Connect with Us

“STOP” zbardh vrasjen e vitit 2012

Aktualitet

“STOP” zbardh vrasjen e vitit 2012

Publikuar

-

Më 27 Tetor 2012, në Vloçisht të Korçës, u vra në lokal shtetasi 58-vjeçar, Ethem Hëna. Djali i tij Erion Hëna, denoncon në emisionin “STOP” mungesën e hetimit dhe lënien të lirë të autorit të vrasjes, Edison Kodralli. Prokurori i çështjes, Hysen Kulla, pasi e kishte burgosur Kodralliun, e liroi me “detyrim paraqitje” pas 3 muajsh. Veç anëve të errëta të hetimit të kësaj çështjeje, emisioni “STOP” sjell dëshmi ekskluzive me audio të banorëve të fshatit, që kanë parë natën e krimit vrasësin e liruar nga drejtësia.

Isha në gjumë, më vjen një banor i fshatit dhe më thotë hajde se babain nuk e ke mirë. Marr makinën, shkoj urgjent, shikoj babin shtrirë dhe i hutuar mundohem ta ngrej, e marr e fus në makinë, më ndihmon dhe ky bashkëfshatari që më tha. E kam marrë dhe ecja me shpejtësi për ta çuar në spitalin e urgjencës së Korçës. E kam lënë në spital dhe kam marrë vesh pas gjysëm ore që babain e kishin vrarë me armë zjarri.”

Avokati Arben Llangozi shprehet se janë shoqëruar në polici rreth 60 persona si të dyshuar për vrasjen e Ethem Hënas, por i dyshuari kryesor  është Edison Kodralli.

Në akt ekspertimin numër 10147, të datës 30.10.2012, u arritën disa konkluzione, në njërën prej të cilave thuhet se në bluzën blu, objekti i parë i ekspertimit për shtetasin Edison Kodralli, u evidentua prania e nitriteve dhe nitrateve, të cilët janë të pranishëm edhe tek mbeturinat e faktorëve plotësues të qitjes.

Në Gjykatën e Rrethit Gjyqësor Korçë, më datë 03.11.2012, me gjyqtaren Artjola Kristo, është vendosur  të vlerësohet si i ligjshëm ndalimi i shtetasit Edison Safet Kodralli dhe caktoi si masë sigurimi atë të arrestit me burg, parashikuar nga neni 238 të Kodit të Procedurës Penale.

Avokati thotë se Gjykata e Apelit Korçë e ka vlerësuar po ashtu të ligjshëm vendimin e Gjykatës së Shkallës Së Parë, atë të arrestit me burg për Edison Kodralliun.

“Edisoni u arrestua dhe të gjithë, opinioni publik dhe ne si familje, e kuptuam që doli rasti, mirëpo s’ndodhi kështu. Edisoni qëndroi rreth 3 muaj në burg dhe përsëri u la i lirë. Atëherë më ndodhi vrasja e dytë e babait tim.”

Arben Llangozi tregon se më datë 01.02.2013 prokurori Hysen Kulla i ka kërkuar gjykatës zëvendësimin e masës së sigurimit të Edisoni Kodralliut nga arrest me burg në detyrim paraqitje. Por nuk ka patur asnjë provë të re, e cila mund të zbusë masën e sigurimit për këtë shtetas.

“Prokuroria me të njëjtin akt ekspertimi që ka kërkuar arrest me burg, ka kërkuar zëvendësimin e masës në detyrim paraqitje. Kjo konstatohet dhe nga gjykata , e cila ka përsëritur disa herë që janë kundër kësaj kërkese të bërë nga prokuroria dhe shprehet se i dyshuari kryesor është ky person. Por çuditërisht edhe gjykata, në rastin konkret Artjola Kristo, ka vendosur pranimin e kërkesës në mënyrë abuzive.”

Avokati shprehet se dëshmitë e 60 personave mungojnë në dosjen e sigurimit të arrestit me burgim të Edison Kodralliut, por ekzistojnë vetëm tre dëshmi të personave të afërm të tij. Gjithashtu shton se këqyrja e telefonit të Edisonit është një faktor kyç në vërtetimin e ngjarjes, por ajo nuk është bërë kurrë ose të paktën nuk është dorëzuar në gjykatë. Mungesa e provës kryesore shton dyshimet për këtë çështje.

LEXO EDHE:  Pas porositësit të vrasjes/ Greqia liron edhe ndihmësin e ekzekutorit të komisar Artan Cukut

Emisioni “STOP” hedh dritë mbi këtë ngjarje duke siguruar regjistrime audio nga dy dëshmitarë.

Dëshmitari 1 – Unë dyshova nga dëshmia tënde. Ay tha: më nëntë e gjysëm vajta në shpi.

Djali i viktimës – Po bre…! Kshu ka thënë në polici.

Dëshmitari 1 – Unë e pashë në dymëdhjetë e një çerek – dymbëdhjetë e njëzet ka qënë, e pashë që i kërkonte leka tit eti. Policia tha 10 meleon, 10 meleon leka tha, kush e gjen tha, na jepni një dëshmi të rregullt tha . Mirëpo unë s’dua të hyj në hasmërira me njerëzit se i kam inat këto gjëra. Unë po ta them ty ta dish si djalë që je. Ama i futa në dijeni i thashë, ay që ka lojtur kumar, ay e ka bërë këtë gjë. Se ay përderisa s’ka qënë në hasmërira, ia shpjegova shumë mirë.

Djali i viktimës – Debatuan shumë kështu? Apo vetëm kaq, sa i thoshte ay: nëmi nëmi?

Dëshmitari 1 – Po debatuan. Ay i kërkonte leka me ngulm, po jo që të zireshin.

Lashë 2 meleonë leka. Këtë e dëgjova që lashë 2 meleon leka. Dhe i tha yt atë që unë të dhashë leka, tashi çfarë do të bëjnë 50 mijë leka, këtë e dëgjova. O Roni! Unë nuk dua as leka, asgjë nga ty, unë po të ndihmoj si shok sepse ti ke ngrënë bukë me byrazerin tim dhe unë s’kam frikë nga asnjëri. Unë po të jap dëshmi shumë të forta dhe jam i sigurtë që e ka bërë ay.

Dëshmitari 2 – Për këtë ka dëshmitarë që e kanë parë dhe nuk dalin se kanë frikë. E di këtë ti?

Avokati – Ka dëshmitarë që e kanë parë?

Dëshmitari 2 – Live… live…

Djali i viktimës – E bre unë të thashë që i di gjithë fshati. Ky më ndihmovi, që më tha ore unë e pashë që debatonte në orën dymbëdhjetë e gjysëm.

Dëshmitari 1 – Është gjë me zarar kjo, se le kalamanjtë hasmëri gjithë jetën.

Erion Hëna takon ish-shefin e krimeve në Korçë, i cili ka ndjekur çështjen e vrasjes së të atit, Ethem Hëna.

Djali i viktimës – Kur erdhe ti për të shtatat e babait, më the e gjetëm vrasësin.

Ish-shefi i krimeve Korçë – Kush tha? Po ne e gjetëm dhe e arrestuam. E gjetëm, e arrestuam, u bë. S’isha vetëm unë atje.

Djali i viktimës – Ore, unë të them, si, si, si …

Ish-shefi i krimeve – Vrasësi u arrestua, u punua shumë për këtë…

Djali i viktimës – Mua Nardi më tha, mos kërko tjetër Erion, tha. Ai e ka bërë dhe pikë.

Ish-shefi i krimeve – Po kush mund të thotë që s’e ka bërë ai… Kush mund të thotë…

Erion Hëna shprehet se nuk do të heqë dorë nga kërkimi i drejtësisë që shpirti i të atit të prehet në paqe./tvklan.al

Për të rejat më të fundit behuni pjesë e grupit tonë në facebook : City News Albania
KLIKO PER TE KOMENTUAR

Komentoni

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Aktualitet

Këshilla-Si të mbroni veten dhe familjen tuaj nga tërmetet

Publikuar

-

Për dallim nga llojet e tjera të fatkeqësive natyrore, tërmetet mund të ndodhin në çdo kohë, pa ndonjë njoftim. Të jesh i përgatitur për një tërmet do të bëjë ndryshimin në aftësinë për të mbrojtur veten, familjen ose shtëpinë tënde në rast të tërmetit. Vazhdoni të lexoni për të mësuar se si të përgatisni shtëpinë dhe familjen tuaj për një tërmet, si dhe çfarë të bëni gjatë dhe pas tërmetit për të qëndruar të sigurt.

Çfarë të bëni gjatë një tërmeti

Tërmetet mund të godasin krejt papritur dhe pa paralajmërim. E rëndësishme është që që në dridhjen e parë të merrni masa mbrojtëse.

