Connect with Us

Nga Klodian Tomorri/A janë të realizueshme premtimet e qeverisë?

Aktualitet

Nga Klodian Tomorri/A janë të realizueshme premtimet e qeverisë?

Publikuar

-

Qeveria shpalosi përmes ministrit të financave objektivat e programit ekonomik për katër vitet e ardhshme, nëse rimandatohet. Tre ishin zotimet më të rëndësishme, që prekin drejtëpërdrejtë qytetarët:

1-Hapja e 220 mijë vendeve të reja pune
2-Rritje e pagës në shtet me 40%
3-Rritje e të ardhurave të disponueshme për qytetarët me 25%
T’i shohim me radhë:

KLODIAN TOMORRI
KLODIAN TOMORRI

1-Rritja e punësimit.
Statistikat e punësimit në Shqipëri deformohen nga “të punësuarit në bujqësi”. I vetmi tregues që vlen për të parë ecurinë e punësimit është ai i “Të punësuarve në sektorin privat jo-bujqësor”. Më poshtë jepet shtesa e vendeve të punës për këtë grup në 12 vitet e fundit?
Berisha (2006-2009) 22.3 mijë vetë
Berisha (2010-2013) 53.5 mijë vetë
Rama (2014-2016) 121.7 mijë vetë

Përfundimi: Qeveria po premton që nëse konfirmohet në një mandat të dytë do të hapë dy herë më shumë vende pune se në mandatin e parë. (Një pjesë e rritjes së punësimit në 3 vitet e fundit ka ardhur nga formalizimi. Shifra mund të jetë mbi 60 mijë, që do të thotë se shtesa neto e vendeve të punës në 3 vitet e fundit është rreth 60 mijë vetë)

2-Rritja e pagave
Rritja e pagave në shtet me 40% është premtimi më lehtësisht i realizueshëm. Kjo kërkon që në katër vitet e ardhshme, qeveria të rrisë pagat mesatarisht me 8.7 për qind çdo vit, (pjesa tjetër vjen nga efekti i rritjes së bazës). Më poshtë është rritja e pagave në 12 vitet e shkuara.
Berisha (2006-2009) 52.2%
Berisha (2010-2013) 27.6%
Rama (2014-2016) 4.5% (nuk përfshihet rritja në mars të këtij viti qe e con ne rreth 15%)

Përfundimi: Qeveria po premton të rrisë pagat me një ritëm dukshëm më të lartë nga mandati i parë, madje duke ju afruar mandatit të parë të Berishës.

LEXO EDHE:  Video/ Basha prezanton planin 8 pikësh dhe i bën thirrjen urgjente qeverisë

3-Të ardhurat e disponueshme (Yd)
Të ardhurat e disponueshme janë paratë që i mbeten në xhep qytetarëve, pasi kanë paguar taksat dhe sigurimet.

Rritja me 25% kërkon që në katër vitet e ardhshme, të ardhurat reale të qytetarëve të rriten me rreth 5.7 për qind në vit. Që kjo të ndodhë duhet që rritja ekonomike të jetë minimalisht mbi 5.5 %, numri i popullsisë konstant dhe politika fiskale neutrale, pra jo rritje taksash. Më poshtë rritja ekonomike e 12 viteve e fundit:

Berisha (2006-2009) 5.7%
Berisha (2010-2013) 2.2%
Rama (2014-2016) 2.7% (me 2017 shkon në 3.1%)

Përfundimi: Qeveria po premton një rritje ekonomike mesatarisht dy herë më të lartë se sa në 8 vitet e fundit dhe të barabartë me mandatin e parë të Berishës, përpara krizës botërore.

Për të rejat më të fundit behuni pjesë e grupit tonë në facebook : City News Albania

Komentoni

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Politikë

Braçe “buzë greminës”/ Divjaka ndëshkon zv.kryeministrin

Publikuar

-

Nga

Humbja e mandatit të 10-të në Fier/ Erion Braçe merr përgjegjësinë: I kërkoj ndjesë Gramoz Ruçit

Deputeti socialist, njëkohësisht zëvendëskryeministri Erion Braçe  ka pretenduar gjithmonë se ka sjellë ndryshime të dukshme në Divajkë.

Por sa të kënqur kanë qenë banorët e Divjakës nga ‘puna e madhe’ që Braçe mendon se ka bërë. Qytetarët i janë drejtuar kutisë së votimit në 25 prill, por ajo qe bie ne sy është rezultati i ngushtë mes Partisë Socialiste dhe Partisë Demokratike.

