Connect with Us

Për çfarë morali mund të flasë Lulzim Basha?

Aktualitet

Për çfarë morali mund të flasë Lulzim Basha?

Publikuar

-

Lulzim Bashës po i bie çatia e shtëpisë e megjithatë vazhdon të bëjë sikur nuk ka ndodhur gjë, duke bërë opozitarin e thekur përpara një audience që është duke parë se si e trajtoi dhe e trajton personazhi në fjalë demokracinë dhe besimin e njerëzve. Në rolin e një opozitari që ka dalë i zhdëpur nga një testim mbarëpopullor siç ishte vota e 25 qershorit, Lulzim Basha po u flet shqiptarëve për moral dhe qëndresë përballë një shumice të kapur nga krimi dhe droga.

“E vetmja forcë që ruajti moralin duke treguar rrugët e daljes për çdo shqiptar është forca e koalicionit dhe Partisë Demokratike. Dhe në këto kushte të pabarabarta, mbi 450 mijë shqiptarë që ndoqën rrugën tonë, duke refuzuar jo pa rrisk ankandin e votave, duke refuzuar presionin e krimit dhe të shtetit, janë një frymëzim i madh për mua, jam i sigurtë për ju dhe Partinë Demokratike”- u tha Basha njerëzve të partisë që kishte mbledhur në Gjirokastër dhe zonat përreth.

A mund të flasë për moral Lulzim Basha që u tha shqiptarëve se me Edi Ramën dhe gardianët teknikë zgjedhjet do ishin të garantuara dhe me standarde? Përderisa Lulzim Basha po u thotë shqiptarëve se marrëveshje nuk përmbushi qëllimet për të cilat u firmos me çfarë morali vazhdojnë të rrijnë në qeveri ministrat e dakordësuar  mes tij dhe Edi Ramës?

LEXO EDHE:  Basha ndryshon mendje për Reformën Zgjedhore

Lulzim Bashës i është kërkuar dhe i kërkohet të bëjë transparente marrëveshjen me Edi Ramën, por ai nuk e ka bërë. Për aq kohë sa refuzon ta bëjë, dyshimet se mes tij dhe Edi Ramës ka një Pazar mbi marrëveshjen politike janë legjitime. Dhe kur flitet për çështje pazari nënkuptohen interesat personale dhe ato publike. Dhe kur flitet për interesa personale flitet edhe për përfitime dhe fitime jo vetëm morale, por edhe materiale.

Në gjithë këtë panoramë është absurde se me çfarë morali Lulzim Basha kërkon të mbajë karrigen e kryetarit të opozitës, kur minimalisht nuk jep dorëheqjen dhe të përballet si i barabartë me kundërshtarët në parti? Për më tepër për opozitën e katër viteve e mori përgjigjen nga kutitë e votimit. Ai vetë ndoshta e dinte që do të dilte i humbur nga një palë zgjedhje për të cilat u fut në çadër dhe ishte gati të dilte rrugëve për të thyer xhama e shpuar goma. Por futja në çadrën e pushtetit rrëzoi edhe atë fije morali që përfaqësoi protesta e çadrës se bulevardit, ndaj dhe Lulzim Basha mund të flasë për çdo gjë, por vetëm për moral jo.(Respublica)

Për të rejat më të fundit behuni pjesë e grupit tonë në facebook : City News Albania

Komentoni

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Politikë

Zgjedhjet në PD/ Dalin rezultatet për dy njësi në Tiranë

Publikuar

-

Nga

Në Njësinë 5 dhe në Njësinë 8 në Tiranë është mbyllur procesi i numërimit të votave për zgjedhjen e kreut të PD.

Sipas burimeve zyrtare të CNA.al pranë qendrave të numërimit në Njësinë numër 5, Lulzim Basha ka fituar 567 vota, Agron Shehaj 94 vota, Edith Harxhi 16 vota ndërsa Farbardh Kadilli 11 vota.

LEXO EDHE:  Pse Luli po e shkërmoq PD
LEXO EDHE:  “Edi na shih në sy e prano dështimin”/ PD video-mesazh të fortë Ramës

Në njësinë numër 8 në Tiranë rezultati është si më poshtë:

1.095 vota për Lulzim Bashën, Agron Shehaj 28 vota, Fatbardh Kadilli 14 vota dhe Edith Harxhi 8 vota./ CNA.al

LEXO TE PLOTE

Politikë

Mbyllet numërimi në Malësi të Madhe/ Ky është rezultati final

Publikuar

-

Nga

Mbyllet numërimi në Malësi të Madhe/ Ky është rezultati final

Edhe në Malësinë e Madhe Lulzim Basha ka arritur të marrë shumicë e votave të demokratëve.

Kreu aktual ka marrë 575 vota, Agron Shehaj 18 vota, Fatbardh Kadilli 6 vota dhe Edith Harxhi 3 vota.

Në total kanë votuar 630 anëtarë.Ndërsa 28 vota kanë dalë të pavlefshme. Këto janë të dhënat që CNA.al ka siguruar nga burime zyrtare./CNA.al

LEXO TE PLOTE

Politikë

Lulzim Basha kryeson bindshëm në Shkodër/ Zbardhet rezultati

Publikuar

-

Nga

Lulzim Basha kryeson bindshëm në Shkodër/ Zbardhet rezultati

Në Shkodër është mbyllur procesi i numërimit të votave për kreun e ri të PD.

Burime për CNA.al bëjnë me dije se ka fituar Lulzim Basha me shumicë votash.

Nga 3100 anëtarë me të drejtë vote, rezultati është ky:

1037 vota Lulzim Basha

148 vota Agron Shehaj

14 vota Fatbardh Kadilli

20 vota Edit Harxhi/CNA.al

LEXO TE PLOTE