Connect with Us

Sekretari i Bashës, këshilltari i Ramës dhe 80-lekëshat e Ramizit

Aktualitet

Sekretari i Bashës, këshilltari i Ramës dhe 80-lekëshat e Ramizit

Publikuar

-

Sekretari i Aksionit qytetar në PD Ervin Salianji është një nga ato personazhe që shumë media pyesin, si u ngjit lart kaq shpejt?

Të gjithë, menjëherë, kanë një përgjigje: është e ngjashme me historinë e kërmillit, ai dhe shumë të tjerë në PD me zgjedhjen e Bashës në krye të saj kanë pasur vetëm një stil. Ndoshta Basha vdes për kërmijtë?!

Por le të bëjmë një analizë të shkurtër të një vocëraku, që shitet mediatikisht nga PD si e ardhmja e saj politike.

Salianji është një nga të rinjtë që PD-së i është bashkuar me urdhër, nga një universitet privat, por  edhe për shak se babai i tij për disa mandate drejtonte një komune periferike në Korçë, si përfaqësus i PD.

Ervini, dikur një djalosh në një familje demokratësh, vjen në Tiranë dhe shkollohet në UET. Babai i tij investoi për djalin. Këtu fillojnë dhe lidhjet dhe mbështetja e tij politike tek UET. Gjithmonë ka njëherë të parë dhe për të është Henri Çili, ky i fundit mbështet Bashën në garën për Tiranën dhe më pas Salianji pa asnjë ditë punë gjendet në stafin e afërt të Bashës. Bashkëpunon në biznese me Henri Çilin, ky i fundit e nxjerr kandidat për FRPD, përplasje dhe garë e fortë. Thyen çdo rregull, përplaset dhe ngre emrin e tij. Më pas Basha e emëron sekretar, pas humbjes e ngre në detyre.cili salianji 2

Shpesh në Citynews komentojnë se ne kemi mungesë respekti ndaj Ervin Salianjit, por në fakt është diçka krejt tjetër. Ne shkruajme dhe analizojmë për atë si aksident politik jo si qytetar dhe këtë duhet ta kuptojnë shumë nga lexuesit e tanë. Ai, Grida Duma, Enno Bozdo, Fatbardh Kadilli, Edmond Spaho etj. etj. në PD nuk janë kundërshtarët tanë, por me këta kundërshtarë fatkeqësisht Edi Rama do e ketë jetën shumë të gjatë, dhe këtu është thelbi i qëndrimeve tona ndaj Salianjit apo të tjerëve kërmij të politikës.

Kjo është pamja e parë. Por cila është ajo që nuk duket?

Salianji mbështet fort nga Henri Çili, ai është njeriu që e suporton dhe këshillon nga pas. Çili sot këshillon dy persona Ramën dhe Salianjin, të parin për zullme të qeverisë, të dytin për turbullira pranë opozitës.

Është pikërisht nga ata përsonazhe që suportohet nga kompania e familjarëve të Lulzim Bashës, të cilët e kanë me sy pozitiv dhe e vlerësojnë. Gjithmonë të bindur se ai dhe shumë të tjerë janë larguar nga Çili ose të paktën janë bashkë por Bashën e këshillojnë thjesht ta sulmojë publikisht.

Salianjit dje ju publikua një foto e rradhës më Henrin, mikun e tij të hershëm, por publikisht dhe brenda PD deklarohet se ata janë ndarë për parimet e tyre politike. Në fakt është krejt e kundërta, ai shkon e këshillohet dhe merr udhezimet jo thejsht nga Çili por ndoshta nga Rama. Çfarë deklaratash apo qëndrimesh të ketë, ku duhet të shfaqet në cilin televizon me kë do debatojë si duhesalianji-cilit të bëjë ekstremistin etj.

LEXO EDHE:  Nga Andi BUSHATI/Rama i ERTV, ai që do doja të votoja

Të njëjtin skenar dhe sjellje ka edhe Grida Duma e cila, së bashku me Edi Lesin, janë njerëzit kryesore që e çojnë në daljet dhe përballjet televizive.

Këta personazhe si Salianji janë, pak a shumë, si ata 80 lekshat që shkonin tek PD dikur dhe bënin ekstremistin me urdhër të tij, këtë e dëgjon shpesh tek demokratët,

Salianji dhe shumë si ai në PD përfaqësojnë një opozitë thuajse të emëruar, një teatër siç i pëlqen ta artikulojë Basha. Individë që shkojnë në zyrën e Ramës dhe marrin “dekokrata”, më pas pa asnjë kontribut në PD emërohen në krye departamentesh, humbin gara dhe emërohen më lart sekretarë, gjejnë hapësirë në ekrane dhe kanë sjellje prej sharlatanësh politikë.

Asnjë ndryshim nga 80 lekshat e Ramizit dikur.

Flasin për parime dhe kundër oligarkëve apo klientelës së qeverisë. Këshillohen me ta, janë produkt i tyre, thjesht fasadë që nuk mund ti fshihet llumit dhe pisllëkut politik që gatuhet nga pas, në kurriz të parimeve apo politikës që duhet të salianji uetpërfaqësoje PD dhe opozita. Prandaj kjo e fundit shpesh ngatërohet me këmbët e veta rrugës.

Personazhe si Salianji dhe disa të tjerë aty në PD janë shkaku kryesor i asaj situate që kalon opozita. Dikush vazhdon të akuzojë për 8 vite qeverisje, kjo është e drejtë, por harrojnë të flasin për 4 vite drejtim të PD e cila sot ende nuk ka kryetarë dhe struktura në gjysmën e Shqipërisë, por ka Salianjë që pushtojnë ekranet në debate banale me këshillat që ofrojnë Çilrat që po sakatojnë opozitën.

Në fakt, kjo racë nuk i duhet as dreqit dhe jo më partisë kryesore të opozitës. Teatri i tyre me kukulla ndoshta shihet nga Lulzim Basha, ndoshta ai është vetë regjizori, por jemi përballë një fakti: në PD po luhet teatër me fatin e qindra mijëra demokratëve, duke i lënë në dorë të një elite qesharake që ndan pazaret me pushtetin e Ramës dhe Metës./Citynews

Për të rejat më të fundit behuni pjesë e grupit tonë në facebook : City News Albania
KLIKO PER TE KOMENTUAR

Komentoni

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Aktualitet

Këshilla-Si të mbroni veten dhe familjen tuaj nga tërmetet

Publikuar

-

Për dallim nga llojet e tjera të fatkeqësive natyrore, tërmetet mund të ndodhin në çdo kohë, pa ndonjë njoftim. Të jesh i përgatitur për një tërmet do të bëjë ndryshimin në aftësinë për të mbrojtur veten, familjen ose shtëpinë tënde në rast të tërmetit. Vazhdoni të lexoni për të mësuar se si të përgatisni shtëpinë dhe familjen tuaj për një tërmet, si dhe çfarë të bëni gjatë dhe pas tërmetit për të qëndruar të sigurt.

Çfarë të bëni gjatë një tërmeti

Tërmetet mund të godasin krejt papritur dhe pa paralajmërim. E rëndësishme është që që në dridhjen e parë të merrni masa mbrojtëse.

Gjeni strehë në vendin më të afërt

Nëse ndodheni jashtë, gjeni strehë ku të mundeni por mos u fusni brenda.

Nëse jeni në zyrë a shtëpi, gjeni strehë në një vend të sigurt ku të jeni të mbrojtur nga gjërat që bien.

Mos lëvizni prej andej deri sa tërmeti të ketë ndalur.

Strehohu, mbulohu dhe mbahu fort

Që në goditjen e parë futuni nën një mobilje siç mund të jetë tavolina dhe qëndroni aty.

LEXO EDHE:  Basha kapet duke gënjyer/ Shtohen bizneset e familjes së tij

LEXO EDHE:  Përfundon mbledhja e grupit parlamentar të PD-së / Ja çfarë u vendos

Mos u fusni poshtë krevatëve apo dollapëve të lartë që mund të shemben.

Mbuloni kokën dhe sytë mbajini mbuluar për t’u mbrojtur nga objektet fluturuese ose ato që bien.

Me njërën dorë mbuloni kokën dhe me tjetrën mund të mbaheni në një cep të mobiljes nën të cilën jeni strehuar.

Nëse mobilja lëviz, lëvizni bashkë me të.

Qëndroni nën të deri sa të jeni të sigurtë që goditjet kanë mbaruar.

Nëse nuk qëndroni dot nën pragun e derës apo nën një mobile, qëndroni pranë një shtylle të brendshme të shtëpisë dhe mbroni kokën dhe qafën.

Pragu i Derës

Pragu i derës është një nga më të fortat e të gjithë pallatit apo godinës.

Në prag duhet të përpiqeni të mbani këmbët hapur për të ruajtur ekuilibrin, të mbështeteni në njërën anë dhe me krahë të mbani fort derën./

CNA.al

SHPERNDAJE KETE MATERIAL INFORMUES

LEXO TE PLOTE

Aktualitet

Termet i frikshem ne Shqiperi

Publikuar

-

Nga

Nje termet 5.8 balle ka goditur Shqiperine 32 km larg Tiranes, ne detin Adriatik.

Njoftohen deme materiale dhe panik tek njerzit qe kane dale ne rruget e Tiranes.

Lekundjet jane ndjere te forta  ne Tirane, Elbasan, Durres. Korce, Fier etj…

Njoftohen deme materiale…vijon

LEXO TE PLOTE

Aktualitet

Provokimi i Mustafa Nanos: Duhet të jemi më racionalë me Enver Hoxhën

Publikuar

-

Nga

Këtë verë, libri i Isuf Kalos “Blloku” ka bërë jehonë të madhe. Libri është një dëshmi e njeriut, i cili ka qenë pranë ish-diktatorit Enver Hoxha për vite me radhë, duke qenë se ishte doktori i tij personal. Megjithatë, “Blloku” i Kalos ka marrë shumë kritika.

Në monologun e kësaj të premteje në emisionin “Provokacija”, gazetari Mustafa Nano ndalet pikërisht tek ky libër. Ai thotë se mënyra se si Isuf Kalo ka folur për Enver Hoxhën është e pakuptueshme dhe e pafalshme për shumë njerëz.

 

 

Sipas tij, Kalo e ka nxjerrë diktatorin si tepër human, baba të devotshëm, bashkëshort të mirë dhe si një politikan serioz. Edhe pse ka një mendim tjetër për Enver Hoxhën, Nano thotë se “Blloku” është një dokument historik i rëndësishëm, për të cilin në të ardhmen shumë njerëz do jenë të kënaqur që ekziston.

“Më duhet të them se as mua nuk më puqet Enver Hoxha i Kalos me Enver Hoxhën që unë njoh. E megjithatë nuk jam dakord me ata që sulmojnë Isuf Kalon. Blloku i tij mund të ketë provokuar shumë vetë, ndoshta ndokënd edhe mund ta ketë lënduar por, përtej të gjitha shijeve e ndjesive individuale, ky libër është një dëshmi interesante për kohët e komunizmit. Pas 50 vjetësh askush nuk do të kujtohet ta sulmojë Isufin për anëmbajtje apo empati për të ligun. Të gjithë do jenë të kënaqur që kjo dëshmi është dhënë. E që është dhënë në mënyrë të sinqertë. Blloku është një dokument historik i rëndësishëm”, thotë Nano.

Por moderatori i “Provokacijas” thotë se ka bërë edhe një vëzhgim të fundit. Sipas tij, tashmë që jemi 30 vite pas përmbysjes së komunizmit, duhet ta gjykojmë në mënyrë më racionale diktatorin Enxer Hoxha.

Sipas tij, nuk duhen thënë thënë deklarata të panevojshme që e shndërrojnë figurën e Hoxhës si bartës të të gjitha të këqijave dhe veseve të botës.

Nano merr shembull librin e Ylljet Aliçkës në librin e tij më të fundit, ku thuhet se një grua e dënuar me vdekje u fut e gjallë në dhé. Kur fshatarët i bënë gropën u lemerisën teksa dëgjonin rënkime të dala nga thellësia e tokës.

Përshkrime të tilla na ndihmojnë të nxjerrim dufin ndaj diktatorit, por nuk na ndihmojnë për të kuptuar se kush ishte në të vërtetë ai, thotë Nano.

 “Kam vënë re që ca e ca vijojnë të flasin për Enver Hoxhën ashtu si kanë folur një ditë pas përmbysjes së regjimit të tij, domethënë duke shtënë në punë veç mllef, urrejtje, neveri, apo ku di unë. Kur bëhet ky diskutim, njerëz të tillë, që rëndom kanë edhe përvoja personale vuajtjesh e persekucioni, përpiqen ta likujdojnë Enver Hoxhën si personazh të historisë thjesht duke thënë se ai ishte një maskara, qen e bir qeni, një armik i popullit të vet, një tradhtar, etj, etj. Unë mendoj se 30 vjet pas rënies së komunizmit mund të jemi pak më racionalë. Dhe të jesh racional nuk do të thotë të mohosh që ai ka qenë një diktator. Jo, kjo gjë tanimë është e dokumentuar. Edhe komunisti më budalla, thellë-thellë, bie dakord se Enver Hoxha ishte një diktator.

Të jesh racional do të thotë të mos thuash mufka që synojnë panevojshmërisht ta shndërrojnë figurën e Hoxhës nga katran në katran me bojë, që e nxjerrin atë si bartës të gjithë të këqijave apo veseve të botës, që e nxjerrin atë edhe pervers, pedofil, manjak seksual, vrasës manjak. Ah, se harrova, edhe homoseksual. Sepse dihet se çfarë mendojnë shqiptarët për një homoseksual.

Të jesh racional është edhe të mos thuash, siç thotë Ylljet Aliçka në një libër që sapo e ka publikuar, që një grua u dënua me vdekje thjesht se Enver Hoxha donte ta kishte si të dashur dhe se ajo i tha “jo”. Për këtë “krim”, ajo u fut në dhé e gjallë. Madje, fshatarët e zonës, ku kësaj gruaje i bënë gropën, u lemerisën teksa dëgjonin ca rënkime të dala nga thellësia e tokës, që ishin rënkimet e kësaj gruaje duke dhënë shpirt. Tani, gjatë regjimit të Enver Hoxhës ka pasur pa fund drama e tragjedira humane. Kjo nuk diskutohet, siç nuk diskutohet që fajtori kryesor për ato ka qenë Enver Hoxha. Ne mund të stisim edhe tragjedira të tjera në një roman fiction. Por mund t’i vëmë pak fré fantazisë dreqi ta hajë! Një njeri që futet i gjallë nën dhé nuk ka se si të rënkojë. Aq më pak ka gjasa që rënkimet e saj të jenë dëgjuar nga fshatarët e lemerisur. Sepse do të ketë dhënë shpirt shumë kohë para se toga e varrmihësve apo xhelatëve të kenë mbledhur rraqet e të jenë larguar. Le ta themi copë: Përshkrime të tilla na ndihmojnë të nxjerrim dufin ndaj diktatorit, por nuk na ndihmojnë për të kuptuar se kush ishte në të vërtetë ai”, u shpreh moderatori i “Provokacijas”./abcnews.al

LEXO EDHE:  “Kurti, fenomen në politikë”/ Ngjela: Beogradi dhe Tirana i tremben Vetëvendosjes

LEXO EDHE:  Nga Skënder MINXHOZI/Timonier, mbaje fjalën!

 

LEXO TE PLOTE
Lajme të Rekomanduara: