Connect with Us

Kush janë dy armiqtë kryesorë të Edi Ramës?

Aktualitet

Kush janë dy armiqtë kryesorë të Edi Ramës?

Publikuar

-

Në vijim të fjalës së tij te çadra, kreu demokrat, Lulzim Basha ka treguar se kush sipas tij janë dy armiqtë kryesorë të Edi Ramës.

Sipas fjalës së Bashës sot, dy armiqtë kryesorë të Ramës janë të rinjtë, si armiku numër një dhe shtresa e mesme.

“Armiku numer nje i kryeminstrit jane te rinjte sepse ata sjellin ndryshimin. Armiku numer dy jane shtresa e mesme, kolona e stabilitetit e cila mund te mbaje veten me para mandje edhe te ofroje vende pune, gje e cila e tremb kete qeveri qe i ngarkoi me taksa dhe gjoba. Kerkon ta asgjesoje financiarisht. Qofshin profesioniste te te gjitha fushave duhet ta dijne se dita e pare e Republikes se re do te sjelle clirimin nga taksat e Edi Rames. Tatimi i sheshte 9% duke ruajtur 300 mije leket e para pa tatim, do t’i jape fryme konkurences se ndershme dhe pavaresise ndaj shtetit. Kjo do te vije me eleminimin e taksave te padrejta si ajo e transferimit te prones qe ka arritur sot 15%. Taksa e prones do te jete jo mbi 0.5% te vleres se prones. Do te kete kufi edhe me te ulet si ky qe shteti te mos majmet me transaksionet e shqiptareve. Zerrimi i dividentit, qe ka frenuar ri-investimin e kompanive. Do t’i kthejme shtreses se mesme dinjitetin dhe mundesine te shkojne drejt rritjes ekonomike, krijimit te vendeve te punes dhe paga dinjitoze per shqiptaret. Fermeret shqiptare qe skane pare kokerr leku ne kater vite do te kene mbeshtetje totale te shtetit.  100 milione euro subvencione direkte te pervitshme. Duke vazhduar me bllokimin doganor te produkteve bujqesore qe konkurojne ne menyre te pandershme me djersen e fermereve shqiptar. Mbi 47% e popullsise qe jeton me fshat do te kete instrumentat te filloj te punoje per veten e tij dhe per te krijuar vende pune. Arsimi shqiptar do te jete kryefjala e republikes se re. Seicili prej tyre do te marre subvencion prej 30 mije lekesh te vjetra ne muaj. Do kete menza ne cdo shkolle, rritje te numrit te mesuesve, perfshirja ne kurrikula e berjes se detyrave te shtepise apo aktivitete kulturore per femijet perfshi dreken e paguar, ne sistemin 9 vjecar dhe ate te mesme, tha Basha./CityNews

Për të rejat më të fundit behuni pjesë e grupit tonë në facebook : City News Albania

Komentoni

Adresa juaj email nuk do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme shënohen *

Bota

Zgjedhjet në Gjermani/ Humbje e madhe për konservatorët, Socia-Demokratët nisin festën

Publikuar

-

Nga

Zgjedhjet elektorale në Gjermani janë të mbushura më surpriza. Ndërkohë që flitej për një barazim midis dy partive kryesore, duket se situata ka marrë një rrjedhë tjetër.

Tashmë ata që kryesojnë janë Social Demokratët tregojnë rezultatet e projektuara.

Konservatorët e Angela Merkel si duket kanë kapur rezultatin më të dobët.Tani që rezultati është disi i qartë të dyja partitë kanë thënë se janë gati për të formuar koalicionin e ardhshëm.

LEXO EDHE:  Çfarë po ndodh?/ Basha-Kryemadhi takim urgjent kokë më kokë

LEXO EDHE:  Zgjedhjet e 25 prillit/ Basha mbledh në selinë e PD drejtuesit e qarqeve

Sipas DW tre udhëheqesit e partive me më shumë vota janë ulur në tryezën e rrumbullakët dhe po diskutojnë koalicionin e ardhshëm./CNA.al

LEXO TE PLOTE

Politikë

FRPD e Durrësit në krah të Berishës

Publikuar

-

Nga

cna news, cna lajme, lajme cna, lajme flash cna, cna.al, cna lajme politike, cna kronike, cna lajme bote, cna show

FRPD e Durrësit ka dalë hapur në krah të ish liderit të demokratëve Sali Berisha

Kryetari i FRPD-së në Durrës, Artion Bajramaj, pëmres një postimi në rrjetet sociale, thekson se sot kanë  zhvilluar një bisedë me ish kryeministrin ku kanë rënë dakort për disa pika.

Sipas tij, PD nuk mund të presë që ta sjellin në pushtet ndërkombëtarët, ndërsa thekson se ndryshimi vjen nëpërmjet hapjes, bashkimit dhe organizimit të mirë.

“Sot patëm mundësinë të zhvillojmë një bisedë shumë konstruktive me [email protected]_official .

Ramë dakort në një pikë:

✅Nuk mund të presim që PD ta sjellin në pushtet ndërkombëtarët, por duhet të jenë vetë demokratët dhe çdokush që do të kontribuojë në kauzë për ta sjellë atë ndryshim.

✅Ky ndryshim vjen nëpërmjet hapjes, bashkimit dhe organizmit të mirë.LEXO EDHE:  Mbledhja në Shkodër/ PD-LSI me platformë të përbashkët

LEXO EDHE:  Zana e Përrallave jeton në Brrakën e Doktorit e mban vetëm shkopin tek Long Hill-i i Lulzim Bashës

✅Nuk mund të bazohet e giithë strategjia e popullit opozitar tek shpresa se të huajt do na falin pushtet.

Ku keni parë ti falet pushtet dikujt pa luftuar?

Deri atëherë, çfarë do bëjmë, do dremisim?

✅Të dashur qytetarë dhe demokratë, nuk jemi amatorë. Dimë edhe thjesht të heshtim dhe të bëhemi me “atë që fiton”. Dimë ti bëjmë kaq kalkulime, por këtu luhet fati ynë dhe i vendit tonë dhe nuk mund të rrimë e të flemë gjumë.

✅Të zgjohemi tani, para se ti falim mandatin e 4-t Ramës!“, shkruan ai./CNA.al

 

 

LEXO TE PLOTE

Politikë

Zgjedhjet në Gjermani/ Balla uron Olaf Scholz për rezultatin

Publikuar

-

Nga

Kreu i Grupit Parlamentar të Partisë Socialiste Taulant Balla ka uruar kandidatin e Partisë Socialdemokrate gjermane, Olaf Scholz për rezultatin e arritur në zgjedhjet e sotme federale.

Balla shkruann se kandidati i SPD për kancelar Olaf Scholz dhe programi elektoral “Prej respektit për të ardhmen tuaj” morën besimin si zgjedhja e parë e votuesve gjermanë.LEXO EDHE:  Zgjedhjet lokale/ Basha: Negociatat po vijojnë

Postimi i plotë i Taulant Ballës:

Urime Olaf Scholz dhe Partisë Socialdemokrate 🌹🇩🇪gjermane për rezultatin në zgjedhjet e sotme federale. Kandidati i SPD për kancelar Olaf Scholz dhe programi elektoral “Prej respektit për të ardhmen tuaj” morën besimin si zgjedhja e parë e votuesve gjermanë.

LEXO TE PLOTE