Connect with Us

Si të mbroni të dhënat tuaja në celular dhe t’u vendosni hacker-ave “kufirin tek thana”

Aktualitet

Si të mbroni të dhënat tuaja në celular dhe t’u vendosni hacker-ave “kufirin tek thana”

Publikuar

-

Hapja nga ana e qeverisë amerikane e një iPhone që u përdor prej vrasësve të San Bernardinos shërben si kujtesë se celularët dhe pajisjet e tjera elektronike nuk janë kasaforta të papenetrueshme.

Ndërkohë që shumica e njerëzve nuk janë në shënjestër të NSA, FBi apo qeverive të huaja, hacker-at kërkojnë gjithë kohës të vjedhin informacionet e njerëzve të zakonshëm. Në telefonin tuaj ju mbani më shumë se sa fotografi. Llogaria juaj e emailit në telefonin celular, për shembull, është një rrugëkalim për ndryshimin e fjalëkalimeve tuaja të bankës, apo fjalëkalimeve të tjerë me ndjeshmëri të lartë.

Njësoj si kur lani duart apo dhëmbët, pakëz “higjenë kibernetike” mund t’ju ndihmojë shumë për të parandaluar “katastrofën”.

1. Kyçe telefonin me kod

Të mos bësh këtë, është njësoj si të lësh hapur derën e përparme.

Një kod me katër shifra – si dhe opsioni i vetëshkatërrimit, që do të fshinte gjithë të dhënat pas vendosjes disa herë gabim të kodit – e bëri të ngecë për javë të tëra FBI-në dhe e detyroi që të marrë një hacker të jashtëm. Përdorimi i 6 shifrave e bën kodin 100 herë më të vështirë për t’u hapur. Dhe nëse do ni ta bëni edhe më të vështirë, mund të shtoni gërma dhe karaktere të tjera për të rritur më tej numrin e kombinimeve të mundshme. Këta janë opsione edhe në iPhone, edhe në Android.

Opsioni i vetëshkatërrimit që e ka iPhone është diçka që duhet ta bëni “On” tek Settings / Touch ID & Passcode. Bëjeni këtë, dhe telefoni fshin gjithçka pas 10 përpjekjeve të gabuara për t’u hapur. Por 10 përpjekjet gjejnë zbatim edhe tek hamendësimet e tua, nëse harron kodin, apo nëse fëmijët e tu filojnë e shtypin numra kot më kot.

Të dy sistemet kanë gjithashtu periudha pritjeje pas disa hamendësimeve të gabuara për të vështirësuar provimin e të gjithë kombinimeve. Biometrika, si shenjat e gishtërinjve, mund të shërbejë si një shkurtim për ata që nuk durojnë dot kodet kompleksë.

2. Përdorni enkriptimin

iPhonet me sistem operimi iOS 8 e kanë që në krye të herës enkriptimin total të diskut. Kjo do të thotë që informacioni i regjistruar në celular nuk mund të nxirret – nga autoritetet apo nga hackerat – dhe të lexohet në një tjetër kompjuter. Nëse celulari është i kyçur, çdo informacion që do të nxirrej prej tij, do të ishte i palexueshëm.

Ndërsa me Androidin, këtë gjë duhet ta vendosësh tek Settings. Politika e Google kërkon që shumë celularë me versionin më të fundit të Android, duke përfshirë edhe celularët e vet Nexus, të kenë enkriptimin. Por sipas Google, vetëm 2.3% e celularëve aktivë e kanë aktualisht atë version.

3. Vendos gjurmues të celularit (Device Finders)

Find My iPhone nuk është thjeshtë për të gjetur telefonin poshtë jastëqeve të shtëpisë.

Nëse celulari juaj zhduket, mund ta vendosni në “Lost Mode”. Kjo gjë kyç automatikisht ekranin me kod, nëse nuk është ende kështu, dhe të lejon të vendosësh një mesazh me një numër celulari ku mund të ta rikthejnë.

Aplikacioni vjen bashkë me iPhone, por duhet që të vendosësh parametrat para se të humbasësh celularin. Kërkoni aplikacionin Find iPhone në Dosjen “Extras”.

Ndërkohë, “Activation Lock” e bën më të vështirë për hajdutët që të shesin celularin tuaj. Celulari bëhet i papërdorshëm – nuk mund të riaktivizohet – pa njohur APple ID e tij. Kjo karakteristikë është automatike tek celularët që kanë të paktën iOS 7.

Nëse gjithë të tjerat dështojnë, mund të fshini të dhënat e telefonit nga një tjetër kompjuter. Ndërkohë që do humbisni informacionin, të paktën nuk do të përfundojë në duar njerëzish dashakeqë. Nuk ka dicka të krahasueshme tek celularët Android, por Google Android Device Manager mund të shkarkohet falas në Google Play.

4. Bëjini “back up” telefonit tuaj

Nëse do të fshini të gjithë të dhënat, është ngushëlluese të mendoni se nuk do të humbisni gjithë fotografitë dhe të dhënat e rëndësishme. Kjo vlen edhe kur fëmijët jua fusin celularin në një gotë ujë. Aplikacionet si Find my iPhone dhe Android Device Manager do të të lejojnë të bësh këtë, por nëse ia vendos paraprakisht opsionet.

