Connect with Us

Realiteti në PD që nuk e njeh Lulzim Basha?!

Aktualitet

Realiteti në PD që nuk e njeh Lulzim Basha?!

Publikuar

-

Partia Demokratike po kalon një nga momentet e saj më të vështira të këtyre 27 viteve histori të ekzistencës së saj politike.

Shumë demokratë, politikanë karriere, senatorë, njerëz pro Bashës dhe kundër tij, nëse i takon dhe diskuton qetësisht me ta, kupton realitetin që po ndodh sot në PD.

Të gjithë e njohin nga i pari tek i fundit, të gjithë e kuptojnë përplasjen e madhe dhe përçarjen që po thellohet çdo ditë në këtë parti.

Por a e njeh Lulzim Basha këtë realitet?. Besojmë se po dhe pikërisht ndoshta ky është qëllimi i tij, në vetvete çdo aksion i tij politik ka pasur këtë përfundim, të atij realiteti që ne po e lexojmë sot, pra të kapë dhe të mbajë Partinë Demokratike me çdo kusht, qoftë ajo edhe më e vogël dhe më e dobët.

Kur bisedon me njërëzit, të gjithë flasin edhe për të tjera realitete, të cilat nuk besojmë se Lulzim Basha nuk i njeh. Le të listojmë disa prej tyre, të cilat i pranon çdo Bashist apo anti-Bashë brenda PD, që në fakt ky është një problem i madh, sepse kjo tregon një ndarje me thikë “pro” dhe “kundër”, brenda strukturave të saj, ç’ka e bën të ketë një frymë kundërshtare.

Gjithsesi le të sjellim faktet, që tregojnë se ky realitet që po kalon sot opozita dhe që njihet mjaft mirë nga demokratët, nuk e ka fillesën sot, por e ka vite më parë.

Së pari në vitin 2013, po ta fillojmë që atje analizën, lexojmë lehtësisht se Lulzim Basha u zgjodh në krye të Partisë Demokratike me pëlqimin e Sali Berishës, me fletë votimi, me numër serie. Gjithsesi kjo fazë u kapërcye, rivali i atëhershëm, deputeti i ndjerë, Sokol Olldashi tha se pranonte humbjen dhe nuk do të lejonte përçarjen e Partisë Demokratike.

Më pas Lulzim Basha ishte kryetari që kishte për detyrë të drejtonte PD deri në zgjedhjet e ardhshme parlamentare dhe të ringrinte opozitën. Mision që nuk ndodhi, kjo sepse rezultati i 25 qershorit të 2017, ka të paktën 230 mijë vota më pak se më parë.

Por çfarë ka ndodhur në këto 4 vite? Në katër vite të Lulzim Bashës si kryetar partie, është thirrur vetëm një herë Kongresi, është thirrur vetëm një herë Këshilli Kombëtar dhe asnjëherë në asnjë rast nuk pasur më thirrje të këtyre institucioneve të partisë.

Lulzim Basha ka dashur të ngrejë emrin e tij dhe jo të pyesë apo të vlerësojë institucionet që zgjedhin demokratët. Ky është një realitet që besojmë se çdo demokrat tani e ka pranuar.

Më pas detyra e tij ishte riorganizimi i Partisë Demokratike në bazë dhe në degë. Në Durrës, në Korçë, në Fier, në Vlorë, në Pogradec, në Shkodër dhe kudo ka pasur një përplasje të fortë të strukturave të bazës, për shkak se zgjedhja e kryetarëve, apo rizgjedhja e strukturave, përjashtimi apo riemërimi i ndonjë personi në krye të Partisë Demokratike, është bërë me urdhër të Lulzim Bashës dhe jo me zgjedhje nga strukturat e demokratëve.

Rezultatet flasin vetë. Situatën e njohin të gjithë nga veriu në jug dhe ky nuk është një realitet që Lulzim Basha nuk e di, por ka qenë ai, personi që e ka urdhëruar strukturën apo të deleguarit e tij, të cilët e manipulonin bazën e PD për të vendosur në krye të saj emra individësh që ishin të preferuarit e Lulzim Bashës.

Ata të preferuar që i dhanë një katastrofë elektorale Partisë Demokratike dhe tani mblidhen si një çetë mjeranësh për të treguar se sa vlera kanë. Në fakt vlerat e tyre janë rezultati dhe rezultati është katastrofë, pra zgjedhjet e Lulzim Bashës ishin katastrofike dhe ky është një realitet që Lulzim Basha, askush nuk ka dyshim se e di.

Pas organizimit të Partisë Demokratike dhe zgjedhjes së sekretariatit qëndronte në një hap tjetër bashkëpunimi dhe vlerësimi dhe krijimi i një ekipi me një frymë që do të sillte bashkimin dhe ecjen përpara të Partisë Demokratike.

LEXO EDHE:  Basha bën premtime zgjedhore/ “Do t’iu kthejmë shqiptarëve paratë e vjedhura”

Kjo nuk ndodhi, Lulzim Basha emëroi, komandoi dhe shkarkoi kë dëshironte, ata që humbnin i gradonte më lart.

Nuk ka asnjë rast të vetëm që “ekipi”  i Lulzim Bashës, Kryesia të thirrej përpara një aksioni politik. Gjithçka bëhej ndryshe, Basha hidhte hapat, bënte veprimet dhe pastaj për të legjitimuar gjithçka kishte bërë qoftë edhe gabim, ai thërriste institucionet e partisë, ku me shumicën e servilëve dhe mbështetësve të tij legjitimonte çdo gabim dhe katastrofë politike që i regjistronte demokratëve. Ky është një tjetër realitet, që po t’i sjellim faktet me radhë, edhe vetë Lulzim Basha e di.

Një anë tjetër në fakt e realitetit të Lulzim Bashës është sulmi i pamoralshëm ndaj bashkëpunëtorëve dhe personaliteteve politikë të Partisë Demokratike. Është i vetmi kryetar ndoshta i një force politike në Shqipëri, në Europë, apo edhe në botë, që krijon një grup apo sekt ilegal, një call-center që me fake profile, si një bandë kriminale, shajnë, fyejnë indimidojnë dhe shpifin për këdo që u del përpara. Kjo gjithmonë me urdhrin e Lulzim Bashës.

Ky është një realitet që Lulzim Basha e di, por që tregon se sa i frikur, sa në panik dhe cili ka qenë realiteti që ai dëshironte.

Më tej mund të flasim për dhjetëra e dhjetëra takime, bashkëpunime, gënjeshtra e mashtrime, të cilat janë një realitet që nuk i thotë një njeri anti-Bashë apo një njeri ProBashë, por sot po i thonë bashkëpunëtorët e tij më të ngushtë. Ata me të cilët punoi për shumë vite, por i tradhtoi, i gënjeu dhe i keqpërdori për interesat e tij personale, për të kthyer PD në një situatë të nderë si kjo e sotmja.

Këto që përmendëm më sipër janë disa nga faktet e një realiteti që demokratët e njohin, të gjithë pa përjashtim, edhe ata pro, edhe ata kundër Bashës. Askush nuk e mohon sot se në katër vite, shumë degë, më shumë se të organizuara ishin të ç’organizuara. Ndërhyrjet e Bashës ishin krejtësisht personale dhe sollën dëmtime.

Askush nuk e mohon se Këshilli Kombëtar nuk u mblodh kurrë, askush nuk e mohon se Kongresi nuk u thirr kurrë. Askush nuk e  mohon se Lulzim Basha, Kryesinë gjithmonë e thirrte, pasi mbaronte aksionin e tij politik. Askush nuk e mohon dot se Lulzim Basha krijoi një frymë përçarëse në Partinë Demokratike. Askush nuk e mohon dot se rezultati i 25 qershorit ishte më i dobët se 4 vite më parë. Askush nuk e mohon dot se Lulzim Basha, funksion të vetëm kishte ngritjen e emrit të tij dhe jo të Partisë Demokratike.

Këtë e besojnë, e kanë parë dhe prekur të gjithë. Nuk ka njeri që nuk e di se Lulzim Basha zhduku simbolet e demokratëve gjatë fushatës elektorale. Nuk ka një demokrat që nuk e di se Lulzim Basha në marrëveshjen e tij me Edi Ramën, tradhtoi demokratët në mes të betejës së tyre dhe gjithçka bëri qoftë edhe pozitivisht në atë çadër, ai e çoi në dështim, të gjithë konktributin, të gjithë sakrificën e demokratëve të vërtetë.

Pra qëllimi i vetëm i tij është një tjetër realitet, jo ai që duan demokratët, jo ai që duan idealistët e vërtetë të asaj partie. Realiteti i Lulzim Bashës është ai që po shohim edhe sot, përçarja e Partisë Demokratike, duke kapur disa struktura në bazë, duke vepruar në funksion të ngritjes së emrit të tij për të marrë peng Partinë Demokratike dhe jo për të fituar zgjedhjet përballë Edi Ramës.

Fatkeqësisht Lulzim Basha në këtë realitet kishte rivalë, demokratët e vërtetë, kishte rivale Partinë Demokratike, të cilën po e mban peng për interesa të tij dhe të familjarëve të tij. Fatkeqësisht një realitet, të cilin edhe Lulzim Basha e di mjaft mirë.

Për të rejat më të fundit behuni pjesë e grupit tonë në facebook : City News Albania

Komentoni

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Politikë

Forumi Ekonomik Rajonal/ Firmosen tre marrëveshjet e mëdha në Shkup

Publikuar

-

Nga

Forumi Ekonomik Rajonal/ Firmosen tre marrëveshjet e mëdha në Shkup

Në mbledhjen e Forumit Ekonomik Rajonal në Shkup, kryeministri Edi Rama, kryeministri i Maqedonisë Zoran Zaev dhe presidenti i Serbisë, Aleksandër Vuçiç kanë firmosur tri marrëveshjet e mëdha.

Mobilizimi i tre vendeve për katastrofat natyrore, lehtësimi i importit dhe eksportit dhe qarkullimi i lirë në tregun e punës, këto janë tre marrëveshjet që u frimosën në Forumin Ekonomik Rajonal.

Pas firmosjes së marrëveshjeve është prezantuar emri i nismës ‘Ballkani i Hapur’ dhe nuk do të përdoret më termi që i është referuar deri më tani.

LEXO EDHE:  Mazhoranca nuk tërhiqet/ Balla ftesë PD-së të futet në zgjedhje

LEXO EDHE:  Gjekmarkaj kritikon opozitën/ Basha e Kryemadhi duhet t’i kërkonin llogari Yuri Kim

3 marrëveshjet e firmosura

1-Marrëveshja për mobilizimin e të tre vendeve për sa u përket përballimit të katastrofave natyrore. Nëse një katastrofë natyrore godet një vend, do të mobilizohen të tre për të ndihmuar.

2-Marrëveshje mirëkuptimi për të lehtësuar importin dhe eksportin e mallrave. Kjo do të eliminojë barrierat dhe do të ndihmojë në rritjen e ekonomisë së vendeve.

3-Marrëveshje për qarkullim e lirë në tregun e punës. Mundësimin e qasjes së lehtë në tregun e punës dhe marrjen e lejeve të qëndrimit./ CNA.al

LEXO TE PLOTE

Aktualitet

I nxehti vazhdon edhe në Gusht/ Temperaturat e larta mbi 40 gradë Celsius

Publikuar

-

Nga

Temperaturat “thyejnë” termometrin/ Nga e hëna i nxehti afrikan ‘godet’ Shqipërinë

Sipas Meteoalb, i nxehti afrikan do të vijojë edhe në në muajin e ardhshëm. Parashikohet se me datën 1 Gusht, temperaturat do të ngjiten derim 42 gradë Celsius.

Ndërkohë që ditët e fundit të muajit Korrik priten të mbyllen me temperatura të larta gjithashtu, deri në kufirin e 40 gradë Celsius./ CNA.al

LEXO TE PLOTE

Aktualitet

Afera me inceneratorët/ SPAK ka prova të korrupsionit në Fier

Publikuar

-

Nga

Qyteti i Fierit, mëngjesin e djeshëm është zgjuar nën pushtetin e tymit, për shkak të djegies së mbeturinave urbane.

Edhe sot është e njëjta situatë, qyteti shfaqet i nxirë nga bloza dhe njerëzit në rrugë mezi dallojnë njëri tjetrin, ndërsa automjetet janë të detyruar të lëvizin me drita të gjata. (Lexo këtu)

Sot  CNA.al publikoi një tjetër video të djegies së plehrave, ndërkohë që jepen 30 milionë euro për inceneratorin e Fierit

Inceneratori duhej të kishte nisur nga puna shumë muaj më parë, ashtu siç Kryeministri Edi Rama  kishte premtuar më herët.

Por, sot jemi në kulmin e sezonit turistik, jemi në fund të Korrikut dhe qyteti i Fierit është i mbuluar nga tymi.

Prej dy ditësh po digjen plehrat në Mbrostar, duke kryer kështu një krim mjedisor. (Lexo këtu)

Në vend që këto plehra të digjeshin nga inceneratorët, sot po rrezikojnë jetën e qytetarëve të Fierit, të cilët janë detyruar të largohen edhe nga shtëpitë, nga tymi dhe bloza e mbeturinave.

Zona e mbetjeve duhej të kthehej në një park të gjelbër, por sot plehrat po digjen dhe inceneratori ka mbetur në tentativë, dhe as po funksionon dhe s’dihet se kur do të funksionojë, megjithëse shqiptarët kanë paguar miliona.

LEXO EDHE:  Basha hedh akuzat e forta/ Shteti ka rënë, Edi Rama armik i demokracisë

LEXO EDHE:  PD e Fierit zgjedh nesër kandidatët për deputetë/ Zbardhet lista me 22 emrat

SPAK-u ka prova të korrupsionit në Fier. Drejtuesi i SPAK Arben Kraja, mund të shkojë me makinë dhe të shikojë provën e aferës korruptive të  inceneratorëve.

Nëse vërtet SPAK është për drejtësi ashtu siç trumbeton, atëherë, Arben Kraja dhe prokurorët e tij, të marrin rrugën drejt Fierit, ndonëse do të jenë të detyruar të udhëtojnë në qytet me drita të gjata, por nga ana tjetër mund të sigurojnë provat për të cilat flasin se mbështeten.

Çfarë ka ndodhur me 30 milionë eurot e inceneratorit, pse nuk ka përfunduar, kush abuzoi me taksat e qytetarëve dhe më pas mori gucimin ti çojë ata drejt helmimit dhe vdekjes, duke iu vënë flakën mbeturinave?

Janë të gjitha këto pyetje por edhe më tepër që SPAK duhet t’u japë përgjigje dhe të hedhë dritë mbi aferën korruptive të inceneratorëve, duke çuar para drejtësisë përgjegjësit, kushdo qofshin ata.

Video që CNA.al ka sjellë dje dhe sot janë prova që hedhin dritë mbi aferën korruptive të inceneratorit të Fierit.

LEXO TE PLOTE