Connect with Us

Artan Fuga rrëfen takimin me Bashën/Çfarë i sugjerova

Aktualitet

Artan Fuga rrëfen takimin me Bashën/Çfarë i sugjerova

Publikuar

-

Akademiku Artan Fuga komenton aktualitetin politik në vend i ftuar në “5 pyetjet nga Babaramo”.

I pyetur për kauzën e opozitës, qeverinë teknike, Fuga tha se janë disa formula për konfigurimin e saj, por diskutimi është se sa i shërben sot Shqipërisë një opsion i tillë.

Nga ana tjetër, profesor Fuga insistoi se zgjedhjet duhet të bëhen me opozitën, pasi në të kundërt, shtoi ai, asgjë nuk do të kishte kuptim. Ndërsa dorëzimi i pushtetit në tavolinë, tha Fuga, do të ishte disfatë për demokracinë e vendit.

“Unë nuk jam që fitorja të merret në tavolinë se do ishte disfatë e madhe për demokracinë”, tha ai.

Fuga rrëfeu edhe një takim të tij me Lulzim Bashën ku tha se i ka sugjeruar zgjedhjen e presidentit nga populli dhe heqjen dorë nga votimi elektronik, i cili sipas tij nuk funksionon në kushtet e Shqipërisë.

“Z.Basha e kam takuar, e kam takuar edhe herë të tjera. E kam takuar edhe këtë muaj, spse në momentin që ai deklaroi atë dhe unë deklarova këtë tjetrën, kemi biseduar por aspak për çadrën, aspak për atë që ai thotë do bëj këtë e do bëj atë, unë s’di asgjë se çdo bëjë nesër, cilat janë perspektivat e tij, çfarë ka në mendje për fushatën elektorale, nuk di asgjë se si e koncepton Republikën e re.

I kam sugjeruar këto që po ju them, po të jetë për mua, një president i dalë nga populli ka anë pozitive dhe negative.

Kur kemi diskutuar për zgjedhjet i kam thënë se votimi elektronik nuk sjell asgjë dhe ai nuk ka qenë dakord me këtë që kam thënë unë, kanë qenë edhe të tjerë të pranishëm aty.

Dhe problemi është se në këto debate dhe komunikime ka gjëra që përputhen dhe që nuk përputhen”, u shpreh Fuga.

Përtej diskutimit për qeveri teknike, profesor Fuga tha se ajo që është më e rëndësishme në kushtet e Shqipërisë ka të bëjë me ndryshimet në Kodin Zgjedhor.

“Kjo situatë mendoj se zgjidhet me tre elementë, raport forcash, raport psikologjik, raport me negociatorët që kanë zgjedhur, e treta rënie e lirë, të fitojë kush të fitojë dhe Shqipëria do shkojë në kaos. Dhe gjendja e vendit, po shkoi në zgjedhje pa opozitën, m.q.s më kujtove ’68-ën e Francës ku thuhej demokraci ose barbari, ne jemi drejt kësaj situate.

LEXO EDHE:  Protesta e opozitёs/ DW: U dëgjuan thirrjet e ndërkombëtarëve  

Unë shpresoj për konsensus nga negociatorët por nuk shoh përpjekje. Cilat janë platformat që po negociohen? Pse është kaq sekret?

Ç’a do fitojmë ne nëse PD bën vetëvrasje politike? Do kemi një Kuvend me PS dhe LSI. Por çfarë do fitojmë ne? Kuvendi do bëhet si KPD-ja, nga ai do dalin institucionet e tjera gjykatës, prokurorë, ministra. Nuk zgjidhim asgjë. I pari që nuk duhet ta bëjë është z.Rama”, u shpreh Fuga.

Pse jam kundër votimit elektronik
“Jam kundër votimit elektronik, sepse nuk realizohet për katër muaj, kërkon mbulim me sinjal të të gjithë territorit, do kualifikim të njerëzve, do trajnim të elektoratit. Presioni elektoral te ne nuk bëhet thjesht në momentin kur shtyp butonin, por derisa vjen te butoni, fillon me mitingun, financimin e partive, raportin e medias me partitë, lirinë dhe mungesën e frikës të atij që voton se nuk do pësojë gjë pas votimit.

Asnjë ministër nuk mund të shkojë me makinën e punës në fushatën elektorale, të mbledhë vartësit e vet për t’i angazhuar në fushatë, asnjë nëpunës i ministrisë, administratës lokale, nuk mund të jetë në fushatë dhe komisione. Madje as kryeministri nuk ka pse shkon me veturën e vet në fushatë elektorale. Për mua, një anëtar i kabinetit, të jetë i tillë, ose nëse do të kandidojë, të lerë detyrën dhe të kandidojë. Mund të bëjë përjashtim kryeministri, por një ministër të zgjedhë një nga të dyja.

Një kryetar bashkie p.sh, ose të jetë në detyrë, ose të kandidojë. Kjo ka të bëjë me detyrën, akumulimin e kompetencave, madje mund të shkojë edhe më tutje ku KQZ të marrë kompetenca ekzekutive për zgjedhjet si në Kanada p.sh. Duhet të ketë masa represive për ata që bëjnë trafik votash, nuk ka asnjë të dënuar. Çdo të thotë që spotet elektorale të jenë falas në Shqipëri. Dhe modeli i tre, të ndryshime në qeverinë qendrore, ndryshe në administratën lokale, me prefekt, komisar partie, drejtor taksash janë militantë.

Pra, autoritetet lokale të jenë të tilla që të mos lejojnë përdorimin e arsimtarëve në fushatën elektorale. Ky nuk është shembulli”.

Për të rejat më të fundit behuni pjesë e grupit tonë në facebook : City News Albania

Komentoni

Adresa juaj email nuk do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme shënohen *

Kosova & Rajoni

Situata pandemike në Kosovë/ Ja persona kanë humbur jetën gjatë 24 orëve

Publikuar

-

Nga

cna news, cna lajme, lajme cna, lajme flash cna, cna.al, cna lajme politike, cna kronike, cna lajme bote, cna show

Ministria e Shëndetësisë së Kosovës ka publikuar të dhënat e fundit të ecurisë së Covid-19.

Sipas njoftimit zyrtar thuhet se gjatë 24 orëve të fundit janë shënuar 160 qytetarë të infektuar. Ndërkohë 5 qytetarë kanë humbur jetën nga Covid-19.Lajmi i mirë është se janë shëruar 1.039 qytetarë, ndërsa ky numër që prej fillimit të pandemisë ka arritur në 149.820.

LEXO EDHE:  Protesta e opozitёs/ DW: U dëgjuan thirrjet e ndërkombëtarëve  

LEXO EDHE:  "Bujqësia në kolaps"/ Basha: Fermerët kanë lidhur kokën me peshqirë

Sa i përket numrit të rasteve aktive ai është 6.751./ CNA.al

LEXO TE PLOTE

Aktualitet

Jep dorëheqjen nënkryetari i bashkisë së Vlorës, Afrim Qëndro

Publikuar

-

Nga

cna lajme aktuale

Nënkryetari i bashkisë së Vlorës, Afrim Qëndro, ka dhënë ditën e sotme zyrtarisht dorëheqjen nga posti i tij.

Mësohet se Qëndro është shpreur se ka dhënë dorëheqje të parevokueshme.“Unë në fakt nuk dorëzoj vetëm detyrën si nënkryetar bashkie, kam ardhur politikisht  me vendim të partisë socialiste që në 2016 si koordinator elektoral i PS për qarkun e Vlorës. E kam kryer këtë detyrë për disa zgjedhje. Unë mendoj se e kam përmbyllur më së miri. Kemi marrë rezultate zgjedhore shumë të mira”, ka deklaruar Qëndro.

LEXO EDHE:  Shqipëria ka popull opozitar, por nuk ka opozitë

LEXO EDHE:  “Qytetarët paguhen nga zyra e kunatit të Bashës”/ Topalli: Adresa falso shpërndajnë propagandën e PD

Ndërkohë nuk dihen saktësisht shkaqet që e kanë shtyrë nënkryetarin Afrim Qëndro të marrë një vendim të tillë./ CNA.al

LEXO TE PLOTE

Politikë

Berisha nuk e nxori me shkelma nga zyra/ Çlirim Gjata ia thotë troç Bashës: Kryetar pa parti

Publikuar

-

Nga

cna lajme politike

Lulzim Basha e përjashtoi nga grupi parlamentar Sali Berishën, kundër statutit të Partisë Demnokratike.

Nga ana tjetër Berisha, ka zgjedhur që t’i kundërpërgjigjet, duke respektuar statutin dhe të gjitha rregullat e PD-së.

Çlirim Gjata ka tha se nëse nuk shkohet në votim, në fund fare mund të mbesin fare pa PD.Berisha nuk dërgoi 5 mijë mbështetës dhe të nxjerrë Bashën nga zyra. Ai ndoqi një rrugë tjetër, atë të komunikimit me bazën e partisë dhe tha të shkojmë të forumet. Nuk ka kërkuar direkt shkarkimin e Bashës.  Berisha ka kërkuar votimin e vendimit nëse do të rrijë apo jo në Grupin Parlamentar dhe nëse fitoj unë Basha s’ka më vend në PD”, është shprehur Gjata në ABC Neës.

Sipas Basha mund të rrijë në PD për ta sjellë në pushtet amerikanët, por s’ do të ketë më PD,

“Nuk jemi në gjykatë për të përcaktuar kryetarin me gërma dhe pika. Lulzim Basha mund të rrijë në krye të PD dhe Berisha të mos mund të bëjë asgjë. Bashës mund t’i thonë amerikanë do të të sjellim në pushtet, por ai s’ka me çfarë të vijë në pushtet se s’do të ketë mbetur më PD”, ka thënë më tej Gjata./CNA.al

LEXO TE PLOTE