Gjithmonë bëj Update

Përditësimet e celularëve përmbajnë rregullime që ua mbyllin dyert hackerave. Tek iPhone Apple të bën thirrje ta përditësosh. Eshtë më e ndërlikuar me Android, sepse përditësimet duhet të kalojnë përmes shumë prodhuesve të celularëve. Por instalojini gjithmonë kur kërkohet./bota.al

Për të rejat më të fundit behuni pjesë e grupit tonë në facebook : City News Albania
KLIKO PER TE KOMENTUAR

Komentoni

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Aktualitet

Këshilla-Si të mbroni veten dhe familjen tuaj nga tërmetet

Publikuar

-

Për dallim nga llojet e tjera të fatkeqësive natyrore, tërmetet mund të ndodhin në çdo kohë, pa ndonjë njoftim. Të jesh i përgatitur për një tërmet do të bëjë ndryshimin në aftësinë për të mbrojtur veten, familjen ose shtëpinë tënde në rast të tërmetit. Vazhdoni të lexoni për të mësuar se si të përgatisni shtëpinë dhe familjen tuaj për një tërmet, si dhe çfarë të bëni gjatë dhe pas tërmetit për të qëndruar të sigurt.

Çfarë të bëni gjatë një tërmeti

Tërmetet mund të godasin krejt papritur dhe pa paralajmërim. E rëndësishme është që që në dridhjen e parë të merrni masa mbrojtëse.

Gjeni strehë në vendin më të afërt

Nëse ndodheni jashtë, gjeni strehë ku të mundeni por mos u fusni brenda.

Nëse jeni në zyrë a shtëpi, gjeni strehë në një vend të sigurt ku të jeni të mbrojtur nga gjërat që bien.

Mos lëvizni prej andej deri sa tërmeti të ketë ndalur.

Strehohu, mbulohu dhe mbahu fort

Që në goditjen e parë futuni nën një mobilje siç mund të jetë tavolina dhe qëndroni aty.

LEXO EDHE:  Policia jep të dhëna për eksplozivin e vendosur te “Brryli”

LEXO EDHE:  Prodhohet celulari më i lirë në botë

Mos u fusni poshtë krevatëve apo dollapëve të lartë që mund të shemben.

Mbuloni kokën dhe sytë mbajini mbuluar për t’u mbrojtur nga objektet fluturuese ose ato që bien.

Me njërën dorë mbuloni kokën dhe me tjetrën mund të mbaheni në një cep të mobiljes nën të cilën jeni strehuar.

Nëse mobilja lëviz, lëvizni bashkë me të.

Qëndroni nën të deri sa të jeni të sigurtë që goditjet kanë mbaruar.

Nëse nuk qëndroni dot nën pragun e derës apo nën një mobile, qëndroni pranë një shtylle të brendshme të shtëpisë dhe mbroni kokën dhe qafën.

Pragu i Derës

Pragu i derës është një nga më të fortat e të gjithë pallatit apo godinës.

Në prag duhet të përpiqeni të mbani këmbët hapur për të ruajtur ekuilibrin, të mbështeteni në njërën anë dhe me krahë të mbani fort derën./

CNA.al

SHPERNDAJE KETE MATERIAL INFORMUES

LEXO TE PLOTE

Aktualitet

Termet i frikshem ne Shqiperi

Publikuar

-

Nga

Nje termet 5.8 balle ka goditur Shqiperine 32 km larg Tiranes, ne detin Adriatik.

Njoftohen deme materiale dhe panik tek njerzit qe kane dale ne rruget e Tiranes.

Lekundjet jane ndjere te forta  ne Tirane, Elbasan, Durres. Korce, Fier etj…

Njoftohen deme materiale…vijon

LEXO TE PLOTE

Aktualitet

Provokimi i Mustafa Nanos: Duhet të jemi më racionalë me Enver Hoxhën

Publikuar

-

Nga

Këtë verë, libri i Isuf Kalos “Blloku” ka bërë jehonë të madhe. Libri është një dëshmi e njeriut, i cili ka qenë pranë ish-diktatorit Enver Hoxha për vite me radhë, duke qenë se ishte doktori i tij personal. Megjithatë, “Blloku” i Kalos ka marrë shumë kritika.

Në monologun e kësaj të premteje në emisionin “Provokacija”, gazetari Mustafa Nano ndalet pikërisht tek ky libër. Ai thotë se mënyra se si Isuf Kalo ka folur për Enver Hoxhën është e pakuptueshme dhe e pafalshme për shumë njerëz.

 

 

Sipas tij, Kalo e ka nxjerrë diktatorin si tepër human, baba të devotshëm, bashkëshort të mirë dhe si një politikan serioz. Edhe pse ka një mendim tjetër për Enver Hoxhën, Nano thotë se “Blloku” është një dokument historik i rëndësishëm, për të cilin në të ardhmen shumë njerëz do jenë të kënaqur që ekziston.

“Më duhet të them se as mua nuk më puqet Enver Hoxha i Kalos me Enver Hoxhën që unë njoh. E megjithatë nuk jam dakord me ata që sulmojnë Isuf Kalon. Blloku i tij mund të ketë provokuar shumë vetë, ndoshta ndokënd edhe mund ta ketë lënduar por, përtej të gjitha shijeve e ndjesive individuale, ky libër është një dëshmi interesante për kohët e komunizmit. Pas 50 vjetësh askush nuk do të kujtohet ta sulmojë Isufin për anëmbajtje apo empati për të ligun. Të gjithë do jenë të kënaqur që kjo dëshmi është dhënë. E që është dhënë në mënyrë të sinqertë. Blloku është një dokument historik i rëndësishëm”, thotë Nano.

Por moderatori i “Provokacijas” thotë se ka bërë edhe një vëzhgim të fundit. Sipas tij, tashmë që jemi 30 vite pas përmbysjes së komunizmit, duhet ta gjykojmë në mënyrë më racionale diktatorin Enxer Hoxha.

Sipas tij, nuk duhen thënë thënë deklarata të panevojshme që e shndërrojnë figurën e Hoxhës si bartës të të gjitha të këqijave dhe veseve të botës.

Nano merr shembull librin e Ylljet Aliçkës në librin e tij më të fundit, ku thuhet se një grua e dënuar me vdekje u fut e gjallë në dhé. Kur fshatarët i bënë gropën u lemerisën teksa dëgjonin rënkime të dala nga thellësia e tokës.

Përshkrime të tilla na ndihmojnë të nxjerrim dufin ndaj diktatorit, por nuk na ndihmojnë për të kuptuar se kush ishte në të vërtetë ai, thotë Nano.

 “Kam vënë re që ca e ca vijojnë të flasin për Enver Hoxhën ashtu si kanë folur një ditë pas përmbysjes së regjimit të tij, domethënë duke shtënë në punë veç mllef, urrejtje, neveri, apo ku di unë. Kur bëhet ky diskutim, njerëz të tillë, që rëndom kanë edhe përvoja personale vuajtjesh e persekucioni, përpiqen ta likujdojnë Enver Hoxhën si personazh të historisë thjesht duke thënë se ai ishte një maskara, qen e bir qeni, një armik i popullit të vet, një tradhtar, etj, etj. Unë mendoj se 30 vjet pas rënies së komunizmit mund të jemi pak më racionalë. Dhe të jesh racional nuk do të thotë të mohosh që ai ka qenë një diktator. Jo, kjo gjë tanimë është e dokumentuar. Edhe komunisti më budalla, thellë-thellë, bie dakord se Enver Hoxha ishte një diktator.

Të jesh racional do të thotë të mos thuash mufka që synojnë panevojshmërisht ta shndërrojnë figurën e Hoxhës nga katran në katran me bojë, që e nxjerrin atë si bartës të gjithë të këqijave apo veseve të botës, që e nxjerrin atë edhe pervers, pedofil, manjak seksual, vrasës manjak. Ah, se harrova, edhe homoseksual. Sepse dihet se çfarë mendojnë shqiptarët për një homoseksual.

Të jesh racional është edhe të mos thuash, siç thotë Ylljet Aliçka në një libër që sapo e ka publikuar, që një grua u dënua me vdekje thjesht se Enver Hoxha donte ta kishte si të dashur dhe se ajo i tha “jo”. Për këtë “krim”, ajo u fut në dhé e gjallë. Madje, fshatarët e zonës, ku kësaj gruaje i bënë gropën, u lemerisën teksa dëgjonin ca rënkime të dala nga thellësia e tokës, që ishin rënkimet e kësaj gruaje duke dhënë shpirt. Tani, gjatë regjimit të Enver Hoxhës ka pasur pa fund drama e tragjedira humane. Kjo nuk diskutohet, siç nuk diskutohet që fajtori kryesor për ato ka qenë Enver Hoxha. Ne mund të stisim edhe tragjedira të tjera në një roman fiction. Por mund t’i vëmë pak fré fantazisë dreqi ta hajë! Një njeri që futet i gjallë nën dhé nuk ka se si të rënkojë. Aq më pak ka gjasa që rënkimet e saj të jenë dëgjuar nga fshatarët e lemerisur. Sepse do të ketë dhënë shpirt shumë kohë para se toga e varrmihësve apo xhelatëve të kenë mbledhur rraqet e të jenë larguar. Le ta themi copë: Përshkrime të tilla na ndihmojnë të nxjerrim dufin ndaj diktatorit, por nuk na ndihmojnë për të kuptuar se kush ishte në të vërtetë ai”, u shpreh moderatori i “Provokacijas”./abcnews.al

LEXO EDHE:  Celulari që kushton sa 20 iPhone 6

LEXO EDHE:  Tentohet të futet celular në burg/ Kapet pëllumbi “postier”

 

LEXO TE PLOTE
Lajme të Rekomanduara: