Connect with us

Kuriozitete

Ja sa kohë mund të rezistojnë femrat pa kryer marrëdhënie

Publikuar

-

Jeta jonë përbëhet nga pesë pjesë të rëndësishme: emocionalja, mendorja, shoqërorja, shpirtërorja dhe fizikja. Nuk mund të zgjidhni dot se cila prej tyre ka më shumë rëndësi pasi të pesta këto pjesë janë projektuar për të punuar së bashku në harmoni.

Por në artikullin e sotëm do të ndalemi tek fizikja dhe qasja femërore ndaj saj. Marrëdhënia seksuale është një nevojë biologjike që lind me njeriun, por që formësohet gjatë pubertetit ku pësohen edhe ndryshimet e para psiko-fizike dhe fillohet të eksplorohet nga pak intimiteti. Prania e seksit në jetën e gjithësecilit shtë zgjedhje e zgjidhje njëherazi, por e dini sa mund të rezistojë një femër pa bërë seks?

Për t’iu përgjigjur kësaj pyetjeje revista femërore gjermane Petra  kreu një studim me mbi 10 mijë gra të moshës  29 dhe 39 vjeç. Rezultatet u publikuan në  të përjavshmen Bild. Rezultatet treguan se gati 58% e grave gjermane mund të rrinë pa bërë seks gjatë gjithë jetës së tyre, 33% prej tyre mund të rezistonin deri në dy vjet, 41% mund të rezistonte  një vit dhe 27%  mund të rrinin pa bërë seks deri në gjashtë muaj. Sipas terapistes Marlene Ann Henning, pas tre muajsh pa seks femrat kishin gjendje ankthi të lehtë, pas gjashtë muajsh përjetojnë thatësi vaginale dhe stres, kurse pasi kalon një vit pa kryer marrëdhënie kanë çrregullime horomonale, sistem të dobët imunitar dhe humbje të tonifikimit të muskujve vaginalë.

KLIKO PER TE KOMENTUAR

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Kuriozitete

Rrezikoheni nga kanceri në fyt duke bërë seks oral? Shokon përgjigjia e mjekëve

Publikuar

-

By

Ekziston lidhja midis kancerit të fytit, përkatësisht regjionit oro-faringeal dhe seksit oral. E konsiderohet që infeksioni me virusin HPV nga potenciali onkogjen, krahas faktorëve të tjerë çon në shfaqjen e kancerit në fyt.

Rreziku shkaktohet nëse seksi oral praktikohet me partnerin te i cili është evident ndonjë virus onkogjen, p.sh. tipi 6, 11, 16 apo 18.

Madje simptoma tregon edhe që pothuajse nuk ka, së paku të dukshme (nëse shfaqen, atëherë fjala është për lythe dhe kondiloma), shpesh ndodh që “të pushojë” në organizëm për disa vjet, nga i cili rezulton që një numër i madh njerëzish janë bartës të këtij virusi, ndërkaq nuk janë në dijeni. Edhe pse ato simptoma shërohen lehtë, virusi mbetet një kohë të gjatë në organizëm.

Sipas rezultateve të një studimi të kryer në “Ohio University”, burrat rrezikojnë të preken nga kanceri i gojës apo i fytit më shumë se gratë. Shkencëtarët studiuan rastet e 5.500 personave nga 14 deri në 69 vjeç. Pasi morën mostra qelize nga zgavra e gojës së tyre konstatuan se 10% e e burrave ishin infektuar nga HPV, kundrejt grave 3.6%.

Inkurajues është fakti që shumica e mbartësve nuk do të zhvillojnë kurrë kancerin në jetën e tyre. Infeksioni është më i zakonshëm në moshat 60 – 64 vjeç (11.4%), dhe 30 – 34 (7.3%).

Megjithatë, Dr. Sara Rosenquist, një psikologe dhe terapiste seksi thotë se shfaqja e “papilomavirusit human” nuk është vendimtar për riskun e kancerit edhe kur disa faktorë të tjerë të njohur po aq të rrezikshëm janë tek pacienti.

Mjekja vë në dukje se infeksionet me HPV janë të zakonshme dhe sistemi imunitar i shumicës së njerëzve e pastron trupin nga virusi brenda 18 muajsh.Funksionimi i keq imunitar mund të shkaktohet nga një sërë faktorësh, duke filluar nga SIDA dhe HIV deri në përdorimin e gjatë të marihuanës, stresi kronik, ankthi dhe ndërrimi i partnerëve të shumtë seksual./CNA

LEXO TE PLOTE

Kuriozitete

Shëron veshkat, zemrën dhe përtërin organizmin: Përfshijeni thjerrëzën e kuqe në menynë tuaj!

Publikuar

-

By

Thjerrëza e kuqe është mirë të përdoret në menunë tuaj sepse jep energji jetësore trupit, mendjes dhe shpirtit, ka efekt qetësues.

 

 

Pikërisht për këtë shkak ky ushqim është një ndër artikujt më të rëndësishëm në kuzhinë dhe konsiderohet më e shëndetshmja ndër thjerrëzat e të gjitha llojeve.

Kokrrat e saj janë të pasura me përbërës vitalë ushqyes si p.sh. me proteina, hidrokarbure dhe fibra, si edhe me vitamina dhe minerale siç janë magnezi, hekuri, zinku, folati, fosfori, kaliumi, bakri dhe vitaminat e grupit B.

Thjerrëza e kuqe është e ëmbël, artikull i lehtë i cili përtërin organizmin, posaçërisht kur është e zier me pak vaj dhe erëza, transmeton Telegrafi.

Cilësitë shëruese të thjerrëzës së kuqe

Thjerrëza e kuqe është e lehtë, e shijshme dhe lehtë e tretshme, andaj mund ta përdorin edhe personat të cilët kanë probleme me tretjen e bishtajoreve.

Për shkak të ushqyeshmërisë, rekomandohet te këndellja pas sëmundjes. Forcon imunitetin, pastron organizmin, por ndihmon edhe në rastet e çrregullimit të mëlçisë.

Thjerrëza e kuqe është artikull posaçërisht i vlerësuar, sepse:

– ndihmon tretjen
– ndihmon kundër fryrjes dhe ngërçeve
– është laksativ natyral
– eliminon helmet nga trupi
– jep vitalitet dhe energji
– stimulon punën e zemrës
– liron enët e gjakut me çka rritet qarkullimi i gjakut
– përtërin organizmin
– ndikon pozitivisht në sistemin e imunitetit
– vepron me efektivitet në veshka dhe në sistemin urinar
– ndihmon në nxjerrjen e gëlbazës
– shton prodhimin e qumështit të nënës
– kuron dhe pastron lëkurën
– ka indeks të ulët glikemie.

Duke i pasur parasysh përparësitë e shumta shëndetësore, thjerrëza e kuqe ka dobi të shumëfishtë për shëndetin tonë andaj ia vlen ta përfshijmë në ushqimin e përditshëm./CNA

LEXO TE PLOTE

Kuriozitete

‘Goja macho,’ ndërhyrja estetike që bëjnë burrat për t’u dukur më burrërorë

Publikuar

-

By

Kush tha që fryrjet e buzëve janë vetëm për gratë? Askush në fakt, dhe prandaj burra në gjithë botën po i drejtohen kirurgut plastik për të theksuar buzët e tyre.

Si në gjithë ndërhyrjet e tjera estetike, edhe burrat në fjalë po fryjnë buzët të frymëzuar nga Brad Pitt, Channing Tatum dhe Harry Styles. Duan të duken si ata dhe prandaj korrigjojnë tiparin më dominant të fytyrës.

Ndërhyrja konsiston në korrigjim të bazës së hundës dhe mbushje të buzës së poshtme. Kirurgët përdorin mbushës natyralë si Juvederm apo kolagjen, të cilët kushtojnë $1,000 për mililitër. Zakonisht përdoren katër mililitra për pacient.

Që nga viti 2005, niveli i burrave që bënin ndërhyrje estetike u rrit me 28% në 2016-n. Ndërkohë, procedurat e lehta si injeksionet në buzë u rritën me 74% nga 2015-a në 2016-n.

Sipas Dr. Rian Maercks, një kirurgu plastik në Florida, burrat po bëjnë gjithnjë e më shumë ndërhyrje estetike për të fryrë buzën e poshtme dhe për të pasur një buzëqeshje sa më tërheqëse. Ky trend, sipas tij, nisi prej kulturës së selfie-ve.

“Rrjetet sociale, aplikacionet për të njohur njerëz të rinj, kultura e selfie-ve, të gjitha këto ndikuan shumë.”/CNA

LEXO TE PLOTE
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

AKTUALITET

Aktualitet17:23 - 21 April, 2018

Analisti deklaratë të fortë për Arta Markun/ Artan Hoxha flet për prapaskenat e drejtësisë

Emisioni “Java” në RTSH ka parajamëruar mbrëmë ekspozimin e dy kallezimeve të reja penale të Kontrollit të Lartë të Shtetit,...

Life Style17:20 - 21 April, 2018

Fantazitë e turpshme seksuale të grave, nëse bëni këto gjëra ato do tërbohen për ju

Një sondazh i bërë kohët e fundit ka zbuluar fantazitë seksuale të grave. Një studim nga Simpatic.us zbuloi se shumica...

Politikë17:14 - 21 April, 2018

Reagimi i ashpër i kryetarit të partisë ZGJIDHJA, Koço Kokëdhima, për raportin e DASH-it

Kryetari i partisë ZGJIDHJA, Koço Kokëdhima, duke iu referuar raportit të Departamentit Amerikan të Shtetit, deklaroi se ky është një...

Life Style17:10 - 21 April, 2018

As Mia Khalifa as Lisa Ann! Nuk do ta besoni kush është femra më e kërkuar në PORNHUB

Është gjithmonë në faqet e para të gazetave, por se dinim që është edhe në faqet porno. Nëse keni menduar...

Aktualitet17:09 - 21 April, 2018

Falimentimi i “Gulf”/ Administratori tregon se çfarë do të ndodhë me tollonat e shitur

Pas bllokimit të pikave të tregtimit të karburantit të “Gulf” mësohet se kjo situatë ka ardhur si pasojë e detyrimeve të...

Kuriozitete17:00 - 21 April, 2018

Rrezikoheni nga kanceri në fyt duke bërë seks oral? Shokon përgjigjia e mjekëve

Ekziston lidhja midis kancerit të fytit, përkatësisht regjionit oro-faringeal dhe seksit oral. E konsiderohet që infeksioni me virusin HPV nga...

Life Style16:55 - 21 April, 2018

Kush flet dy gjuhë mbrohet nga Alzheimer, profesoresha italiane flet për studimin

Studimi i gjuhëve të huaja është më të vërtetë një gjë shumë e mirë, që na lejon neve të hapim...

Life Style16:50 - 21 April, 2018

Femra, këto janë veprimet që nuk duhet të bëni kurrë në zonën intime

Çdo grua duhet të kujdeset për pjesën e saj intime, duke shmangur disa gabime thelbësore. Një zonë intime e shëndetshme...

Aktualitet16:49 - 21 April, 2018

“Gulf”, mashtrim 5 milionë eurosh/ Në kërkim menaxheri kryesor shqiptar, ja emri

Prokuroria e Tiranës ka nisur zyrtarisht hetimet për menaxherët shqiptarë të kompanisë “Gulf”, duke shpallur në kërkim policor menaxherin kryesor,...

Kuriozitete16:45 - 21 April, 2018

Shëron veshkat, zemrën dhe përtërin organizmin: Përfshijeni thjerrëzën e kuqe në menynë tuaj!

Thjerrëza e kuqe është mirë të përdoret në menunë tuaj sepse jep energji jetësore trupit, mendjes dhe shpirtit, ka efekt...

Aktualitet16:37 - 21 April, 2018

Brukseli nuk ka vend për Pëllumb Xhufat…

Nga Sulejman GJANA *Para disa ditësh, Komuna e Skarbekut në Bruksel lajmëroi mbajtjen më 23 prill (të hënën), të një...

Life Style16:35 - 21 April, 2018

Si duhet ta hani hudhrën, nëse dëshironi veprim maksimal shërues

Të gjithë e dimë që është e shëndetshme të hani hudhër, ndërkaq tani e dimë edhe se si duhet ta...

Kryesore16:31 - 21 April, 2018

Majlinda Bregu flet pas Këshillit Kombëtar/ Basha lider i humbjeve

Ish-ministrja e Integrimit në kohën e PD, Majlinda Bregu e pyetur nga CNA.al (CityNewsAlbania) pas mbledhjes së djeshme të Këshillit...

Aktualitet16:25 - 21 April, 2018

Ishte në kërkim/ Arrestohet 27 vjeçari

Një person ka rënë në pranga, pasi ishte dënuar më herët për armëmbajtje pa leje. Policia ka njoftuar se Specialistët...

Life Style16:20 - 21 April, 2018

Platforma e dërgimit të e-maileve kopjon Snapchat, Risia e Gmail, mesazhet që vetëfshihen

Platforma e dërgimit të e-maileve kopjon Snapchat duke tentuar të fusë në lojë mesazhet. Sistemi më i përdorur i dërgimit...

Kronika16:18 - 21 April, 2018

Akademia e Sigurisë/ Trajnim rajonal për “Kriminalistikën e të Dhënave Live”

Si pjesë e një projekti të madh rajonal të OSCE-së për “Forcimin e Kapaciteteve të Profesionistëve të Drejtësisë Penale që...

Aktualitet16:14 - 21 April, 2018

Një pronar karburanti ndan drejtësi në Gjykatën e Lartë/ Pasuria “fundos” Shkëlzen Selimin?

Procesi i vettingut deri më tani ka “prerë” tre koka të njerëzve të drejtësisë. Fatos Lulo, nga Gjykata Kushtetuese, Besim...

Kryesore16:10 - 21 April, 2018

Saimir Tahiri, mesazh të tretë të koduar për Ramën?

Ish-ministri i Brendshëm, Saimir Tahiri, deklaroi dje në emisionin “Zonë e Lirë” të gazetarit Arjan Çani se është në dijeni...

Life Style16:05 - 21 April, 2018

Shpërthen vullkani “i fjetur” prej 250 vjetësh

Në Japoni një vullkan “i fjetur” prej 250 vjetësh, shpërtheu për të ditën dytë, duke nxjerrë shtëllunga tymi e gurë....

Kuriozitete15:53 - 21 April, 2018

‘Goja macho,’ ndërhyrja estetike që bëjnë burrat për t’u dukur më burrërorë

Kush tha që fryrjet e buzëve janë vetëm për gratë? Askush në fakt, dhe prandaj burra në gjithë botën po...

Kryesore15:52 - 21 April, 2018

Si gënjeu dje Basha në Këshillin Kombëtar/ Ja fakti

Partia Demokratike pasditen e djeshme, pas katër vitesh, mblodhi Këshillin Kombëtar, ku u miratua statuti i ri. Mbledhja është shoqëruar...

Life Style15:40 - 21 April, 2018

Dieta më e shëndetshme është aq e lehtë, dhe mban emrin e ylberit

Ne duam të jemi në formë të mirë trupore, por para së gjithash duam të jemi të shëndetshëm. Studimet kanë...

Kryesore15:32 - 21 April, 2018

Lushnjarët akuzojnë Ramën për taksat/ Kryeministri vijon batutat: Ça të është ngritur ty?

Kryeministri Edi Rama ka zhvilluar sot një takim me banorë e biznesmenë në Lushnje. Takimi është shoqëruar me debate dhe...

Kuriozitete15:25 - 21 April, 2018

Mësoni pse nuk duhet ta mbani kuletën në xhepin e pasmë

Shumë njerëz që e vendosin kuletën në xhepin e pasmë të tyre e bëjnë me arsyen që të të ruhen...

Aktualitet15:23 - 21 April, 2018

“Çmendet” Garda e Republikës, do të blejë fuoristradë 365 milionë lekë

Luksi dhe siguria e zyrtarëve kushton qindra milionë lekë. Pasi rregulluan zyrat, blenë makina të shtrenjta, punësuan njerëzit e afërt...

Life Style15:10 - 21 April, 2018

Sa shpesh duhet të lahemi? Ja çfarë thonë ekspertët

Dushi i bërë çdo ditë mund të rrisë rrezikun e infeksionit tek njerëzit, paralajmërojnë ekspertët. Doza e tepërt mund të...

Kryesore Show Biz14:53 - 21 April, 2018

Vdiq papritur në moshën 28-vjeçare, çfarë e lidhte me shqiptarët Avicii-n (Foto)

Bota e muzikës është në zi, pas ndarjes nga jeta në mënyrë të parakohshme të producentit dhe DJ me famë...

Politikë14:52 - 21 April, 2018

Rama sulmon deputetin gjerman?/ Kundërpërgjigjet kryeministri  

Kryeministri Rama ka reaguar pas deklaratës së kreut të PD, Lulzim Basha, i cili tha se “Fushata kundër Kryetarit të...

Trending

LAJM I REKOMANDUAR:
Basha ‘’ka braktisur’’ çadrën

Çadra e opozitës është në ditën e 88 të saj. Siç nuk ka ndodhur asnjëherë më parë në këto 3...

Close