Connect with Us

Rezervat e mia ndaj listës të Bashës/Nga Leonard OLLI

Aktualitet

Rezervat e mia ndaj listës të Bashës/Nga Leonard OLLI

Publikuar

-

Me shqetesim prej dy ditesh lexoj me dhjetra statuese lidhur me listen e prezantuar nga kryetari Basha, opinionet pro dhe kunder, por ajo qe refuzoj me force jane sharjet apo balta qe po hedhim kunder njerezve tane qe shprehen pro a kunder. Me kete perbaltje emocionale nuk bejme asgje me shume se te corientojme vetevten e per me teper cdo qyetar shqiptar qe beson te PD dhe potencilaisht do te votoje per ne.

Ne gjykimin tim deputetet qe paraqet nje force politike ne gare duhet te jene pjese e palces politike te saj, njerez qe kane kontribute reale nder vite dhe gezojne mbeshtetjen e bazes dhe respektin e opinionit publik. Une keshtu e gjykoj te pakten.

Ai permbush lista e PD keto kritere?! Kjo pa diskutim ha dhe do te haje gjithmone diskutim, por kur nga diskutimi dhe argumentat kalon ne baltosje te njerzve qe japin mendime te ndryshme, me besoni se kjo olliçon uje vetem ne mullirin e Rames.

LEXO EDHE:  Investigimi i “Bild” për lobimin rus/ Reagon Taulant Balla

A kam rezerva personalisht ndaj saj? Pa diskutim! Por, gjykova se pas nje fakti te kryer dhe tashme me fushaten qe ka filluar cdo qendrim apo deklarate publike do te ishte ne dem te PD dhe jo thjesht kryetarit Basha.

E dyta, duke patur parasysh faktin se si i propozuar nga strukturat e Korces, por edhe te disa njesive ketu ne Tirane, do te dukej si meskinitet ne nivel personal qe nuk isha pjese e saj. Prandaj mendova te flas kur te jete koha reale e analizes dhe e ballafaqimit me rezultatin zgjedhor. Vleresoj çdo mendim e argument, por refuzoj cfaredo perbaltje per ata qe jane shprehur apo do te shprehen pro apo kunder saj, analiste apo perfaqesues te PD. Do te kete kohe mjaftueshem per bere analizen e nevojshme. Sot eshte koha te bejme betejen tone. Ju lutem ta merrni kete shenim vetem si nje kerkese per te reflektuar mes nesh dhe jo per debat. 

Për të rejat më të fundit behuni pjesë e grupit tonë në facebook : City News Albania

Komentoni

Adresa juaj email nuk do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme shënohen *

Aktualitet

Doli në përgjimet e dosjes 184/ Shefi i Policisë i “skeduar” për drogë emërohet në Shijak

Publikuar

-

Nga

cna lajme aktualitet

Drejtori i Përgjithshëm i Policisë së shtetit Gledis Nano, rreth dy javë pasi u emërua në atë post, nisi ndryshimet-lëvizje në  Policinë e shtetit.

Ai ricikloi të njëjtët emrat në krye të drejtorive të Policive dhe një linjë të tillë duket se e ka ruajtur edhe në lëvizjet me shefat e Komisariateve.

Sot u bënë publike 10 lëvizje të reja në krye të komisariateve, për të cilët CNA.al, do të sjellë detaje në aspektin profesional të gjithë-secilit.

Sali Skura, një emër mjaft i përfolur është emëruar në krye të  Komisariatit të Shijakut.

Skura para tre vitesh doli edhe në përgjimet e BILD, si pjesë e dosjes 184.

Skura, ka qenë shefi i Komisariatit 5 në kohën e përgjimeve të dosjes “184”, dosjes të vjedhjes së votave në Dibër.Në përgjime rezultonte se ai kishte ka bërë përpjekje policore për bllokimin e qytetarëve që jetonin përkohësisht në Kamëz për të votuar në zgjedhjet e pjesshme lokale të vitit 2016.

Gjithashtu në përgjimet e publikuara nga gazeta gjermane “Bild”, Skura dëgjohej duke i raportuar një zyrtari të lartë të Ministrisë së Brendshme, Arben Keshi, i cili, siç duket, ishte “koordinator” i Partisë Socialiste për vjedhjen/tjetërsimin e votave në Dibër.

LEXO EDHE:  “Lyl ke shkelur rregullat e sëmundjes”/ Braçe: Basha nuk dëgjohet asnjë moment

LEXO EDHE:  Rama i përgjigjet prerë Metës, Idrizit dhe Bashës/S’na ndaloni dot!

Nuk përfundojnë me dosjen 184, bëmat e Skurës.

Në vitin 2017 ai është lakuar si një nga drejtuesit e Policisë së Shtetit, që kontribuoi në kanabizimin e vendit.

“Shefi i policisë është i përfshirë në kultivimin dhe trafikimin e kanabisit për periudhën 3 mars 2016 deri më 9 mars 2017 dhe merrte urdhra nga ‘lart’, raportonin mediat  e shkruara në atë kohë dhe konkretisht gazeta Shekulli.

Sali Skura ishte një nga emrat e 128 emra drejtorëve, shefash policie, inspektorë dhe oficerë policie të dyshuar për përfshirje në krime të lidhura më drogën, shumica në drejtoritë rajonale të policisë në të gjithë vendin, si Berat, Delvinë, Dibër, Durrës, Fier, Gjirokastër, Korçë, Kukës, Lezhë, Shkodër, Tiranë dhe Vlorë dhe në komisariatet që vareshin prej tyre./CNA.al

LEXO TE PLOTE

Aktualitet

Lëvizjet në Polici/ Gledis Nano firmos ndryshimet e radhës

Publikuar

-

Nga

cna lajme kronike

Drejtori i Përgjithshëm i Policisë së Shtetit Gledis Nano ka vijuar me lëvizjet në strukturat e Policisë.

Nga kupola e policisë, lëvizjet tashmë kanë zbritur në një nivel tjetër.Ashtu siç pati paralajmëruar më herët CNA.al, ndryshime janë bërë në rang të shefave të komisariteve, si në Tiranë, Kavajë apo Shijak.

Emërimet:

Bujar Mehmeti – Komisariati nr. 1
Edmond Pjetri – Komisariati nr. 2
Altin Lila – Komisariati nr. 3
Petrit Halo – Komisariati nr. 4
Oliger Torba – Komisariati nr. 5
Sali Skura – Komisariati Shijak
Emiljano Pashaj – Komisariati Kavajë
Agim Hoxha – Specialist në Drejtorinë e Përgjithshme të Policisë së Shtetit
Edmond Meshini – Specialist në Drejtorinë e Përgjithshme të Policisë së Shtetit
Julian Qyta – Shef i Seksionit të Narkotikëve dhe Trafiqeve në DVP Tiranë

LEXO TE PLOTE

Aktualitet

Sa mund t’i kushtojnë Shqipërisë satelitët e kryeministrit Rama?

Publikuar

-

Nga

cna lajme, cna,

Nisur nga deklarime e Kryeministrit Rama, sipas të cilit Shqipëria do të hedhë në hapësirë dy satelitë në muajt e parë të vitit të ardhshëm, si dhe nga mungesa e informacionit sesa do i kushtojnë shtetit shqiptar nisma të tilla (në rast se ato do të paguheshin prej tij), iu drejtuam me disa pyetje zotit Mariglen Angjellari. Angjellari ka punuar për disa vite si kimist në një Kompani që prodhonte Raketën  Vega C në fibra karboni. Ky produkt i shitej më pas Ariane Group. Ariane Group është kompania kryesore evropiane që menaxhon dhe ofron shërbime hedhje sateliti nga qendra hapsinore evropiane.  Tre pyetjeve tona Marengleni iu përgjigj si më poshtë:Cfarë është një satelit i hedhur në hapësirë?

