonisht kur ata janë në një lidhje, u pëlqen të mbajnë pranë gjërat e partneres pasi për ta kanë kuptim të veçantë dhe ju kujtojnë. Por nëse një Dem fillon të tradhtojë, të gjithë këto objekte e humbasin vlerën. Dijeni se e keni humbur dhe është çështje kohë që ky person t’ju thotë për t’u ndarë.

Binjakët – Meshkujt e shenjës së Binjakëve janë shumë njerëz të gatshëm për partneren në një lidhje. Edhe nëse nuk janë vet prezent, ata gjithmonë gjejnë një mënyrë për t’ju qëndruar afër. Por nëse fillojnë të tradhtojnë, ata zhduken. Do e vini re pasi ndryshojnë sjellje në mënyrë drastike karshi jush. Kujdes, pasi Binjakët njihen si tradhtarët më të mëdhenj të zodiakut.

Gaforrja – Një mashkull Gaforre është shumë sentimental në marrëdhënie dhe gjithmonë i pëlqen të ruaj kujtime me partneren. Ata janë gjatë gjithë kohës duke shkrepur foto së bashku, ndërsa në momentin që nis të tradhtojë thjesht nuk e bën më këtë gjë. Edhe nëse e vini re ndryshimin ata do të gjejnë një justifikim. Por kujdes, nëse ata tradhtojnë atëherë i kanë humbur ndjenjat për ju.

Luani – Nuk e keni idenë sa të këqinj mund të bëhen meshkujt e kësaj shenje kur tradhtojnë. Luanët janë meshkuj të cilët kanë shumë dëshirë të komplimentojnë partneren sa më shpesh. Në momentin që ata fillojnë të tradhtojnë, të gjithë këto komplimenta kthehen në kritika të vazhdueshme, madje edhe për gjërat më të vogla.

Virgjëresha – Këta meshkuj janë shumë të përgjegjshëm në një marrëdhënie dhe shpesh kanë dëshirë të kujdesen për partneren. Janë xhentilë dhe ju pëlqen të rrini bashkë. Nëse ata tradhtojnë, fillojnë të bëhen shumë moskokëçarës, dhe në këtë rast daljet e shumta do të kthehen në sugjerime për të qëndruar në shtëpi ose në rastin tjetër thjesht do ju thonë për t’u ndarë.

LEXO EDHE:  Foto/ Diferencat mes femrave dhe meshkujve

Peshorja – Në një marrëdhënie këta meshkuj janë shumë të parashikueshëm për shkak se e dini se çfarë mund të prisni. Kjo nuk është diçka e keqe pasi keni një farë sigurie me ta. Kur fillojnë të tradhtojnë, Peshoret fillojnë të kenë interes për gjëra të cilat nuk i kanë pasur më parë. Për- shëmbull do dëshirojnë të provojnë një restorant të cilin para një muaji janë shprehur se e urrenin, apo do fillojnë të ndryshojnë shije. Më e keqja është se do t’ju akuzojnë ju se nuk e njihni aspak.

Akrepi – Këta meshkuj janë shumë të sinqertë në përgjithësi dhe shpesh i tregojnë gjërat ashtu si janë. Por kur fillojnë të tradhtojnë, ata shëndërrohen në gënjeshtarë të tmerrshëm dhe ju do kuptoni që ka ndryshuar totalisht.

Shigjetari – Këta meshkuj janë shumë ekspresiv dhe dëshirojnë që çdo gjë ta ndajnë me partneren pasi mendojnë s është diçka shumë e mirë të pasurit afër dikë. Por në momentin që ata tradhtojnë, fillojnë të bëhen shumë të prerë me ju. Do e vini re distancën e largët që do të krijohet mes jush.

Bricjapi – Meshkujt Bricjap njihen për korrektesën dhe kontrollin e madh që kanë për gjërat në jetën e tyre. Kur ata nisin të tradhtojnë humbin pikërisht këtë pjesë të rëndësishme të karakterit. Ata fillojnë të humbasin kontrollin dhe kanë dyshime të vazhdueshme në atë që duan nga jeta.

Ujori – Këta meshkuj shpesh janë në kërkim të partnereve të ngjashme me ta me të cilat mund të mirëkuptohen. Nëse ata fillojnë të tradhtojnë mos u çudisni në e kthejnë këtë situatë kundër jush. Ata do ju akuzojnë ju për të njëjtën gjë, dhe janë shumë të zgjuar për ta justifikuar veten e tyre kudo.

Peshqit – Meshkujt e shenjës së Peshkut, gjithmonë duan të kalojnë kohë me partneren e tyre. Sa herë që ju ti kërkoni për tu takuar ata do thonë po pavarësisht situatës. Por nëse tradhtojnë, papritur e gjitha kjo ndryshon pasi ata fillojnë të mos kenë kohë për ju, dhe praktikisht kaloni në plan të dytë./CityNews

Për të rejat më të fundit behuni pjesë e grupit tonë në facebook : City News Albania

Komentoni

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Kuriozitete

Nasa zbulon çfarë fshihet pasi fotos së “ylberit” në Mars

Publikuar

-

Nga

Nasa zbulon çfarë fshihet pasi fotos së "ylberit" në Mars

NASA ka hutuar tifozët e hapësirës duke lëshuar një imazh të asaj që duket të jetë një ylber në Mars.

Shiu në Mars nuk është i mundur kështu që fotografia u bë virale ndërsa njerëzit u përpoqën të dilnin me një shpjegim.

Agjencia Amerikane e Hapësirës fillimisht nuk dha asnjë përgjigje dhe mbishkroi vetëm imazhin: “Rover Mars Perseverance i NASA-s fitoi këtë imazh të zonës në pjesën e prapme të saj duke përdorur Kameran e Perseverance.”

Disa ekspertë sugjeruan se ishte një “pluhur” i krijuar nga grimcat e pluhurit në planet.

Të tjerët menduan se mund të ishte një shpërthim i lentes së kamerës. Sidoqoftë, Laboratori Jet Propulsion i Nasa më në fund ka dhënë disa përgjigje për botimin e teknologjisë Futurism .

LEXO EDHE:  Si ta kuptosh që AI po të tradhton, bazuar në shenjën e tij të horoskopit

LEXO EDHE:  Si ta kuptosh që AI po të tradhton, bazuar në shenjën e tij të horoskopit

Specialisti i marrëdhënieve me mediat JPL, Andrew Good, konfirmoi botimin: “Ajo që po shihni atje është një shpërthim i lenteve.

Rover Perseverance mbërriti në Mars në Shkurt të këtij viti dhe ka gjashtë kamera në bord. Megjithëse nuk do të jetë në gjendje të kapë një imazh të ylberit për shkak të kushteve atmosferike të Marsit, disa shkencëtarë mendojnë se “breshëri akulli” do të ishin të mundshëm në Mars.

Icebow është një fenomen që mund të shfaqet në atmosferë por shoqërohet me ndërveprimin e dritës së diellit me kristalet e akullit dhe jo me pikat e shiut./ CNA.al

LEXO TE PLOTE

Kuriozitete

Pyetja që shpesh i bëni vetes/ Pse qani kur shihni një film?

Publikuar

-

Nga

Pyetja që shpesh i bëni vetes/ Pse qani kur shihni një film?

Të qash është një emocion i natyrshëm dhe të gjithë kemi qarë qoftë nga lumturia apo nga fatkeqësitë.

Ndodh që ju të qëndroni të lidhur pas ekranit duke shikuar një shfaqje televizive dhe në fund të një sekuence drithëruese, emocionale keni qarë. Ndërsa shumë e quajnë këtë episod një moment dobësie, rezulton se, kjo sjellje mund të jetë shumë e shëndetshme dhe asgjë për t’u shqetësuar, sipas shkencëtarëve dhe psikologëve.

Kërkimet tregojnë se zhvillimi i lidhjes me personazhet e trilluara nuk është aspak i shëndetshëm dhe në fakt, mund t’ju ndihmojë të rriteni edhe ju! Arsyeja pse kjo funksionon është se truri ynë nuk mund të dallojë me të vërtetë midis marrëdhënieve të trilluara dhe atyre të jetës reale dhe kështu, të marrë aspektet e mira nga episodet dhe të na bëjë të ndihemi edhe emocionalë.

Kjo është ajo që psikologët pëlqejnë t’i quajnë marrëdhënie “njëkahëshe”. Studimet e kryera në Universitetin e Oklahoma zbuluan se për një kohë të zgjatur, këto marrëdhënie të njëanshme ose miqësia me personazhe televizivë ose filmash në të vërtetë mund të rrisin moralin, të përmirësojnë vetëbesimin si dhe të ulin vetminë në shumë.

Kjo është arsyeja pse, kur diçka e madhe ose shkatërruese ndodh në një sekuencë komploti, kjo jo vetëm që i trondit fansat por edhe i bën ata të mërziten, e cila është, në fakt, një përgjigje shumë reale që po sinjalizon mendja juaj.

Prandaj, është krejt normale të shprehësh zhgënjim dhe të derdhësh disa lotë duke parë shfaqje televizive dhe nuk ka asgjë për të fshehur. E njëjta gjë ndodh kur shikojmë një personazh që kalon diçka pozitive, ndihemi të lumtur për ta, ashtu si do të reagonim ndaj një shoku ose partneri.

Të qash është e mundur edhe në skenarë të tjerë!

LEXO EDHE:  Nuk duhet të mungojnë në tryezën tuaj/ “Super ushqimet” që çdo mashkull duhet të konsumojë çdo ditë

LEXO EDHE:  Një grua pa rroba shfaqet në video/ Gazetarit të njohur i zbulohet tradhtia gjatë transmetimit live

Të njëjtat emocione me siguri do të përjetohen kur shohim një fitues të shfaqet në një garë sportive si një maratonë apo edhe një shfaqje realiteti. Tifozët e zjarrtë qajnë për garuesin e tyre të preferuar sepse ata ndiejnë se edhe ata i nënshtrohen udhëtimit të tmerrshëm me ta. Kjo është ajo që shkencëtarët e quajnë ‘meta-emocione’ ose paradoksi i përjetimit të tragjedisë së trilluar.

Jo vetëm kaq, studime të ndryshme kanë vërtetuar se zakoni i të ndjekurit një shfaqje fetarisht dhe ta shikoni atë rregullisht mund të rrisë herësin tuaj emocional, duke ju bërë më të mirë në gjykimin e njerëzve dhe leximin e mendimeve dhe ndjenjave, e cila njihet si inteligjence emocionale. Shikimi i shfaqjeve kuptimplota, intensive mund t’ju bëjë gjithashtu më të dashur dhe më vetëmohues, veçanërisht fëmijët e vegjël.

Qëndro në anën e sigurt!

Pra, po, kjo të jep një arsye tjetër për të parë shfaqjen. Por, një paralajmërim, duhet pak kohë që të lidhesh edhe me miqtë e tu të jetës reale, jo vetëm me ata në anën tjetër të ekranit. Thjesht sigurohuni që shfaqja që shihni nuk po ju pengon në jetën personale dhe nuk do të shkaktojë shqetësime mendore, përndryshe mund të jetë mjaft taksuese./ CNA.al

LEXO TE PLOTE

Kuriozitete

Pas 20 vitesh kërkime/ NASA zbulon “merimangat e çuditshme” në Mars

Publikuar

-

Nga

Pas 20 vitesh kërkime/ NASA zbulon “merimangat e çuditshme” në Mars

“Merimangat  nga Marsi”, nuk është vetëm emri i grupit mbështetës të David Bowie në vitet 1970, është nofka e dhënë për formacionet misterioze në Mars që i ngjajnë merimangës.

Këto ‘araneiforma’ (latinisht si ‘merimangë-si’) u vunë re për herë të parë 20 vjet më parë, por astronomët më në fund kanë përcaktuar se ato janë shkaktuar nga avujt e dioksidit të karbonit që dalin nga çarjet e akullit polar në pranverë.

Studiuesit ishin në gjendje të gozhdonin këtë hipotezë të gjatë duke rikrijuar kushtet nga sipërfaqja e Marsit në një imitues.

Kur rrezet e diellit arrijnë përmes akullit të tejdukshëm që mbulon polet e Marsit çdo pranverë, ajo ngroh shkëmbin e lirshëm poshtë dhe krijon presion.

Ky presion bën që akulli të çahet dhe dioksidi i karbonit i avulluar të shpëtojë me forcë, duke shpërthyer rërën dhe zhavorrin në ajër.

Materiali i grimcuar pastaj vendoset në majë të akullit në forma që i ngjajnë degëve të pemëve ose këmbëve të merimangës.

Presioni është aq i fortë sa CO2 në të vërtetë sublimon, ose kalon drejtpërdrejt nga një lëndë e ngurtë e ngrirë në avull.

Araneiformat janë kapur nga Mars Reconnaissance Orbiter dhe satelitët e tjerë, dhe teoria se ato janë shkaktuar nga ikja e CO2 ‘është pranuar mirë për më shumë se një dekadë,’ tha Lauren McKeown, një studiues në Universitetin e Hapur dhe autor kryesor i një studim i botuar në Raportet Shkencore.

“Por deri më tani, ajo është hartuar në një kontekst thjesht teorik,” shtoi ajo.Për të provuar teorinë, McKeown dhe kolegët nga Irlanda dhe Britania e Madhe rikrijuan presionin atmosferik marsian në Dhomën e Simulimit të Marsit në Universitetin e Hapur në Milton Keynes, Angli.

LEXO EDHE:  Foto/ Diferencat mes femrave dhe meshkujve

LEXO EDHE:  Çështja e detit/ Berisha zbulon “kodin e tradhtisë” së Ramës

Ata hapën vrima në blloqet e akullit të thatë, forma e ngurtë e dioksidit të karbonit dhe i pezulluan ato mbi shtretër me madhësi të ndryshme.Presioni në dhomë u ul për të përafruar atmosferën në Mars, pastaj akulli i thatë u ul në sipërfaqen me rërë.Kur blloku arriti në sipërfaqe, CO2 u kthye drejtpërdrejt nga i ngurtë në gaz dhe avujt shpëtuan përmes vrimës.

Në çdo eksperiment, kur blloku u ngrit, një model merimange u la pas. Sa më i imët të jetë sedimenti, aq më shumë degë kishin modelet, raportuan autorët.

“Eksperimentet tregojnë drejtpërdrejt se modelet e merimangës që ne vëzhgojmë në Mars nga orbita mund të gdhenden nga shndërrimi i drejtpërdrejtë i akullit të thatë nga i ngurtë në gaz,” tha McKeown.

Araneiformat, të cilat mund të shtrihen deri në 3,300 metra të gjerë, nuk gjenden askund në Tokë.Kjo për shkak se ka shumë më pak dioksid karboni në planetin tonë: Atmosfera në Mars është më shumë se 95 për qind CO2, e cila gjithashtu përmban shumë akull dhe acar që formohen në polet e Marsit në dimër.

McKeown e quajti zbulimin ’emocionues’, sepse shkencëtarët më në fund kanë filluar të kuptojnë më shumë se si sipërfaqja e Marsit ndryshon çdo sezon.Gjetjet mund të jenë gjithashtu të dobishme për NASA, e cila ka synuar misionet njerëzore në Mars për vitet 2030.

“Kjo punë inovative mbështet temën emergjente që klima dhe moti aktual në Mars ka një ndikim të rëndësishëm jo vetëm në proceset dinamike të sipërfaqes, por edhe për çdo eksplorim të ardhshëm robotik dhe / ose njerëzor të planetit”, tha Mary Bourke, një gjeomorfolog në Trinity që mbikëqyri kërkimin./ CNA.al

LEXO TE PLOTE