Connect with Us

Të rinj dhe pedagogë në Sheshin e Lirisë/ Indiferenca ka ndihmuar krimin dhe drogën, bashkohemi me 7 maj në Kavajë

Aktualitet

Të rinj dhe pedagogë në Sheshin e Lirisë/ Indiferenca ka ndihmuar krimin dhe drogën, bashkohemi me 7 maj në Kavajë

Publikuar

-

Bashkëbisedim në ditën e 77 të protestës për zgjedhje të lira e të ndershme, për vështirësitë dhe pamundësitë e të rinjve e studentëve. Shpresë dhe besim tek Republika e Re që ka nisur marshimin

Në ditën e 77 të qëndresës për zgjedhje të lira e të ndershme, në Sheshin e Lirisë, diskutimet me të rinj e pedagogë u fokusuan tek vështirësitë, problemet, shkeljen e të drejtave, papunësinë dhe mungesën në këto katër vite të qeverisjes së Edi Ramës.

Në hapje të agorës, studentja e Fakultetit të Drejtësisë, Aishe Isha, tha se, “Ligji për arsimin e lartë po shkel me të dy këmbët aspiratën e mijëra maturantëve shqiptarë për shkollim dhe edukim. Ata sot ndihen të zhgënjyer dhe të nëpërkëmbur nga premtim- mashtrimet e ministres Nikolla dhe Edi Ramës”.

“Në 7 Maj, në Kavajë tha ajo, republika e vjetër, e cila ka shkatërruar Shqipërinë në këto vite, do të marrë leksionin e lirisë dhe demokracisë së vërtetë”.

Enxhi Turtulli u shpreh se në Shqipëri me ministra e kryeministër të kapur nga krimi dhe droga, nuk mund të ketë investime dhe vende pune sepse ata kanë ngritur vetëm ekonominë e drogës dhe të korrupsionit.

“Sot nga cadra, shtëpia e të gjitha shqiptarëve, ku të vërtetat thuhet sic janë dhe jo të shtrembëruara nga propaganda e qeverisë, unë u them atyre që mendojnë se Shqipëria nuk bëhet, PO, Shqipëria bëhet! Behet vetëm me Republikën e Re dhe me Lulzim Bashën. Sepse Lulzim Basha e do Shqipërinë dhe do të punojë për të. Pas Kavajës në 7 Maj, është radha e të gjithë qyteteve shqiptarë për ti u kthyer qytetarëve dhe normalitetit të lirisë dhe ligjit” – tha Turtulli.

Pedagogu i Universitetit të Durrësit, Redi Myshketa në mesazhin e tij tha se, kjo ditë është një himn për të reflektuar për sakrficën e patriotëve, luftëtarëve të lirisë, për dhimbjen dhe vuajtjen e mijëra heronjve të heshtur të diktaturës që besuan tek Shqipëria e lirë dhe demokratike. Duke cituar filozofinë e një prej intelektualëve më të mëdhenj hebrej që i ka mbijetuar holokaustit, Delei, pedagogu Myshketa bëri apel për rrezikun e indiferencës së shoqërisë në udhëkryqin ku gjendet vendi.

“Nuk ka qytetarë të virtytshëm, nuk ka qytetarë të lirë dhe intelektualë, nëse do të ketë indiferencë. Ne nuk mund të jemi indiferentë ndaj Shqipërisë që vuan, me problem e halle kaq të mëdha, me drogën, krimin, varfërinë. Të heshtësh në këtë situatë nuk do thotë tolerance, por është injorancë, do të thotë të  braktisësh  veten dhe Zotin që ka secili prej nesh brenda vetes. Indiferenca për një shoqëri është vdekje dhe sot është koha që ne duhet të ringjallim Shqipërinë”.

Ejona Ruko theksoi se në 7 Maj, shqiptarët do ti kthehen Kavajës për liri e demokraci, dhe se të rinjtë do të jenë në pararojë të kësaj lëvizjeje, në mbrojtje të votës së lirë.

“Republika e Re që do të ngrihet me zgjedhje të lira e të ndershme është shpresa dhe mundësia e vetme për të rinjtë dhe cdo qytetar shqiptar.Vendi i secilit prej nesh në 7 Maj, tha ajo, është në Kavajën e rezistencës dhe djep i demokracisë shqiptare.

Studenti Bruno Kondi tha se të rinjtë besojnë në Republikën e Re sepse është sistemi i të gjithëve dhe jo pushtet  për Lulzim Bashën.

