Elisa Spiropali dikur me bluzë “të grisur” sulmonte nga MJAFT/Sot në “ar” kandidon për socialistët – CNA
Connect with us

Aktualitet

Elisa Spiropali dikur me bluzë “të grisur” sulmonte nga MJAFT/Sot në “ar” kandidon për socialistët

Publikuar

-

Vetëm pak ditë më parë, partitë politike dorëzuan pranë KQZ listat e kandidatëve për deputetë në zgjedhjet e 18 qershorit, ku përpos të papriturave të shumta, surprizuese ishte dhe mos kandidimi i deputetit Peza nga kryeministri Edi Rama.

Sekretarja për Rininë në Partisë Socialiste, Elisa Spiropali, ishte personi i parë i selisë rozë, që u përpoq të justifikojë mungesën e Alfred Pezës në listat e kandidatëve për deputetë të PS.

Deputeti Alfred Peza është nën akuzë për fshehje të ardhurash, pastrim parash dhe mosdeklarim të dhënash, pas denoncimit të bërë nga CityNews, ku ai rezultonte të ishte aksioner në një bankë të nivelit të dytë.

Heqja nga lista për deputet duket se është pranuar në heshtje nga Alfred Peza, nga i cili nuk ka ende asnjë reagim. Por, as vetë kryeministri Rama nuk ka dhënë një sqarim për këtë largim të Pezës. E në fakt këtë sqarim na e jep Elisa Spiropali, njeriu që dikur ka hedhur baltë mbi PS dhe tani flet në emër të tyre, si mbrojtësja dhe shpëtimtarja e tyre. Në fakt, Elisa harron se në radhë të parë duhet të mbrojë veten, të kujtojë ato kohët e arta për të si drejtoreshë e Doganave, ku ajo u fut me rroba të grisura dhe doli me fustane e çanta mijëra euro. Gardëroba e saj kushton më shumë se pasuria e një lagjeje të tërë ku do kandodojë në Korçë.elisa

“Zt.Peza ka deklaruar se nuk do të kandidojë, e tha këtë në Kryesi. Nuk ka një pengesë ligjore, por për të fshirë gjithë llumin që është hedhur mbi të, zt.Peza ka vendosur që së pari të përballet me ata që kanë hedhur akuzat dhe më pas do të vazhdojë karrierën”, kështu tha Spiropali dy ditë më parë në një studio televizive.

Në fakt e vërteta është krejt ndryshe, Edi Rama e kishte përjashtuar Alfred Pezën nga listat e kandidatëve prej shumë kohësh. Ende pa u shpallur listat, shumë prej eksponentëve të PS ishin në dijeni të faktit se Peza nuk do ishte më kandidat për deputet. Me shumë gjasa, mund të largohet edhe nga roli i sekretarit në parti.

Drejtoresha që shpartalloi doganat shqiptare, tani del e flet duke mbrojtur të tjerët. Mbase Spiropalit i kujtohen kohët e vështira, që ka kaluar vetë, kur akuzohej për milionat e fituara te doganat, ndaj dhe i vjen keq për kolegun. Mjafton të kujtojmë këtu raportin e Crown Agents, i cili vërtetonte korrupsionin në dogana, në kohën kur drejtoreshë ishte pikërisht elisaaaaSpiropali, dhe ku bëhej fjalë për një dëm rreth 17 milionë euro kushtuar buxhetit të shtetit. Në atë kohë flitej për një rënie të stërmadhe në të ardhura nga Drejtoria e përgjithshme e Doganave, por Spiropali heshtte. Ne nuk mund të themi se një shumë e tillë është futur në xhepat e saj si drejtoreshë e institucionit, ama nuk mund të pohojmë as të kundërtën. E vërtetë është se ato para u zhdukën dhe askush nuk gjurmoi për të gjetur “hajdutin” e tyre.

Në një kërkim të thjeshtë, CityNews siguroi të dhënat zyrtare mbi të ardhurat në dogana. Në vitin 2014, na rezultoi se në dogana kishim 5.5 miliardë lekë të reja më pak nga të ardhurat. Ndërsa, në vitin 2015 rezlutoi që kjo shumë kapte vlerën e 12.5 miliardë lekë, duke shënuar një grop të thellë në dogana.
Këto miliarda që i janë shkaktuar dëm buxhetit duhet ta çonin Spiropalin përpara bankës së të akuzuarve dhe jo më të ishte kandidate për deputete në qarkun e Korçës. P folur më tej për broçkullat e saj në media, historitë me Skënderbeun dhe Edi Rama, çantat e saj dhe veshjet firmato apo dhe luksin e shfrenuar të një ish-fresisht-eje, që dikur protestonte kundër socialistëve me bluzat e grisura, sot do të kandidojë e mbuluar me “ar” në emër të socialistëve. E ndoshta së shpejti mund ta shohim edhe aksionere në ndonjë bankë, si kolegu i saj, të cilit i qan hallin./CityNews

2 Comments

2 Comments

  1. diana

    4 Maj, 2017 at 3:56 pm

    Kjo si ato xhadijet qe te lexojne doren, ha ha, dordolecja e radhes

  2. shpetim Danaka

    5 Maj, 2017 at 9:13 am

    Prandaj sdo bohet ky vend se qeverisemi nga njerez te till, nga pabukse tani zjohet milonere

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Aktualitet

“Nuk e pyesim Bashën”/ Zbulohet takimi i aleatëve më Ilir Metën

Publikuar

-

By

Aleatët e Lulzim Bashës ditën e djeshme pas takimit me ambasadorin e BE-së në Tiranë kërkuan një tryezë nga presidenti për zgjidhjen e krizës politike.

Fatmir Mediu kreu i republikanëve nga studio e emisionit “Top Talk” deklaroi se takimi mes aleatëve dhe Metës për zgjidhjen e krizës do të zhvillohet ditën e martë.

Sipas Mediut do të kërkohet ndryshimi i sistemit zgjedhor.

I pyetur nëse Basha dhe Kryemadhi janë dakord për ndryshimin e sistemit zgjedhor Mediu deklaroi se aleatët nuk e pyesin Bashën dhe Kryemadhin për këtë çështje.

“Ne do të kemi një takim me zotin Meta ditën e martë ku do të diskutojmë për zgjidhjen e krizës. Për ndryshimin e sistemit zgjedhor janë dakord Dashamir Shehi, Agron Duka, Nard Ndoka  dhe Vangjel Dule. Ne respektojmë marrëveshjen që kemi me Bashën, po për ndryshimin e sistemit nuk e pyesim Bashën apo Kryemadhin”,-tha Mediu në “Top Talk”./CNA.al

LEXO TE PLOTE

Aktualitet

Mediu kundër Bashës/ Kërkon ndryshim të Sistemit Zgjedhor

Publikuar

-

By

Kreu i PR-së, Fatmir Mediu i qenë prezent në studion e emisionit “Top Talk”, përforcoi idenë e një tryeze diskutimi me presidentin Ilir Meta.

Sipas Mediut, takimi do të ketë në fokus zgjidhjen e krizës politike në vend.

Më tej Mediu u shpreh se aleatët e Bashës do ti kërkojnë Bashës ndryshim të sistemit zgjedhor.

“Kërkojmë një tryezë tek presidenti i Republikës të shikojmë rrugën sesi do të arrijmë në zgjedhje të lira dhe të ndershme me një qeveri me kompromis. Sot ka nevojë për të diskutuar më tej sistemin politik në Shqipëri. Sot Kushtetuta shqiptare ka rënë sepse nuk kemi institucione. Nuk kemi më check and balance pasi çdo pushtet e ka në dorë Rama. E rëndësishme është që qytetarët të njohin kë zgjedhin. Ndaj kërkojmë një sistem zgjedhor të hapur. Të kufizojmë pushtetin e kryeministrit me dy mandate, deputetët me tre mandate dhe presidenti të zgjidhet nga populli”,-tha Mediu./CNA.al

LEXO TE PLOTE

Aktualitet

Kapet 1.5 ton drogë/ Në pranga dy shqiptarë

Publikuar

-

By

Një gomone me 1.5 ton Kamabis është kapur në brigjet italiane.

Autoritetet italiane kanë vënë në pranga dy shqiptarë.

Gomonia 10 metra e gjatë e pajisur me dy motorë për t’iu shmangur policisë ishte nisur nga Shqipëria.

Operacioni GDF, FRONTEX dhe  Roja bregdetare shqiptare.

Në gomone u gjetës 71 pako me peshë 1531 kilogram kanabis që kapnin vlerën e 15 milionë eurove në treg./CNA.al

LEXO TE PLOTE
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

LAJMET E FUNDIT

Aktualitet23:02 - 25 Prill, 2019

Serbët ndalojnë këshilltarin e kryeministrit të Kosovës

Të enjten, në vendkalimin kufitar mes Kosovës dhe Serbisë, në vendin e njohur si “Dheu i Bardhë”, është ndaluar nga...

Aktualitet19:07 - 25 Prill, 2019

SHBA dënon dekretin rus për qytetarët në pjesën lindore të Ukrainës

Shtetet e Bashkuara dënuan dekretin e Presidentit rus Vladimir Putin, që ua bën më të lehtë ukrainasve në lindje të...

Aktualitet18:46 - 25 Prill, 2019

Kim Jong-un dhe Vladimir Putin zotohen për lidhje më të ngushta

Udhëheqësi i Koresë së Veriut, Kim Jong Un dhe presidenti i Rusisë, Vladimir Putin, u zotuan për lidhje më të...

Aktualitet18:49 - 24 Prill, 2019

Pritje vllazërore/ Udhëheqësi komunist Kim Jong Un mbrin në Rusi

Sikurse ishte paralajmëruar, udhëheqësi komunist i Koresë së Veriut, Kim Jong Un, mbriti në qytetin port të Vladivostokut, në rajonin...

Aktualitet18:30 - 24 Prill, 2019

KQZ nuk çertifikon kandidatët e Listës serbe për zgjedhjet në komunat veriore

Komisioni Qendror i Zgjedhjeve nuk i certifikoi katër kandidatët e subjektit Lista serbe, për zgjedhjet e jashtëzakonshme për kryetarët e...

Aktualitet18:22 - 24 Prill, 2019

Gjykata vendos masën e arrestit shtëpiak për 10 gra të kthyera nga Siria

Një gjykatë në Prishtinë vazhdoi të mërkurën dëgjimin e një grupi grash të kthyera nga Siria, nën dyshimet për përfshirjen...

Aktualitet10:28 - 24 Prill, 2019

Luftë kundër dhunës seksuale në rajonet e krizave

Me nismën gjermane Këshilli i Sigurimit të OKB kërkon me një rezolutë që komuniteti botëror të luftojë më ashpër dhunën...

Aktualitet19:04 - 23 Prill, 2019

Rusia do të marrë me qira portin sirian të Tartusit

Medie të të dyja vendeve raportojnë se përfaqësues të qeverisë ruse kanë zhvilluar konsultime me Presidentin Assad për një marrëveshje....

Aktualitet18:32 - 23 Prill, 2019

Kim Jong Un dhe Vladimir Putin takohen të enjten në Vladivostok

Udhëheqësi i Koresë së Veriut, Kim Jong Un, do të udhëtojë këtë javë drejt qytetit rus të Vladivostokut për një...

Aktualitet18:26 - 23 Prill, 2019

Gratë e kthyera nga Siria nën hetime për përfshirje në terrorizëm

Rënia e grupit militant Shteti Islamik, që dikur kontrollonte mbi 100 mijë kilometra katrorë territor dhe së paku tetë milionë...

Aktualitet09:16 - 23 Prill, 2019

Fitorja e Selenskyjt në Ukrainë/ Shpresa e lindur nga zemërimi

Në zgjedhjet presidenciale në Ukrainë aktori i komedisë, Volodymyr Selenskyj arriti një rezultat rekord. Pse i besojnë atij kaq shumë...

Aktualitet16:54 - 22 Prill, 2019

Vrau bashkëshorten dhe gruan e djalit/ Zbulohet arsyeja e krimit

Vrasja e trefishtë në lagjen Dardania në Prishtinë ka tronditur vendin. Një burrë ka vrarë gruan e djalit, gruan e...

Aktualitet14:56 - 22 Prill, 2019

Horror në Prishtinë/ Tre të vrarë me armë zjarri 

Një ngjarje e rëndë ka ndodhur rreth mesditës së sotme në Prishtinë. Policia e Kosovës bën të ditur se tre...

Aktualitet14:42 - 22 Prill, 2019

Zeng Yi në Firenze, Kina në një shkrepje fotografike!

Intervistoi Dr. Dritan Haxhiraj: Prof Rocca, Ju jeni Drejtori i Akademisë së Arteve te Bukura të Firences, kohët e fundit...

Aktualitet14:00 - 22 Prill, 2019

Tragjedia në Sri Lanka/Miliarderi i ASOS humb tre fëmijët e tij

Numri i të vdekurve në sulmet e Sri Lanka është tani në 290, pas një serie shpërthimesh në kishat dhe...

Aktualitet11:23 - 22 Prill, 2019

Pendarovski dhe Siljanovska-Davkova në balotazh/ Vendosin votat e Rekës

Në Maqedoninë e Veriut u mbajt dje raundi i parë i zgjedhjeve presidenciale. Në balotazh u kualifikuan dy kandidatët maqedonas....

Aktualitet09:47 - 22 Prill, 2019

Bilanc lufte/ 290 të vdekur, mbi 500 të plagosur  

Ka shkuar në 290 numri i personave që kanë ndëruar jetë, ndërsa 500 të tjerë kanë mbetur të plagosur në...

Aktualitet09:27 - 22 Prill, 2019

Zgjedhjet në Maqedoninë e Veriut/ Pendarovski fiton raundin e parë 

Stevo Pendarovski, kandidat i 31 partive në pushtet të udhëhequr nga Lidhja Social-Demokrate, është shpallur fitues në raundin e parë...

Aktualitet23:31 - 21 Prill, 2019

Zgjedhjet presidenciale/ Kandidati Blerim Reka fiton komunat shqiptare

Blerim Reka, kandidati shqiptarë në garën për president të Maqedonisë së Veriut, ka dalë kryesues në shumicën e vendbanimeve shqiptare,...

Aktualitet23:01 - 21 Prill, 2019

Numërohen 70 % e votave/ Mësoni kush e kryeson garën për President i Maqedonisë

Burimet më të fundit nga zgjedhjet presidenciale në Maqedoninë e Veriut flasin se janë numëruar rreth 70 % e votave....

Aktualitet22:28 - 21 Prill, 2019

Komediani mposht bisnesmenin, zgjidhet president i Ukrahinës

Presidenti aktual i Ukrainës, Petro Poroshenko, përfundimisht e pranoi humbjen, duke i njohur fitoren rivalit të tij në zgjedhje Volodimir...

Aktualitet21:16 - 21 Prill, 2019

Zgjedhjet presidenciale në Maqedoni/ Kandidati shqiptar fiton Gostivarin

Burime nga Komisioni Shtetëror i Zgjedhjeve në Maqedoninë Veriore, kanë publikuar në ueb faqen e vet zyrtare rezultatet e para...

Aktualitet20:23 - 21 Prill, 2019

Zgjedhjet presidenciale maqedonase/ Ja pjesëmarrja në komunat me shumicë shqiptare

Shqiptarët janë faktor determinues në përcaktimin e kandidatit fitues të garës për President të Republikës së Maqedonisë së Veriut. Kjo...

Aktualitet20:15 - 21 Prill, 2019

Forcohet aleanca e populistëve para zgjedhjeve europiane

Euroskeptikët bashkojnë forcat para zgjedhjeve europiane. Tani edhe kryetarja e „Bashkimit Kombëtar“ francez, Marine Le Pen iu bashkua aleancës së...

Aktualitet20:11 - 21 Prill, 2019

Edhe sa kohë do të qëndrojë në post Angela Merkel?

Largim i parakohshëm i Merkelit? Për këtë po flitet shumë. Në fokus është vendosur kryetarja e re e CDU-së, Annegret...

Aktualitet20:02 - 21 Prill, 2019

Fitore apo balotazh?/ Përfundon votimi për Presidentin e Maqedonisë së Veriu

 Ndërkohë që konform ligjit zgjedhor, ora 19.00 ka sjellë mbylljen e të gjitha qendrave të votimit, duke i dhenë fund...

Aktualitet18:41 - 21 Prill, 2019

Ukrainë, kandidatët presidencialë në balotazh

Zgjedhësit në Ukrainë u drejtuan sot tek kutitë e votimit për të zgjedhur presidentin e ardhshëm të vendit. Balotazhi ka...

Aktualitet18:30 - 21 Prill, 2019

Po merrte pjesë në një ceremoni mortore/ Rrihet lideri i opozitës

Lideri opozitar, megjithse mbrohej nga Njësia e Operacioneve Speciale e policia, pasi u mor nga zona ku ndodhej, është dërguar...

Trending

Read previous post:
NATO e shqetësuar për situatën në Maqedoni

Sekretari i Përgjithshëm i NATO-s, Jens Stoltenberg ka thënë sot se Aleanca është shumë e shqetësuar për situatën që mbretëron...

Close