Një satelit është njëaparaturë mjaft komplekse për tu hedhur në hapësirë, në orbita të ndryshme rreth tokës për qëllim nga më të ndryshmet nga ato teknike te ato ushtaraket. Funksionet kryesore kanë të bëjnë me me qëllimet e studimit, monitorimi, navigimi dhe transmetimi i të dhënave në rajone të ndryshme të Tokës. Përdoruesit mund të jenë publikë ose privatë.

Sa Kushton një Satelit?

Kostoja e prodhimit të një sateliti është shumë e lartë. Jo vetëm kaq por edhe kohët e pritjes janë shumë të gjata. Kjo për shkak sepse kërkesa për satelitë është shumë e lartë dhe kompanitë prodhuese janë shumë të pakta në gjithë botën. Kjo vjen ngaqë prodhimi i një sateliti është një proces inxhinierik shumë i komplikuar. Pra, duhet planifikuar në radhë të parë realizimi i një sateliti dhe më pas hedhja në hapësirë. Në kohët e sotme kjo gjë është mjaft e vështirë.

Çmimi i një sateliti varet nga shumë faktorë që nga kompleksiteti i realizimit të tij e deri te qëllimi i përdorimit. Madje ndikon edhe vendi i prodhimit të tij. Psh nëse flasim për satelitë që dërgohen për qëllime klimatike çmimi shkon deri në 300 milion Euro. Ndërsa çmimi i një sateliti spiun shkon në 500 milion Euro. Këtu duhet të shtohen edhe shpenzimet e mirëmbajtjes dhe të riparimit që janë shumë të mëdha. Kërkuesi i shërbimit duhet të paguajë edhe frekuencat (bandat) njësoj siç operojnë transmetuesit televizivë. Këto kosto arrijnë deri në 1.5 milionë Euro në vit. Prodhuesit më të mëdhenj në Evropë janë Airbus Safran, OHB, Thales Alenia dhe SES.

LEXO EDHE:  Shënim/ Pse nuk çudit vota e Agron Shehajt

LEXO EDHE:  Shënim/ Pse nuk çudit vota e Agron ShehajtSa kushton hedhja në hapësirë e një sateliti?

Hedhja në hapësirë e një sateliti realizohet nga kompani apo institucione të specializuara në vende specifike e koordinata të caktuara tokësore, mundësisht ekuatoriale. Psh, Bashkimi Evropian (EU) ka vetëm një qendër për hedhjen e satelitëve. Ajo ndodhet në Gujanën Franceze, një vend ekuatorial në kufi me  Venezuelën në Amerikën e Jugut. Kjo qendër funksionon nën menaxhimin e Agjencisë Speciale Evropiane (ESA) dhe Agjencisë Speciale Franceze(CNES). Ariane Group është kompania kryesore evropiane që menaxhon dhe ofron shërbime hedhje sateliti nga qendra hapsinore evropiane. Raketat që shërbejnë për këtë qëllim janë 2, Ariane 5 dhe Vega C. Ndërtimi i këtyre raketave bëhet ekskluzivisht në vende evropiane si France, Itali dhe Gjermani. E njëjta kompani (Ariane Group) edhe të raketës ruse Soyz.

Kostoja e hedhjes së një Sateliti është e lidhur ngushtë me peshën e Satelitit dhe lartësinë e vendosjes së Satelitit në Hapësirë. Aktualisht, kostoja e hedhjes nga një kompani evropiane varion nga 25-40  mijë dollarë/kg. Çmime të ngjashme ofrojnë edhe kompanitë amerikane.  Çmimet e hedhjes në hapësirë kanë një diapazon të gjerë por minimumi shkon 10  milion dollarë.

Ka shpesh raste kur kompanitë ofrojnë lëshimin e disa satelitëve në të njëjtën hedhje për të minimizuar kostot. Në këtë rast çmimi mund të përgjysmohet ose edhe më pak./gazeta ekspres

LEXO TE PLOTE