Connect with Us

Horoskopi e martë 11 prill

Aktualitet

Horoskopi e martë 11 prill

Publikuar

-

DASHI21. mars – 20. prill

Jeta juaj ne çift do jete tejet e privilegjuar gjate kësaj dite. Do keni besim te plote tek partneri dhe me te do ndiheni te sigurte për te bere edhe ndonjë çmenduri. Beqaret do përzgjedhin tej mase dhe nuk do arrijnë dot as sot ta gjejnë personin qe kane ëndërruar. Financat nuk do i menaxhoni dot ashtu si do donit kështu qe gjendja ka për te qene ende delikate.

DEMI21. prill – 21. maj

Venusi premton gëzim pafund dhe emocione te veçanta gjate kësaj dite. Nuk do ndiheni për asnjë moment te mërzitur. Beqaret nuk do kenë mundësi për lidhje serioze, por nuk do ju mungojnë rastet për aventura kalimtare te jashtëzakonshme. Financat nuk do jene te këqija, megjithatë merrni garanci ose bëni parashikime para se te bëni investime te mëdha.

BINJAKET22. maj – 21. qershor

Kjo e sotmja do jete një dite pozitive për ata qe janë ne një lidhje. Here pas here do i pushtoje edhe pasioni i zjarrte. Beqaret do kenë takimin me te veçanta te jetës se tyre. Me personat e rinj shume shpejt do fillojnë edhe lidhje serioze, romantike dhe afatgjata. Me shpenzimet tregohuni sa me te matur qe te mundeni sepse vetëm kështu do shmangni problemet.

GAFORRJA22. qershor – 22. korrik

Duhet te jeni me te duruar sot ju te dashuruarit ne mënyrë qe t’i kaloni shpejt disa mosmarrëveshje te vogla qe do ju dalin. Po u nxituat mund te thoni gjera te pamenduara dhe te gabuara. Beqaret do vazhdojnë ende te jene ne kërkim te dashurisë se madhe, por pa ndonjë rezultat. Sektori i financave ka për te qene euforik. Do kryeni çdo lloj shpenzimi qe keni dashur.

LUANI23. korrik – 22. gusht

Jeta juaj ne çift ka për te pasur goxha tronditje gjate kësaj dite. Nuk do doni te toleroni aspak dhe gjate gjithë kohës do mundoheni te dale e juaja. Beqaret do interesohen mjaft për një person, por kur ta kenë me pranë do zhgënjehen. Ende nuk do ketë ndryshime ne status. Sektori i financave ka për te qene shume here me i mire dhe me i qëndrueshëm.

VIRGJERESHA23. gusht – 23. shtator

Nëse kohet e fundit keni kaluar dite te vështira dhe te turbullta ju te dashuruarit, sot gjerat do fillojnë te normalizohen. Dielli do ua ngrohe lidhjen dhe do ndiheni me te qete. Beqaret duhet te maten disa here para se te hedhin hapa sepse ne te kundërt mund te gabojnë. Ne planin financiar do mbizotërojë gjithë kohës ekuilibri kështu qe mund te bëni edhe ndonjë shpenzim me tepër.

PESHORJA24. shtator – 23. tetor

Edhe pse gjerat do jene me te vështira sot për ju te dashuruarit, serish do ja dilni mbanë te ruani një klime te ngrohte. Durimi, qetësia dhe mirëkuptimi janë çelesta për ta arritur këtë. Beqaret do bëjnë mire te qëndrojnë gjithë kohës me këmbë ne toke sepse ne te kundërt do gabojnë dhe do lëndohen. Financat do jene ne gjendjen me te mire te mundshme kështu qe mos u shqetësoni.

AKREPI24. tetor – 22. nëntor

Çiftet do kenë disa mosmarrëveshje te vogla ne orët e para te mëngjesit, por pas mesditës situata do filloje te normalizohet. Ju te dashuruarit do keni një takim te jashtëzakonshëm i cili do ua ndryshoje drejtimin dhe do ju beje te ndiheni shume me mire. Financat do dini si t’i organizoni dhe do e mbani gjithë kohës nen kontroll situatën. Asgjë e keqe nuk do ju ndodhe.

