Connect with Us

Marrëveshja Rama-Basha nxjerr jashtë loje Ilir Metën

Aktualitet

Marrëveshja Rama-Basha nxjerr jashtë loje Ilir Metën

Publikuar

-

Takimi kokë më kokë i kryeministrit Edi Rama dhe kryetarit të PD, Lulzim Basha, përtej gëzimit në të dy kampeve politike për zgjdhjen e ngërçit dhe krizës që po kalonte vendi, ka shkaktuar dhe mërzi. Por, mesa duket do të ketë edhe viktima. Shenjat e para po duken. Menjëherë ka humbur nga skena politike pa adresë LSI e Ilir Metës dhe mesa duket marrëveshja e dy të mëdhenjve dhe takimet e negociatat e tyre kanë nxjerrë jashtë tregut mediat e politik LSI.

Kjo forcë politike shumë shpesh rrëmbente flamurin e konsensusit dhe sillej sikur qëndonte mbi palët. Në fakt Ilir Meta ishte ai që i largonte palët, krijonte diversion brenda opozitës, nxiste diversion brenda mazhorancës, përplasje dhe lëvizje që nuk u ndalën në katër vite të qeverisjes së Ramës.

LEXO EDHE:  Pakt, Rama-Basha/ Zbardhen kushtet e aleatëve të PD

Takimi i dy të mëdhenjve duket se e ka “shtypur” morrin e vogël LSI, e cila tani do ta ketë mjaft të vështirë të jetë pjesë e tregut politik dhe alternativës, ku dy palët kryesore në vend i janë larguar konfliktit dhe po shkojnë drejt një fushate elektorale me një marrëveshje politike historike, e cila në fund ka një të humbur. Ajo është LSI, e cila tani do ta ketë të vështirë të bëjë King Maker me dy të mëdhenjtë. Ata ndoshta do ta kenë më të lehtë të mbështesin njëri-tjetrin në qeverisje, se sa të pranojnë atë që shpesh PS dhe PD e quajnë kanceri i politikës shqiptare./CityNews

Për të rejat më të fundit behuni pjesë e grupit tonë në facebook : City News Albania
KLIKO PER TE KOMENTUAR

Komentoni

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Politikë

Andi Bushati nuk përmbahet/ “Deputetët e opozitës janë sharlatanë, letër higjenike e Ramës”

Publikuar

-

Nga

Andi Bushati nuk përmbahet/ “Deputetët e opozitës janë sharlatanë, letër higjenike e Ramës”

Analisti Andi Bushati, nuk është përmbajtur ndaj deputetëve të opozitës parlamentare, teksa ishte duke folur për marrëveshjen e 5 qershorit.

Bushati i cilësoi ata si sharlatanë dhe deklaroi se marrëveshja e 5 qershorit është rrëzuar.

“Për mua është rrëzuar marrëveshja e 5 qershorit, por unë nuk e shikoj me tone kaq dramatike rrëzimin e marrëveshjes nga Edi Rama dhe me futjen në lojë të atyre sharlatanëve të opozitës së re. Por nuk është ajo po shihet që këtu është bërë një gjëmë shumë e madhe”, u shpreh ai në emisionin “Open”.

LEXO EDHE:  Pakt, Rama-Basha/ Zbardhen kushtet e aleatëve të PD

LEXO EDHE:  Shkoi në Gjermani për të hapur ekspozitë/ Gazetari degjeneron Ramën

Analisti i vijoi edhe më tej fyerjet, duke thënë se deputetët opozitarë janë “letra higjienike” e kryeministrit Edi Rama, pasi theksoi se ata kanë votuar të gjitha ligjet që i janë dashur kreut të qeverisë./ CNA.al

LEXO TE PLOTE

Politikë

Propozimi për marrëveshje/ Bushati zbulon prapaskenat: Rama i dërgoi njerëz Bashës, ja ku u takuan

Publikuar

-

Nga

Propozimi për marrëveshje/ Bushati zbulon prapaskenat: Rama i dërgoi njerëz Bashës, ja ku u takuan

Tre ditë më parë bëri bujë deklarata e kryetarit të Republikës së Re, i cili tha se Edi Rama i kishte ofruar një marrëveshje ku Basha të bëhej kryeministër dhe Rama President.

Duke marrë shkas nga kjo, analisti Andi Bushati tha se ka informacione të sigurta që Rama i ka dërguar disa persona Lulzim  Bashës. Sipas tij, ata janë takuar me kryetarin e opozitës te vila e tij.

LEXO EDHE:  Ish-deputeti publikon dokumentin/ Sistemi arsimor po degradon dita ditës

LEXO EDHE:  Mbyllet protesta e opozitës/ Basha: Të hënën ti japim grushin e fundit Ramës

“E kam informacion të sigurtë, Rama u ka dërguar njerëz Bashës dhe nuk janë takuar në lokal, por te vila e Bashës. Këtë as Basha nuk duhet ta thoshte se pastaj dalim aty ku thotë Carloja që Rama nuk do të prishë koalicionet. Mua nuk më duket Rama person që ndan pushtet, thjesht po tallet me këdo”, u shpreh Bushati në emisionin “Open”./ CNA.al

LEXO TE PLOTE

Politikë

“Marrëveshja Rama-Basha nuk do prishet”/ Spahiu: Ndërkombëtarët po luajnë me dy porta

Publikuar

-

Nga

“Marrëveshja Rama-Basha nuk do prishet”/ Spahiu: Ndërkombëtarët po luajnë me dy porta

Ish-kryetari i Aleancës Kuq e Zi, Kreshnik Spahiu, tha se kryeministri Edi Rama po teston ndërkombëtarët me marrëveshjen e 5 qershorit.

Spahiu deklaroi se marrëveshja nuk do të prishet, ndërsa pretendon se ndërkombëtarët po luajnë me dy porta.

“Rama po teston faktorin ndërkombëtar, mendoj që ai do avancojë dhe do i bëjë ndryshimet kushtetuese, po i thanë ata ndal do ndalë dhe ai. Mendoj që ndërkombëtarët po luajnë me dy porta. Unë nuk mendoj që po prishet marrëveshja.

LEXO EDHE:  Pakt, Rama-Basha/ Zbardhen kushtet e aleatëve të PD

LEXO EDHE:  Mbyllet protesta e opozitës/ Basha: Të hënën ti japim grushin e fundit Ramës

E papranueshme për mua është loja e dyfishtë e ndërkombëtarëve, sepse thonë nuk mbështesim pazaret pas kuintave pastaj thonë votoni marrëveshjen e 5 qershorit, dhe kjo nuk është e moralshme sepse është një marrëveshje që nuk ndryshon asgjë”, u shpreh ai në emisionin “Open”./ CNA.al

LEXO TE PLOTE