Connect with Us

Ministri i Metës sulmon kryebashkiakun e Ramës/Ja detyra e çdo të zgjedhuri vendor

Aktualitet

Ministri i Metës sulmon kryebashkiakun e Ramës/Ja detyra e çdo të zgjedhuri vendor

Publikuar

-

Ministri i Mjedisit, Lefter Koka, ka kritikuar sërish në mënyrë indirekte kryebashkiakun e Durrësit, Vangjush Dako.

Ministri Koka tha se detyra funksionale e çdo të zgjedhur vendor apo qendror është të bëjë jetën e qytetarit me më pak stres.

Ai vuri theksin në punën e dobët në funksion të turizmit dhe në trajtimin e zonave tradicionale si zona urbane.

“Ne jemi atraktivë si qytet bregdetar pikërisht se kemi këto vlera arkeologjike se kemi një zonë turistike e nuk mundemi ta konsiderojmë dhe zonën tradicionale, si zonë urbane. Ju siguroj se, arkitektura dhe vullneti sot mund të bëjnë gjithçka dhe ta transformojnë atë golf të Durrësit, me disa ndërhyrje që bëjnë shumë më pak para, se këto që po shpenzohen sot, shndërrimin në një zone turistike elitare. Turizmi patriotik në Durrës do vinte një ditë që dikur do të dështonte, dhe pikërisht ajo zonë e konsideruar e atillë, sot po shkon drejt rrënimit, e t’i rikthesh turistët nesër në Durrës kërkon punë shumë më të madhe. Ta bësh jetën e qytetarit me më pak stres, kjo është detyrë funksionale e çdo të zgjedhuri vendor apo qendror”, tha ministri i mjedisit Koka./CityNews

Për të rejat më të fundit behuni pjesë e grupit tonë në facebook : City News Albania
KLIKO PER TE KOMENTUAR

Komentoni

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Politikë

Jep dorëheqjen kreu i KQZ-së Klement Zguri

Publikuar

-

Nga

Kreu i Komisonit Qendror të Zgjedhjeve, Klement Zguri ka dhënë dorëheqjen nga detyra.

Dorëheheqja e Zgurit, vjen disa javë përpara përfundimit të mandatit, të cilin do e mbyllte më 3 nëntor.Por, mësohet se Klement Zguri i ka paraqitur dorëheqjen Kuvendit.

LEXO TE PLOTE

Politikë

“Kupa është derdhur me kohë”/ Meta paralajmëron Ramën: Nuk do të ketë më lojëra

Publikuar

-

Nga

“Ne i hëngrëm mu*ë”/ Rrjeti “shpërthen” në meme pas mos shkarkimit të Metës, Kryemadhi e shqetësuar për ekonominë familjare

Presidenti Ilir Meta ka folur me tone mjaft të forta sot në konferencën e përjavshme për mediat, ndërsa paralajmëroi sërish kryeministrin Edi Rama që të mos devijojë nga marrëveshja e 5 qershorit.

Kreu i shtetit theksoi se “kupa është derdhur” dhe se nuk do të ketë më lojëra me zgjedhjet.“Nuk do ketë më lojëra. Kupa është derdhur me kohë. Nuk do ketë më lojëra dhe as marrëveshje kundër zgjedhjeve. Është vetëm marrëveshja e 5 qershorit dhe lista të hapura për të gjithë”-tha Meta./ CNA.al

LEXO TE PLOTE

Aktualitet

Çështja e detit/ Meta: Kemi shkruar kërkesa, por nuk kemi marrë përgjigje

Publikuar

-

Nga

Meta flet për  çështjen e detit/ Të zgjidhet sa më shpejt, pa minuar marrëdhënien me Greqinë

Presidenti Ilir Meta gjatë konferencës së tij për mediat, ndërsa të tjera ka folur edhe në lidhje me deklaratën e kryeminstrit grek për çështjen e 12 miljeve.

Ai ka thënë që ka qene gjithë kohës koherent më situatën dhe se i ka çuar letër kryeministrit Rama. Sipas Metës kërkesa e tij nuk ka marr akoma një përgjigje.“Lidhur me çështjen, që është mjaft sensitive prej 12 vitesh mes Shqipërisë dhe Greqisë, është një problem mjaft i ndjeshëm edhe brenda vendit për vetë historinë, presidenti ka qenë gjithmonë koherent dhe bashkëpunues me qeverinë tonë, me institucionet tona, pasi ne të gjithë përfaqësojmë një palë në fund të fundit. I kam plotësuar të gjitha detyrimet dhe kam qenë shumë bashkëpunues me qeverinë. Prej gati 20 ditësh kemi dërguar një kërkesë zyrtare në përmbushje të detyrimeve, ende nuk kemi përgjigje. Jam i duruar. Kemi shkruar dhe më parë kërkesa, por nuk kemi marrë përgjigje. Asnjë nuk luan me një çështje të tillë, apo me çështje të tjera që kanë të bëjnë me marrëdhëniet me Greqinë.

LEXO EDHE:  Foto-Përplasje me policinë/ I riu humb ndjenjat në protestën para MIE

LEXO EDHE:  Përçarja e grupit parlamentar Demokrat/ Rudina Hajdari shuan zërat

Qëndrimi i Presidentit është koherent, i qartë dhe parimor, në raport me të gjithë. Pavarësisht mistrecllëqeve, qëndrimi i presidentit ka qenë shumë i qartë. Nuk ka pasur asnjë rast, kur ka pas mungesë bashkëpunimi nga presidenti. Presidenti nuk ka qëndrime të dyfishte apo të trefishta, por vetëm një qëndrim, që çështja të zgjidhet sa më shpejt dhe të jetë çështje besimi mes dy vendeve, jo të minojë këtë marrëdhënie përmes qëndrimeve të pasinqerta, që ndryshojnë në vazhdimësi, sipas konjukturave të çastit, sepse miqësia është mjaft e rëndësishme të zhvillohet dhe forcohet”, tha Meta.

LEXO TE PLOTE