SHIGJETARI23. nëntor – 21. dhjetor

Jeta juaj ne çift do rrjedhe me se miri gjate kësaj dite. Mes jush dhe atij qe keni ne krah nuk do ketë aspak probleme, përkundrazi duke shprehur me tepër ndjenjat ambienti do jete plot ngjyra. Beqaret nuk do kenë për çfarë te qahen për asnjë moment sepse miqtë e ngushte nuk do i lënë te mërziten aspak. Buxheti ka rrezik te destabilizohet tej mase për shkak te disa shpenzimeve te pamenduara qe keni kryer.

BRICJAPI22. dhjetor – 20. janar

Kjo e sotmja nuk do jete dita ideale për te marre vendime shume te rëndësishme reshtu qe me mire mos tentoni. Mundohuni vetëm te ruani një klime sa me te ngrohte. Beqaret do e dashurojnë edhe me shume jetën pasi te realizojnë një takim mbresëlënës gjate pushimit te drekës. Ne planin financiar, sido qe te jete situata juaj, mire është te shmangni investimet e konsiderueshme.

UJORI21. janar – 19. shkurt

Ka rrezik qe sot te ketë trazira dhe debate mes jush dhe atij qe keni ne krah. Mosmarrëveshjet kane për te qene goxha te forta. Për beqaret gjerat do fillojnë te marrin tjetër drejtim. Disa te afërm do i prezantojnë me persona mjaft tërheqës dhe serioze. Merkuri do jete planeti qe do ju ndihmoje t’i stabilizoni dhe madje edhe t’i përmirësoni te ardhurat. Do ndiheni mire ne këtë plan.

PESHQIT20. shkurt – 20. mars

Ju te dashuruarit duhet te jeni me serioze dhe me te kuptueshëm gjate kësaj dite sepse sot do jete një dite disi e ndërlikuar. Po e kaluat me sukses ditën gjerat do fillojnë te përmirësohen me vone. Beqaret do jene tmerrësisht joshës dhe do bëjnë për vete cilindo qe do pëlqejnë. Gjendja financiare do jete goxha e kënaqshme edhe pse do kryeni pak me tepër shpenzime nga zakonisht.

Për të rejat më të fundit behuni pjesë e grupit tonë në facebook : City News Albania
KLIKO PER TE KOMENTUAR

Komentoni

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Aktualitet

Këshilla-Si të mbroni veten dhe familjen tuaj nga tërmetet

Publikuar

-

Për dallim nga llojet e tjera të fatkeqësive natyrore, tërmetet mund të ndodhin në çdo kohë, pa ndonjë njoftim. Të jesh i përgatitur për një tërmet do të bëjë ndryshimin në aftësinë për të mbrojtur veten, familjen ose shtëpinë tënde në rast të tërmetit. Vazhdoni të lexoni për të mësuar se si të përgatisni shtëpinë dhe familjen tuaj për një tërmet, si dhe çfarë të bëni gjatë dhe pas tërmetit për të qëndruar të sigurt.

Çfarë të bëni gjatë një tërmeti

Tërmetet mund të godasin krejt papritur dhe pa paralajmërim. E rëndësishme është që që në dridhjen e parë të merrni masa mbrojtëse.

Gjeni strehë në vendin më të afërt

Nëse ndodheni jashtë, gjeni strehë ku të mundeni por mos u fusni brenda.

Nëse jeni në zyrë a shtëpi, gjeni strehë në një vend të sigurt ku të jeni të mbrojtur nga gjërat që bien.

Mos lëvizni prej andej deri sa tërmeti të ketë ndalur.

Strehohu, mbulohu dhe mbahu fort

Që në goditjen e parë futuni nën një mobilje siç mund të jetë tavolina dhe qëndroni aty.

LEXO EDHE:  Horoskopi e diel 23 tetor

LEXO EDHE:  Horoskopi e hene 18 shtator

Mos u fusni poshtë krevatëve apo dollapëve të lartë që mund të shemben.

Mbuloni kokën dhe sytë mbajini mbuluar për t’u mbrojtur nga objektet fluturuese ose ato që bien.

Me njërën dorë mbuloni kokën dhe me tjetrën mund të mbaheni në një cep të mobiljes nën të cilën jeni strehuar.

Nëse mobilja lëviz, lëvizni bashkë me të.

Qëndroni nën të deri sa të jeni të sigurtë që goditjet kanë mbaruar.

Nëse nuk qëndroni dot nën pragun e derës apo nën një mobile, qëndroni pranë një shtylle të brendshme të shtëpisë dhe mbroni kokën dhe qafën.

Pragu i Derës

Pragu i derës është një nga më të fortat e të gjithë pallatit apo godinës.

Në prag duhet të përpiqeni të mbani këmbët hapur për të ruajtur ekuilibrin, të mbështeteni në njërën anë dhe me krahë të mbani fort derën./

CNA.al

SHPERNDAJE KETE MATERIAL INFORMUES

LEXO TE PLOTE

Aktualitet

Termet i frikshem ne Shqiperi

Publikuar

-

Nga

Nje termet 5.8 balle ka goditur Shqiperine 32 km larg Tiranes, ne detin Adriatik.

Njoftohen deme materiale dhe panik tek njerzit qe kane dale ne rruget e Tiranes.

Lekundjet jane ndjere te forta  ne Tirane, Elbasan, Durres. Korce, Fier etj…

Njoftohen deme materiale…vijon

LEXO TE PLOTE

Aktualitet

Provokimi i Mustafa Nanos: Duhet të jemi më racionalë me Enver Hoxhën

Publikuar

-

Nga

Këtë verë, libri i Isuf Kalos “Blloku” ka bërë jehonë të madhe. Libri është një dëshmi e njeriut, i cili ka qenë pranë ish-diktatorit Enver Hoxha për vite me radhë, duke qenë se ishte doktori i tij personal. Megjithatë, “Blloku” i Kalos ka marrë shumë kritika.

Në monologun e kësaj të premteje në emisionin “Provokacija”, gazetari Mustafa Nano ndalet pikërisht tek ky libër. Ai thotë se mënyra se si Isuf Kalo ka folur për Enver Hoxhën është e pakuptueshme dhe e pafalshme për shumë njerëz.

 

 

Sipas tij, Kalo e ka nxjerrë diktatorin si tepër human, baba të devotshëm, bashkëshort të mirë dhe si një politikan serioz. Edhe pse ka një mendim tjetër për Enver Hoxhën, Nano thotë se “Blloku” është një dokument historik i rëndësishëm, për të cilin në të ardhmen shumë njerëz do jenë të kënaqur që ekziston.

“Më duhet të them se as mua nuk më puqet Enver Hoxha i Kalos me Enver Hoxhën që unë njoh. E megjithatë nuk jam dakord me ata që sulmojnë Isuf Kalon. Blloku i tij mund të ketë provokuar shumë vetë, ndoshta ndokënd edhe mund ta ketë lënduar por, përtej të gjitha shijeve e ndjesive individuale, ky libër është një dëshmi interesante për kohët e komunizmit. Pas 50 vjetësh askush nuk do të kujtohet ta sulmojë Isufin për anëmbajtje apo empati për të ligun. Të gjithë do jenë të kënaqur që kjo dëshmi është dhënë. E që është dhënë në mënyrë të sinqertë. Blloku është një dokument historik i rëndësishëm”, thotë Nano.

Por moderatori i “Provokacijas” thotë se ka bërë edhe një vëzhgim të fundit. Sipas tij, tashmë që jemi 30 vite pas përmbysjes së komunizmit, duhet ta gjykojmë në mënyrë më racionale diktatorin Enxer Hoxha.

Sipas tij, nuk duhen thënë thënë deklarata të panevojshme që e shndërrojnë figurën e Hoxhës si bartës të të gjitha të këqijave dhe veseve të botës.

Nano merr shembull librin e Ylljet Aliçkës në librin e tij më të fundit, ku thuhet se një grua e dënuar me vdekje u fut e gjallë në dhé. Kur fshatarët i bënë gropën u lemerisën teksa dëgjonin rënkime të dala nga thellësia e tokës.

Përshkrime të tilla na ndihmojnë të nxjerrim dufin ndaj diktatorit, por nuk na ndihmojnë për të kuptuar se kush ishte në të vërtetë ai, thotë Nano.

 “Kam vënë re që ca e ca vijojnë të flasin për Enver Hoxhën ashtu si kanë folur një ditë pas përmbysjes së regjimit të tij, domethënë duke shtënë në punë veç mllef, urrejtje, neveri, apo ku di unë. Kur bëhet ky diskutim, njerëz të tillë, që rëndom kanë edhe përvoja personale vuajtjesh e persekucioni, përpiqen ta likujdojnë Enver Hoxhën si personazh të historisë thjesht duke thënë se ai ishte një maskara, qen e bir qeni, një armik i popullit të vet, një tradhtar, etj, etj. Unë mendoj se 30 vjet pas rënies së komunizmit mund të jemi pak më racionalë. Dhe të jesh racional nuk do të thotë të mohosh që ai ka qenë një diktator. Jo, kjo gjë tanimë është e dokumentuar. Edhe komunisti më budalla, thellë-thellë, bie dakord se Enver Hoxha ishte një diktator.

Të jesh racional do të thotë të mos thuash mufka që synojnë panevojshmërisht ta shndërrojnë figurën e Hoxhës nga katran në katran me bojë, që e nxjerrin atë si bartës të gjithë të këqijave apo veseve të botës, që e nxjerrin atë edhe pervers, pedofil, manjak seksual, vrasës manjak. Ah, se harrova, edhe homoseksual. Sepse dihet se çfarë mendojnë shqiptarët për një homoseksual.

Të jesh racional është edhe të mos thuash, siç thotë Ylljet Aliçka në një libër që sapo e ka publikuar, që një grua u dënua me vdekje thjesht se Enver Hoxha donte ta kishte si të dashur dhe se ajo i tha “jo”. Për këtë “krim”, ajo u fut në dhé e gjallë. Madje, fshatarët e zonës, ku kësaj gruaje i bënë gropën, u lemerisën teksa dëgjonin ca rënkime të dala nga thellësia e tokës, që ishin rënkimet e kësaj gruaje duke dhënë shpirt. Tani, gjatë regjimit të Enver Hoxhës ka pasur pa fund drama e tragjedira humane. Kjo nuk diskutohet, siç nuk diskutohet që fajtori kryesor për ato ka qenë Enver Hoxha. Ne mund të stisim edhe tragjedira të tjera në një roman fiction. Por mund t’i vëmë pak fré fantazisë dreqi ta hajë! Një njeri që futet i gjallë nën dhé nuk ka se si të rënkojë. Aq më pak ka gjasa që rënkimet e saj të jenë dëgjuar nga fshatarët e lemerisur. Sepse do të ketë dhënë shpirt shumë kohë para se toga e varrmihësve apo xhelatëve të kenë mbledhur rraqet e të jenë larguar. Le ta themi copë: Përshkrime të tilla na ndihmojnë të nxjerrim dufin ndaj diktatorit, por nuk na ndihmojnë për të kuptuar se kush ishte në të vërtetë ai”, u shpreh moderatori i “Provokacijas”./abcnews.al

LEXO EDHE:  Horoskopi 28 Qershor 2016

LEXO EDHE:  Zbuloni çfarë i frikëson më shumë shenjat e horoskopit në një lidhje

 

LEXO TE PLOTE
Lajme të Rekomanduara: