Connect with Us

 Ura e Ibrit, më e famëshmja në botë, tragjike për qytetarët e Mitrovicës

Aktualitet

 Ura e Ibrit, më e famëshmja në botë, tragjike për qytetarët e Mitrovicës

Publikuar

-

Nga Nexhmedin SPAHIU

Para 18 vitesh, Administratori i UNMIK-ut, Bernard Kouchner më ftoi për të mbajtur një fjalim në takimin e Ambasadorëve të Këshillit të Sigurimit mbi historikun e qytetit të Mitrovicës. Një telefonatë nga New York-u për Sekretarin e ndërpreu mbledhjen. Dhe kur e pyetën se se ku ndodhej, ai iu përgjigj: “Mbi urën më të famshme në botë”. Ishte privilegj të gjendeshe në urën më të famshme në botë, por jo gjithmonë fama është një fat i mirë, sepse ajo mund të jetë sakrificë, fatkeqësi ose fat tragjik. E për qytetarët e Mitrovicës, ky qe një fat tragjik.

Me këto fjalë e nisi ligjëratën e tij në forumin e tretë “E drejta mbi qytetin” publicisti dhe politologu i njohur Nexhmedin Spahiu, duke e befasuar audiencën shkodrane me sinqeritetin dhe kthjelltësinë e rrëfimit për qytetin e lindjes, Mitrovicën.

Duke e evidentuar Mitrovicën si trevën ku nisën lëvizjet epokale të shqiptarëve që nga kryengritjet e udhëhequra nga Hasan Prishtina që sollën pavarësinë e Shqipërisë më 1912, nga greva e urisë e minatorëve të Trepçës më 1989 e deri te lufta guerrile në qytet kundër pushtuesit serb 10 vjet më vonë, Spahiu tha se nëse Kosova do ta ushtrojë ndonjëherë sovranitetin e vet, ai sovranitet duhet të fillojë nga Mitrovica.

Derisa urat janë simbol i lidhjes dhe komunikimit, Ura e Ibrit është kthyer në simbol të ndalimit të çfarëdo komunikimi mes dy pjesëve të qytetit: jugut dhe veriut. Spahiu tha, se gjatë bisedimeve të Brukselit, pjesë e marrëveshjes ka qenë edhe Ura, e cila është ridizenjuar në formën e një kryqi ortodoks jo duke bashkuar dy anët e qytetit, por duke të orientuar në rrugë pa krye.

Sipas Spahiut, rrënimi i vërtetë i qytetit të Mitrovicës nuk ishte bombardimi nga serbët i 70% të shtëpive. Ishte popullsia shumicë që mori pushtetin në qytet dhe në Kosovë pas luftës, ajo që i shkatërroi të gjitha linjat urbane – tha ai, duke iu referuar kaosit urban, e sidomos shkurtimit drastik të sipërfaqeve të gjelbra në qytetin verior të Kosovës.

I ftuar nga Organizata GO2, Spahiu u ndal te rëndësia strategjike e qytetit të Mitrovicës, jo vetëm për pasuritë nëntokësore të Trepçës, por edhe për faktin se është pikëtakimi i katër lumejve, dy prej të cilëve më të mëdhejtë e Kosovës. Ai citoi njërin nga ish-drejtorët e Trepçës, sipas të cilit, në fund të viteve ’80 kompleksi siguronte 300 milionë dollarë fitime në vit. Ndërsa sot, – shtoi Spahiu, – i gjithë buxheti i Komunës së Mitrovicës është jo më shumë se 13 milionë euro. Nëse më 1981 Mitrovica kishte rreth 88 mijë banorë, sot sipas indeksit të rritjes së popullsisë duhej të kishte dyfishin e popullsisë, por shifra ka mbetur pothuajse e njëjtë. “Elitat e dikurshme të qytetit, të cilat 40 vjet më parë shkonin me nga 3 muaj pushime në Greqi, sot shesin cigare rrugëve të Mitrovicës. Ndjen dëshpërim tek e shikon këtë realitet, – tha publicisti i njohur” – pohoi Spahiu.

Ish-profesori i Universitetit të Tiranës kujtoi vitet ’90 kur jetonte në Shqipëri, duke thënë se atëherë ishte trembur nga niveli i ulët i patriotizmit te shqiptarët e Shqipërisë.

Shqiptarët e Kosovës janë më patriotë, mendoja me krenari, por vitet e pasluftës treguan se as ne në Kosovë nuk jemi patriotë, – pranoi Spahiu gjatë ligjëratës së mbajtur të Premten në Universitetin “Luigj Gurakuqi” të Shkodrës.

E gjithë bota i kishte sytë te Kosova. Bota sakrifikoi duke bombarduar Beogradin, aq sa të vjen keq kur sheh disa ndërtesa të vjetra ende të pariparuara në Serbi, bota e detyroi ushtrinë serbe të largohej pa kushte nga Kosova. Ne jemi vendi që për numër banorësh, kemi marrë shumën më të madhe të ndihmës nga bota. Dhe ne, që përpara luftës e shihnim të keqen vetëm te pushtuesi, pas çlirimit e kuptuam se e keqja ishim ne vetë, sepse kemi shumë te meta, shumë dobësi. Kur duam të bëjmë zgjidhje, nuk shkojmë të zgjedhim të mesmen, jo që jo atë më të mirën, por mundësisht më të keqen, – tha Spahiu.

Cikli prej 8 forumesh për “Të drejtën mbi qytetin” organizohet nga GO2 dhe Fakulteti Ekonomik i Universitetit ‘Luigj Gurakuqi’ në Shkodër, ku arkitektë, planifikues urbanë, politikbërës, shkrimtarë, sociologë, gazetarë e filozofë ligjërojnë për 8 qytetet ballkanike të përzgjedhura në këtë nismë. Java e parë u hap me arkitekten malazeze znj. Aleksanda Kapitenovic nga Kotori, ndërsa në forumin e dytë, publicisti i njohur z. Fatos Lubonja sot foli për Tiranën. Në vazhdim pritet ardhja në Shkodër e disa emrave të njohur nga rajoni i Ballkanit. Kështu, të Premten e ardhshme është radha e Beogradit me profesorin e arkitekturës z. Ivan Kucina, më pas Prizreni me z. Hajrullah Çekun si përfaqësues i organizatës së suksesshme “Ec ma ndryshe”, për të vijuar me Prishtinën për të cilën do të ligjërojë planifikuesja urbane dhe njëherësh artistja e njohur znj. Eliza Hoxha, filozofi z. Artan Sadiku do të flasë për Shkupin, ndërsa për Shkodrën do të flasë arkitekti i mirënjohur, njëherësh zv/ministër i Kulturës z. Zef Çuni.

Për të rejat më të fundit behuni pjesë e grupit tonë në facebook : City News Albania
KLIKO PER TE KOMENTUAR

Komentoni

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Politikë

Tabaku publikon raportin e ‘Moody’s’/ Qeveria pengesë kryesore për ecurinë ekonomike të vendit

Publikuar

-

Nga

Tabaku publikon raportin e ‘Moody’s’/ Qeveria pengesë kryesore për ecurinë ekonomike të vendit

Ish deputetja e Partisë Demokratike, Jorida Tabaku ka publikuar raportin e agjencisë prestigjioze Moody’s Investors Service ku analizon ekonominë e Shqipërisë.

Tabaku akuzon qeverinë si përgjegjësja kryesore për krizën ekonomike në të cilën ndodhet vendi.

Sipas Tabakut, në raport kritikohet mungesa e vullnetit të qeverisë për të luftuar krimin e organizuar, dhe se i kushtohet vëmendje edhe “borxhit të lartë.

“Institucionet financiare ndërkombëtare kanë vënë gishtin sërish në plagët e ekonomisë shqiptare dhe kanë folur më haptas se kurrë për shkaqet dhe shkaktarët e krizës së thellë ekonomike në Shqipëri.

Në raportin e fundit të agjensisë prestigjioze Moody’s raportohet se është qeveria shqiptare pengesë kryesore për ecurinë ekonomike të vendit. Ekonomia shqiptare konsiderohet me risqe të larta. Në raport kritikohet mungesa e vullnetit të qeverisë për të luftuar krimin e organizuar. Vëmendje të veçantë kanë tërhequr edhe borxhi i lartë dhe PPP-të të cilat shndërruar në bomba me sahat për vendin.

Kjo qeveri punon për një pakicë dhe kundër interesave të shumicës së shqiptarëve. Ajo është shndërruar në pengesë për zhvillimin e ekonomisë dhe biznesit.

Ky kryeministër dhe një grusht përfituesish rreth tij që e çuan vendin në këtë krizë të thellë për qytetarët dhe biznesin, nuk e duan ndryshimin dhe po orvaten me çdo mjet për të ndalur zgjidhjen.

Ata kanë ndërtuar një sistem që çdo ditë madje edhe gjatë karantinës vodhën parátë nga xhepat e shqiptarëve dhe u sollën si banda me biznesin e ndershëm, ndërkohë që duan të amnistojnë paratë e krimit.

Këto janë përpëlitjet e fundit të një kryeministri dhe një qeverie në ikje. Ne nuk do të lejojmë që ekonomia të rrënohet në mënyrë të pakthyeshme dhe që Shqipërisë ti nxihet faqja në çdo raport ndërkombëtar. Rrotacioni është zgjidhja dhe ndryshimi që po vjen është i pandalshëm. Ekonomia shqiptare do të çlirohet nga ky makth. Shqiptarët meritojnë më mirë!”/CNA.al

 

LEXO TE PLOTE

Kronika

Aksident i rëndë në Gjirokastër/ Fouristrada përmbyset në mes të rrugës

Publikuar

-

Nga

Aksident i rëndë në Gjirokastër/ Fouristrada përmbyset në mes të rrugës

Një aksident rrugor është regjistruar pasditen e sotme në Gjirokastër pranë fshatit Lazarat.

Mësohet se një fuoristradë tip “Suzuki” ka dalë nga rruga duke u përmbysur.

Nuk dihet ende nëse ka të lënduar prej këtij aksidenti.

Ndërkaq, policia ka nisur punën për zbardhjen e plotë të shkaqeve./CNA.al

LEXO TE PLOTE

Sociale

Fortlumturia e tij Kryepeshkopi Anastas Janullatos/ Shndërrimi i Shën Sofisë në xhami, veprim tragjik edhe mëkat

Publikuar

-

Nga

Kryepeshkopi Janullatos/ Shndërrimi i Shën Sofisë në xhami, veprim tragjik edhe mëkat

Kryepeshkopi i Tiranës, Durrësit dhe gjithë Shqipërisë, Anastas Janullatos, ka reaguar lidhur me vendimin e Turqisë për të kthyer në xhami Kishën e Urtësisë së Perëndisë (Shën Sofinë).

Sipas tij, kjo bën pjesë në ato veprime tragjike, të cilat minojnë shpresën më të madhe të epokës sonë, që është bashkekzistenca e feve dhe qytetërimeve.

“Ky vendim na kthen pas, në aspekte të errëta të historisë. Një vend si Turqia, që dëshiron të jetë pararojë, zgjedh rolin e praparojës së vonuar kulturore. Është mëkat edhe gabim kur vaji i fesë përdoret për të ndezur dhe për t’i shërbyer qëllimeve nacionaliste. Qëllimi fisnik i fesë është të qetësojë plagët dhe të paqësojë shpirtrat e njerëzve.”/CNA.al

LEXO TE PLOTE