Connect with Us

Lulzim Basha nuk është PD-ja

Aktualitet

Lulzim Basha nuk është PD-ja

Publikuar

-

/

Një debat i fortë ka filluar ditët e fundit brenda opozitës, në publik dhe në struktura. E gjitha lidhet me listën personale që Lulzim Basha ofroi te shqiptarët si alternativë përballë Edi Ramës, në zgjedhjet e 25 qershorit.

Lista mund të ketë shumë kontestime, mund të ketë edhe shumë vlerësime, por njerëzit debatojnë thjesht dhe vetëm për faktin “A duhet apo nuk duhet mbështetur Lulzim Basha me atë listë që paraqiti”.

Në fakt, thelbi i problemit nuk është vetë lista, është Lulzim Basha dhe kriteret apo standardet, që ai ka vendosur në përzgjedhjen e kadidatëve që ka vendosur. Pra, ai ka marrë një vendim, ashtu siç e deklaron dhe vetë, ka përjashtuar gjysmën e partisë nga lista. Por, nuk ka dhënë ende standardin që kishte vendosur. A ishte një standard përjashtimi nga lista e kandidimit i të gjithë ish-ministrave të qeverisë Berisha?

Në rast se do shikojmë listën nuk mund të themi “po”, sepse gjysma e qeverisë së djeshme ndodhet sërish në kandidim. Pra nuk ka pasur një standard të vendosur nga Basha.

Statuti i PD kërkon miratim të listës së kandidatëve nga Këshilli Kombëtar dhe minimalisht duhej të diskutohej në Kryesi. Edhe kjo nuk ka ndodhur. Pra kemi një tjetër standard të munguar, që Berisha ndoshta në shumicën e rasteve edhe formalisht kishte kurajo ta mblidhte Kryesinë dhe të vendoste qoftë edhe i vetëm në listë, por në prani të Kryesisë.

Një standard i tretë i munguar është minimalisht ndarja në mënyrë qytetare me personalitetet që largon nga karriera politike. Nuk ka asnjë telefonatë të vetme të Lulzim Bashës me ata që hiqte nga lista. Të paktën për t’i thirrur, për t’iu dhënë mendimin në sy dhe për të vendosur sërish një standard, që PD nuk i ka munguar.

Pra, këto tre detaje shumë të rëndësishëm, mungesa e komunikimit, përjashtimi pa mbledhur strukturat dhe standardi për t’u ndarë nga e shkuara, janë treguesit se Lulzim Basha thjesht dhe vetëm ka vepruar për të larguar ata që nuk i pëlqenin, që mund t’i zinin rrugën dhe këtë i vetëm apo në bashkëpunim me dikë tjetër ai e bëri dhe tashmë është fakt.

Pas standardeve, një pikë tjetër mjaft e rëndësishme janë kriteret e përdorura, këtë herë nuk po flasim për largimet, por për kandidimet e reja, pra kë largon dhe me cilat standarde, dhe kë zgjedh dhe me cilat kritere.

Ikin të vjetër dhe vijnë të rinj, është normale qarkullimi i elitave në politikë. Në rastin Basha iku gjysma e PD reale dhe erdhi gjysma e listës së tij familjare, por kjo nuk ka rëndësi se si do të shihet në publik. Rëndësi ka cilat ishin kriteret që Basha përdori për të vendosur të tijët.

LEXO EDHE:  “Hëngshin kokat e njëri-tjetrit”/ PD sulmon Lleshajn: Gangster që lëviz me makina superluksoze

Po të shohim listat, disa kryetarë degësh janë në zona fituese, disa në zona humbëse, të tjerë nuk janë fare. Diku riciklohen figura, diku vendosen të akuzuarit e qeverisë Berisha, diku tjetër futen disa të rinj pa asnjë kontribut. Mjafton një rast dhe një pyetje për Lulzim Bashën: Cili është kontributi i Klevis Balliut për demokratët e Pogradecit dhe pse ai duhet të ishte në listë fituese, përpara kreut të PD në Korçë? Cili është kriteri që ka vendosur për të rinjtë që do përfshinte në lista, në lidhje me vlerat, arsimin apo kontributet?

Në rast se kriteret e vendosura nga Basha kanë fytyrën e Fahri Balliut kjo do të ishte qesharake. Duke i parë të gjitha qarqet me radhë, në asnjë prej tyre nuk shikon të jetë ruajtur një parim. Diku mungojnë femrat, diku ka të futur të panjohur, diku kanë hyrë njerëz duke paguar, diku tjetër janë futur servilë pa peshë politike. Në lista mungon shumica e sekretariatit apo krerët e departamenteve.

Standarde nuk ka, kritere nuk ka, prandaj dhe ajo mund të quhet lista “Basha” dhe njerëzit nuk kanë pse debatojnë janë pro apo kundër partisë së tyre, tashmë që lista doli. Lulzim Basha nuk është PD-ja. Ai nuk ka paraqitur një listë, duke marrë vendime në konsultim me faktorë të rëndësishëm brenda partisë, me strukturat e saj, me Këshillin Kombëtar dhe Kryesinë. Lulzim Basha nuk ka vendosur kritere për emërimet e reja, por ka hequr me një firmë gjysmën e partisë dhe ka vendosur ata që i pëlqejnë atij personalisht.

Lista “Basha” nuk është lista e PD, ajo është lista e tij personale, ashtu siç e ka theksuar dhe në publik, jashtë çdo standardi, në mungesë të kritereve politike, në mungesë të pyetjes dhe vlerësimit nga strukturat e partisë.

Gjithmonë e më shumë po duket se baza ka një krisje dhe shkëputje me kryetarin e saj. Edhe media më e afërt e tij nuk e mbron dot atë lloj liste, sepse të gjithë tashmë e dinë: Ajo nuk është lista e PD, ajo është lista e Lulzim Bashës dhe Lulzim Basha nuk është PD-ja. Kjo thjesht dhe vetëm, sepse pa asnjë standard shpartalloi gjysmën e partisë dhe pa asnjë kriter emëroi pjesën tjetër për interesa familjare, korruptive dhe klienteliste. Prandaj, Lulzim Basha nuk është PD-ja. Lista e tij do tentojë të përfaqësojë PD./CityNews

Për të rejat më të fundit behuni pjesë e grupit tonë në facebook : City News Albania

Komentoni

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Aktualitet

Ambasadat shqiptare në 5 shtete ”mbyllin” dyert/ Zbardhen shkaqet

Publikuar

-

Nga

Ministria e Jashtme jep njoftimin e rëndësishëm/ Çfarë duhet të dinë qytetarët që shkojnë në Itali

Ministria për Evropën dhe Punët e Jashtme njofton se për shkak të kushteve të vështira klimatike dhe situatës nga pandemia Covid-19, do të ketë kufizime apo ndërprerje të punës në përfaqësitë diplomatike të Shqipërisë në Stamboll, Ankara, Mynih, Romë dhe Athinë.

Në disa prej shteteve të përmendura më lart, kufizimet apo ndërprerja e punës vijnë edhe si shkak i vendimit të qeverive përkatëse, për të përballuar situatën e krijuar nga pandemia dhe kushtet e vështira klimatike.

LEXO EDHE:  30 ditë! Dekreti i Metës nuk shqyrtohet dot më në Gjykatën Kushtetuese!

LEXO EDHE:  Video ekskluzive- Fieri braktis Bashën/E vërteta e mitingut të PD

“Në raste emergjencash, lutem kontaktoni  në numrat e posaçëm të përfaqësive diplomatike:

Stamboll: +905459461456

Ankara: +905449622617Mynih: +4915237913997

Romë: +393420498192

Athinë: +306941658183

Ministria për Evropën dhe Punët e Jashtme mbetet e angazhuar për t’iu përgjigjur qytetarëve në kohë reale”, thuhet në njoftimin e Ministrisë./CNA.al

LEXO TE PLOTE

Politikë

Nga tritoli tek kërcënimet e shantazhet/ Veliaj një tjetër mesazh për Dukën

Publikuar

-

Nga

Kryetari i Bashkisë së Tiranës, Erion Veliaj, më i përfoluri në 24 orët e fundit sërish ka reaguar dhe sërish e ka lidhur me futbollin.

Në Konferencën e zhvilluar sot për “Sistemin e kontrollit të brendshëm në mirëmenaxhimin e financave publike”, Veliaj tha se askush nuk është i paprekshëm kur abuzon me fondet dhe taksat e qytetarëve.

Sipas tij, UEFA dhe FIFA janë shembulli më i mirë se kush abuzon, del para drejtësisë, duke i dërguar kështu një tjetër mesazh Armando Dukës.“Pavarësia dhe paprekshmëria janë dy gjëra të ndryshme; mund të jesh i pavarur, por nuk je i paprekshëm. Dhe meqë FIFA dhe UEFA janë në Zvicër, leksioni më i madh në fakt na vjen nga Zvicra, ku fakti që ruhet sekreti bankar, të dhënat personale, që respekton të drejtat e njeriut, nuk nënkupton se njerëzit janë të paprekshëm, qofshin këta edhe vipat e futbollit. Ti mund të jesh futbollist i shkëlqyer si Platini, por Zvicra nuk të jep imunitet. Zvicra të ndjek, të auditon, të kërkon llogari dhe ti nuk je i paprekshëm. Sepp Blatter ishte mbreti i futbollit, por të qënit në Zvicër nuk i dha askujt imunitet. Në momentin që ti dështon në proceset e auditit, të transparencës, atëherë as në Zvicër, që është sot modeli i ruajtjes së pavarësisë dhe privatësisë, nuk shpëton dot”, ka thënë Veliaj.

LEXO EDHE:  Video ekskluzive- Fieri braktis Bashën/E vërteta e mitingut të PD

LEXO EDHE:  "Strategjia e PD -së e gabuar"/ Ristani ia thotë copë Bashës

Kujtojmë se një ditë më parë, doli në dritë një audio-përgjim, ku eksponent kryesor ishte Veliaj, ndërsa më vonë, një sasi tritoli shpërtheu në portën e banesës së Armando Dukës./CNA.al

LEXO TE PLOTE

Aktualitet

Artan Lame kallëzohet në SPAK

Publikuar

-

Nga

Covid-19 mbyll Kadastrën e Tiranës/ Dhjetëra punonjës të infektuar

Banorët e Laprakës kanë  kallëzuar sot  në SPAK Kreun e Kadastrës Artan Lame dhe firmën “Salillari”.

Ata shprehen se projekti i Unazës së Madhe parashikon prishjen e objekteve në Laprakë.

“Kemi vendosur t’i drejtohemi SPAK me një kallëzim penal ndaj Kadastrës dhe Salillarit që ka fituar këtë tender, për të cilin ne kemi dyshime. Kallëzimi është depozituar në SPAK.Banorët kanë që në 2006 që presin të legalizohen banesat e tyre. Nuk kemi asnjë procedurë ligjore”, u shprehën ata për mediat.

Më tej ata kanë treguar se banesat që parashikohen të shembet janë ndërtur që në vitin 2000  apo ndoshta më herët.

LEXO EDHE:  “Hëngshin kokat e njëri-tjetrit”/ PD sulmon Lleshajn: Gangster që lëviz me makina superluksoze

LEXO EDHE:  Reforma Zgjedhore/ Topollaj tregon pse nuk mjafton hapja e listave

Ne duam që projekti të bëhet, por duam të ketë një respektim ligjor. Të merren masat e duhura për t’i ardhur në ndihmë banorëve që i preken banesat. Duam që para se të nisin shembjet të merren masat dhe më pas të vijohet. Ne jemi pro projektit, por kostoja që na kanë ofruar është e lartë. Ligjet shqiptare po shkelen me të dyja këmbët. I bëj thirrje institucioneve të dialogojnë t’i japin zgjidhje e më pas të vazhdohet me projektin”, u shpreh një nga banorët, pas kallëzimit në SPAK./CNA.al

LEXO TE PLOTE