Gjeni strehë në vendin më të afërt

Nëse ndodheni jashtë, gjeni strehë ku të mundeni por mos u fusni brenda.

Nëse jeni në zyrë a shtëpi, gjeni strehë në një vend të sigurt ku të jeni të mbrojtur nga gjërat që bien.

Mos lëvizni prej andej deri sa tërmeti të ketë ndalur.

Strehohu, mbulohu dhe mbahu fort

Që në goditjen e parë futuni nën një mobilje siç mund të jetë tavolina dhe qëndroni aty.

LEXO EDHE:  Masakra e rradhës nga ISIS/ 11 të krishterë ekzekutohen në Nigeri

LEXO EDHE:  Vritet me armë zjarri kreu i Njësisë Administrative Kot

Mos u fusni poshtë krevatëve apo dollapëve të lartë që mund të shemben.

Mbuloni kokën dhe sytë mbajini mbuluar për t’u mbrojtur nga objektet fluturuese ose ato që bien.

Me njërën dorë mbuloni kokën dhe me tjetrën mund të mbaheni në një cep të mobiljes nën të cilën jeni strehuar.

Nëse mobilja lëviz, lëvizni bashkë me të.

Qëndroni nën të deri sa të jeni të sigurtë që goditjet kanë mbaruar.

Nëse nuk qëndroni dot nën pragun e derës apo nën një mobile, qëndroni pranë një shtylle të brendshme të shtëpisë dhe mbroni kokën dhe qafën.

Pragu i Derës

Pragu i derës është një nga më të fortat e të gjithë pallatit apo godinës.

Në prag duhet të përpiqeni të mbani këmbët hapur për të ruajtur ekuilibrin, të mbështeteni në njërën anë dhe me krahë të mbani fort derën./

CNA.al

SHPERNDAJE KETE MATERIAL INFORMUES

LEXO TE PLOTE

Aktualitet

Termet i frikshem ne Shqiperi

Publikuar

-

Nga

Nje termet 5.8 balle ka goditur Shqiperine 32 km larg Tiranes, ne detin Adriatik.

Njoftohen deme materiale dhe panik tek njerzit qe kane dale ne rruget e Tiranes.

Lekundjet jane ndjere te forta  ne Tirane, Elbasan, Durres. Korce, Fier etj…

Njoftohen deme materiale…vijon

LEXO TE PLOTE

Aktualitet

Provokimi i Mustafa Nanos: Duhet të jemi më racionalë me Enver Hoxhën

Publikuar

-

Nga

Këtë verë, libri i Isuf Kalos “Blloku” ka bërë jehonë të madhe. Libri është një dëshmi e njeriut, i cili ka qenë pranë ish-diktatorit Enver Hoxha për vite me radhë, duke qenë se ishte doktori i tij personal. Megjithatë, “Blloku” i Kalos ka marrë shumë kritika.

Në monologun e kësaj të premteje në emisionin “Provokacija”, gazetari Mustafa Nano ndalet pikërisht tek ky libër. Ai thotë se mënyra se si Isuf Kalo ka folur për Enver Hoxhën është e pakuptueshme dhe e pafalshme për shumë njerëz.

 

 

Sipas tij, Kalo e ka nxjerrë diktatorin si tepër human, baba të devotshëm, bashkëshort të mirë dhe si një politikan serioz. Edhe pse ka një mendim tjetër për Enver Hoxhën, Nano thotë se “Blloku” është një dokument historik i rëndësishëm, për të cilin në të ardhmen shumë njerëz do jenë të kënaqur që ekziston.

“Më duhet të them se as mua nuk më puqet Enver Hoxha i Kalos me Enver Hoxhën që unë njoh. E megjithatë nuk jam dakord me ata që sulmojnë Isuf Kalon. Blloku i tij mund të ketë provokuar shumë vetë, ndoshta ndokënd edhe mund ta ketë lënduar por, përtej të gjitha shijeve e ndjesive individuale, ky libër është një dëshmi interesante për kohët e komunizmit. Pas 50 vjetësh askush nuk do të kujtohet ta sulmojë Isufin për anëmbajtje apo empati për të ligun. Të gjithë do jenë të kënaqur që kjo dëshmi është dhënë. E që është dhënë në mënyrë të sinqertë. Blloku është një dokument historik i rëndësishëm”, thotë Nano.

Por moderatori i “Provokacijas” thotë se ka bërë edhe një vëzhgim të fundit. Sipas tij, tashmë që jemi 30 vite pas përmbysjes së komunizmit, duhet ta gjykojmë në mënyrë më racionale diktatorin Enxer Hoxha.

Sipas tij, nuk duhen thënë thënë deklarata të panevojshme që e shndërrojnë figurën e Hoxhës si bartës të të gjitha të këqijave dhe veseve të botës.

Nano merr shembull librin e Ylljet Aliçkës në librin e tij më të fundit, ku thuhet se një grua e dënuar me vdekje u fut e gjallë në dhé. Kur fshatarët i bënë gropën u lemerisën teksa dëgjonin rënkime të dala nga thellësia e tokës.

Përshkrime të tilla na ndihmojnë të nxjerrim dufin ndaj diktatorit, por nuk na ndihmojnë për të kuptuar se kush ishte në të vërtetë ai, thotë Nano.

 “Kam vënë re që ca e ca vijojnë të flasin për Enver Hoxhën ashtu si kanë folur një ditë pas përmbysjes së regjimit të tij, domethënë duke shtënë në punë veç mllef, urrejtje, neveri, apo ku di unë. Kur bëhet ky diskutim, njerëz të tillë, që rëndom kanë edhe përvoja personale vuajtjesh e persekucioni, përpiqen ta likujdojnë Enver Hoxhën si personazh të historisë thjesht duke thënë se ai ishte një maskara, qen e bir qeni, një armik i popullit të vet, një tradhtar, etj, etj. Unë mendoj se 30 vjet pas rënies së komunizmit mund të jemi pak më racionalë. Dhe të jesh racional nuk do të thotë të mohosh që ai ka qenë një diktator. Jo, kjo gjë tanimë është e dokumentuar. Edhe komunisti më budalla, thellë-thellë, bie dakord se Enver Hoxha ishte një diktator.

Të jesh racional do të thotë të mos thuash mufka që synojnë panevojshmërisht ta shndërrojnë figurën e Hoxhës nga katran në katran me bojë, që e nxjerrin atë si bartës të gjithë të këqijave apo veseve të botës, që e nxjerrin atë edhe pervers, pedofil, manjak seksual, vrasës manjak. Ah, se harrova, edhe homoseksual. Sepse dihet se çfarë mendojnë shqiptarët për një homoseksual.

Të jesh racional është edhe të mos thuash, siç thotë Ylljet Aliçka në një libër që sapo e ka publikuar, që një grua u dënua me vdekje thjesht se Enver Hoxha donte ta kishte si të dashur dhe se ajo i tha “jo”. Për këtë “krim”, ajo u fut në dhé e gjallë. Madje, fshatarët e zonës, ku kësaj gruaje i bënë gropën, u lemerisën teksa dëgjonin ca rënkime të dala nga thellësia e tokës, që ishin rënkimet e kësaj gruaje duke dhënë shpirt. Tani, gjatë regjimit të Enver Hoxhës ka pasur pa fund drama e tragjedira humane. Kjo nuk diskutohet, siç nuk diskutohet që fajtori kryesor për ato ka qenë Enver Hoxha. Ne mund të stisim edhe tragjedira të tjera në një roman fiction. Por mund t’i vëmë pak fré fantazisë dreqi ta hajë! Një njeri që futet i gjallë nën dhé nuk ka se si të rënkojë. Aq më pak ka gjasa që rënkimet e saj të jenë dëgjuar nga fshatarët e lemerisur. Sepse do të ketë dhënë shpirt shumë kohë para se toga e varrmihësve apo xhelatëve të kenë mbledhur rraqet e të jenë larguar. Le ta themi copë: Përshkrime të tilla na ndihmojnë të nxjerrim dufin ndaj diktatorit, por nuk na ndihmojnë për të kuptuar se kush ishte në të vërtetë ai”, u shpreh moderatori i “Provokacijas”./abcnews.al

LEXO EDHE:  U bë shkak i vrasjes në Kavajë/ Nëna e tre fëmijëve me jetë luksoze, pronare e një agjensie turistike

LEXO EDHE:  “STOP”/Abuzimi në Postën e Kukësit, punonjësi merr rrogë dhe ndihmë ekonomike

 

LEXO TE PLOTE
Lajme të Rekomanduara: