Connect with Us

Nga Mero Baze/Mbi hipokrizinë e një fushate elektorale, pa opozitë dhe koalicione

Aktualitet

Nga Mero Baze/Mbi hipokrizinë e një fushate elektorale, pa opozitë dhe koalicione

Publikuar

-

Prej nesër Shqipëria ka një skenë atipike politike, ku të gjitha palët ndjehen të përfaqësuara në qeveri dhe asnjë palë nuk është në aleancë me njëra tjetrën. Gjashtë ministrat e propozuar nga Basha vijnë vërtet nga teknokratët e ish pushtetit të Partisë Demokratike, disa prej tyre janë qartazi njerëz të emëruar dikur në ato poste, falë lidhjeve me Familjen “Berisha”.

Përveç faktit që PS e PD janë ende në “javën e mjaltit”, ndarja e re reale duket se është ajo mes LSI dhe Partisë Socialiste, që po shkon në drejtim të pakthyeshëm.

Por pavarësisht luftës së ftohtë mes tyre, të gjitha palët janë në qeveri dhe askush nuk ka ndërmend të largohet prej saj deri më 25 Qershor.

Në këtë kontekst, duket sikur vendi nuk ka opozitë, por vetëm qeveri. Berisha ka aty gjysmën e qeverisë, ndërsa Meta dhe Rama pjesën tjetër.

Edhe pse postet e reja, nuk kanë shumë lidhje me garancitë zgjedhore, ndarja e fortë mes LSI e PS, tani e tutje është Marrëveshja Rama- Basha, e cila nuk rivendos afate për koalicionet parazgjedhore.

Edi Rama ka dhënë shpjegimet e veta për këtë, por duket qartë se ajo është “një shkelje syri” mes tij dhe Bashës, për të mos lënë hapësirë për partitë që marrin vota në kurriz të tyre.

Për më tepër, vendimi i Ramës erdhi, pasi ai u gjend papritur para një opozite të bashkuar përballë tij, në sallën e Kuvendit, ku ndau prej tyre Lulzim Bashën dhe arriti Marrëveshjen.

Kjo gjë ka ndryshuar në mënyrë atipike sjelljet e tre partive ndaj njëra-tjetrës.

LSI është bërë agresive me Edi Ramën dhe e dashur me Sali Berishën. Në disa dalje publike të kupolës së LSI, ka ndryshuar fjalori politik për Sali Berishën, duke folur me simpati për të.

Kjo natyrisht bëhet me shpresë që të ulet agresiviteti i PD kundër LSI, dhe të krijohet ideja, se do të qeverisin bashkë pas zgjedhjeve. Ka këtu dhe disa ngjyra të lehta kërcënuese për Bashën, me idenë se ata kanë raport direkt me “babain”, duke e anashkaluar atë.

LEXO EDHE:  Zgjedhjet, socialistët nën “ethe” për kandidatët në Durrës, Dibër, Vorë, Shijak dhe Lushnjë

Nga ana tjetër LSI nga fjalori që përdor, nuk lë dilema se është ndarë përfundimisht me PS.

Partia Demokratike vazhdon të sillet natyrshëm si opozitë me PS dhe neutral ndaj LSI. I vetmi që bën diferencën është Berisha që e thekson dhe opozitën me PS dhe afërsinë me LSI. Vetë PD ka bërë një skemë eficente me aleatët duke i futur në listat e PD dhe duke votuar gjithë partitë logon e PD. Kjo bën që PD të rrisë numurin e votave, Basha të dalë më i fituar se në zgjedhjet e 2013 dhe të mos ndjehet i rrezikuar për dorëheqje.

Ndërsa Partia Socialiste po lufton e vetme për mbi 71 mandate, duke e konsideruar këtë betejë të vetën.

Pra kjo situatë hipokrite, do të vazhdojë për 30 ditë, duke thyer një rekord historik ku askush nuk është në opozitë. Kjo situatë duhet të marrë fund, së paku duke deklaruar koalicionet parazgjedhore formalisht. Shto këtu dhe konspiracionin e koalicionit të madh që i vë në gjumë të gjitha palët, dhe duket sikur zgjedhjet nuk kanë kuptim.

Edhe pse Rama e Basha nuk hapën afatet për koalicionet nga të cilat partite e vogla fitonin nga formula, partitë nuk i ndalon askush të deklarohen se me kë janë në aleancë. Fjala vjen Partia Socialiste mund të thotë që sot se është e gatshme të bëjë qeveri nesër me socialdemokratët, PDIU apo dikë tjetër. Partia Demokratike është e lirë të thotë se mund të bëjë qeveri me LSI dhe aletatë e saj. Kjo do t’i japë fund hipokrizisë së një fushate ku të gjithë janë në pushtet dhe të gjithë në opozitë dhe shqiptarët të jenë sa më të paqartë se për kë do votojnë./tema

Për të rejat më të fundit behuni pjesë e grupit tonë në facebook : City News Albania

Komentoni

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Kronika

Të shtëna me armë zjarri në Tiranë/ Dyshohet për një viktimë

Publikuar

-

Nga

Kris arma në Shkodër/ Çfarë po ndodh?

Një ngjarje e rëndë ka ndodhur pak minuta më parë në lagjen 5 Maji, në Tiranë.

Mësohet se gjatë një konflikti ka mbetur i plagosur me armë një person, identiteti i të cilit ende nuk bëhet me dije.

Dyshohet se si pasojë i plagosuri ka humbur jetën, ndërsa nga informacionet paraprake, nuk raportohet për shkaqet e konfliktit.

LEXO EDHE:  “Vetëm Basha do të sjellë shpresë në Shqipëri”/ Floriana Garo: Rama ka shpërndarë vetëm premtime boshe

LEXO EDHE:  Gara presidenciale në shtetet e pavëndosura dhe fushëbetejë

Ndërkohë, policia ka shkuar në vendngjarje dhe ka hapur hetimet për zbardhjen e plotë të saj./ CNA.al

LEXO TE PLOTE

Bota

Izraeli provokon luftë me Jeruzalemin/ Hidhen raketa në Gaza, 20 të vdekur

Publikuar

-

Nga

Izraeli provokon luftë me Jezuralemin/ Hidhen raketa në Gaza, 20 të vdekur

Është tensionuar në Izrael ku kanë filluar sulme ajrore me raketa kundër militantëve në Rripin e Gazës.

Ministria palestineze e shëndetësisë e drejtuar nga Hamasi në Gaza tha se 20 vetë, përfshirë fëmijët, kanë vdekur në sulme.

Duket se tensionet kanë kapur kulmin, aq sa Hamasi ka sulmuar me raketa mbi Jeruzalem, sa që detyruan edhe parlamentit të evakuohet, shkruan BBC news.

Kundërpërgjigjia nuk vonoi dhe Izraeli nisi sulmet ajrore mbi Gaza, ku ndodhet dhe baza e militantëve të Hamasit.

LEXO EDHE:  Zgjedhjet në Kosovë/ Tre subjektet më të mëdha politike garojnë të vetme

LEXO EDHE:  Bizneset ulin qepenat/ Zbulohet porosia e Bashës për deputetët dhe aksioni për këtë javë

Prej ditësh vijojnë tensionet kryesisht mes protestuesve palestinezë dhe Policisë së Izraelit, ndërkohë që Hamasi i Gazës ka kërcëntuar vazhdimisht se do të sulmojë.

Nga pala izraelite ndërkohë pretendojnë se kanë vrarë 3 militantë të Hamasit, kurse kryeministri Netanyahu ka theksuar se Hamasi tashmë ka kaluar vijën e kuqe.

LEXO TE PLOTE

Aktualitet

Atentati në Vlorë/ Artan Hoxha zbërthen skemën: Eliminuan objektivin për pesë sekonda

Publikuar

-

Nga

Atentati në Vlorë/ Artan Hoxha zbërthen skemën: Eliminuan objektivin për pesë sekonda

Gazetari Artan Hoxha ka komentuar mbrëmjen e sotme atentatin në Vlorë, ku mbeti i vrarë 40-vjeçari Bledar Birçaj.

Në një intervistë për “Opinion”, Hoxha deklaroi se pjesë e këtij atentati ishin dy qitësa, që sipas tij janë profesionistë dhe arritën të kryenin objektivin e tyre për 5 sekonda.

Janë dy qitës dhe janë me eksperiencë. Ata janë të koordinuar në mënyrë perfekte se nuk e kanë dëmtuar personin tjetër që ishte pasagjer. Viktima është një njeri 45 vjecc. Agresorit të parë i bie automatiku dhe në atë moment del personi që ishte në sedilien e pasme. Nëse ata domnin të shkaktonin viktima të tjerë e kishin më të lehtë. Viktima ka ardhur para tre javësh nga Spanja. Ajo që bën përshtypje është fakti që të dy qitësat mbajnë një pozicion diagonal për të mos dëmtuar pasagjerin. Është një fragment sekonde, jo më shumë se 5 sekonda. Është një goditje shumë e shpejt. Kjo është vrasje tipike mafioze”, tha Hoxha./CNA.al

LEXO TE PLOTE