Connect with Us

Rama-Meta dhe gratë në mes!

Aktualitet

Rama-Meta dhe gratë në mes!

Publikuar

-

Kryeministri Edi Rama ka shfaqur prej kohësh një “afeksion” ndaj grave. Që me ardhjen në pushtet, Rama vendosi t’i afrojë më shumë në qeveri, poste të larta zyrtare, duke krijuar idenë e një qeverisjeje “fifty fifty”, siç do të thonin anglezët. Deri diku, kryeministri ia doli t’i integrojë më shumë gratë, duke i vënë poste të larta drejtuese, deri në Ministri, ku kemi disa femra ministre, në Kuvend, madje kemi edhe badigarde. Por, kjo tashmë nuk është e rëndësishme, pasi të gjithë e dinë që Edi Rama është “i dashuruar” me gratë dhe nuk mund të shkojë askund i pashoqëruar prej tyre, apo dhe t’i bëjë ata pothuajse gjithmonë pjesë të batutave të tij.

Por, kohët e fundit është vënë re një tërheqje e tillë drejt grave edhe tek aleati më i madhe i kryeministrit, Ilir Meta. Ky i fundit, i njohur për natyrën e tij “anti-femrore”, nga bashkëqeverisje me Ramën ka filluar “t’i vjedhë” pak nga karakteri. Kohët e fundit edhe Ilir Meta është afruar më shumë me gratë dhe vajzat, duke zhvilluar takime me to, madje duke i ngritur ata në “qiell” për vlerat e tyre.

LEXO EDHE:  Lulzim Basha si Veliaj/ Nga Griselda tek ngjarja e radhës në Kavajë

“Fuqizimi i gruas, është fuqizimi i familjes, është fuqizimi i vlerave më të mira të shoqërisë sonë. Gruaja dhe nëna është bërthama e familjes, është bërthama e shoqërisë dhe padyshim që është edhe kolona vertebrale e atdheut”, do të thoshte Meta vetëm dy ditë më parë në një takim me gratë dhe vajzat në njësinë administrative nr.1, në Tiranë. Të njëjtat shprehje “madhore”, Ilir Meta i ka “recituar” edhe dje, ku ishte në njësinë nr.2 të Tiranës. Nuk dihet nëse do vijojnë takimet e Metës edhe ditët në vijim, por një gjë është e sigurt, se dy liderët që na udhëheqin janë “kokë e këmbë” të dhënë pas grave.

Madje, ata po mendojnë që edhe postin e Presidentit t’ia besojnë një gruaje, por për gjithçka mbetet të presim … kohë fushate!/CityNews

Për të rejat më të fundit behuni pjesë e grupit tonë në facebook : City News Albania

Komentoni

Adresa juaj email nuk do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme shënohen *

Kronika

Vendimi për ish-prokurorin Llalla/ Klodiana Lala tregon çfarë ndodh nëse nuk gjendet në Shqipëri

Publikuar

-

Nga

“Policia kapet në flagrancë duke gënjyer”/ Klodiana Lala kërkon dorëheqjen e Ardi Veliut

Ish-prokurori i Përgjithshëm Adriatik Llalla është dënuar me 2 vite burg për fshehje dhe mosdeklarim të pasurisë.

Gjykata e Posaçme e Apelit, ka lënë sot në fuqi vendimin e Gjykatës së Posaçme Kundër Korrupsionit dhe Krimit të Organizuar, që përfshin edhe 5 vite heqje të së drejtës për të ushtruar funksione publike si dhe konfiskim të pasurisë.

Ndërkohë dyshohet se Adriatik Llalla nuk ndodhet aktualisht në Shqipëri.

Gazetarja Klodiana Lala ka deklaruar se se është e paqartë se ku ndodhet dhe se avokati i tij ka deklaruar se ndodhet në regjim spitalor, por nuk e saktësoi nëse ndodhet brenda apo jashtë Shqipërisë. “Llalla ka udhëtuar javët e fundit jashtë Shqipërisë, destinacioni i parë është Turqia. Nuk i kemi informacionet nëse ka hyrë më në Shqipëri. Duke qenë se gjykata e ka dënuar me verdikt të formës së prerë, z. Llalla duhet të shkojë pas hekurave, por me sa duket në banesë gjithçka është e mbyllur, asgjë nuk lëviz”, thotë Lala në News 24.

LEXO EDHE:  Ish-zv.ministrja Beqiraj nuk ia përton Ramës/ Kryeministri është gabim, duhet të jemi më të shpejtë

LEXO EDHE:  Ramën nuk e lë meraku i çadrës së opozitës/Merr një vendim për të sot në mëngjes

Më tej Lala ka thënë se nëse ai ndodhet në spital brenda vendit, ky vendim është i ekzekutueshëm, por nëse nuk ndodhet në vend, por jashtë është më e komplikuar.

Gazetarja është shprehur se Llalla është ish-zyrtari i parë i Lartë, i cili ndëshkohet nga institucionet e reja, apo gjykatat e vettuara pas reformës në drejtësi.

“Nëse ndodhet në spital brenda vendit, ky vendim është i ekzekutueshëm. Oficeri i policisë që ka urdhrin në dorë e prangos dhe e dërgon në paraburgim. Nëse nuk ndodhet në vend, por jashtë është më e komplikuar. Por kjo duhet sqaruar. Llalla është ish-zyrtari i parë i Lartë i cili ndëshkohet nga institucionet e reja, apo gjykatat e vettuara pas reformës në drejtësi. Qytetarët janë të predispozuar të shohin sa më shumë rezultate të reformës në drejtësi dhe sytë janë tek SPAK”, tha Lala./ CNA.al

LEXO TE PLOTE

Aktualitet

Arrestimi i Llallës/ Juristi shpjegon si veprohet kur i dënuari ka probleme shëndetësore

Publikuar

-

Nga

cna lajme kronike

Juristi Ledio Braho e konsideroi në një intervistë për Euronews Albania si një vendim domethënës dënimin e ish-kryeprokurorit.

Megjithatë ai u shpreh se suksesi i reformës në drejtësi pritet të matet me dënimin e atyre që janë ende në institucione shtetërore, jo me ish-funksionarët.

Braho sqaroi se vendimi i formës së prerë nga Apeli kërkon që ish-kryeprokurori Llalla të arrestohet.

Avokati i ish-zyrtarit të lartë të drejtësisë ka ngritur shqetësim për gjendjen shëndetësore të Llallës me shpjegimin se vuan nga një sëmundje e rëndë dhe se ndodhet në kujdes spitalor.

LEXO EDHE:  Meta e thotë hapur/ “Për Ramën kam lënë vajzën në rrugë”

LEXO EDHE:  Meta e thotë hapur/ “Për Ramën kam lënë vajzën në rrugë”“Gjendja shëndetësore është një nga mekanizmat që mund të përdoret për ta pezulluar ekzekutimin e këtij vendimi. Megjithatë kjo sërish kalon nëpërmjet gjykatës,” u shpreh juristi Braho, i cili nuk komentoi më gjatë duke shtuar se mjetet juridike që do të përdoren i takojnë avokatit të z. Llalla.

Vepra penale për të cilin ish-kryeprokurori u dënua ka dënim maksimal 3 vite burg.

Braho theksoi se është mjaft e vështirë për hetimet të gjenden provat për vërtetimin e veprave penale pas largimit nga funksioni të zyrtarëve./euronews

LEXO TE PLOTE

Kronika

E rëndë në Elbasan/ Bie nga ballkoni i banesës, humb jetën 6 vjeçari

Publikuar

-

Nga

Një ngjarje e rëndë është regjistruar pasditen e sotme në Elbasan.

Mësohet se një 6 vjeçar, ka rënë aksidentalisht nga ballkoni i banesës ku jetonte dhe ka humbur jetën.“Më datë 22.09.2021,rreth  orës 15:50, në lagjen “28 Nëntori “, Elbasan,  shtetasi O.L., 6 vjeç, ka rënë nga ballkoni i banesës ku jetonte nga kati 6 , dhe për pasojë ka humbur jetën në Spitalin Rajonal Elbasan.

Grupi hetimor ndodhet në vendgjarje dhe po punon për dokumentimin e plotē të rrethanave të ngjarjes.”/CNA.al

LEXO TE PLOTE