LEXO EDHE:  Nga Klodian Tomorri/ Sanders, Basha dhe paga minimale

“Ajo është republikë e besimit dhe e vlerave reale dhe e jo mashtrimeve të parealizueshme sic bëri Rilindja e Ramës në këto katër vite. Të rinjtë do të jenë në Kavajë për tia rikthyer atë qytetarëve të lire dhe jo tia lenë Kavajën, kriminelëve dhe trafikantëve të drogës”.

Studentet Briselda Coba, Uejda Damjani dhe bashkëmoshatarë të tyre që dhanë mesazhin për ditën e 7 Majit në Kavajë, u shprehën se, kjo ditë është shpresë dhe besim edhe për ata qindra e mijëra të rinj që enden rrugëve të azilit për tu kthyer në Atdhe, ku do të triumfojë Republika e re.

“Më qeverinë e Ramës, reformat, ligjet vendimet, gjithcka ishte dhe është fasadë . Eshtë e dhimbshme dhe dëshpëruese të shohësh të rinjtë shqiptarë rrugëve të botës, sepse kanë ikur nga vendi, ku nuk ka shpresë, punë e para. Republika e Re do u sjellë atyre liri, alterantivë punësimi dhe të drejta për shkollim. Me Republikën e Re, e ardhmja dhe siguria e të rinjve është në Shqipëri dhe jo jashtë saj”, u shprehën të rinjtë.

Pedagogu Kreshnik  Bello tha se qeveria e Rilindjes ngriti pikërisht Shqipërinë që nuk duhet e që nuk e do asnjeri.

“Një vend ku cdo ditë ka krim, grabitje vrasje e drogë, kjo nuk është Shqipëria ku duam të rriten fëmijët tanë. Nuk ka zhvillim me votë të dhunuar nga krimi dhe varfëria. Vota e shqiptarëve masakrohet para se të shkojë në kutitë e votimit. Kjo është e vetmja ofertë e Rilindjes për të tashmen dhe të ardhmen. Por shqiptarët nuk mashtrohen më, dhe nga ky shesh, rezistenca për liri dhe demokraci është garancia e vetme për zgjedhje të lira e të ndershme. Në 7 Maj në Kavajë do të fitojnë shqiptarët, do të fitojë Republika e Re”.

Në mesazhin e tij, kryetari i opozitës Lulzim Basha tha se marshimi i Republikës së Re ka nisur. Basha siguroi të pranishmit se 7 Maji në Kavajë është stacioni i parë i Republikës së re, dhe stacioni i fundit i republikës së vjetër.

“Ne jemi gati, dhe stacioni ynë më i rëndësishëm, i pari në këtë betejë finale që do ta fitojë e nesërmja, shpresa dhe e ardhmja, do ta fitoja Republika e Re, është Kavaja. Përballja e pare, është dita e dielë në kryeqytetin e lirisë, në kryeqytetin e demorkacisë, në Kavajë. Nga Kavaja le të përhapet lajmi i mirë kudo se republika e vjetër është një tigër letre, është një grusht kriminelësh, pushtetarësh të korruptuar dhe oligarkësh. Ditën e dielë, le ta mësojë çdo shqiptar dhe çdo mik i huaj, dashamirësit e shumtë të Republikës së Re dhe kundërshtarët e paktë, se në 7 Maj republika e vjetër rrëzohet në Kavajë.

Ndaj, për fatet dhe drejtat e shqiptarëve, për fatin dhe të drejtat e çdo kryefamiljari dhe çdo kryefamiljareje, për të ardhmen e çdo të riu dhe të reje, për të ardhmen e çdo fëmije shqiptar le të bashkohemi të dielën në bashkimin më të madh popullor. Në përballjen paqësore por të vendosur që të shënojë simbolikisht rënien e republikës së vjetër dhe themelin e parë të Republikës së Re”, tha Basha./CityNews

Për të rejat më të fundit behuni pjesë e grupit tonë në facebook : City News Albania
KLIKO PER TE KOMENTUAR

Komentoni

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Aktualitet

Këshilla-Si të mbroni veten dhe familjen tuaj nga tërmetet

Publikuar

-

Për dallim nga llojet e tjera të fatkeqësive natyrore, tërmetet mund të ndodhin në çdo kohë, pa ndonjë njoftim. Të jesh i përgatitur për një tërmet do të bëjë ndryshimin në aftësinë për të mbrojtur veten, familjen ose shtëpinë tënde në rast të tërmetit. Vazhdoni të lexoni për të mësuar se si të përgatisni shtëpinë dhe familjen tuaj për një tërmet, si dhe çfarë të bëni gjatë dhe pas tërmetit për të qëndruar të sigurt.

Çfarë të bëni gjatë një tërmeti

Tërmetet mund të godasin krejt papritur dhe pa paralajmërim. E rëndësishme është që që në dridhjen e parë të merrni masa mbrojtëse.

Gjeni strehë në vendin më të afërt

Nëse ndodheni jashtë, gjeni strehë ku të mundeni por mos u fusni brenda.

Nëse jeni në zyrë a shtëpi, gjeni strehë në një vend të sigurt ku të jeni të mbrojtur nga gjërat që bien.

Mos lëvizni prej andej deri sa tërmeti të ketë ndalur.

Strehohu, mbulohu dhe mbahu fort

Që në goditjen e parë futuni nën një mobilje siç mund të jetë tavolina dhe qëndroni aty.

LEXO EDHE:  Nga Klodian Tomorri/ Sanders, Basha dhe paga minimale

LEXO EDHE:  Foto dite/ Historia e PD, e shkuara, e tashmja dhe e ardhmja...

Mos u fusni poshtë krevatëve apo dollapëve të lartë që mund të shemben.

Mbuloni kokën dhe sytë mbajini mbuluar për t’u mbrojtur nga objektet fluturuese ose ato që bien.

Me njërën dorë mbuloni kokën dhe me tjetrën mund të mbaheni në një cep të mobiljes nën të cilën jeni strehuar.

Nëse mobilja lëviz, lëvizni bashkë me të.

Qëndroni nën të deri sa të jeni të sigurtë që goditjet kanë mbaruar.

Nëse nuk qëndroni dot nën pragun e derës apo nën një mobile, qëndroni pranë një shtylle të brendshme të shtëpisë dhe mbroni kokën dhe qafën.

Pragu i Derës

Pragu i derës është një nga më të fortat e të gjithë pallatit apo godinës.

Në prag duhet të përpiqeni të mbani këmbët hapur për të ruajtur ekuilibrin, të mbështeteni në njërën anë dhe me krahë të mbani fort derën./

CNA.al

SHPERNDAJE KETE MATERIAL INFORMUES

LEXO TE PLOTE

Aktualitet

Termet i frikshem ne Shqiperi

Publikuar

-

Nga

Nje termet 5.8 balle ka goditur Shqiperine 32 km larg Tiranes, ne detin Adriatik.

Njoftohen deme materiale dhe panik tek njerzit qe kane dale ne rruget e Tiranes.

Lekundjet jane ndjere te forta  ne Tirane, Elbasan, Durres. Korce, Fier etj…

Njoftohen deme materiale…vijon

LEXO TE PLOTE

Aktualitet

Provokimi i Mustafa Nanos: Duhet të jemi më racionalë me Enver Hoxhën

Publikuar

-

Nga

Këtë verë, libri i Isuf Kalos “Blloku” ka bërë jehonë të madhe. Libri është një dëshmi e njeriut, i cili ka qenë pranë ish-diktatorit Enver Hoxha për vite me radhë, duke qenë se ishte doktori i tij personal. Megjithatë, “Blloku” i Kalos ka marrë shumë kritika.

Në monologun e kësaj të premteje në emisionin “Provokacija”, gazetari Mustafa Nano ndalet pikërisht tek ky libër. Ai thotë se mënyra se si Isuf Kalo ka folur për Enver Hoxhën është e pakuptueshme dhe e pafalshme për shumë njerëz.

 

 

Sipas tij, Kalo e ka nxjerrë diktatorin si tepër human, baba të devotshëm, bashkëshort të mirë dhe si një politikan serioz. Edhe pse ka një mendim tjetër për Enver Hoxhën, Nano thotë se “Blloku” është një dokument historik i rëndësishëm, për të cilin në të ardhmen shumë njerëz do jenë të kënaqur që ekziston.

“Më duhet të them se as mua nuk më puqet Enver Hoxha i Kalos me Enver Hoxhën që unë njoh. E megjithatë nuk jam dakord me ata që sulmojnë Isuf Kalon. Blloku i tij mund të ketë provokuar shumë vetë, ndoshta ndokënd edhe mund ta ketë lënduar por, përtej të gjitha shijeve e ndjesive individuale, ky libër është një dëshmi interesante për kohët e komunizmit. Pas 50 vjetësh askush nuk do të kujtohet ta sulmojë Isufin për anëmbajtje apo empati për të ligun. Të gjithë do jenë të kënaqur që kjo dëshmi është dhënë. E që është dhënë në mënyrë të sinqertë. Blloku është një dokument historik i rëndësishëm”, thotë Nano.

Por moderatori i “Provokacijas” thotë se ka bërë edhe një vëzhgim të fundit. Sipas tij, tashmë që jemi 30 vite pas përmbysjes së komunizmit, duhet ta gjykojmë në mënyrë më racionale diktatorin Enxer Hoxha.

Sipas tij, nuk duhen thënë thënë deklarata të panevojshme që e shndërrojnë figurën e Hoxhës si bartës të të gjitha të këqijave dhe veseve të botës.

Nano merr shembull librin e Ylljet Aliçkës në librin e tij më të fundit, ku thuhet se një grua e dënuar me vdekje u fut e gjallë në dhé. Kur fshatarët i bënë gropën u lemerisën teksa dëgjonin rënkime të dala nga thellësia e tokës.

Përshkrime të tilla na ndihmojnë të nxjerrim dufin ndaj diktatorit, por nuk na ndihmojnë për të kuptuar se kush ishte në të vërtetë ai, thotë Nano.

 “Kam vënë re që ca e ca vijojnë të flasin për Enver Hoxhën ashtu si kanë folur një ditë pas përmbysjes së regjimit të tij, domethënë duke shtënë në punë veç mllef, urrejtje, neveri, apo ku di unë. Kur bëhet ky diskutim, njerëz të tillë, që rëndom kanë edhe përvoja personale vuajtjesh e persekucioni, përpiqen ta likujdojnë Enver Hoxhën si personazh të historisë thjesht duke thënë se ai ishte një maskara, qen e bir qeni, një armik i popullit të vet, një tradhtar, etj, etj. Unë mendoj se 30 vjet pas rënies së komunizmit mund të jemi pak më racionalë. Dhe të jesh racional nuk do të thotë të mohosh që ai ka qenë një diktator. Jo, kjo gjë tanimë është e dokumentuar. Edhe komunisti më budalla, thellë-thellë, bie dakord se Enver Hoxha ishte një diktator.

Të jesh racional do të thotë të mos thuash mufka që synojnë panevojshmërisht ta shndërrojnë figurën e Hoxhës nga katran në katran me bojë, që e nxjerrin atë si bartës të gjithë të këqijave apo veseve të botës, që e nxjerrin atë edhe pervers, pedofil, manjak seksual, vrasës manjak. Ah, se harrova, edhe homoseksual. Sepse dihet se çfarë mendojnë shqiptarët për një homoseksual.

Të jesh racional është edhe të mos thuash, siç thotë Ylljet Aliçka në një libër që sapo e ka publikuar, që një grua u dënua me vdekje thjesht se Enver Hoxha donte ta kishte si të dashur dhe se ajo i tha “jo”. Për këtë “krim”, ajo u fut në dhé e gjallë. Madje, fshatarët e zonës, ku kësaj gruaje i bënë gropën, u lemerisën teksa dëgjonin ca rënkime të dala nga thellësia e tokës, që ishin rënkimet e kësaj gruaje duke dhënë shpirt. Tani, gjatë regjimit të Enver Hoxhës ka pasur pa fund drama e tragjedira humane. Kjo nuk diskutohet, siç nuk diskutohet që fajtori kryesor për ato ka qenë Enver Hoxha. Ne mund të stisim edhe tragjedira të tjera në një roman fiction. Por mund t’i vëmë pak fré fantazisë dreqi ta hajë! Një njeri që futet i gjallë nën dhé nuk ka se si të rënkojë. Aq më pak ka gjasa që rënkimet e saj të jenë dëgjuar nga fshatarët e lemerisur. Sepse do të ketë dhënë shpirt shumë kohë para se toga e varrmihësve apo xhelatëve të kenë mbledhur rraqet e të jenë larguar. Le ta themi copë: Përshkrime të tilla na ndihmojnë të nxjerrim dufin ndaj diktatorit, por nuk na ndihmojnë për të kuptuar se kush ishte në të vërtetë ai”, u shpreh moderatori i “Provokacijas”./abcnews.al

LEXO EDHE:  Kriza politike/ Basha: Do të vazhdojmë betejën pa kompromis

LEXO EDHE:  Foto dite/ Historia e PD, e shkuara, e tashmja dhe e ardhmja...

 

LEXO TE PLOTE
Lajme të Rekomanduara: