Connect with Us

Çfarë tregoi protesta paqësore e PD/Pse heshti Ramën e Metën

Aktualitet

Çfarë tregoi protesta paqësore e PD/Pse heshti Ramën e Metën

Publikuar

-

Partia Demokratike u hodh sërish në sulm, i dyti që nga 18 shkurti, kur do të niste kjo betejë, e cila duket pa kthim. Sot kryetari i Partisë Demokratike, Lulzim Basha, bëri lëvizjen e dytë të madhe, duke treguar edhe njëherë forcën qytetare dhe opozitare. Ai vendosi të shkëputej nga çadra e ngritur prej më shumë se dy muajsh para Kryeministrisë, për t’u zhvendosur për pak caste në rrugët kryesore të kryeqytetit.

Ishin vetëm 60 minuta që treguan shumë, mbase gjithçka. Një opozitë e fortë, e bashkuar, e mirëorganizuar, e mbi të gjitha paqësore. Një protestë që nuk ishte parë të ndodhte në vendin tonë. Gjithmonë jemi mësuar të shohim protesta të dhunshme, të përgjakshme, që të krijojnë idenë e një gjendjeje lufte. Por sot ndodhi e kundërta, ndonëse ishte paralajmëruar të kishte trazira, asgjë nuk ndodhi në rrugët e Tiranës, përveçse një protestë demokratike.

Kjo ishte arsyeja kryesore që iu “mbylli gojën” liderëve politikë në vend, atyre që jemi mësuar t’i shohim kudo e në çdo orë në sulm ndaj opozitës. Në fakt, sot asnjëri prej tyre nuk tha asgjë, por pranuan “humbjen” në heshtje. Lulzim Basha ia doli të organizojë protestën më qytetare, që do mbahet mend gjatë për qetësinë që e karakterizonte. Një protestë madhështore, prestigjioze dhe shumë strikte me oraret e paracaktuara, do të “fshihte” Edi Ramën dhe Ilir Metën, të cilët nuk u ndjenë aspak.

LEXO EDHE:  Përplasjet në Kuvend/ Shehi kryqëzon Ramën

Rama zhvilloi një sërë takimesh në jug të vendit, tha shumë gjëra, bëri shumë akuza dhe e mbylli fjalën e tij duke përmendur vetëm një fjalë “bllokimin e rrugëve”. Nga ana tjetër, Ilir Meta nuk e dimë ku ka “humbur” sot, nuk është parë në asnjë ekran, përveç një deklarate shpërndarë për mediat, ku thuhej se kishte inspektuar një kompani të prodhimit të vezëve. Ende nuk ka asnjë qëndrim nga LSI për këtë protestë paqësore, e cila është paralajmëruar të përshkallëzohet më tej, po aq e qetë sa ishte dhe sot.

Partia Demokratike do hidhet sërish në sulm më 7 maj, datë kur pritet të zhvillohen zgjedhjet në Bashkinë e Kavajës. Në këtë ditë, PD ka paralajmëruar një tjetër protestë edhe më masive se kjo e ditës së sotme, ku sërish vë në fokus qetësinë dhe sigurinë e qytetarëve në tubim./CityNews

Për të rejat më të fundit behuni pjesë e grupit tonë në facebook : City News Albania

Komentoni

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Kosova & Rajoni

Parlamenti i Malit të Zi, shkarkon ministrin që mohoi gjenocidin në Srebrenicë

Publikuar

-

Nga

Parlamenti i Malit të Zi, shkarkon ministrin që mohoi gjenocidin në Srebrenicë

Parlamenti i Malit të Zi, të enjten mbrëma shkarkoi ministrin e Drejtësisë dhe të Drejtave të Njeriut dhe Pakicave, Vladimir Leposaviç, për shkak të qëndrimit të tij mohues ndaj gjenocidit në Srebrenicë.

Shkarkimi i tij u bë me propozimin e kryeministrit malazez, Zdravko Krivokapiç. Për shkarkimin e tij votuan 43 nga 81 deputetet e parlamentit malazez, ndërsa 27 ishin kundër. Propozimi u mbështet edhe nga Partia Demokratike Socialiste e presidentit Milo Gjukanoviç, që është në opozitë.

Kryeministri Zdravko Krivokapiç, propozoi shkarkimin e ministrit Leposaviç, pasi që në një seancë parlamentare më 26 mars të këtij viti, ai tha se është i gatshëm të pranojë se në Srebrenicë ka ndodhur gjenocid “kur një gjë e tillë të vërtetohet përtej çdo dyshimi”.

Deklarata e tij shkaktoi reagime të ashpra në opinionin vendas e ndërkombëtar. Kritikët thanë se ministri Leposaviç sfidoi edhe legjitimitetin e Gjykatës së Hagës për krime lufte në ish-Jugosllavi, që ka konstatuar se në Srebrenicë ka ndodhur gjenocid.

Kryeministri Krivokapiç tha se Vladimir Leposaviç, si ministër ka qenë i detyruar që t’i përgjigjej pyetjes parlamentare rreth Srebrenicës në frymën e politikës së qeverisë, e jo në frymën e debatit akademik.

LEXO EDHE:  Reagon Jozefina Topalli/Lulzim Basha është thjesht i rremë

LEXO EDHE:  Video/Si u manipulua me fjalët e ish gruas së Ramës

“I kam kërkuar dorëheqjen sepse është më mirë që me një akt personal, të tregojmë përgjegjësi”, tha kryeministri Krivokapiç.

Megjithatë, ministri Leposaviç nuk pranoi të ofrojë dorëheqje, pasi u mbështet edhe nga një shumicë e deputetëve proserb pjesë e partive në pushtet. Partia pro-ruse në Mal të Zi, Fronti Demokratik, e mbështeti ministrin duke vlerësuar se “Leposaviç nuk tha asgjë që nuk është pozicioni i çdo serbi në Mal të Zi”.

Pjesëtarët e kësaj partie paralajmëruan se shkarkimi i tij mund të çojë në rënien e qeverisë malazeze ditëve në vijim.

Parlamenti malazez po ashtu miratoi një rezolutë me të cilën ndalohet mohimi i gjenocidit ne Srebrenicë. Në mbështetje të rezolutës votuan 55 deputetë, 19 ishin kundër dhe 7 veta abstenuan.

Në korrik të vitit 1995, forcat e serbëve të Bosnjës pushtuan Srebrenicën, një qytetit që ishte shpallur zonë e sigurt nga Kombet e Bashkuara. Më shumë se 8 mijë burra e djem boshnjakë u ekzekutuan dhe trupat e tyre u hodhën në varreza masive në zonë. Ajo ishte ngjarja më e rëndë në Evropë pas Luftës së Dytë Botërore dhe u shpall si gjenocid nga gjykatat e Kombeve të Bashkuara./ VOA

LEXO TE PLOTE

Kosova & Rajoni

Goditet nga rrufeja/ Humb jetën 51-vjeçari

Publikuar

-

Nga

Goditet nga rrufeja/ Humb jetën 51-vjeçari

Një 51-vjeçar  ka humbur jetën pasditen e sotme në Kosovë, pasi që është goditur nga rrufeja.

Lajmin për IndeksOnline e ka konfirmuar, Driton Rugova, zëdhënës i Policisë së Kosovë për Rajonin e Pejës.

“Sot, rreth 19:25 një person është sjellë në Spitalin Rajonal në Pejë, i cili sipas ekipit mjekësor, është goditur nga rrufeja dhe nuk ka arritur të mbijetojë. Vdekjen e viktimës e ka konfirmuar ekipi mjekësor”, tha Rugova./CNA.al

LEXO TE PLOTE

Politikë

Nazarko zbulon gabimin e Bashës/ Humbi shumë vota për shkak të aleancës me LSI-në

Publikuar

-

Nga

Nazarko zbulon gabimin e Bashës/ Humbi shumë vota për shkak të aleancës me LSI-në

Analisti Shpëtim Nazarko, ka analizuar mbrëmjen e sotme humbjen e Partisë Demokratike në zgjedhjet e 25 prillit.

Tkurrjen e mbështetjes për PD-në, ai e lidh me aleancat që Lulzim Basha ka lidhur gjatë kohës që ka qëndruar në opozitë.

Nazarko tha në emisionin “Real Story” se kreu i PD-së ka humbur shumë vota për shkak të aleancës së tij LSI-në.

Unë mendoj që Basha do të fitonte normalisht, sepse ka disa pika që gjykoj si një njeri që spostohem prapa në histori. Një nga gabimet e mëdha është që ai ka thënë njeri Berishës, kur bëri aleancë me Metën, deri kur do të bëhej ajo? Ja pse unë do e zgjidhja prapë Bashën në krye të PD. Unë pëlqej që ngjarjet t’i gjykoj si një njeri që rri 10 vite prapa.

LEXO EDHE:  “Populli do ti thotë mjaft 8 viteve të Ramës në vend numëro”/Floriana Garo thirrje qytetarëve

LEXO EDHE:  Gara për kryetarin e ri të PD/ Harxhi tregon arsyen: Pse vendosa të përballem me Bashën

Nga 2009 deri në vitin 2021 PD ka humbur dhe unë mendoj që Basha tani, ka humbur për shkak ë aleancës me LSI-në, sepse janë 160 mijë vota. Këto vota Basha thotë që më është dashur shumë t’i nxjerr nga qypi. Basha ka pasur dy probleme të mëdha.

Ka teori konspirative që është bërë bashkë me Ramën për të hequr qafe Metën. Madje dhe presidenti tha që më nxorën në pritë. Kjo është tipike e dinakëve, dembelë. Unë s’i jap meritë Bashës. Basha që kur e ka marrë në 2013-ën duhej të merrej me këtë histori”, tha Nazarko./ CNA.al

LEXO TE PLOTE