Connect with Us

Rama i kthehet komentuesit/Delja ben qumesht ti as dele nuk dukesh

Aktualitet

Rama i kthehet komentuesit/Delja ben qumesht ti as dele nuk dukesh

Publikuar

-

Kryeministri Edi Rama ka postuar mëngjesin e së shtunës, një video që tregon restaurimin e pikturës së famshme të gojëdhënave të bukura “Zoja e Shkodrës”. Por, si në çdo postim të tij, Rama iu është përgjigjur edhe disa komentuesve të faqes së tij në FB.

Komentuesi: Z Kryeminiater. Bravo per bashkepunimin dhe investimin. Por nje depresion te madh ndjen kur shikon gjendjen ku jane kryeveprat ne lageshtine e Museut Onufri, varferise historike te Museut te Kalase Rozafatit, lenia pas dore e reabilitimit te kishave te Voskopojes. Arti dhe historia jane pjese e se njejtes.

Edi Rama: Per cilin Muze Onufri e ke fjalen se nese e ke fjalen per Beratin, do kesh kohe pa shkuar Sa per te tjerat qe thua hap pas hapi, nuk behen dot te gjitha ne 3 vjet e gjysem

LEXO EDHE:  Telefonata e Lavrov me Ramën: Bjellorusët t'i zgjidhin vetë punët e tyre

Komentuesi: E di ca mendojn njerzit per ty (ju) kur dalin dhe shikojn nje shtet europian qe ti (ju ) jeni Idiot dhe Krenar …

Edi Rama: Nuk po ta them cfare mendoj une duke lexuar kete qe shkruan ti, po te uroj vetem qe te shkollohesh e te kthjellohesh per veten tende se sa per Shqiperine, me ty pa ty, Shqiperia do behet

Komentuesi: Propagante e gjitha nisur nga ato qe shkruan vet dhe ato qe te mbeshtesin. Por nuk eshte faj jot eshte faj i deleve me smartphona ne duar .

Edi Rama: Delja ben qumesht ti as dele nuk dukesh nga menyra se si perdor smartphone tend

Për të rejat më të fundit behuni pjesë e grupit tonë në facebook : City News Albania

Komentoni

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Bota

SHBA, senatorët marrëveshje për projektligjin dypartiak për infrastrukturën

Publikuar

-

Nga

SHBA, senatorët marrëveshje për projektligjin dypartiak për infrastrukturën

Në Senatin e Shteteve të Bashkuara, negociatorët kanë arritur një marrëveshje për paketën ligjore prej 1.2 trilionë dollarësh për infrastrukturën. Senatori republikan Rob Portman u tha gazetarëve të mërkurën se është rënë dakort për komponentët kryesorë të projektligjit.

Pas muajsh të tërë bisedimesh, kjo mund të hapë tashmë rrugën që legjislacioni të vazhdojë procesin e shqyrtimit në Senat. Madje kreu i shumicës, Senatori Chuck Schumer, tha se një votim procedurial për këtë projektligj dypartiak mund të zhvillohet që të mërkurën.

“Senatorët vazhdojnë të arrijnë progres”, tha Senatori demokrat Schumer në një fjalim në sallën e Senatit.

Senatorja republikane Susan Collins, megjithatë, paralajmëroi se disa detaje ishin ende duke u finalizuar.

Një tjetër senatore republikane, Lisa Murkowski, u tha gazetarëve se, “Unë mendoj se ekziston një vullnet i konsiderueshëm nga të dy kahët politikë që duan të arrijnë tek një paketë për infrastrukturën”.

Ajo shtoi se senatorët do të informohen për propozimin që po negociohet “gjatë orëve të ardhshme”.

LEXO EDHE:  Ramës nuk i del inati me prokurorin e Durrësit/ Do të përgjigjet para ligjit

LEXO EDHE:  Erion Veliaj kryetar i PS?/ Spiropali e pakënaqur: Parashikimet me filxhanë i bën dikush tjetër!

Votimi procedurial thjesht do të kufizonte debatin kur Senati të fillojë të marrë në konsideratë projekt-ligjin dypartiak për investime në infrastrukturë që mendohet të jetë në shumën e rreth 1.2 trilionë dollarëve.

Më 21 korrik, republikanët e bllokuan një veprim të tillë, duke u ankuar se projekt-ligji nuk ishte shkruar ende.

Demokratët shpresojnë të kalojnë këtë muaj, ose në fillim të muajit tjetër, projektligjin për të cilin do të jetë rënë dakord në negociatat dypartiake.

Kjo mund të ndihmojë në eliminimin e pengesave për demokratët, të cilët duan të fillojnë punën për një tjetër projektligj me një buxhet prej rreth 3.5 trilionë dollarësh, të cilin republikanët zotohen se do ta kundërshtojnë./voa

LEXO TE PLOTE

Bota

Britania heq karantinën për të vaksinuarit nga SHBA-ja dhe BE-ja

Publikuar

-

Nga

Britania heq karantinën për të vaksinuarit nga SHBA-ja dhe BE-ja

Udhëtarët e vaksinuar plotësisht nga Shtetet e Bashkuara dhe pjesa më e madhe e Evropës, do të mund të hyjnë në Britani të Madhe pa iu nënshtruar masës së karantinës nga java e ardhshme, kanë thënë zyrtarët britanikë të mërkurën.

Qeveria britanike ka thënë se personat që kanë pranuar dy doza të vaksinës së miratuar nga Administrata amerikane për Ushqim dhe Ilaçe, apo nga Agjencia Evropiane e Ilaçeve, do të mund të mund të bëjnë teste për koronavirus para dhe pas hyrjes në Britani, në vend të izolimit për 10 ditë.

LEXO EDHE:  “Rama kancer, Luli HIV-AIDS”/ Avokati i njohur e thotë troç: Basha kishte mision të shkatërronte PD

LEXO EDHE:  Berisha: Uroj pleqëri të mbarë për Ramën dhe Kokëdhimën

Qeveria e Skocisë, që vendos vetë për politikat shëndetësore, ka marrë vendimin e njëjtë.

Irlanda Veriore, që është pjesë e Mbretërisë së Bashkuar, nuk ka bërë të ditur ndonjë vendim të ngjashëm.

Aktualisht, vetëm personat që janë vaksinuar në Britani, mund të mos i nënshtrohen masës së karantinës.

Megjithatë, ekziston një përjashtim në vendim: Franca, të cilën Mbretëria e Bashkuar e konsideron me rrezik të lartë, për shkak të prezencës të variantit Beta.

Vizitorët nga Franca do të vazhdojnë të përballen me masë të karantinës./rel

LEXO TE PLOTE

Politikë

Foto/ Rama mbërrin në Shkup, shëtitje me Zaev e Vuçiç, qytetarët iu kërkojnë ‘selfie’

Publikuar

-

Nga

Foto/ Rama mbërrin në Shkup, shëtitje me Zaev e Vuçiç, qytetarët iu kërkojnë ‘selfie’

Kryeministri Edi Rama ka mbërritur sot në Shkup, në kuadër të ‘Forumit Ekonomik’ që do të mbahet nesër.

Kreu i qeverisë është filmuar duke ecur rrugëve të Shkupit i shoqëruar nga kryeministri i Maqedonisë së Veriut, Zoran Zaev, si dhe nga presidenti i Serbisë, Aleksandër Vuçiç.

Gjatë kësaj ecjeje ata janë ndalur disa herë nga qytetarët, të cilët i kanë takuar dhe kanë kërkuar madje të bëjnë dhe foto.

LEXO EDHE:  Berisha: Uroj pleqëri të mbarë për Ramën dhe Kokëdhimën

LEXO EDHE:  Zbulohet skandali/ Aksidentoi një person, Rama shpërblen kreun e PS-së

Nuk kanë munguar dhe përshëndetjet nga lokalet.

“Ta bëjmë një selfie?”– thonë ata dhe afrohen për të pozuar me politikanët./CNA.al

LEXO TE PLOTE