Connect with Us

1 milion viktima/Skenari i frikshëm i luftës

Aktualitet

1 milion viktima/Skenari i frikshëm i luftës

Publikuar

-

Në një artikull të gjatë, e përjavshmja amerikane “Newsweek” është përpjekur të ndërtojë një skenar sa më të përafërt, të kostove që do të kishte shpërthimi i një konflikti të mundshëm në Gadishullin e Koresë. Në artikullin e titulluar “I çmenduri në anën tjetër të bregut”, Newsweek shkruan se në brigjet e vendit që sundohet me dorë të hekurt nga Kim Jong-un, predhat e artilerisë ruhen në një rrjet të jashtëzakonshëm tunelesh. “Dhe megjithëse shumë prej armatimeve dhe municioneve janë të vjetra, forcat amerikane të vendosura në Korenë e Jugut nuk kanë dyshim se do të ishin efektive”.

“Disa komandantë të SHBA kanë frikë se Veriu mund të vendosë një kokë bërthamore në një raketë. Admirali Bill Gortney, kreu i Komandës Aerohapësinore të Amerikës së Veriut, i tha Kongresit dy vjet më parë se ai beson që Pheniani mund të përdorë një raketë me rreze të mesme, për të dërguar një ngarkesë bërthamore, që do të thotë se mund të godasë Korenë e Jugut ose Japoninë. Vlerësimi i inteligjencës është se Veriu tani është 18-36 muaj larg nga futja e një mbushje bërthamore në një raketë, që mund të arrijë në Los Anxhelos”.

Sipas Newsweek, “realiteti i zymtë është se një sulm parandalues, kundër raketave të Koresë së Veriut ose objekteve bërthamore – apo të dyja bashkë – mund të shkaktojë luftë. Nëse vjen dita kur Trumpi do të besojë se ai nevojë të urdhërojë një goditje parandaluese kundër objektivave në Korenë e Veriut, për të eleminuar një kërcënim të drejtpërdrejtë, SHBA nuk do të jetë në gjendje të eleminojë të gjithë frontin e artilerisë së Koresë së Veriut, të vendosur pranë kufirit”.

Pra, një sulm amerikan, mund të shkaktojë edhe Luftën e dytë Koreane.

Si do të ishte një tjetër konflikt i armatosur në gadishullin korean? Gjatë Luftës Koreane, e cila zgjati nga viti 1950 deri në vitin 1953, rreth 2.7 milion koreanë vdiqën, së bashku me 33,000 amerikanë dhe 800,000 kinezë. Në çdo skenar të një sulmi parandalues sot, SHBA do të përpiqej ta mbante sulmin të kufizuar. Në të njëjtën kohë, Uashingtoni do të sinjalizonte në çfarëdo mënyre që të mundej – ndoshta nëpërmjet aleatit të Veriut në Pekin – se nuk kërkon një luftë më të gjerë.

Arsenali i Koresë së Veriut i raketave me rreze të mesme mund të përshtatet me koka me mbushje bërthamore, dhe të lëshohen drejt Japonisë, duke vonuar përforcimet e SHBA. Dhe këto përforcime do të nevojiten urgjentisht në Gadishullin Korean, meqenëse SHBA-të kanë vetëm 28,000 trupa në Korenë e Jugut dhe forcat e armatosura të Jugut, ndonëse shumë më mirë të stërvitura e të pajisura se ato të Veriut, përbëhen nga 660,000 burra, më shumë se 300,000 më pak se sa të Koresë së Veriut.

Por Newsweek tërheq vëmendjen se një konflikt i tillë nuk do të mund të jetë një shëtitje një-javore, si ndodhi në 1990-ën me sulmin kundër Sadam Huseinit në Irak, kur forcat e tij u shpërndanë si pëllumba të trembur nëpër shkretëtirë. Në Pentagon mendojnë se do të ishte një konflikt 4-6 mujor, me shumë luftime dhe shumë të vdekur. Në vitin 1994, kur Presidenti Bill Klinton parashikoi përdorimin e forcës për të goditur programin e armëve bërthamore të Veriut, komandanti i atëhershëm i forcave të SHBA, Gary Luck, i tha kryekomandantit të tij se do të rezultonte në një luftë në gadishull. Me 1 milion të vdekur dhe rreth 1 trilionë dollarë dëme ekonomike.

LEXO EDHE:  Rritet bilanci i viktimave në Elbasan/ Ndërrojnë jetë edhe dy të plagosurit e tjerë

Por pasojat do të ishin shumë më të rënda sot, duke ditur se SHBA beson që Pheniani ka 10-16 armë bërthamore.

Një ish-analist i CIA-s, vëren se, duke pasur parasysh ritmin e shpejtë të testimeve bërthamore të Koresë së Veriut në vitin 2016, dhe tendencën e regjimit për të vënë në provë shumë herët presidentin e ri, mund të mos duhet shumë kohë përpara se Trumpi të marrë raporte për një tjetër raketë të nivelit të lartë, të Koresë së Veriut ose një test bërthamor. Në atë pikë, gjërat mund të bëhen shumë të rrezikshme. Një tjetër provë raketore nuk përbën një krizë të tillë, sa për të shkaktuar një tjetër Luftë Koreane. më shumë, kjo gjë do t’i jepte SHBA më shumë hapësirë manovrimi me Kinën, për të shtrënguar rrethimin ekonomik ndaj Phenianit.

Por analisti i CIA-s shton se “secila prej palëve mund të keqinterpretojë qëllimet e tjetrës, duke nxitur tensione, intensifikuar nevojën për përshkallëzim, dhe rritjen e riskut për llogaritje të gabuara. Dhe në fund, mund të kemi përsëri luftë në Gadishullin Korean”.

Në këtë pikë jemi tani. Si alternativë për të bërë kërcënime, disa diplomatë aktualë dhe të mëparshëm, analistë të inteligjencës dhe oficerë ushtrie, thonë se zvogëlimi i tensioneve kërkon vendosjen e qëndrueshme të pajisjeve ushtarake shtesë në rajon, si dhe një aplikim në prapaskenë të muskujve të diplomacisë kineze. /Bota.al

Për të rejat më të fundit behuni pjesë e grupit tonë në facebook : City News Albania
KLIKO PER TE KOMENTUAR

Komentoni

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Aktualitet

Këshilla-Si të mbroni veten dhe familjen tuaj nga tërmetet

Publikuar

-

Për dallim nga llojet e tjera të fatkeqësive natyrore, tërmetet mund të ndodhin në çdo kohë, pa ndonjë njoftim. Të jesh i përgatitur për një tërmet do të bëjë ndryshimin në aftësinë për të mbrojtur veten, familjen ose shtëpinë tënde në rast të tërmetit. Vazhdoni të lexoni për të mësuar se si të përgatisni shtëpinë dhe familjen tuaj për një tërmet, si dhe çfarë të bëni gjatë dhe pas tërmetit për të qëndruar të sigurt.

Çfarë të bëni gjatë një tërmeti

Tërmetet mund të godasin krejt papritur dhe pa paralajmërim. E rëndësishme është që që në dridhjen e parë të merrni masa mbrojtëse.

Gjeni strehë në vendin më të afërt

Nëse ndodheni jashtë, gjeni strehë ku të mundeni por mos u fusni brenda.

Nëse jeni në zyrë a shtëpi, gjeni strehë në një vend të sigurt ku të jeni të mbrojtur nga gjërat që bien.

Mos lëvizni prej andej deri sa tërmeti të ketë ndalur.

Strehohu, mbulohu dhe mbahu fort

Që në goditjen e parë futuni nën një mobilje siç mund të jetë tavolina dhe qëndroni aty.

LEXO EDHE:  Ja fotot e fundit të turistëve çekë

LEXO EDHE:  Maqedonia drejt zgjedhjeve të reja/ Zbardhet skenari

Mos u fusni poshtë krevatëve apo dollapëve të lartë që mund të shemben.

Mbuloni kokën dhe sytë mbajini mbuluar për t’u mbrojtur nga objektet fluturuese ose ato që bien.

Me njërën dorë mbuloni kokën dhe me tjetrën mund të mbaheni në një cep të mobiljes nën të cilën jeni strehuar.

Nëse mobilja lëviz, lëvizni bashkë me të.

Qëndroni nën të deri sa të jeni të sigurtë që goditjet kanë mbaruar.

Nëse nuk qëndroni dot nën pragun e derës apo nën një mobile, qëndroni pranë një shtylle të brendshme të shtëpisë dhe mbroni kokën dhe qafën.

Pragu i Derës

Pragu i derës është një nga më të fortat e të gjithë pallatit apo godinës.

Në prag duhet të përpiqeni të mbani këmbët hapur për të ruajtur ekuilibrin, të mbështeteni në njërën anë dhe me krahë të mbani fort derën./

CNA.al

SHPERNDAJE KETE MATERIAL INFORMUES

LEXO TE PLOTE

Aktualitet

Termet i frikshem ne Shqiperi

Publikuar

-

Nga

Nje termet 5.8 balle ka goditur Shqiperine 32 km larg Tiranes, ne detin Adriatik.

Njoftohen deme materiale dhe panik tek njerzit qe kane dale ne rruget e Tiranes.

Lekundjet jane ndjere te forta  ne Tirane, Elbasan, Durres. Korce, Fier etj…

Njoftohen deme materiale…vijon

LEXO TE PLOTE

Aktualitet

Provokimi i Mustafa Nanos: Duhet të jemi më racionalë me Enver Hoxhën

Publikuar

-

Nga

Këtë verë, libri i Isuf Kalos “Blloku” ka bërë jehonë të madhe. Libri është një dëshmi e njeriut, i cili ka qenë pranë ish-diktatorit Enver Hoxha për vite me radhë, duke qenë se ishte doktori i tij personal. Megjithatë, “Blloku” i Kalos ka marrë shumë kritika.

Në monologun e kësaj të premteje në emisionin “Provokacija”, gazetari Mustafa Nano ndalet pikërisht tek ky libër. Ai thotë se mënyra se si Isuf Kalo ka folur për Enver Hoxhën është e pakuptueshme dhe e pafalshme për shumë njerëz.

 

 

Sipas tij, Kalo e ka nxjerrë diktatorin si tepër human, baba të devotshëm, bashkëshort të mirë dhe si një politikan serioz. Edhe pse ka një mendim tjetër për Enver Hoxhën, Nano thotë se “Blloku” është një dokument historik i rëndësishëm, për të cilin në të ardhmen shumë njerëz do jenë të kënaqur që ekziston.

“Më duhet të them se as mua nuk më puqet Enver Hoxha i Kalos me Enver Hoxhën që unë njoh. E megjithatë nuk jam dakord me ata që sulmojnë Isuf Kalon. Blloku i tij mund të ketë provokuar shumë vetë, ndoshta ndokënd edhe mund ta ketë lënduar por, përtej të gjitha shijeve e ndjesive individuale, ky libër është një dëshmi interesante për kohët e komunizmit. Pas 50 vjetësh askush nuk do të kujtohet ta sulmojë Isufin për anëmbajtje apo empati për të ligun. Të gjithë do jenë të kënaqur që kjo dëshmi është dhënë. E që është dhënë në mënyrë të sinqertë. Blloku është një dokument historik i rëndësishëm”, thotë Nano.

Por moderatori i “Provokacijas” thotë se ka bërë edhe një vëzhgim të fundit. Sipas tij, tashmë që jemi 30 vite pas përmbysjes së komunizmit, duhet ta gjykojmë në mënyrë më racionale diktatorin Enxer Hoxha.

Sipas tij, nuk duhen thënë thënë deklarata të panevojshme që e shndërrojnë figurën e Hoxhës si bartës të të gjitha të këqijave dhe veseve të botës.

Nano merr shembull librin e Ylljet Aliçkës në librin e tij më të fundit, ku thuhet se një grua e dënuar me vdekje u fut e gjallë në dhé. Kur fshatarët i bënë gropën u lemerisën teksa dëgjonin rënkime të dala nga thellësia e tokës.

Përshkrime të tilla na ndihmojnë të nxjerrim dufin ndaj diktatorit, por nuk na ndihmojnë për të kuptuar se kush ishte në të vërtetë ai, thotë Nano.

 “Kam vënë re që ca e ca vijojnë të flasin për Enver Hoxhën ashtu si kanë folur një ditë pas përmbysjes së regjimit të tij, domethënë duke shtënë në punë veç mllef, urrejtje, neveri, apo ku di unë. Kur bëhet ky diskutim, njerëz të tillë, që rëndom kanë edhe përvoja personale vuajtjesh e persekucioni, përpiqen ta likujdojnë Enver Hoxhën si personazh të historisë thjesht duke thënë se ai ishte një maskara, qen e bir qeni, një armik i popullit të vet, një tradhtar, etj, etj. Unë mendoj se 30 vjet pas rënies së komunizmit mund të jemi pak më racionalë. Dhe të jesh racional nuk do të thotë të mohosh që ai ka qenë një diktator. Jo, kjo gjë tanimë është e dokumentuar. Edhe komunisti më budalla, thellë-thellë, bie dakord se Enver Hoxha ishte një diktator.

Të jesh racional do të thotë të mos thuash mufka që synojnë panevojshmërisht ta shndërrojnë figurën e Hoxhës nga katran në katran me bojë, që e nxjerrin atë si bartës të gjithë të këqijave apo veseve të botës, që e nxjerrin atë edhe pervers, pedofil, manjak seksual, vrasës manjak. Ah, se harrova, edhe homoseksual. Sepse dihet se çfarë mendojnë shqiptarët për një homoseksual.

Të jesh racional është edhe të mos thuash, siç thotë Ylljet Aliçka në një libër që sapo e ka publikuar, që një grua u dënua me vdekje thjesht se Enver Hoxha donte ta kishte si të dashur dhe se ajo i tha “jo”. Për këtë “krim”, ajo u fut në dhé e gjallë. Madje, fshatarët e zonës, ku kësaj gruaje i bënë gropën, u lemerisën teksa dëgjonin ca rënkime të dala nga thellësia e tokës, që ishin rënkimet e kësaj gruaje duke dhënë shpirt. Tani, gjatë regjimit të Enver Hoxhës ka pasur pa fund drama e tragjedira humane. Kjo nuk diskutohet, siç nuk diskutohet që fajtori kryesor për ato ka qenë Enver Hoxha. Ne mund të stisim edhe tragjedira të tjera në një roman fiction. Por mund t’i vëmë pak fré fantazisë dreqi ta hajë! Një njeri që futet i gjallë nën dhé nuk ka se si të rënkojë. Aq më pak ka gjasa që rënkimet e saj të jenë dëgjuar nga fshatarët e lemerisur. Sepse do të ketë dhënë shpirt shumë kohë para se toga e varrmihësve apo xhelatëve të kenë mbledhur rraqet e të jenë larguar. Le ta themi copë: Përshkrime të tilla na ndihmojnë të nxjerrim dufin ndaj diktatorit, por nuk na ndihmojnë për të kuptuar se kush ishte në të vërtetë ai”, u shpreh moderatori i “Provokacijas”./abcnews.al

LEXO EDHE:  Maqedonia drejt zgjedhjeve të reja/ Zbardhet skenari

LEXO EDHE:  Video- Katastrofë në Rusi/ Përmbytet jugu i vendit, raportohet për viktima

 

LEXO TE PLOTE
Lajme të Rekomanduara: