Connect with Us

KQZ hedh shortin/Ja si renditet LIBRA, SFIDA dhe partitë e vogla

Aktualitet

KQZ hedh shortin/Ja si renditet LIBRA, SFIDA dhe partitë e vogla

Publikuar

-

Komisioni Qendror i Zgjedhjeve ka hedhur mëngjesin e sotëm shortin për renditjen e partive në fletën e votimit të zgjedhjeve të 25 qershorit. Partia LIBRA e Ben Blushit do të renditet e tetëmbëdhjeta në listën e fletës së votimit, pas shortit të hedhur nga KQZ.

Partia SFIDA, e cila përfaqësohet nga Gjergj Bojaxhi, do të jetë e katërta në fletën e votimit, përpara
republikanëve të Mediut, që do të jenë të pesta.

FRD e Bamir Topit do të jetë e njëmbëdhjeta në fletën e votimit, PDIU do të jetë e trembëdhjeta, partia Social Demokrate e Skënder Gjinushit do të jenë në rendin e nëntë, PAD do të jetë e teta dhe PDS e Paskal Milos do të jetë e rreshtuar në vendion e dymbëdhjetë të listës./CityNews

Për të rejat më të fundit behuni pjesë e grupit tonë në facebook : City News Albania

Politikë

Shqipëria e ardhmja jonë!/ Zbulohet slogani i ri i PS-së

Publikuar

-

Nga

“S’ka kohë për pushim”/ Zbulohet slogani i ri i PS-së

PS do të shkojë në zgjedhjet e 25 prillit me sloganin “Shqipëria e ardhmja jonë! S’ka kohë për pushim” për të kërkuar një mandat të tretë qeverisës.

Në orën 19:30 Kryesia e PS bëhet gati për mbledhjen e cila do të përcaktojë dhe kandidatët e zgjedhjeve të 25 prillit.

Ndwra  sot brenda orës 00:00 do të dorëzohen listat e partive në KQZ, mes tyre dhe ajo e PS.

Lista pritet që të ketë të tjera surpriza, teksa sot u larguan Eglantina Gjermeni dhe Musa Ulqini.

LEXO EDHE:  Dorëheqja e Muçës/ Ja kur do t’i jepet mandati deputetes në radhë të PDIU-së

LEXO EDHE:  Nëse nesër krijohet qeveria teknike a do futet LIBRA?!/Ja si përgjigjet Blushi

 

LEXO TE PLOTE

Politikë

‘’Për atë nuk kam ç’them’’/ Paloka ‘thumbon’ Ramën pas largimit të Eglantina Gjermenit

Publikuar

-

Nga

Paloka i ‘përvishet’ Ramës/ Nuk është koha të bësh gaztorin!

Kryeminsitri Edi Rama njoftoi largimin e Englantina Gjermenit nga PS.

Lidhur me këtë ka reaguar dhe drejtuesi politik i PD në Durrës Edi Paloka.

Në një reagim në rrjetet sociale, Paloka vlerëson Eglantina Gjermenin pas largimit të saj nga listat e PS duke e konsideruar si të vetmen deputete të nderuar që kishte Rama në Durrës.

Ai shton se Rama në vend të Gjermenit do të konfirmojë aty përfaqësues direkt të krimit në parlament.

“Gati dy jave me pare isha i ftuar ne nje emision debati ne TVSH.
Nder te tjera, moderatori me pyeti per listen aktuale te deputeteve te PS ne qarkun e Durresit.
“Perfaqsues te krimit dhe te korruptuar”- ishte me pak fjale pergjigja ime
Pothuaj njekohesisht, panelistet qe drejtojne dy media teresisht ne sherbim te “rilindjes” , u hodhen e me pyeten si per te me kapur : “ Edhe Eglantina Gjermeni?”
Mendova nje here ti shmangem pergjigjes , po pastaj mu duk e ndershme te pergjigjem drejte dhe ju thashe:”Pervec Eglantina Gjermenit, per ate nuk kam cfare te them…”
Te dy panelistet u kenaqen qe me ne fund “me kapen” tek nje pike! Nuk e di cdo thonin sot ata , panelistet ? Sot qe Rama largoi te vetmen deputete te nderuar qe kishte ne qarkun e Durresit dhe me siguri do te konfirmoje aty gjithe ata qe tanime publikisht njihen si perfaqsues direkt te krimit ne Parlament.”/CNA.al

 

LEXO TE PLOTE

Bota

SHBA: Zbulimi rus përhap dezinformime për vaksinat Pfizer dhe Moderna

Publikuar

-

Nga

SHBA: Zbulimi rus përhap dezinformime për vaksinat Pfizer dhe Moderna

Shtetet e Bashkuara kanë identifikuar tre publikime në internet të drejtuara nga shërbimet e zbulimit rus, që po përpiqen të sabotojnë vaksinat e prodhuara nga kompanitë Pfizer dhe Moderna, tha një zëdhënëse e Departamentit të Shtetit.

Zëdhënësja tha se publikimet në fjalë “kanë përhapur shumë lloje dizinformimesh, duke përfshirë ato për vaksinat Pfizer dhe Moderna, si dhe për organizata ndërkombëtare, për konflikte ushtarake, protesta dhe për çdo çështje që mund të krijojë përçarje dhe që ata mund ta shfrytëzojnë”.

Gazeta Wall Street Journal (WSJ) raportoi e para për identifikimin e fushatës dizinformuese.

Kremlini i mohoi pohimet amerikane se Rusia po përhap informacione të rreme rreth vaksinave.

Rusia e miratoi vaksinën e saj Sputnik V në muajin gusht, para se të fillonte një provë në shkallë të gjerë, duke thënë se ishte vendi i parë që realizoi vaksinën kundër COVID-it. Testimet e vlerësuara nga ekspertët e fushës disa muaj më vonë provuan se vaksina ishte rreth 92% e efektshme në luftimin e virusit.

LEXO EDHE:  Opozitë e re në parlament/ Kandidatët që marrin sot mandatet

LEXO EDHE:  Replikat/ Blushi-Ramës: Ti përfaqëson armët dhe paratë, unë përfaqësoj librat

Pfizer, me seli në New York dhe BioNTech në Gjermani, prodhuan vaksinën e parë të autorizuar në Shtetet e Bashkuara, të cilën rregullatorët e miratuan në muajin dhjetor. E dyta, e prodhuar nga Moderna, me qendër në Masaçusets, u autorizua po atë muaj.

Zëdhënësja tha se publikimet ruse u identifikuan nga Qendra Globale e Angazhimit pranë Departamentit të Shtetit, e ngritur për t’iu kundërvënë fushatave të propagandës dhe dizinformimit.

Ajo tha se “Departamenti do të vazhdojë të ekspozojë aktivitetet keqdashëse të Rusisë në internet.” “Ne gjithashtu do të vazhdojmë të punojmë ngushtë me aleatët dhe partnerët tanë për një përgjigje globale kundër dezinformimit,” shtoi ajo./voa

LEXO TE PLOTE