Connect with Us

Acarohet situata në kufirin e Koresë Veriore/Çfarë dërgon Rusia (Video)

Aktualitet

Acarohet situata në kufirin e Koresë Veriore/Çfarë dërgon Rusia (Video)

Publikuar

-

Kjo lëvizje dramatike, e pakonfirmuar nga qeveria ruse, është vënë re nga banorët e qytetit kufitar dhe është publikuar në mediat sociale.

Kjo vjen pasi Koreja e Veriut ka paralajmëruar se janë të përgatitur për të ju përgjigjur me luftë SHBA’së, ndërsa Kina ka ftuar të dy fuqitë të tërhiqen nga përshkallëzimi.

Që nga shfaqja e pamjeve në Vladivostok, frika është rritur se Koreja e Veriut mund të bëhet shkas për një konflikt që përfshin SHBA’në, Kinën dhe Rusinë.

Të dy Kina dhe Rusia e konsiderojnë Korenë e Veriut si shtet tampon, për të cilën ato kanë nevojë ta mbajnë ashtu, si garanci për sigurinë e tyre kombëtare.

Presidenti Donald Trump ka premtuar tashmë se do t’i jap fund kërcënimit që vjen nga gadishulli Korean.

LEXO EDHE:  “Më shani e mallkoni sa të doni”/ Rama i prerë: Kufiri nuk hapet!

Kina ka kërkuar nga Shtetet e Bashkuara dhe Koreja e Veriut të tërhiqen nga gjendja e luftës.

Të premten, ministri i jashtëm i Kinës Wang Yi paralajmëroi se “konflikti mund të shpërthejë në çdo moment”.

Ai tha: “U bëjmë thirrje të gjitha palëve që të përmbahen nga provokimet dhe kërcënimet ndaj njëri-tjetrit dhe të mos lejojnë që situata të shkojë në fazë të pakthyeshme dhe të pakontrollueshme”.

Air China, në pronësi të qeveris kineze, ka vendosur t’i japë fund shërbimit të saj të fluturimeve nga Pekini për në Penian, nga frika e një përshkallëzimi të situatës.

Për të rejat më të fundit behuni pjesë e grupit tonë në facebook : City News Albania

Komentoni

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Aktualitet

Ndahet nga jeta aktivistja e njohur shqiptare

Publikuar

-

Nga

Aktivistja e njohur dhe ish-e përndjekura politike Ajtanga Lubonja është ndarë sot nga jeta.

Lajmi është bërë i ditur nga familjarë të Lubonjes, nëpërmjet një mesazhi në rrjetet sociale.

Te nderuar miq,

Me hidherim te thelle ju njoftojme se njeriu yne i dashur Ajtanga Lubonja u nda nga jeta sot ne mengjes!

Varrimi behet sot ne oren 15:00 ne varrezat e Tufines.!

Faleminderit te gjitheve atyre qe duan te ndajne dhimbjen me ne!

Nisja behet ne oren 15:00 drejt varrezave te Tufines, nga shtepia ne rrugen Fortuzi!

Me respekt nga familja.”-thuhet në mesazh./CNA.al

LEXO TE PLOTE

Aktualitet

Ishin nisur drejt plazhit, përfunduan në parajsë/ Një ëngjëll pret te porta dy motrat e vogla

Publikuar

-

Nga

Gazetari Bledi Mane ka reaguar në lidhje me ngjarjen e rëndë që ndodhi sot në Vlorë, ku një familje prej katër anëtarësh, humbën jetën si pasojë e një aksidenti tragjik.

Në një postim në rrjetet sociale, gazetari Mane shkruan se një kriminel, një gangster shpejtësie, mori katër jetë të pafajshme.

Ndërsa, personi që shkaktoi aksidentin, është gjallë, dhe sipas tij po bën gati sa lekë do i japë policit, prokurorit dhe gjykatësit.

Një prej nesh, një kriminel, një gangster shpejtësie dhe pakujdesie përplasi me makinën e tij, një makinë të pafajshmish.

Familja Gushi sot u shua krejtësisht. Në fillim vdiq vajza e vogël Eva 9 vjeçe, motra tjetër 14 vjeçe Anastasia mbylli sytë e dyta, i treti dha shpirt babai Eduarti 44 vjeç dhe në fund vdiq me merakun e të treve nëna, Silvana 33 vjeçe.

Udhëtimi me makinën e tyre ndaloi, por edhe udhëtimi i familjes drejt parajsës ndaloi. Te shkallët e hyrjes një ëngjëll i purpurt klithte e bërtiste:

-Kush i solli kaq shpejt këto dy vogëlushet e pafajshme në parajsë?

Ndërkohë mbi tokë gangsteri që i vdiq është gjallë dhe po bën gati sa lekë do i japë policit, prokurorit dhe gjykatësit…”-shkruan Bledi Mane.

LEXO TE PLOTE

Kronika

Mashtronte me shitjen e banesave/ Dënohet sërish biznesmenia në Tiranë

Publikuar

-

Nga

Biznesmenia e ndërtimit Vjollca Hoxholli, është dënuar sërish nga Gjykata.

Sipas report tv, gjyqtari Gert Hoxha e dënoi me 8 vite burg për mashtrim më shumë se njëherë me pasoja të rënda.

Ndërkohë, Hoxholli vazhdon të qëndrojë në masën e sigurisë arrest shtëpie.

Kallzimi kërë herë është bërë nga 6 persona, të cilëve u është shitur hyrja disa herë.

LEXO EDHE:  Kritika te ashpra per zgjerimin e gazsjellesit Rrjedha e Veriut

LEXO EDHE:  “Më shani e mallkoni sa të doni”/ Rama i prerë: Kufiri nuk hapet!

Kujtojme ketu se pak kohe me pare, Gjykata e Tiranës kishte vendosur 6 vite burg për Vjollca Hoxhollin.

Shiste dy herë apartamentet/ Gjykata dënon me 6 vite burg sipërmarrësen

LEXO TE PLOTE