Sipas KQZ, në Bashkinë e Divjakës janë 18 891 vota të vlefshme nga të cilat PS ka marrë 9700, PD 7400 dhe LSI 1110 vota. Ndërkohë nga ana tjetër po të shohim rezultatin e vitit 2017, në Divjakë votuan 20 mijë persona, gati 1 mijë vota më shumë.

Në atë kohë PS arriti të siguronte 13 mije vota, ndërsa në zgjedhjet e 25 prillit, Erion Braçes i kanë ikur mbi 3300 vota në Bashkinë e Divajkës.

Në 2017, PD ka marrë 4700 vota dhe në 2021 ka 7400, një rritje me gati 60% e PD-së megjithse përballe kishte zv.kryeministrin Braçe që çdo ditë flet për pune e punë, por thesi i votave mbeti bosh.

LEXO EDHE:  Gjergj Buxhuku: Oligarkët klientë të qeverisë së radhës

LEXO EDHE:  Thuajse 24 orë pas tërmeteve/ Qeveria “vë dorën në zemër” për Durrësin

Kuptohet që Braçe shpall fitoren me diferencën e votave PS –PD, por elektoralisht ka një rënie drastike, gati me të fortën në të gjithë vendin.

Direfrenca PS-PD ka qene 8300 vota tani ka shkuar në 2300 vota. Ky është një rezultat jo vetëm zhgënjyes për Erion Braçen që mban postin e zv.kryeministrit, por edhe për vetë Edi Ramën që ka përqendruar fondet dhe investimet e medha në një bashki me 20 mijë votues ku rezultati del si “rruar qethur” dhe PS pëson një renie 30% ndërsa PD rritet me 60 %./CNA.al

LEXO TE PLOTE

Kronika

“E qëlluan me breshëri plumbash”/ Bashkëshortja rrëfen detajet e krimit të rëndë në Elbasan

Publikuar

-

Nga

“E qëlluan me breshëri plumbash”/ Bashkëshortja rrëfen detajet e krimit të rëndë në Elbasan

Silvana Çaka, bashkëshortja e Everest Çakas, i cili mbeti i vrarë nga një atentat në qytetin e Elbasanit ka zbardhur detaje nga momenti i krimit të rëndë.

Sipas Ballkan Web ajo ka dëshmuar se bashkëshorti i saj është qëlluar me breshëri plumbash dhe atentatori ka qëlluar nga afër xhamit të shoferit.

Menduam se u përfshimë në aksident. Pasi na goditi një makinë nga pas, ndaluam. Menjëherë bashkëshortin e qëlluan me breshëri .

Vrasësi erdhi dhe qëlloi ngjitur xhamin e hapur nga ana e shoferit. E bënë shoshë nga plumbat nga qafa dhe në gjoks. Një plumb më goditi në krah. Dola menjëherë dhe thirra për ndihmë. E kuptova që goditja nga pas e makinës ishte rrengu i mirëmenduar i vrasësve që na kishin zënë pritë”, ka thënë bashkëshortja e viktimës.  / CNA.al

LEXO TE PLOTE

Politikë

Mblidhet KAS/ Shqyrtohen kërkesat ankimore për rezultatin e zgjedhjeve

Publikuar

-

Nga

Ankimimet e PD dhe LSI/ KAS hedh shortin, zgjidhen relatorët

Ditën e sotme është mbledhur Komisioni i KAS ku u diskutuan akimimet e Partisë Demokratike.

Përfaqësuesi juridik i Partisë Demokratike Marash Logu paraqiti kërkesat e selisë blu për përsëritjen e zgjedhjeve në 9 qarqe konkretisht për Shkodër, Durrësin, Tiranën, Elbasanin, Fierin, Beratin, Gjirokastrën, Korçën dhe Vlorën.

“Jemi të bindur që periudha para dhe paszgjedhore u shoqëruar me shkelje të rënda të ligjit që cenuan procesin zgjedhor që ndikuan në shpërndarjen e mandateve

Ankimet tona janë të mbështetura në 5 shtylla kryesore”, u shpreh Logu.

LEXO EDHE:  Gjergj Buxhuku: Oligarkët klientë të qeverisë së radhës

LEXO EDHE:  Thuajse 24 orë pas tërmeteve/ Qeveria “vë dorën në zemër” për Durrësin

Demokratët nuk do të kontestojnë rezultatin për Kukës, Dibrën dhe Lezhën, qarqe ku PD pati epërsi mbi Partinë Socialiste. Edhe LSI pas Gjirokastrës, Beratit dhe Durrësit, ka ankimuar rezultatin në qarqet e Korçës dhe Vlorës./CNA.al

LEXO TE PLOTE