Connect with us

Aktualitet

Si i mori Luli dy herë paratë e bursës për studime në Holandë/Nga VEFA tek SHIK-u i Gazidedes

Publikuar

-

Në vitin 1993, Luli 19-vjeçar që sapo kishte përfunduar gjimnazin, po bëhej gati të aplikonte për studime në Universitetin e Tiranës. Por sweet-heart e tij e Gjimnazit, Aurela kishte plane më të bukura. Ajo do të aplikonte për të studiuar në një universitet perëndimor, me shpenzimet e veta, domethënë të familjes. Në atë kohë shumë pak të rinj shqiptarë e kishin këtë mundësi, por Aurela e kishte për shkak të lidhjes farefisnore së nënës të saj me bosin e së parës firmë të madhe piramidale në Shqipëri, VEFA-s, Vehbi Alimuçën. Prindërit e Aurelës do të punësoheshin te VEFA. Aurela nuk e kishte të vështirë t’ i bindte prindërit e saj që të siguronin nga kompania VEFA edhe shumën e duhur të parave për Lulin që të studionte bashkë me të. Alimuçaj ishte bujar në këto raste, se në fund të fundit paratë e tij ishin ato të shqiptarëve.

Kështu, të dy Aurela dhe Luli aplikuan për studime në Universitetin e Utrehtit në Holandë. Ky atëherë ishte bërë i njohur në Shqipëri si një universitet  në të cilin ishte e lehtë të pranoheshe për studime nëse paguaje, por që kishte edhe një reputacion si universitet serioz. Në atë kohë Universiteti i Utrehtit sapo ishte vënë nën kontrollin e Sorosit, nën të cilin mbetet edhe sot e kësaj dite. Në atë universitet përgatiten sorosianët. Meqënëse në fillim të viteve nëntëdhjetë Fondacioni “Soros” në Shqipëri kishte nisur të dërgonte pedagogë për specializim pasuniversitar në Utreht, si dhe studentë për të kryer ciklin e parë të studimeve universitare, ky Universitet tërhoqi vëmendjen e SHIK-ut të Gazidedes që deshi të dërgonte spiunët e tij në Universitet për të ndjekur veprimtarinë e studentëve dhe pedagogëve shqiptarë atje.

SHIK-u mori nga Ministria e Arsimit listën e atyre që kishin aplikuar për të studiuar në Utreht atë vit dhe nisi të punonte në drejtim të tyre për të rekrutuar bashkëpunëtorë. Luli u gjet si person i përshtatshëm pasi kishte bashkëpunuar me SHIK qëkurse kishte qenë kamerier në Rinas një vit më parë. Kështu që ishte e lehtë për SHIK ta ngarkonte me këtë detyrë, duke i ofruar që t’ i paguante shpenzimet e studimeve në Holandë. Në atë kohë SHIK-u kishte nisur bashkëpunimin me firmat piramidale, të cilat i ofronin SHIK-ut fonde financiare për nevojat e tij, për të siguruar mbrojtjen e tij.

SHIK-u iu drejtua pikërisht VEFA-s me një kërkesë për të financuar studimet e Lulit në Holandë dhe kjo kërkesë u miratua menjëherë. Alimuçës nuk i dukeshin gjë këto ndere të vogla që i bënte SHIK-ut në kohën që siguronte nga shteti i Berishës të drejtën e tregtisë së armëve për në ish-Jugosllavi ku bëheshin luftra të mëdha në atë kohë dhe më gjerë.

Për shkak se fondet që VEFA i kalonte SHIK-ut për sponsorizime të tilla kishin një procedurë të veçantë sekrete, dhe nuk kalonin drejtpërdrejt te përfituesit, por fillimisht shkonin në një llogari bankare të kontrolluar nga SHIK-u e pastaj te përfituesit, për një kohë të gjatë nuk u mor vesh se Luli merrte dy bursa nga VEFA, një drejtpërdrejt nga kompania dhe një tjetër nëpërmjet SHIK-ut. Kjo gjë u zbulua rastësisht në 1996, pas bombës së vendosur ndaj kompanisë VEFA në shkurt të atij viti, kur në SHIK u krijua një grup i posaçëm për të shqyrtuar punët e kësaj kompanie dhe ndërmjet tyre edhe sponsorizimet që kishte bërë ajo. Me këtë rast, një oficer i lartë i SHIK-ut, duke parë listën e sponsorizimeve për bursa studentësh që bënte VEFA, ndeshi atje emrin e Lulit, për të cilin e dinte se merrte dhe një bursë nëpërmjet SHIK-ut. Tani Luli ishte në vitin e tretë të studimeve.

Kur ia thanë Gazidedes ai u tërbua se e quajti këtë si një vjedhje të fondeve të SHIK-ut nga ana e Lulit. Këtij të fundit i kërkuan që të paraqitet menjëherë në Tiranë, në zyrat e SHIK, duke i dhënë një arsye tjetër. Por Luli ishte informuar ndërkohë nëpërmjet VEFA-s se ishte zbuluar mashtrimi i tij. Kështu që ai nuk erdhi atë vit në Shqipëri jo vetëm në mars 1996, kur e kërkoi Gazidedja, por as në pushimet e verës. Luli nuk erdhi në Shqipëri as në 1997, por vetëm në 1998, siç e dinë mirë ata që e kanë njohur nga afër në atë kohë.

Kur Gazidedja u rikthye në Shqipëri pas ardhjes së PD-së në pushtet, në 2005, i tha hapur Berishës në sy të Lulit se ky djalë është hajdut i lindur, me talent për hajdut.

Për këtë historinë e vjedhjes së parave të bursës Lulin e thirri një herë edhe SHIK-u i Fatos Klosit, kur kishte nisur punë në UNMIK, në Kosovë. Kuptohet se Klosi e bëri këtë që ta detyronte të bashkëpunonte me Shërbimin si informator, jo për ta dënuar për shkeljen që kishte bërë.

Kur Luli i hyri politikës ai i tregoi në shkallën më të lartë aftësitë e tij si hajdut i lindur, siç e kishte quajtur Gazidedja.

Vetë Alimuça ka thënë për Lulin, kur e pa të hynte në politikë, në 2005: “Shikojeni mirë këtë djalë dhe mbajeni mend! Unë gënjeva gjithë Shqipërinë, qeverinë, opozitën e popullin bashkë, por ky djalë më gënjeu mua e Gazideden bashkë, kur ishte student! Kushedi se ç’ do të bëjë tani që i hyri politikës!”/CityNews

Aktualitet

Kush është ish-bashkëshortja e Bojken Lakos që u arrestua nga policia?

Published

on

By

Prokuroria e Durrësit, në bashkëpunim me Sektorin e Krimit Ekonomik në Drejtorinë e Përgjithshme të Policisë, akuzojnë Olesia Dukën, për mashtrim në vlerën e 900 mijë eurove ndaj një mikut të saj. Sipas njoftimit zyrtar të Prokurorisë së Durrësit, thuhet se 39-vjeçarja akuzohet se në 2016-ën, ka marrë një shumë të madhe parash nga një shtetas nëpërmjet mashtrimit.

Po kush është Olesia Duka?

Olesia Duka njihet edhe si ish-bashkëshortja e këngëtarit Bojken Lako. Ajo ka mbaruar studimet për Stomatologji dhe Farmaci, ndërsa mësohet se në pronësi të saj ka edhe farmaci edhe klinikë dentare. Duka ka në pronësi të saj një nga klinikat dentare më luksoze në kryeqytet “Shëndent”.

Gjykata e Durrësit, vendosi masën e arrestit me burg për 39-vjeçaren me banim në Tiranë. Nisur nga këto rrethana kjo gjykatë vendosi sekuestrimin deri në përfundim të hetimit të pasurive në emër të të pandehurës dhe familjarëve të saj, me një vlerë prej 300 mijë euro. Dentistja dhe farmacistja Duka, mësohet gjithashtu se ka në pronësi të saj edhe 5 apartamente, 1 në Durrës dhe 4 të tjerë në kryeqytet, të cilët janë vënë nën sekuestro.

Nëse i hedhim një sy rrjeteve të saj sociale, shikojmë që Olesia nuk është një emër i panjohur në Tiranë. Në adresën e saj në Facebook, të shumtë janë miqtë VIP-a, por edhe politikanë që ndjekin 37-vjeçaren. /CNA.al

LEXO TE PLOTE

Aktualitet

Presidenti i KE Juncker, mbërrin në Tiranë/ Pritet nga kryeministri Rama

Published

on

By

Presidenti i Komisionit Evropian, Jean Claude Juncker, ka mbërritur në Tiranë, për të zhvilluar vizitën e planifikuar në kuadër të një turi takimesh në vendet e Ballkanit Perëndimor.

Juncker në takimet e tij është i shoqëruar nga eurokomisioneri për zgjerimin, Johannes Hahn.

Ai u prit nga kryeministri Edi Rama, me të cilin pritet të kenë një dalje të përbashkët për mediet në orën 19:00. /CNA.al

LEXO TE PLOTE

Aktualitet

Vizita e Juncker/ Mustafaj: Rama e Vuçiç fëmijët e përkëdhelur, por…

Published

on

By

Ish-ministri i Jashtëm i Shqipërisë, Besnik Mustafaj, ka komentuar vizitën e presidentit të Komisionit Evropian, Jean Claude Juncker. I ftuar në rubrikën “Opinion” në News 24, Mustafaj u shpreh se vizita e Juncker është një vizitë e rëndësishme për Ballkanin Perëndimor.

Ai u shpreh se në ka lider në Ballkanin Perëndimor, që janë shqetësues për mënyrën si qeverisën, qoftë Vuçiç në Serbi dhe Rama në Shqipëri, por sipas tij janë fëmijët e përzgjedhur të BE-së.

Mustafaj tha se ndonëse në BE shihen ndryshe nga vendet ku ata qeverisin, Rama dhe Vuçiç, nuk do të tolerohen për shumë kohë, kjo për shkak se nuk mund t’i japin pushtetin një lideri të dobët dhe një Kryeministri të dobët. Më tej ai tha se kjo u vërtetua edhe me rastin e Maqedonisë, me largimin e Gruevskit dhe me ardhjen e Zaevit. BE, Sipas Mustafajt, pret por jo për shumë kohë.

Ai tha se ndërsa po flitet shumë për negociatat, ato nuk përfaqësojnë ndonjë gjë të madhe për shqiptarët, por një afrim më tepër të BE-së me Shqipërinë, për ta kontrolluar më shumë. Kjo tha ish-ministrit Mustafaj, është një mundësi e re për përmbushjen e detyrimeve. /CNA.al

LEXO TE PLOTE
Reklama
Reklama
Reklama

AKTUALITET

Aktualitet18:32 - 25 Shkurt, 2018

Kush është ish-bashkëshortja e Bojken Lakos që u arrestua nga policia?

Prokuroria e Durrësit, në bashkëpunim me Sektorin e Krimit Ekonomik në Drejtorinë e Përgjithshme të Policisë, akuzojnë Olesia Dukën, për...

Aktualitet18:18 - 25 Shkurt, 2018

Presidenti i KE Juncker, mbërrin në Tiranë/ Pritet nga kryeministri Rama

Presidenti i Komisionit Evropian, Jean Claude Juncker, ka mbërritur në Tiranë, për të zhvilluar vizitën e planifikuar në kuadër të...

Aktualitet17:28 - 25 Shkurt, 2018

Vizita e Juncker/ Mustafaj: Rama e Vuçiç fëmijët e përkëdhelur, por…

Ish-ministri i Jashtëm i Shqipërisë, Besnik Mustafaj, ka komentuar vizitën e presidentit të Komisionit Evropian, Jean Claude Juncker. I ftuar...

Aktualitet16:36 - 25 Shkurt, 2018

Juncker në Maqedoni/ Ja përgjigjja e tij për çështjen e emrit

Presidenti i Komisionit Evropian, Jean Claude Juncker ka nisur vizitën e tij në vendet e Ballkanit perëndimor, i shoqëruar nga...

Aktualitet15:51 - 25 Shkurt, 2018

Çështja çame në bisedimet me Greqinë/ Berisha: Të ngrihemi në revoltë

Ish-kryeministri i vendit Sali Berisha, ka reaguar sërish ndaj bisedimeve Shqipëri-Greqi, të bëra midis dy ministrave të Jashtëm të dy...

Aktualitet21:42 - 23 Shkurt, 2018

Denoncimi/ Administrata shtetërore që nga janari pa rrogë

Ish-kryeministri i vendit, Sali Berisha, ka vijuar me publikimin e denoncimeve të mbërritura në adresë të tij nga qytetarë të...

Aktualitet21:14 - 23 Shkurt, 2018

Flet për herë të parë biznesmeni i akuzuar, Idlir Karkini: Nuk jam arratisur, por…

I akuzuar për përvetësim të kundërligjshëm të një sipërfaqeje toke në pronësi të Komandës së Forcave Ajrore në plazhin e...

Aktualitet20:32 - 23 Shkurt, 2018

Abuzimet me pronat në bregdet/ Gjykata jep masat e sigurisë

Gjykata e Kavajës ka lënë në fuqi masën e mëparshme të sigurisë për biznesmenin Idlir Karkini, “arrest me burg”, për...

Aktualitet20:19 - 23 Shkurt, 2018

Teatri i ri Kombëtar, “lavatriçe” e 700 milionë eurove të drogës?!

Avokati Altin Goxhaj, njëherësh anëtar i Shoqërisë Civile, ka reaguar pas prezantimit të projektit të Bashkisë së Tiranës për Teatrin...

Aktualitet19:18 - 23 Shkurt, 2018

Denoncimi i profesorit/ Si po përdoret Universiteti Publik dhe studentët nga qeveria

Profesori, Gjok Vuksani, ka denoncuar përdorimin e Universitetit Publik nga politika. Me anë të një postimi në rrjetet sociale, Vuksani...

Aktualitet19:18 - 23 Shkurt, 2018

Park Gate, detaje arkitekturore që po ndryshojnë stilin e ndërtimit në Shqipëri

“Bukuria nuk ka qenë kurrë absolute dhe e pandryshueshme, por ka marrë forma të ndryshme sipas kohës dhe vendit”. Kështu...

Aktualitet17:10 - 23 Shkurt, 2018

Përfundon mbledhja e qeverisë në Berat

Ka përfunduar mbledhja e qeverisë e zhvendosur nga veriu i vendit, tashmë në jug, përkatësisht në Berat. Menjëherë pas përfundimit...

Aktualitet22:13 - 22 Shkurt, 2018

Ja si e gjykon Arjan Çani “lojën” e Metës dhe Ramës me Greqinë  

Tema e nxehtë e bisedimeve diplomatike midis Shqipërisë dhe Greqisë për kufirin detar ka qenë në qendër të diskutimit të...

Aktualitet21:54 - 22 Shkurt, 2018

Mjerimi shqiptar/ U hoqën ndihmën ekonomike se kishin tualet brenda shtëpisë

Në emisionin e mbrëmjes së sotme të “360 gradë”, si temë diskutimi është mjerimi që ka pllakosur familjet shqiptare. “Lufta...

Aktualitet21:12 - 22 Shkurt, 2018

Amnesty International: Gazetarët të kërcënuar dhe dhunuar nga krimi i organizuar

Organizata “Amnesty International” ka publikuar ditën e sotme raportin për situatën e të Drejtave të Njeriut në botë, gjatë vitit...

Aktualitet18:34 - 22 Shkurt, 2018

Basha ka përgatitur listat e kandidatëve për kryebashkiakë

Lulzim Basha ka përgatitur listën e kandidatëve për kryetarë bashkie për zgjedhjet e ardhshme lokale. Deputetja e Partisë Demokratike, Grida...

Aktualitet18:31 - 22 Shkurt, 2018

Kush është “korrieri” mes Ramës dhe Bashës?

Lulzim Basha ka deklaruar publikisht, nën presionin e medias, se “nuk vazhdon marrëveshja e 17 Majit 2017” mes tij dhe...

Aktualitet18:13 - 22 Shkurt, 2018

Çuni i Fahriut, deputet i Lulit, zbulon projektin e Teatrit Kombëtar

Deputeti i “Listës Basha”, Klevis Balliu, si duket ka “zbuluar” projektin e Teatrit Kombëtar. Këtë ai e ka publikuar nëpërmjet...

Aktualitet13:16 - 22 Shkurt, 2018

Dy javë pa e dëgjuar Salianjin në parlament/ Pse fshihet deputeti?

Rreth 10 ditë më parë, deputeti demokrat Ervin Salianji është përfshirë në një video-skandal, i cili u publikua nga CNA.al,...

Aktualitet10:09 - 22 Shkurt, 2018

Puna dhe pushimi, sipas këndvështrimit të krishterë

Nga Miron Çako Puna dhe pushimi, pavarësisht se duken diametralisht të kundërta, ato kanë lidhje dhe plotësojnë njëra-tjetrën, sepse pa punë...

Aktualitet22:07 - 21 Shkurt, 2018

S’kanë të ndalur deputetët e “Listës Basha”/ Njihuni me gafën e radhës

Kandidati për deputet i Partisë Demokratike në zgjedhjet e përgjithshme, Andi Permeti, ka sulmuar sërish “Listën Basha” duke marrë si...

Aktualitet21:03 - 21 Shkurt, 2018

Raporti i “Transparency International”/ Shqipëria ndër vëndet më të korruptuara të Europës

Organizata presticioze “Transparency International” ka publikuar raportin e saj të përvitshëm në qendër të të cilit është niveli i korrupsionit....

Aktualitet14:43 - 21 Shkurt, 2018

Myslym Pasha sulmon Metën/ Nuk e ke hallin për Paktin me Greqinë, por …

Vijon të jetë temë e nxehtë e debatit politik dhe jo vetëm çështja e bisedimeve me Greqinë. Koloneli Myslym Pasha...

Aktualitet23:13 - 20 Shkurt, 2018

Akuzat ndaj Adriatik Llallës/ Berisha: Nëse ka të dhëna, të nisë hetimi

Ish-kryeministri Sali Berisha, tha sonte në mbrëmje në emisionin “Studio e hapur”, se nëse ka të dhëna se ish-Kryeprokurori Adriatik...

Aktualitet22:34 - 20 Shkurt, 2018

Vettingu/ Drejtuesit e policisë që lejuan kanabizimin do amnistohen

Procesi i vettingut në Policinë e Shtetit mund të shfrytëzohet nga drejtuesit e saj të përzier me kanabizimin e vendit...

Aktualitet22:33 - 20 Shkurt, 2018

Autoritar?! Çfarë do ndryshonit në drejtimin e PD?/ Flet Berisha

Ish-kryetari i Partisë Demokratike, Sali Berisha u shpreh se në drejtimin e PD-së nga ai ka pasur gabime, por që...

Aktualitet22:11 - 20 Shkurt, 2018

Zgjedhja në krye të PD-së/ Berisha: Nuk mora shumicën por…

Ish-kryeministri Sali Berisha, i ftuar në emisionin, “Studio e hapu”, ka folur për zgjedhjen e tij në krye të Partisë...

Aktualitet20:50 - 20 Shkurt, 2018

Rama zbulon sekretin e veshjes me atlete në Trieste

Kryeministri i vendit Edi Rama, gjatë një bisede me Mustafa Nanon, në studion e emisionit “Provokacija” në televizionin ABC News,...

Reklama
Reklama

Trending