Connect with Us

Nga Kastriot Dervishi/Krimet e komunizmit nuk mund të fshihen pas të “dhënave personale”

Aktualitet

Nga Kastriot Dervishi/Krimet e komunizmit nuk mund të fshihen pas të “dhënave personale”

Publikuar

-

Autoriteti “për hapjen e dosjeve të Sigurimit” dhe Komisioneri për të drejtën e informimit, nënshkruan më 25 prill 2017 në Tiranë një “marrëveshje bashkëpunimi” (sikur të ishin përfaqësues shtetesh) në lidhje me trajtimin e një pjese të dokumentacionit historik të Ministrisë së Punëve të Brendshme. Të dy palët i dhanë të drejtë vetes që pa referuar asnjë germë të ligjit të arkivave, të vendosin për mënyrën e konsultimit dhe shfrytëzimin e dokumenteve në fjalë. Nënshkrimi i marrëveshjes u paraqit para opinionit si mrekulli e madhe, sepse më parë ishte bërë hataja dhe tani po vihej gjendja në terezi.
Në dokumentacionin historik të Ministrisë së Punëve të Brendshme (i cili është unik dhe ligjërisht i pandashëm), por edhe në të gjitha arkivat e tjera të vendit, ka informacione që janë të dhëna personale. Kryesisht këto të dhëna gjenden në vërtetime biografike, përshkrime ngjarjesh, aktesh të sistemit gjyqësor, etj. Por, në tërësi, ky lloj informacioni është në përmasa shumë të vogla. Informacionet kryesore në dokumentacionin e MPB-së, kanë të bëjnë me diktaturën komuniste mbi kundërshtarët e saj.
Në këto 26 vite të demokracisë, rastet kur janë publikuar në shtyp apo botime të dhëna personale me citim emri e mbiemri, kanë qenë thuajse të papërfillshme, afër zeros. Pra nuk ekziston asnjë shqetësim sepse nuk jemi përpara ndonjë dukurie që ka sjellë probleme apo shkelje ligji.
Kësisoj, e lehtë fare është ta kuptojmë se çështja e “të dhënave personale” është në të vërtetë ajo e emrave të persekutorëve, sepse përderisa flitet për “paqtim” te të dhënat personale, kjo do të thotë se nuk kemi të bëjmë më me informacione për jetën intime dhe shëndetësore, por me emra persekutorësh. Tanimë, në kundërshtim me çdo ligj, do përpiqen të na thonë se emrat e punëtorëve operativë qenkan të atij karakteri që të quhen “të dhëna personale”. Dihet fare mirë se shoqërinë shqiptare nuk e kanë “armiqësuar” mes vetes të dhëna të kaluara që lidhen me informacione mbi shëmtinë, jetën intime dhe atë shëndetësore të individëve.
Dokumentacioni i mbetur që lidhet me krimet e komunizmit kanë emra persekutorësh të cilët kanë ushtruar funksione publike. Këto emra nuk mund të fshihen në asnjë lloj forme. Emrat e punëtorëve operativë, kryetarëve e zëvendëskryetarëve të degëve të punëve të brendshme, etj, si pjesë thelbësore e trupës së persekutorëve, nuk mund të trajtohen sikur janë pjesë e “të dhënave personale”. Kam pasur rastin të takoj shumë persekutorë. Më ka shtyrë kurioziteti nëse kishin ndonjë pendim në jetën e tyre apo jo. Të gjithë ishin më gjakatarë se kanë qenë në vitet e pushtetit të tyre sepse krenohen edhe sot me këto krime. Gjithmonë thonë se “kanë bërë detyrën” dhe se po t’i japin një armë, e zbrazin atë me kënaqësinë më të madhe. Të lëshojnë e të jenë gjithnjë kokulur kërkohet gjithnjë prej viktimave. Të besosh se këta kriminelë do “paqtohen” është vërtet guxim i madh.
Autoriteti “për hapjen e dosjeve”, si institucion që nuk është as arkiv e as qendër studimore, i ngritur në shkelje me ligjin e arkivave, ka marrë përsipër të ndajë (shkatërrojë) dokumentacionin e një institucioni si Ministria e Punëve të Brendshme (duke veçuar disa nga drejtoritë e saj), në misionin e vet herë shfaqet si ndërmarrje grumbullimi, herë si komitet censure e tanimë si misionar paqeje. Autoritetit nuk ia kërkon kush të lëshojë receta për “pajtimin kombëtar” apo sesi shkruhet apo rishkruhet historia. Autorët e krimeve të komunizmit në këto 26 vite kanë treguar me vepra se nuk duan paqtim, por vetëm tërbim, sepse viktimat e tyre i konsiderojnë ende si armiq.
Është fare e lehtë të kuptohet se po synohet që fondet arkivore, lirisht të shfrytëzueshme të pengohen me lloj-lloj formash. Çdo konsultim e shfrytëzim dokumentacioni në Republikën e Shqipërisë bazohet në dy ligje: Ligjin nr.9154, datë 6.11.2003 “Për arkivat” dhe ligjin nr.8457, datë 11.2.1999 “Për informacionin e klasifikuar sekret shtetëror”, ndryshuar me ligjin nr.9541, datë 22.5.2006″ dhe aktet nënligjore përkatëse. Nuk ka asnjë boshllëk legjislacioni shqiptar në këtë drejtim, e prandaj krijimi i Autoritetit ishte krejt i panevojshëm dhe mbivendosje institucionale.
Neni 63 i ligji nr.9154, datë 6.11.2003 “Për arkivat” ka vendosur parimin se “arkivat mbrojnë jetën intime të personit”, duke theksuar se të dhënat “me karakter vetjak” në rastet kur “cenojnë jetën private të personit”, shërbehen sipas rastit, 50-150 vjet nga data e krijimit të tyre.
Neni 3 i ligjit nr.9887, datë 10.3.2008 “Për mbrojtjen e të dhënave personale” ka përcaktuar parimet se ç’janë “të dhëna personale” dhe “të dhëna sensitive”. Të tilla janë kryesisht informacione që lidhen me vetëm me informacione personale, sëmundshmërinë dhe jetën intime të personit.
Nga ana tjetër, Komisionerit për mbrojtjen e të dhënave personale, nuk i bën përshtypje për shembull që komunikata ditore e policisë që është informacion i klasifikuar (urdhri nr.341, datë 1 tetor 2010 “Për listën e dokumenteve të klasifikuara sekret shtetëror në Ministrinë Brendshme”), sot shpërndahet e plotë për mediat në mënyrë më të paimgjinueshme, vetëm për faktin që të duket se po “punon policia”. Madje, drejtues të lartë të shtetit krenohen për këtë shkelje, e cila në fakt ka qendër sulmi njeriun e zakonshëm dhe privatësinë e tij. Me këto informacione, kriminalizohet shoqëria dhe lloj-lloj njerëzisht të panjohur kanë emrin nga mëngjesi e deri në darkë për ngjarje që vetëm lajme nuk janë. Kjo shkelje privatësie me të dhëna operative (mund të jenë të paprovuara) jo vetëm që është e dëmshme, por është cenim i të dhënave personale./CityNews

KLIKO PER TE KOMENTUAR

Komentoni

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Aktualitet

Plas në Digitalb, stafi letër aksionarëve: Me detyrim të dalim në rrugë të madhe

Publikuar

-

Nga

Stafi i Digitalb, gati 80 drejtues në vite të kompanisë nëpëmjet një emaili në mbrëmjen e 14 Gushtit, i janë drejtuar aksionarëve të kompanisë, pas largimeve masive të filluara kohët e fundit nga Vjollca Hoxha, cna.al ka siguruar emalin e plotë.

Shumë emra të rëndesishëm, themelues dhe menaxherë të kompanisë po hiqen dhe po hidhen në rrugë me detyrim, shkruhet në emailin që stafi ka shpërndarë pë aksionarë e kompanisë.

Më poshte teksti i plotë dhe nje foto e emailit që qarkullon në Digitalb.

Përshëndetje aksionarë të DigitAlb-it!
Të gjithë ju që ju bashkuat ëndrrës së Tan Hoxhës për të ngritur Platformën që do bënte dhe vazhdonte revolucionin mediatik në Shqipëri e do ishte “URA” lidhëse e gjithë shqiptarëve!
ËNDRRËS që ne, stafi, I BESUAM dhe jetuam duke punuar për 15 VITE…
Po ju shprehim direkt shqetësimin tonë, për çfarë po ndodh në DigitAlb-in ku ne me vite punuam, sakrifikuam po edhe shijuam, se e kishim Familjen tonë!
Siç besojmë jeni në dijeni;
Që me ardhjen e Administratorëve të rinj të gjitha gjërat në DigitAlb nisën dhe vazhdojnë të ndryshojnë për keq në çdo aspekt.
Dhe këtë, s’ka mbetur njeri pa e ndjerë e pa e folur edhe në popull apo thënë ndryshe, klientët…
Plus kësaj, nisi një fushatë spastrimi “etnik” tek punonjësit, pa u bazuar në asnjë kriter profesional. Për më tepër; Heqje masive profesionistësh nga puna, pa mbështetje në asnjë strategji zhvillimi apo financiare, afatmesme apo aftgjatë, siç do duhej të funksiononte vërtet në një kompani e siç ndodh kudo në botë. Por mbi të gjitha e më flagrantja, pa asnjë vendimarrje tuajën si ‘Asamble e Aksionarëve’ të DigitAlb!
Mjafton të përmendim largimin e mbi 90% të Drejtorëve kryesorë të kompanisë, që bashkë edhe me kërkesat ULTIMATIVE për dorëheqje të menjëhershme deri edhe tek stafi ekzekutiv në bazë, arrijnë aktualisht në rreth 80 vetë!
Por ky spastrim po vazhdon dita ditës dhe fryma e pasigurisë që ka asgjësuar atë të familjaritetit që ekzistonte dhe e karakterizonte deri dje DigitAlb, shto këtu dhe uljet e rrogave në nivele ordinere, deri edhe tek shoferët, ka bërë që edhe ata të mbeturit ende momentalisht të jenë me CV në dorë, gati për të ikur sapo t’ju dalë alternativa e parë…
Tani, pavarësisht problematikave tuaja me ish-Administratorin, Albanin që gjithësesi për ne në ato vite ishte një lider; po me ne stafin ç’patët…?!
Tek e fundit të gjithë ne punonjësit e larguar deri më tani, që në fakt U PËRZUMË pa asnjë motiv mospërmbushjeje profesionale në gjithë këto vite pune, sakrifice e jete në DigitAlb, jemi gati 80 FAMILJE me gjithë peshat sociale që rëndojnë në Shqipëri. Si mundet që kështu befas, brenda ditës, të na kërkohet me detyrim të dalim në rrugë të madhe, ndërkohë që jemi familjarë me fëmijë për të rritur e shkolluar dhe kredi për të paguar…?!
Ka mes nesh nga ata që ishin të vetmit të punësuar nga pjesëtarët e familjes. Dhe tani s’janë më!
Me çfarë ta paguaj tani unë çerdhen e fëmijës tim?
Me çfarë ta paguajë ai tjetri qeranë e shtëpisë ku ka futur familjen apo ajo kolegia tjetër kredinë bankare, që tek e fundit i është miratuar me garancinë se punonte në DigitAlb?!
Ç’kusur kanë fëmijët tanë që tani s’mbajmë dot as premtimet që u kemi dhënë, edhe për shkollën e tyre…?!
Ça faji kemi që besuam tek ju?
Deri dje të gjithë ndiheshim krenarë në familjet tona sepse punonim në DigitAlb…
Deri dje në DigitAlb organizonim fushata bamirësie për familjet në nevojë…
Tani vetëm prej tekave të shfrenuara të një zonje, krejt ndryshe nga vizioni i themeluesit, DigitAlb ka arritur ne pikën që po nxjerr me radhë sa e sa familje në mes të rrugës, duke i detyruar të luftojnë deri për bukën e gojës!
Pse tani heshtni të gjithë dhe bëni sikur s’na njihni e as na keni parë kurrë?!
Kemi punuar per ju! Me vite! Me plot përkushtim!
Kishim investuar pasion e besim me punën tonë gjithë këto vite, duke refuzuar jo një herë edhe Oferta joshëse më të larta, pasi BESONIM në ëndrrën që po punonim të ndërtonim, në atë Platformë ku ju të gjithë jeni aksionarë, por jo pa përgjegjësi!
Po tani? Çfarë bëmë ne gabim, që pas gjithë atyre viteve punë, përkushtim e besim, nga ju aksionarë të merrnim këtë “shpërblim”…?!
Stafi i DigitAlb

 

 

LEXO TE PLOTE

Aktualitet

KQZ u “mbyll derën” aleatëve të Bashës/ LSI: Nuk do të ndalemi

Publikuar

-

Nga

Mbledhja e Komisionit Qendror të Zgjedhjeve dështoi pasi anëtarët e KQZ nuk u paraqitën, me përjashtim të kreut të saj, Klement Zguri. Duke qenë se nuk mund të ketë diskutime pasi nuk formohet kuorumi, mbledhja u anulua pa përcaktuar një datë tjetër se kur mund të mblidhet.

Lidhur me këtë ngjarje ka reaguar edhe përfaqësuesi i LSI-së, Muharrem Caka i cili tha se mungesa është e qëllimtë dhe politike.

Caka tha se LSI-ja ditën e hënë do të sjellë kërkesën për regjistrimin në zgjedhjet lokale të 13 tetorit.

“Në respekt të dekretit të Presidentit për caktimin e datës së zgjedhjeve në 13 Tetor dhe afatit në 2 gusht, LSI, PR dhe PAA paraqitën kërkesën për fillimin e procedurave. 30 qershori u shfuqizua si datë zgjedhjesh nga Presidenti. Vetëm Kushtetuesja mund të shprehet për dekretin e Presidentit. Mungesa e anëtarëve është e qëllimtë, politike.

Dekreti i Presidentit është në fuqi dhe ne do të respektojmë parashikimet. Do të sjellim të hënën kërkesën për regjistrimin në zgjedhje. Kodi parashikon që KQZ-ja ka detyrimin të nisë procedurat dhe së pari duhet të merrte parasysh kërkesën. Në Kolegj? Do të ndjekim të gjitha hapat. Prevalon Kushtetuta mbi lejen e tyre vjetore” tha përfaqësuesi i LSI-së, Muharrem Caka./CNA.al

LEXO TE PLOTE

Aktualitet

Teuta i ‘rrëmben’ Kukësit Stivi Frashërin

Publikuar

-

Nga

Ende s’është bërë zyrtare, por Stivi Frashëri do të jetë largimi i radhës te skuadra e Kukësit. Burime të sigurta pranë futbollistit bëjnë me dije për newsport.al që titullari i portës verilindore nuk do të vijojë më bashkëpunimin me nënkampionët.

28-vjeçari korçar preferon të ndërrojë ambient në sezonin e ri dhe të njëjtat burime tregojnë se është arritur akordi me “Djemtë e Detit”. Pra, në edicionin e ri futbollistik ai do të mbrojë katërkëndëshin e skuadrës së Bledi Shkëmbit.

Kujtojmë që “gardiani” i njohur është prej dy vitesh pjesë e Kukësit. Paraqitjet e tij me verilindorët kanë qenë relativisht pozitive, por shpesh herë nuk ka mundur t’i shpëtojë edhe kritikave.

Ka një CV të pasur pasi ka kontribuar me skuadra me emër si Flamurtari, Tirana, ndërsa është formuar te ekipi i Bylisit. Tashmë pritet të shihet se si do të vijojë aventura e tij e re në portën e durrsakëve.

LEXO TE PLOTE