Nga Kastriot Dervishi/Krimet e komunizmit nuk mund të fshihen pas të “dhënave personale” – CNA
Connect with us

Aktualitet

Nga Kastriot Dervishi/Krimet e komunizmit nuk mund të fshihen pas të “dhënave personale”

Publikuar

-

Autoriteti “për hapjen e dosjeve të Sigurimit” dhe Komisioneri për të drejtën e informimit, nënshkruan më 25 prill 2017 në Tiranë një “marrëveshje bashkëpunimi” (sikur të ishin përfaqësues shtetesh) në lidhje me trajtimin e një pjese të dokumentacionit historik të Ministrisë së Punëve të Brendshme. Të dy palët i dhanë të drejtë vetes që pa referuar asnjë germë të ligjit të arkivave, të vendosin për mënyrën e konsultimit dhe shfrytëzimin e dokumenteve në fjalë. Nënshkrimi i marrëveshjes u paraqit para opinionit si mrekulli e madhe, sepse më parë ishte bërë hataja dhe tani po vihej gjendja në terezi.
Në dokumentacionin historik të Ministrisë së Punëve të Brendshme (i cili është unik dhe ligjërisht i pandashëm), por edhe në të gjitha arkivat e tjera të vendit, ka informacione që janë të dhëna personale. Kryesisht këto të dhëna gjenden në vërtetime biografike, përshkrime ngjarjesh, aktesh të sistemit gjyqësor, etj. Por, në tërësi, ky lloj informacioni është në përmasa shumë të vogla. Informacionet kryesore në dokumentacionin e MPB-së, kanë të bëjnë me diktaturën komuniste mbi kundërshtarët e saj.
Në këto 26 vite të demokracisë, rastet kur janë publikuar në shtyp apo botime të dhëna personale me citim emri e mbiemri, kanë qenë thuajse të papërfillshme, afër zeros. Pra nuk ekziston asnjë shqetësim sepse nuk jemi përpara ndonjë dukurie që ka sjellë probleme apo shkelje ligji.
Kësisoj, e lehtë fare është ta kuptojmë se çështja e “të dhënave personale” është në të vërtetë ajo e emrave të persekutorëve, sepse përderisa flitet për “paqtim” te të dhënat personale, kjo do të thotë se nuk kemi të bëjmë më me informacione për jetën intime dhe shëndetësore, por me emra persekutorësh. Tanimë, në kundërshtim me çdo ligj, do përpiqen të na thonë se emrat e punëtorëve operativë qenkan të atij karakteri që të quhen “të dhëna personale”. Dihet fare mirë se shoqërinë shqiptare nuk e kanë “armiqësuar” mes vetes të dhëna të kaluara që lidhen me informacione mbi shëmtinë, jetën intime dhe atë shëndetësore të individëve.
Dokumentacioni i mbetur që lidhet me krimet e komunizmit kanë emra persekutorësh të cilët kanë ushtruar funksione publike. Këto emra nuk mund të fshihen në asnjë lloj forme. Emrat e punëtorëve operativë, kryetarëve e zëvendëskryetarëve të degëve të punëve të brendshme, etj, si pjesë thelbësore e trupës së persekutorëve, nuk mund të trajtohen sikur janë pjesë e “të dhënave personale”. Kam pasur rastin të takoj shumë persekutorë. Më ka shtyrë kurioziteti nëse kishin ndonjë pendim në jetën e tyre apo jo. Të gjithë ishin më gjakatarë se kanë qenë në vitet e pushtetit të tyre sepse krenohen edhe sot me këto krime. Gjithmonë thonë se “kanë bërë detyrën” dhe se po t’i japin një armë, e zbrazin atë me kënaqësinë më të madhe. Të lëshojnë e të jenë gjithnjë kokulur kërkohet gjithnjë prej viktimave. Të besosh se këta kriminelë do “paqtohen” është vërtet guxim i madh.
Autoriteti “për hapjen e dosjeve”, si institucion që nuk është as arkiv e as qendër studimore, i ngritur në shkelje me ligjin e arkivave, ka marrë përsipër të ndajë (shkatërrojë) dokumentacionin e një institucioni si Ministria e Punëve të Brendshme (duke veçuar disa nga drejtoritë e saj), në misionin e vet herë shfaqet si ndërmarrje grumbullimi, herë si komitet censure e tanimë si misionar paqeje. Autoritetit nuk ia kërkon kush të lëshojë receta për “pajtimin kombëtar” apo sesi shkruhet apo rishkruhet historia. Autorët e krimeve të komunizmit në këto 26 vite kanë treguar me vepra se nuk duan paqtim, por vetëm tërbim, sepse viktimat e tyre i konsiderojnë ende si armiq.
Është fare e lehtë të kuptohet se po synohet që fondet arkivore, lirisht të shfrytëzueshme të pengohen me lloj-lloj formash. Çdo konsultim e shfrytëzim dokumentacioni në Republikën e Shqipërisë bazohet në dy ligje: Ligjin nr.9154, datë 6.11.2003 “Për arkivat” dhe ligjin nr.8457, datë 11.2.1999 “Për informacionin e klasifikuar sekret shtetëror”, ndryshuar me ligjin nr.9541, datë 22.5.2006″ dhe aktet nënligjore përkatëse. Nuk ka asnjë boshllëk legjislacioni shqiptar në këtë drejtim, e prandaj krijimi i Autoritetit ishte krejt i panevojshëm dhe mbivendosje institucionale.
Neni 63 i ligji nr.9154, datë 6.11.2003 “Për arkivat” ka vendosur parimin se “arkivat mbrojnë jetën intime të personit”, duke theksuar se të dhënat “me karakter vetjak” në rastet kur “cenojnë jetën private të personit”, shërbehen sipas rastit, 50-150 vjet nga data e krijimit të tyre.
Neni 3 i ligjit nr.9887, datë 10.3.2008 “Për mbrojtjen e të dhënave personale” ka përcaktuar parimet se ç’janë “të dhëna personale” dhe “të dhëna sensitive”. Të tilla janë kryesisht informacione që lidhen me vetëm me informacione personale, sëmundshmërinë dhe jetën intime të personit.
Nga ana tjetër, Komisionerit për mbrojtjen e të dhënave personale, nuk i bën përshtypje për shembull që komunikata ditore e policisë që është informacion i klasifikuar (urdhri nr.341, datë 1 tetor 2010 “Për listën e dokumenteve të klasifikuara sekret shtetëror në Ministrinë Brendshme”), sot shpërndahet e plotë për mediat në mënyrë më të paimgjinueshme, vetëm për faktin që të duket se po “punon policia”. Madje, drejtues të lartë të shtetit krenohen për këtë shkelje, e cila në fakt ka qendër sulmi njeriun e zakonshëm dhe privatësinë e tij. Me këto informacione, kriminalizohet shoqëria dhe lloj-lloj njerëzisht të panjohur kanë emrin nga mëngjesi e deri në darkë për ngjarje që vetëm lajme nuk janë. Kjo shkelje privatësie me të dhëna operative (mund të jenë të paprovuara) jo vetëm që është e dëmshme, por është cenim i të dhënave personale./CityNews

Aktualitet

Studentët thirrje për tryezë diskutimi/ Rama, nuk je i mirëpritur

Publikuar

-

By

Studentët e universiteteve publike në vend kanë hyrë sot në ditën e 16-të të protestës, ndërsa kanë paralajmëruar se nuk do të tërhiqen deri në plotësimin e 8 pikave të kërkesës së tyre, drejtuar qeverisë.

Studentët kanë vendosur që edhe sot të bojkotojnë mësimin, ndërsa kanë lajmëruar që të mblidhen në orën 10:00 tek korpusi  universitar.

Ndërkohë, studentët kanë lajmëruar se do të mblidhen në tryeza diskutimi, për të vendosur për ecurinë e aksionit të tyre. Njoftimet janë bërë në rrjetet sociale duke vendosur hashtagun “Rama nuk je i mirëpritur”.

“Aty ku nisi historia e arsimit Shqiptar. Aty per te vene me shpatulla pas murit te gjithe bashkefajtoret e ketij sistetemi Arsimor! Korpusi eshte godina e pare universitare e ngritur, pra perfaqeson UT nga e cila dolen te gjithe universitetet e tjera. Aty duhet te jemi te gjithe me te bashkuar se kurre per te cuar zerin tone ne veshin e te gjithe FAJTOREVE!”, thuhet në njoftimin e studentëve në rrjetet sociale./CNA.al

Dhjetori i dytë vazhdon/ Çfarë pritet sot në protestën studentore

LEXO TE PLOTE

Aktualitet

Shtypi i ditës, 19 dhjetor 2018

Publikuar

-

By

Këto janë disa prej titujve kryesorë të shtypit të shkruar për ditën e sotme, datë 19 dhjetor 2018:

“Gazeta Shqiptare” hapet me titullin “Emrat, mjekët që hyjnë në provimin e shtetit”, ndërsa vijion me një tjetër titull “Protesta para Kryeministrisë, Rama: Gati të përgjysmoj tarifat”.

“RD” hapet me titullin “Biznesi nis protestat”, ndërsa vijion me një tjetër titull “Taksa e ndërtesës do të katërfishohet”.

“Shqiptarja.com” hapet me titullin “Pensionet, Ndryshojnë rregullat për minatorët, naftëtarët dhe metalurgët”, ndërsa vijion me një tjetër titull “PS paraqet draftin që plotëson kërkesat e PD”.

“Koha Jonë” hapet me titullin “Po shemben shtëpitë që krimi të ndërtojë pallate”, ndërsa vijion me një tjetër titull “Monika Kryemadhi kërkesë Arta Markut: Pse nuk pezullon punimet tek Unaza e re”.

LEXO TE PLOTE

Aktualitet

Tragjike/ Shokët qëllojnë me armë 36-vjeçarin

Publikuar

-

By

Një ngjarje e rëndë ka tronditur Elbasanin gjatë natës së kaluar. Mësohet se një 36-vjeçar ka ndërruar jetë pasi është  qëlluar me armë gjahu gjatë mesnatës.

Sipas burimeve nga uniformat blu, bëhet e ditur se viktima është Ardi Bodurri, punonjës shërbimit pyjor në Elbasan. Ngjarja ka ndodhur në fshatin Mjekës, ndërsa nga hetimet paraprake dyshohet se Bodurri është qëlluar aksidentalisht nga shokët e tij teksa kishin dalë për gjah.

I riu ka humbur jetën rrugës për në spital. Ndërkohë janë shoqëruar në komisariat dy personat që ishin me 36-vjeçarin.

LEXO TE PLOTE
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

LAJMET E FUNDIT

Aktualitet20:26 - 18 Dhjetor, 2018

Ndërron jetë aktorja me famë botërore, ja shkaku

Ditën e sotme ka ndërruar jetë në moshën 75-vjeçare, aktorja dhe regjisorja e njohur amerikane Penny Marshall. Lajmin e ka...

Aktualitet19:31 - 18 Dhjetor, 2018

Mashtroi FBI-në/ Shtyhet dënimi për ish-gjeneralin Flynn

Në SHBA, gjykata e shtyu dhënien e dënimit për ish këshilltarin e sigurimit kombëtar Michael Flynn, i cili pranoi fajësinë...

Aktualitet18:35 - 18 Dhjetor, 2018

Gjendet i mbytur një burrë në Sarandë/ Dyshimet e para

Trupi i një personi pajetë është gjendur në një kanal në Vrion të bashkisë Finiq, mbrëmjen e sotme. Mësohet se...

Aktualitet18:17 - 18 Dhjetor, 2018

Foto/ Studentët dhe drejtuesit e Ekonomikut dalin me 12 vendime

Studentët dhe drejtuesit e Fakultetit Ekonomik të Tiranës kanë zhvilluar një takim ku karë rënë dakord për marrjen e disa...

Aktualitet17:55 - 18 Dhjetor, 2018

Studentët sërish nesër në protestë/ Zbulohet skenari

Studentët vazhdojnë të kërkojnë plotësimin e tetë pikave të kërkesës dhe deri kur të arrihet plotësimi i saj të rinjtëparalajmërojnë...

Aktualitet17:43 - 18 Dhjetor, 2018

Gazetari tallet me Ylli Rakipin/ U bën thirrje kërcënuesve

Gazetari Ylli Dylgjeri ka bërë një shkrim ironizues ndaj moderatorit Ylli Rakipi, pas  bërjes publike se ky i fundit ka...

Aktualitet17:28 - 18 Dhjetor, 2018

Unaza e Re/ Banorët kërkojnë arrestimin e fajtorëve

Ka filluar edhe për sot protesta kundër prishjes së banesave te zona e Astirit ku do të ndërtohet Unaza e...

Aktualitet17:00 - 18 Dhjetor, 2018

Trump letër Thaçit/ Çfarë kërkon ai?

Presidenti i SHBA-ve Donald Trump i ka kërkuar Prishtinës zyrtare që të ketë unitet në arritjen e një marrëveshjeje gjithëpërfshirëse...

Aktualitet15:18 - 18 Dhjetor, 2018

Tiranë, Paris, Budapest/ Gjysma e Europës në protesta

Në Hungari njerëzit dalin në rrugë kundër një ligji, në Shqipëri kundër tarifave të larta studentore, në Serbi kundër dhunës...

Aktualitet13:39 - 18 Dhjetor, 2018

Subvencionim / Në janar qeveria paguan 50% të tarifës së studimit

Kryeministri Edi Rama ka pohuar gjatë takimit më pedagogë dhe studentë të Universitetit Bujqësor se duke filluar nga janari qeveria...

Aktualitet22:49 - 17 Dhjetor, 2018

Tetë vende të BE-së anëtarë të KS të OKB-së, mbështesin ushtrinë e Kosovës

Tetë vende të Bashkimit Evropian, anëtare të Këshillit të Sigurimit të Kombeve të Bashkuara, i dhanë mbështetje të hënën të...

Aktualitet21:09 - 17 Dhjetor, 2018

Dokumenti/ 6 akuzat e Gjykatës Federale dhe FBI mbi mikun e Bashës

Miku i kryetarit të Partisë Demokratike, Lulzim Basha, biznesmeni turk Ekim Alptekin është nën akuzë për mashtrim dhe Gjykata Federale...

Aktualitet17:52 - 17 Dhjetor, 2018

Lirohet Zogu i Zi/ Studentët spostojnë protestën

Studentët, që prej disa orësh kishin bllokuar rreth-rrotullimin e Zogut të Zi, janë larguar që aty për ta spostuar protestën ...

Aktualitet16:41 - 17 Dhjetor, 2018

Kompania shqiptare që po çan tregjet e rajonit dhe jo vetëm/ Drejtuesi i Jumbo shpjegon rrugëtimin drejt suksesit

Shitja e organizuar e mallrave me pakicë është një sektor që po njeh zhvillim të vazhdueshëm në rajon dhe më...

Aktualitet16:35 - 17 Dhjetor, 2018

Ndryshimet në ligjin e AMA dhe AKEP/ Organizohet forumi i parë i diskutimit

Autoriteti i Mediave Audiovizive (AMA) dhe Autoriteti i Komunikimeve Elektronike dhe Postare (AKEP), organizuan sot forumin e parë të diskutimit...

Aktualitet16:30 - 17 Dhjetor, 2018

Tarifa 100% për mallrat serbe/ Tensionohet situata BE-Kosovë

Pas refuzimit të heqjes së tarifës 100% ndaj mallrave serbe marrëdhëniet midis Bashkimit Europian dhe Kosovës janë përkeqësuar. Ky lajm...

Aktualitet16:29 - 17 Dhjetor, 2018

Manjani ‘shuplakë’ Ramës/ Plotësou kërkesat studentëve, lëri bejtet

Ish-ministri i Drejtësisë në Qeverinë Rama 1, Ylli Manjani në një postim në rrjetet sociale ka shkruar se kryeministri Edi...

Aktualitet15:40 - 17 Dhjetor, 2018

Krijimi i FA/ Këshilli i Sigurimit të OKB diskuton mbi Kosovën

Të hënën (17.12.) Këshilli i Sigurimit të Kombeve të Bashkuara do të diskutojë rezolutën 1244 për Kosovën. Arsye është letra...

Aktualitet15:35 - 17 Dhjetor, 2018

BE luftë kundër dezinformimit rus në internet

Me fushata dezinformuese, Moska dëshiron të ndikojë sistematikisht jo vetëm në SHBA, por edhe në Evropë. Tani krerët e shteteve...

Aktualitet15:08 - 17 Dhjetor, 2018

Shfaqja e hidhur në Samitin e BE-së/ Juncker turpërohet sërish

Një tjetër shfaqje e turpshme për Presidentin i Komisionit Europian, Jean-Claude Juncker . Gjatë hyrjes së Juncker në selinë e...

Aktualitet14:22 - 17 Dhjetor, 2018

Integrimi në BE/ Kreu i opozitës greke kërcënon Shqipërinë

Kryetari i opozitës greke, Qiriakos Micotaqis, që sipas sondazheve të zhvilluara nga mediat vendase pritet të jetë kryeministri i ardhshëm...

Aktualitet13:57 - 17 Dhjetor, 2018

Përplasjet para Kryeministrisë/ Studenti: Na qëlluan si të ishim kriminelë

Pas tensionimit të situatës para Kryeministrisë, një nga studentët ka thënë se shkak për përplasjes është bërë dhuna e policisë...

Aktualitet13:38 - 17 Dhjetor, 2018

Tensionohet situata/ Protestuesit përplasen me policinë

Është tensionuar situatata  para Kryeministrisë, ku protestuesit janë përplasur  me forcat e policisë. Një pjesë e protestuesve kanë tentuar të...

Aktualitet12:23 - 17 Dhjetor, 2018

Protesta/ Studentët nga Shkodra mbërrijnë para Kryeministrisë

Studentët nga qyteti i Shkodrës i janë bashkuar protestës së të rinjve që ndodhen para Kryeministrisë. Të rinjtë shkodran sapo...

Aktualitet12:05 - 17 Dhjetor, 2018

Tymuese në protestë/ Studentët kërkojnë largimin e shkaktarëve

Ndërkohë që prej 14 ditësh studentët janë duke zhvilluar protesta të qeta, ditën e sotme mes turmës janë hedhur disa...

Aktualitet21:41 - 16 Dhjetor, 2018

Cavusoglu: SHBA po punon për ekstradimin e Gulenit

Ministri i jashtëm turk thotë se presidenti amerikan Donald Trump, kohët e fundit e siguroi Presidentit turk Rexhep Tajip Erdogan...

Aktualitet19:59 - 16 Dhjetor, 2018

Abuzoi me vajzën e bashkëshortes shqiptare/ Var veten greku

Një shtetas grek 53 vjeç ka është vetëvarur, pasi është akuzuar nga bashkëshortja 35-vjeçare se ka abuzuar ndaj vajzës së...

Aktualitet19:24 - 16 Dhjetor, 2018

Ekstradimi i Gulenit/ SHBA diskutime me Turqinë

Ministri i Jashtëm i Turqisë, Mevlut Cavusoglu ka deklaruar se Shtetet e Bashkuara të Amerikës i kanë komunikuar presiderntit turk...

Trending

Read previous post:
Foto ekskluzive/Ç’po ndodh në doganën e Muriqanit?

Dogana e Muriqanit ditën e sotme është thuajse në kaos për shkak të radhës së madhe. Burimet në vendngjarje i...

Close