Connect with Us

Rama ndërpret fjalën në miting/ I drejtohet ashpër të riut: Oooo lërë Edi Ramën se po flasim për gratë

Aktualitet

Rama ndërpret fjalën në miting/ I drejtohet ashpër të riut: Oooo lërë Edi Ramën se po flasim për gratë

Publikuar

-

Kryeministri Edi Rama po zhvillon takimin elektoral të fushatës zgjedhore në Burrel.

Që në fillim të fjalës së tij, Rama iu drejtuar grave që të votonin kandidaten e propozuar nga ai dhe jon kandidatin e PD që deri më sot nuk ka bërë asnjë të mirë.

A e kuptoni tani që duke shku e duke votu për atë burrin, po humbni kohë kot. A e kuptoni tani, a do ta merrni vesh më në fund që. Lëre Edi Ramën se po flasim për gra. Vota është mudnësia që i jepet njeriut të zakonshëm për të vendosur se kë do të marrim në punë.

LEXO EDHE:  Sondazhi në CityNews-Kush gënjen më shumë Meta, Rama apo Basha?/Ja rezultati

Teksa një i ri brohoriste emrin e tij, Rama e ndali fjalën në miting dhe iu drejtua të riut duke i thënë: Ooo lërë Edi Ramën njëherë se po flasim për gratë./CityNews

Për të rejat më të fundit behuni pjesë e grupit tonë në facebook : City News Albania
KLIKO PER TE KOMENTUAR

Komentoni

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Politikë

Zbuloi skandalin me nënshtetësitë/ Presidenca i publikon mesazhet kërcënuese gazetarit

Publikuar

-

Nga

Tedi Blushi ironizon keq Ballën/ Tao Tao, mos shërbe si fustan gruaje, nxirre në përballje Buburrecin

Ditën e sotme gazetari Adriatik Doçi deklaroi se skandali i presidentit Ilir Meta me dhënien e nënshtetësisë shqiptare, ka shqetësuar institucionet e larta të Bashkimit Evropian, të cilat sipas tij, kanë ndërhyrë për të ndaluar dhënien e pasaportave pa protokolle sigurie.

Për këtë ka reaguar edhe zëdhënësi i presidentit Ilir Meta, Tedi Blushi, i cili thotë se këto janë shpifje dhe nuk ka asnjë dokument të KE-së ku të përmendet Presidenti Meta për këtë çështje.

Blushi ka publikuar disa mesazhe të gazetarit, me të cilat pretendon se ka kërcënuar drejtoren e Arsimit në Kamëz, duke i ndërhyrë në mënyrë të kundraligjshme për t’i emëruar bashkëshorten në punë.

Gjithashtu ai ka publikuar edhe një email që Adriatik Doçi i ka dërguar deputetit të PS, Sadri Abazi.

Prej disa ditësh Malavita ka nisur një fushatë të pështirë shpifjesh kundër Presidentit të Republikës, aq të ndyrë sa vetë mënyra se si vijon të përfitojë fonde publike në shkelje të ligjit dhe në kurriz të taksapaguesve shqiptarë, për të cilat do të japë llogari dhe sigurisht që do përgjigjet shumë shpejt para drejtësisë.

Shpifja e radhës e fabrikuar prej tij është se KE ka shprehur shqetësim për shtetësitë e dhëna nga Presidenti Meta. Fund e krye mashtrim! Një fake neës po aq i ndyrë sa vetë lajmi se familjarët e Dëshmorëve të UÇK-së janë “vrasës”, se futbollistët e KF Tirana janë “terroristë” apo se këngëtari nga Skrapari ka marrë shtetësi shqiptare.

Nuk ka asnjë dokument të KE-së ku të përmendet Presidenti Meta për këtë çështje. Madje me shumë kënaqësi e ftojmë Malavitën ta publikojë nëse e ka. Në të kundërt, nuk presim asnjë ndjesë publike prej tij, por vetëm t’u sqarojë shqiptarëve, disa pyetje të cilat ja ka bërë publikisht edhe ish-deputeti i Partisë Socialiste, Alfred Peza:

A është bashkëshortja juaj A.M, ortake në “FFM Group”, një shoqëri e krijuar më 2011 me ortake edhe E.D si dhe një kompani italiane e quajtur “Superba S.R.L” me seli në Napoli? A ka qenë kjo e fundit nën hetim nga Prokuroria shqiptare për pastrim parash në zonat offshore? Sa kompani ke hapur në emër të punonjësve dhe administratorëve të tu, a janë përfshirë ato në pastrim parash dhe në skema guackë të përfitimit joligjor të fondeve publike?

Sa tendera publikë ke fituar nga Rilindja? Sa është vlera e tyre? A ke përfituar prona me 1 euro/m2 dhe nga kush? A paguhen të gjithë punonjësit e tu edhe në të zezë për t’ju shmangur detyrimeve financiare në shtet? Sa bordero përdorin kompanitë e tua? Sa gazetarë përfituan ndihmë ekonomike gjatë karantinës dhe sa prej tyre i ke shkarkuar për të mos ja u dhënë atë?

Çfarë konflikti ke krijuar sëfundmi me katër ish-gazetarë të tu dhe a je në proces gjyqësor me ta? Kush po të detyron të inskenosh sulme edhe kundër Arqipeshkëvit të Tiranës dhe Durrësit Imzot George Frendo, të cilësuar prej mediave të tua si “kërcënim për sigurinë kombëtare”?

Sa për KryeDoçin tënd, që po e shtrydh si limoni për ta hedhur nesër në rrugë, sot po publikojmë këto mesazhe shantazhuese dhe kërcënuese drejtuar prej tij Drejtores së Arsimit në Kamëz, duke i ndërhyrë në mënyrë të kundraligjshme për t’i emëruar bashkëshorten në punë. Ndërkohë po publikojmë të plotë edhe e-mail e tij drejtuar deputetit të PS, Sadri Abazi:

Përshëndetje z. Abazi! Jam Adriatik Doçi, ai gazetari i shqiptarja. com dhe Report TV. Ashtu siç folëm tek zyrat e PS, po të dërgoj CV e bashkëshortes. Bashkëshortja ka fituar dy herë në portal. Ka marrë mbi 8 provimin e shtetit. Ka dy diploma. Plotëson të gjitha kriteret ligjore. Aktualisht punon në sektorin privat. Ne pasaportizimin e kemi tek njësia numër katër, por banojmë në Kamëz. Të gjithë rrethin miqësor e kam në Kamëz, Laknas dhe Paskuqan. Gjithashtu, në Paskuqan, bashkëshortja njeh një komunitet të madh nga Korça. Unë jam i biri i Xhek Doçit nga Mati. Babai ka qenë 25 vjet sekretar partie, ndërsa që nga ndryshimi i sistemit mbështesim PS. Xhaxhai im, Ali Doçi, prej 26 vitesh, ka qenë dhe është komisioner i PS në Komunën Rukaj dhe tashmë në Burrel. Ne si familje ka 26 vjet që mbështesim PS, në opozitë dhe në pushtet. Asnjë prej nesh nuk ka punuar dhe nuk punon në shtet. Ju lutem, para se të merrni një vendim, për të konfirmuar që këto që po të them janë të vërteta, pyet ish-deputetin Qemal Minxhozin, ish-kryetaren e Bashkisë, Adelina Farricin, krerët e aktualë të PS në Mat, Hasan Pashën apo Agron Malajn, miqtë e mi Hamit Toçin apo edhe deputetë të PS. Faleminderit!

Kaq për sot! Ora e përballjes po afron!”, shkruan Blushi në rrjetet sociale./ CNA.al

Skandali i Metës me nënshtetësinë alarmoi Brukselin/ KE ndërhyri për të ndaluar dhënien e pasaportave pa protokolle sigurie

LEXO TE PLOTE

Bota

Anëtarët e Gjykatës së Lartë emërohen përjetë/ Çfarë mendojnë amerikanët?

Publikuar

-

Nga

Anëtarët e Gjykatës së Lartë emërohen përjetë/ Çfarë mendojnë amerikanët?

Anëtarët e Gjykatës së Lartë shërbejnë në detyrë për gjithë jetën, pasi emërohen nga presidenti dhe konfirmohen nga Senati. Por shumica e amerikanëve mendojnë se kjo duhet të ndryshojë, sipas një raporti mbi reforma në gjyqësor të përgatitur nga Universiteti Washington në Seint Luis dhe Universiteti Shtetëror i Pensilvanisë.

Beteja e fundit për konfirmimin e Gjykatëses Amy Coney Barrett, e zgjedhur nga Presidenti Trump për të mbushur vendin e mbetur bosh pas vdekjes së Gjykatëses Ruth Bader Ginsburg, ndërkohë që mbeten vetëm pak ditë deri në zgjedhjet presidenciale, ka rindezur debatin për reformimin e Gjykatës së Lartë.

Disa zëra liberalë në radhët e demokratëve kanë ngritur idenë e rritjes së numrit të anëtarëve të gjykatës. Anketa e zhvilluar para vdekjes së zonjës Ginsburg arrin në përfundimin se më pak se 1/3 e amerikanëve mbështesin idenë e shtimit të numrit të anëtarëve por shumica mbështet idenë e vendosjes së afateve kohore për mandatet.

“A mendoj se ia vlen të diskutohet? Besoj se po, pjesërisht sepse Kushtetuta u hartua në 1789, kur njerëzit jetonin mesatarisht deri në 40, 45 vjeç,” thotë Nicole Huberfeld, pedagoge e jurisprudencës në Universitetin e Bostonit. “Pra, kur emërohen për gjithë jetën nuk është më njësoj, pasi tani njerëzit jetojnë mesatarisht deri në 78 apo 80 vjeç. Në rastet e fundit, gjykatësit që u përfshinë në këtë institucion ishin në të 40-tat. Nuk besoj se e kishte menduar njeri se një gjykatës do të qëndronte për 30-40 vjet në Gjykatën e Lartë,” shton ajo.

Në një letër dërguar Kongresit në vitin 2017, 21 dijetarë të jurisprudencës nga universitete si Harvardi, Duke, Columbia dhe Universiteti i Miçiganit, bënin thirrje për kufizimin kohor të mandateve në 18 vjet.

Kur të mbarojë mandati, gjykatësi mund të vazhdojë punën në një gjykatë më të ulët nëse dëshiron, ose të mbushë një vend të mbetur bosh përkohësisht në Gjykatën e Lartë kur vdes dikush.

Grupi Fix the Court, — Të ndreqim Gjykatën, e vetëquajtur organizatë jo-partiake, punon për reforma në gjyqësor. Ky grup mbështet idenë që presidenti të ketë të drejtë të emërojë një anëtar për Gjykatën e Lartë në vitin e parë dhe të tretë të mandatit.

“Nëse kemi një proces emërimi me afat të caktuar do të ulte temperaturën e procesit dhe do t’i bënte partiakët të thonin ‘Ky kandidat nuk më pëlqen, por pas dy vjetësh ndoshta do të emërohet një kandidat që e pëlqej’,” thotë Gabe Roth i organizatës Fix the Court. “Pra në vend që të përdorin çdo gur që kanë në dorë për një kandidat, mund të presin sepse pas dy vjetësh do të kenë shansin për një emërim tjetër”.

Disa ekspertë ligjorë besojnë se nevojiten reforma, pjesërisht pasi tani Gjykata e Lartë ka autoritet të tepërt.

LEXO EDHE:  Përfundon takimi me Metën/ Basha reagon menjëherë: Shqiptarët do të shpëtojnë nga e keqja

LEXO EDHE:  “Projekt për qendër tregtare tek Teatri”/ Berisha i përgjigjet Ramës: Një mashtrues ordiner, i pafytyrë!

“Ndoshta një krizë do t’i bëjë amerikanët të mendojnë: Përse u kemi dhënë gjykatave autoritet kaq të madh?” tha për portalin Politico Daniel Epps, profesor i jurisprudencës në Universitetin e Uashingtonit, i cili ka punuar si ndihmës për anëtarin e Gjykatës së Lartë, Anthony Kennedy.

“Gjatë 20 vjetëve të fundit, në vend që të vendosin zyrtarët e zgjedhur me votë se kush i fitoi zgjedhjet presidenciale, nëse duhet të nxjerrim jashtë ligji dënimin me vdekje, si të hartojmë rregulloret për mjedisin, apo për kujdesin shëndetësor, si mund të praktikojnë amerikanët besimin fetar në hapësira publike, këto vendime i ka marrë Gjykata e Lartë,” thotë zoti Roth. “Nëse vendosim afate kohore mbi mandatin e gjykatësve, do të kufizohej autoriteti individual i çdo gjykatësi dhe autoriteti i gjykatës në tërësi,” thotë ai.

Pedagogia Huberfeld e Universitetit Boston është dakord me idenë që të rishikohet afati kohor i mandateve, por ajo nuk mendon se Gjykata e Lartë ka shumë autoritet në dorë.

“Është detyra e gjykatës të interpretojë Kushtetutën dhe ligjet e vendit. Për këtë është krijuar. Mendoj se njerëzit po e përdorin gjykatën si mjet për të luftuar ligjet që nuk i pëlqejnë dhe po dalin me teori të reja, të cilat i paraqesin në gjykata të shkallës së ulët. Mendoj se ajo që shohim ka të bëjë me strategjinë e argumentimit në gjyq dhe fondet e shumta që po shpenzohen për të mbështetur kauza të caktuara, por jo aq me autoritetin që gëzon Gjykata e Lartë,” thotë ajo.

Raporti mbi reforma në gjyqësor tregon se 47% e të anketuarve besojnë se çdo vendim i Gjykatës së Lartë që deklaron jo-kushtetues një ligj të miratuar nga Kongresi duhet miratuar nga të paktën 7 nga 9 anëtarët e Gjykatës së Lartë dhe jo nga një shumicë e thjeshtë./voa

LEXO TE PLOTE

Aktualitet

KPA e ktheu në detyrë/ Fuat Vjerdha tregon mënyrën se si e “bindi” drejtësinë

Publikuar

-

Nga

KPA e ktheu në detyrë/ Fuat Vjerdha tregon mënyrën se si e “bindi” drejtësinë

Gjyqtari i njohur, Fuat Vjerdha, rikthehet në detyrë në krye të Gjykatës së Apelit në Shkodër duke u bërë kështu rasti i parë, që Komisioni i Pavarur i Apelimit (KPA) kthen pas vendimin e Komisionit të Pavarur të Kualifikimit (KPK) për shkarkimin e tij.

Gjatë një interviste të dhënë për gazetarin e Euronews Albania, Teodor Gjerga, gjyqtari Vjerdha shprehet se ky ishte një vendim i shumëpritur për të pasi nuk kishte asnjë arsye që faktonte shkarkimin e tij .

“Ishte një shije e paprovuar kënaqësie. E gjithë familja kaloi në delir, sepse ishte një periudhë e gjatë pritjeje prej 16 muajsh. Nuk mund të them se ishte “meachulpa”, sepse këto dy gjykata nuk kanë lidhje për sa i përket argumentimit të vendimit, sepse KPA është një gjykatë më profesioniste, më me provojë të gjatë dhe më e përgatitur se KPK. Kështu që ata kanë shqyrtuar çështjen dhe mbi bazën e çështjes kanë konkluduar në këtë vendim të favorshëm për mua”, tha ai.

Ai shprehet se në KPA përveç dosjes me 40 faqe, ka dorëzuar dhe peticionin me më shumë se 6000 firma nga qytetarët kryesisht nga Shkodra.

Sipas tij, opinioni i publikut ishte i domosdoshëm për të dëshmuar të kundërtën e vendimit të Komisionit të Pavarur të Kualifikimit, i cili argumentonte në vendimin e shkarkimit se gjyqtari Vjerdha kishte cenuar besimin e publikut te drejtësia.

“Kam bërë një ankim prej rreth 40 faqesh, dhe kam gjetur ato paragrafë të vendimit (KPK) të pabazuara në prova dhe të pabazuara në ligj. Ai vendim ka ardhur në kundërshtim në konkluzionin e arritur nga KLD-ja sa i përket profesionalizmit. Ai vendim ka ardhur në kundërshtim edhe me konkluzionet e DSIK-së, i cili thotë se unë nuk kam pasur asnjë lidhje me persona të inkriminuar apo të ketë të dhëna për korrupison. Dosja ka pasur vetëm ankimin prej 40 faqesh,  dhe pastaj dy javë para se të shqyrtohej kjo çështje, unë i kam dërguar KPA-së dhe ONM-së një peticion të nënshkruar. Një peticion të nënshkruar nga 6244 shtetas, që pjesa më e madhe janë nga Shkodra, Lezha, Tropoja, edhe Tirana. Kështu që me këtë peticion i është dhënë një ndihmë KPA-së për të arritur në këtë vendim pasi këto shtetas shpreheshin se nuk ishin dakord me konkluzionet e arritur nga KPK-ja se “unë kisha cenuar besimin e publikut tek sistemi i drejtësisë””, shtoi ai.

Vetingu ka krijuar jo pak probleme shprehet Vjerdha pasi ka krijuar mungesa në sistemin e drejtësisë në Shkodër . Lëvizja e parë do jetë kërkesa për një gjyqtar shtesë për plotësimin e vendeve vakante në Gjykatën e Apelit në Shkodër.

“Gjykata e Apelit Shkodër si pasojë e vetingut është me tre gjyqtarë dhe me kthimin tim në detyrë bëhemi katër gjyqtarë, plus dhe një gjyqtar i komanduar nga KLGJ. Unë punën e parë që do bëj është se do t’i drejtohem me shkresë drejtuar KLGJ delegimin e një gjyqtari, në mënyrë të bëhemi gjashtë gjyqtarë në Apel dhe të formojmë dy trupa gjykues. Me qëllimin e vetëm që t’i shërbejmë këtij komuniteti sa më mirë të jetë e munduar që mos t’i shkojë koha e pritjes deri në tri vjet.”, thekoi ai.

LEXO EDHE:  Lulzim Basha: “Shqiptarët meritojnë llogaridhënie se ç’u bë me paratë e tyre”

LEXO EDHE:  Rrëzimi i Qeverisë/ Avokati tregon hapin e parë të revolucionit

Sa i takon reformës në drejtësi, Vjerdha gjykon se është tejet e nevojshme pavarësisht problemeve që po kalon nga përplasjet politike apo vendimeve të dyshimta siç e cilëson ai shkarkimin e përkohshëm të tij .

“Nuk mund të them se është dëmtuar sistemi, sistemi është përmirësuar nga reforma, por këto janë efektet anësore të reformës, ndoshta të parashikuara në këto nivele edhe nga ligjvënësit dhe kjo është sfida ime në krye të Gjykatës së Apelit në Shkodër. Të punojmë për të minimizuar këto pasoja duke rritur numrin e çështjeve të gjykuara, ndoshta unë do të preferoja të bënim vendime më të shkurta, të shkurtonim kohën dhe të jepnin konkluzionet kryesore dhe të ecnim me një numër më të madh të çështjeve, sepse ka një mori njerëzish që presin dyerve të gjykatave për të gjetur të drejtën e tyre. Unë jam shprehur që në fillim të reformës si një nga përkrahësit e reformës në drejtësi. Unë kam thënë se reforma në drejtësi ka qenë një domosdoshmëri. Jam një ndër ato që e pësova përkohësisht nga kjo reformë, por qëndrimi im në lidhje me reformën në drejtësi nuk ndryshon. Kjo reformë bëhet për të ardhmen e këtij vendi, në mënyrë që të shkojmë drejt një sistemi gjyqësor të pavarur nga politika”, u shpreh z. Vjerdha.

Gjatë fjalës së tij z. Vjerdha përcolli një falënderim të veçantë për Euronews Albania dhe për gazetarin Eni Ferhati, ndërsa u shpreh si vijon:

“Meqenëse ju jeni televizioni Euronews Albania, unë kam një falënderim për ju dhe në mënyrë të veçantë për gazetarin Eni Ferhati, i cili në një kohë kur të gjithë më kishin harruar, u kujtua për personin tim dhe më erdhi me emisionin e tij “Unpublished” më intervistoi, dhe ajo ishte një intervistë që më dha shkas, dhe në atë kohë kur më ka intervistuar Eni, unë kisha rreth 2500 firma në peticion, dhe pas kësaj unë arrita diku në 6250 firma. Kështu që një falënderim për televizionin tuaj”, shtoi ai./euronews

LEXO TE PLOTE