Connect with Us

Pjesë nga ditari i Ilir Metës/Petrit Vasili spiunoi për drogën në Skrapar

Aktualitet

Pjesë nga ditari i Ilir Metës/Petrit Vasili spiunoi për drogën në Skrapar

Publikuar

-

Mos më dol po të them! Lere se jam bërë tym. Më fole edhe njëherë të bëra rezil fare, nuk të flas më me shkrim. Ty po të them. Le që kot që po të them, se ti s’ke faj. Ti një copë bllok je. Të bërtita kot. Më fal! E ta dish ti ç’më ndodhi o ditar. Petja kishte llapur. E kishin dëgjuar, e na bënë gjëmën. Petja pra, Petriti. Petrit Vasili pra. Ai që mbaj unë me vete. Dmth ai që më mban mua kudo ku shkon me vete. Nuk më lë pa përmendur. Kishte llapur gjytyrymi. Kishte shkuar para ca ditësh në Skrapar dhe ishte bërë thumb me të pirë raki.

Ai nuk e mban dot rakinë fare. Më shumë raki pi Moni im, se Petja. E kishin dehur në Skrapar.

Iahte shtruar siç shtrohemi ne vënçe kur vemi në bazë. “A piftë këmbët”, ishallah që na mori në qafë. A ç’më bërë mor mos të bëfsha ministër herë tjetër.

I kishin dhënë për të pirë ca socialistë në Skrapar. Se atje nuk i kemi të gjithë tanët neve. Ka edhe disa që nuk më duan. Nuk e kuptoj përse nuk më duan, por nejse. Koha do e tregojë me qetësi dhe dashuri, që ata gabojnë. Në bisedë me ta, Petja kishte marrë vesh që në një fshat aty afër ishte një depo. Shkojmë e shikojmë njëherë, ju kishte thënë Petja im atyre fshatarëve, se mos bën për të futur zagarët unë kur dal për gjah.

U çuan fshatarët, ata socialistët dhe pas tyre Petja. Ata para, ky pas, nuk ju ndahej. Kir arritën te depua, ata u zhdukën. Sikur i përpinë kanionet. Kthen kokën Petja mos i gjente, hiç.

Kishin ikur. Shkon Petriti i pirë ashtu siç ishte drejt dritares së depos. Shikon bremda. Kur ç’të shikojë. Disa mullar të gjelbër. Ç’është gjithë ky bar këtu?!, thërriti. E mos të ta zgjas o ditar.vasili meta 2

Ishte hashash. Kur e mori vesh ai Petriti që ishte hashash, i kishte dalë rakia dhe e kishte zënë bari. Çohet Petriti dhe kthehet në fshat. Rrugës takon një polic. Aaaa mos e gjetsha atë zagar, se na bëri gjëmën. Ja kis
hte thënë ky hajvani ynë që në një magazinë kishte parë hashash.

LEXO EDHE:  “S’ mu duk në rregull”/ Meta i përgjigjet Ramës: Mos përdor më SHBA

Polici aq donte. Lajmëroi këtu në Tiranë atë Saimir Tahirin, që s’dua ta shikoj me sy, siç nuk do të me shikojë mua edhe ai me syze.

Saimiri si inatçi ndaj meje që është, nxorri kunjin që e hoqa unë nga. Ministër i Brendshëm dhe kishte lajmëruar ambasadat e huaja. Ju kishte thënë që Petrit Vasili ka zbuluar drogë, por nuk do që ta tregojë, meqë është në Skrapar. Nëse e merr policia, i bie vlera Ilirit në Skrapar, si mbrojtës i zonës së tij, kishte thënë Saimiri. Na kapi gafil. I ka politika këto, o ditar.

Më merr Edi palla mua në telefon dhe më thotë; ” Like ça bo, si t’ka vllai tyna. Mir je?”

Sa e dëgjova që fliste tironçe, e kuptova që diçka e keqe për mua kishte ndodhur, se po fliste gjithë mendjemadhësi. “Shiko, kena zbulu hashash në Skrapar. E ka zbuluar Vasili yt. Di gjo tina mer Like?”, më tha palloshi.

“Ma ka me të futut pyetjen ky”, mendova. Po po-i thashë, e di se ma tha Petrit Vasili në telefon. Çfarë t’i thosha. T’i thosha
që s’di gjë, do thohte; Po ty nuk t’i thonë gjerat ata të partisë tënde?

E kështu o ditar. Çuan policinë dhe e morën drogën. E morën për veten e tyre, e di unë atë punë. Do e shesin ata të partisë së tyre dhe me të do blejnë vota.

A ç’më bërë or Petrit, o t’u bëftë majasëlli ishallah. Me atë gojë çorap që hape, iu dhe qindra vota socialsitëve. Po pse mor hajvan!

Në mos më ardhtë Petriti o ditar, se ja tregoj unë. Është i mirë dreqi e kam besnik, por me këtë që ka bërë, e ka menderosur. Ka ngelur në Skrapar dhe nuk vjen dot, se e kishte zënë hashashi, kur po flinte te magazinë dhe kushedi kur i del drogimi tani.

Ika tani se do vijë Petriti të bëjë dorëzimin e çantës me para.

Lë që ç’shkruaj edhe unë, më është bërë huq të shkruaj që do vijë Petriti.

Ai  kushedi kur vjen tani. A në ardhttë, pa ja tregon Moni im atij.

( Botuar në gazetën “Intervista”. Ditari është zbuluar nga gazetari satirik Helidon Tahiraj)

Për të rejat më të fundit behuni pjesë e grupit tonë në facebook : City News Albania
KLIKO PER TE KOMENTUAR

Komentoni

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Aktualitet

Këshilla-Si të mbroni veten dhe familjen tuaj nga tërmetet

Publikuar

-

Për dallim nga llojet e tjera të fatkeqësive natyrore, tërmetet mund të ndodhin në çdo kohë, pa ndonjë njoftim. Të jesh i përgatitur për një tërmet do të bëjë ndryshimin në aftësinë për të mbrojtur veten, familjen ose shtëpinë tënde në rast të tërmetit. Vazhdoni të lexoni për të mësuar se si të përgatisni shtëpinë dhe familjen tuaj për një tërmet, si dhe çfarë të bëni gjatë dhe pas tërmetit për të qëndruar të sigurt.

Çfarë të bëni gjatë një tërmeti

Tërmetet mund të godasin krejt papritur dhe pa paralajmërim. E rëndësishme është që që në dridhjen e parë të merrni masa mbrojtëse.

Gjeni strehë në vendin më të afërt

Nëse ndodheni jashtë, gjeni strehë ku të mundeni por mos u fusni brenda.

Nëse jeni në zyrë a shtëpi, gjeni strehë në një vend të sigurt ku të jeni të mbrojtur nga gjërat që bien.

Mos lëvizni prej andej deri sa tërmeti të ketë ndalur.

Strehohu, mbulohu dhe mbahu fort

Që në goditjen e parë futuni nën një mobilje siç mund të jetë tavolina dhe qëndroni aty.

LEXO EDHE:  Ja dallimi rrënjësor mes Ramës e Metës

LEXO EDHE:  Çfarë nuk u pa para “shpërthimit” të Metës/ Presidenti mesazh të fortë gardistit

Mos u fusni poshtë krevatëve apo dollapëve të lartë që mund të shemben.

Mbuloni kokën dhe sytë mbajini mbuluar për t’u mbrojtur nga objektet fluturuese ose ato që bien.

Me njërën dorë mbuloni kokën dhe me tjetrën mund të mbaheni në një cep të mobiljes nën të cilën jeni strehuar.

Nëse mobilja lëviz, lëvizni bashkë me të.

Qëndroni nën të deri sa të jeni të sigurtë që goditjet kanë mbaruar.

Nëse nuk qëndroni dot nën pragun e derës apo nën një mobile, qëndroni pranë një shtylle të brendshme të shtëpisë dhe mbroni kokën dhe qafën.

Pragu i Derës

Pragu i derës është një nga më të fortat e të gjithë pallatit apo godinës.

Në prag duhet të përpiqeni të mbani këmbët hapur për të ruajtur ekuilibrin, të mbështeteni në njërën anë dhe me krahë të mbani fort derën./

CNA.al

SHPERNDAJE KETE MATERIAL INFORMUES

LEXO TE PLOTE

Aktualitet

Termet i frikshem ne Shqiperi

Publikuar

-

Nga

Nje termet 5.8 balle ka goditur Shqiperine 32 km larg Tiranes, ne detin Adriatik.

Njoftohen deme materiale dhe panik tek njerzit qe kane dale ne rruget e Tiranes.

Lekundjet jane ndjere te forta  ne Tirane, Elbasan, Durres. Korce, Fier etj…

Njoftohen deme materiale…vijon

LEXO TE PLOTE

Aktualitet

Provokimi i Mustafa Nanos: Duhet të jemi më racionalë me Enver Hoxhën

Publikuar

-

Nga

Këtë verë, libri i Isuf Kalos “Blloku” ka bërë jehonë të madhe. Libri është një dëshmi e njeriut, i cili ka qenë pranë ish-diktatorit Enver Hoxha për vite me radhë, duke qenë se ishte doktori i tij personal. Megjithatë, “Blloku” i Kalos ka marrë shumë kritika.

Në monologun e kësaj të premteje në emisionin “Provokacija”, gazetari Mustafa Nano ndalet pikërisht tek ky libër. Ai thotë se mënyra se si Isuf Kalo ka folur për Enver Hoxhën është e pakuptueshme dhe e pafalshme për shumë njerëz.

 

 

Sipas tij, Kalo e ka nxjerrë diktatorin si tepër human, baba të devotshëm, bashkëshort të mirë dhe si një politikan serioz. Edhe pse ka një mendim tjetër për Enver Hoxhën, Nano thotë se “Blloku” është një dokument historik i rëndësishëm, për të cilin në të ardhmen shumë njerëz do jenë të kënaqur që ekziston.

“Më duhet të them se as mua nuk më puqet Enver Hoxha i Kalos me Enver Hoxhën që unë njoh. E megjithatë nuk jam dakord me ata që sulmojnë Isuf Kalon. Blloku i tij mund të ketë provokuar shumë vetë, ndoshta ndokënd edhe mund ta ketë lënduar por, përtej të gjitha shijeve e ndjesive individuale, ky libër është një dëshmi interesante për kohët e komunizmit. Pas 50 vjetësh askush nuk do të kujtohet ta sulmojë Isufin për anëmbajtje apo empati për të ligun. Të gjithë do jenë të kënaqur që kjo dëshmi është dhënë. E që është dhënë në mënyrë të sinqertë. Blloku është një dokument historik i rëndësishëm”, thotë Nano.

Por moderatori i “Provokacijas” thotë se ka bërë edhe një vëzhgim të fundit. Sipas tij, tashmë që jemi 30 vite pas përmbysjes së komunizmit, duhet ta gjykojmë në mënyrë më racionale diktatorin Enxer Hoxha.

Sipas tij, nuk duhen thënë thënë deklarata të panevojshme që e shndërrojnë figurën e Hoxhës si bartës të të gjitha të këqijave dhe veseve të botës.

Nano merr shembull librin e Ylljet Aliçkës në librin e tij më të fundit, ku thuhet se një grua e dënuar me vdekje u fut e gjallë në dhé. Kur fshatarët i bënë gropën u lemerisën teksa dëgjonin rënkime të dala nga thellësia e tokës.

Përshkrime të tilla na ndihmojnë të nxjerrim dufin ndaj diktatorit, por nuk na ndihmojnë për të kuptuar se kush ishte në të vërtetë ai, thotë Nano.

 “Kam vënë re që ca e ca vijojnë të flasin për Enver Hoxhën ashtu si kanë folur një ditë pas përmbysjes së regjimit të tij, domethënë duke shtënë në punë veç mllef, urrejtje, neveri, apo ku di unë. Kur bëhet ky diskutim, njerëz të tillë, që rëndom kanë edhe përvoja personale vuajtjesh e persekucioni, përpiqen ta likujdojnë Enver Hoxhën si personazh të historisë thjesht duke thënë se ai ishte një maskara, qen e bir qeni, një armik i popullit të vet, një tradhtar, etj, etj. Unë mendoj se 30 vjet pas rënies së komunizmit mund të jemi pak më racionalë. Dhe të jesh racional nuk do të thotë të mohosh që ai ka qenë një diktator. Jo, kjo gjë tanimë është e dokumentuar. Edhe komunisti më budalla, thellë-thellë, bie dakord se Enver Hoxha ishte një diktator.

Të jesh racional do të thotë të mos thuash mufka që synojnë panevojshmërisht ta shndërrojnë figurën e Hoxhës nga katran në katran me bojë, që e nxjerrin atë si bartës të gjithë të këqijave apo veseve të botës, që e nxjerrin atë edhe pervers, pedofil, manjak seksual, vrasës manjak. Ah, se harrova, edhe homoseksual. Sepse dihet se çfarë mendojnë shqiptarët për një homoseksual.

Të jesh racional është edhe të mos thuash, siç thotë Ylljet Aliçka në një libër që sapo e ka publikuar, që një grua u dënua me vdekje thjesht se Enver Hoxha donte ta kishte si të dashur dhe se ajo i tha “jo”. Për këtë “krim”, ajo u fut në dhé e gjallë. Madje, fshatarët e zonës, ku kësaj gruaje i bënë gropën, u lemerisën teksa dëgjonin ca rënkime të dala nga thellësia e tokës, që ishin rënkimet e kësaj gruaje duke dhënë shpirt. Tani, gjatë regjimit të Enver Hoxhës ka pasur pa fund drama e tragjedira humane. Kjo nuk diskutohet, siç nuk diskutohet që fajtori kryesor për ato ka qenë Enver Hoxha. Ne mund të stisim edhe tragjedira të tjera në një roman fiction. Por mund t’i vëmë pak fré fantazisë dreqi ta hajë! Një njeri që futet i gjallë nën dhé nuk ka se si të rënkojë. Aq më pak ka gjasa që rënkimet e saj të jenë dëgjuar nga fshatarët e lemerisur. Sepse do të ketë dhënë shpirt shumë kohë para se toga e varrmihësve apo xhelatëve të kenë mbledhur rraqet e të jenë larguar. Le ta themi copë: Përshkrime të tilla na ndihmojnë të nxjerrim dufin ndaj diktatorit, por nuk na ndihmojnë për të kuptuar se kush ishte në të vërtetë ai”, u shpreh moderatori i “Provokacijas”./abcnews.al

LEXO EDHE:  Ja dallimi rrënjësor mes Ramës e Metës

LEXO EDHE:  “Reforma në Drejtësi në prag të greminës”, Vasili thirrje SHBA dhe BE: Koha për të vepruar

 

LEXO TE PLOTE
Lajme të Rekomanduara: