Connect with Us

Zgjedhje pa opozitën?!/Deputeti i PD-Ramës: Provoje po deshe!

Aktualitet

Zgjedhje pa opozitën?!/Deputeti i PD-Ramës: Provoje po deshe!

Publikuar

-

Partia Demokratike ndodhet sot në ditën 48-të të protestës. Edhe këtë të enjte, PD “zhvilloi” seancën plenare në çadrën e protestës para godinës së Kryeministrisë. Temë kryesore diskutimi ishte krijimi i qeverisë teknike për zgjidhjen e krizës. Deputeti Eduard Halimi tha se qeveria është bërë njësh me krimin dhe duhet të marrë fund një orë e më parë.

“Kjo republikë ku qeveria është bërë njësh me krimin duhet të marrë fund një orë e më parë, dhe t’i hapë rrugë republikës së re, ku qeveria të jetë e qytetarëve. Krimit të bërë njësh me qeverinë nuk i trembet syri për të blerë vota, për të marrë koncesione, për të bërë korrupsion. Ndaj kjo qeveri duhet të bjerrë për t’i hapur rrugë zgjedhjeve të lira e të ndershme në Shqipëri. Për demokratët dhe Bashën është e qartë se zgjedhje fasade me një qeveri të lidhur me krimin, nuk do të ketë. Zgjedhje të lira një qeveri e lidhur me krimin nuk mund t’i garantojë. Vetëm një qeveri mund t’i garantojë ato, një qeveri e cila të ketë besimin e të gjithë palëve politike. Kjo është fitorja e kauzës së opozitës, dhe kjo fitore do vijë një orë e më parë”, tha Halimi.

Nga ana e tij, deputeti Edmond Spaho “kërcënoi” kryeministrin Rama, duke i thënë se ta provojë po deshi të bëjë zgjedhje pa opozitën.

LEXO EDHE:  “Numri i ulët i testimeve fsheh realitetin”/ PD: Rama gënjeu, Shqipëria ka sot vetëm 2 mijë kite

“Na bëjnë thirrje të braktisim çadrën. T’iu braktisim juve e të kthehemi në Kuvend. Po a nuk ishim ne që i thamë Ramës së ke dekriminalizuar vendin, Kuvendin, administratën, dhe si na u përgjigj: prisni se s’keni parë gjë akoma. Ndaj ne u larguam parlamenti. Dhe nuk kthehemi derisa Rama të largohet. E mbrojti Armando Prengën nga shkarkimi nga KQZ. Le të provojnë po duan zgjedhje pa opozitën, kanë zgjedhjet në Kavajë tani”, tha Spaho./CityNews

Për të rejat më të fundit behuni pjesë e grupit tonë në facebook : City News Albania

Komentoni

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Politikë

“Partia Demokratike pa kokë”/ Rama tallet me Bashën nga Tropoja

Publikuar

-

Nga

Pas hapjes së aeroportit të Kukësit kryeministri Edi Rama ka zhvilluar takim me banorët e Tropojës. Nga atje Rama prezantoi kandidatin për deputet dhe shprehi falenderimin që ditën e sotme kanë qënë më të shumtë në numër se herët e tjera.

“Sot unë ju gjej më të shumtë në numër. Dhe jam i bindur që prezenca nuk ësht ëe lidhur thjesht me ardhjen time. Por me siguri është e lidhur që në këtë zgjedhje Ps ju ka sjellë dikë që është nder ta kesh shok dhe është nder ta kesh përfaqësues”, u shpreh Rama.

Ndër të tjera kryeministri nuk la pa ironizuar edhe liderin e Partisë Demokratike Lulzim Basha duke e cilësuar pa kokë. Sipas Ramës, ai ka bërë më shumë për këtë qytet se Partia Demokratike.

LEXO EDHE:  “Vendit i duhet një kryeministër që nuk shton vila”/ Topalli: Do garoj në Tiranë dhe Shkodër

LEXO EDHE:  Zgjedhjet lokale/ Ndoka: Padiskutim që do të shtyhen

“PD nuk është një shpellë e mbushur me njerëz që i përkasin një bote tjetër. Pd-ja ka plot njerez të mirë. Në Pd është problem koka, ishte koka kur kishte kokë tani nuk ka kokë imagjino. Për Tropojën unë dhe Partia Sociliaste në këto vite që na hyri në mes me dy akte tërmet dhe pandemia. Kam bërë disa herë më shumë se Sali Berisha dhe Partia Socialiste këtë sma mohon dot një tropojan që mban gishtat lart edhe kur fle gjumë. Për mua ishte një rikthim sepse në Barjam Curr kam qenë kur kam qenë student”, shtoi Rama./ CNA.al

LEXO TE PLOTE

Politikë

“Do i japim fund mafies së trojeve”/ Basha ndalet në Vorë, premtime banorëve

Publikuar

-

Nga

“Do i japim fund mafies së trojeve”/ Basha ndalet në Vorë, premtime banorëve

Kreu i PD Lulzim Basha, në vijim të fushatës elektorale është ndalur në Vorë pasditen e sotme.

Basha theksoi se Rama nuk bëri asgjë në tetë vjet, duke shtuar se nuk ka se çfarë të bëjë më.

“Vëllezër dhe motra, zonja e zotërinj, mirë se iu gjej këtë pasdite. E kanë katandisur Vorën në pikë të zezë. Kanë tetë vite dështime, tetë vite premtime që nuk janë mbajtur dhe kanë guxim e kërkojnë edhe katër vjet të tjera.

Rama nuk bëri gjë dhe nuk ka çfarë të bëjë më. Bashkë për ndryshim, duke votuar të dielën e ardhshme numrin 9. Kjo sepse Vora nuk e mban dot më këtë peshë të rëndë të skamjes dhe varfërisë.

Aleanca për ndryshim do të fitojë zgjedhjet për Shqipërinë e shqiptarët. Kjo qeveri është çnjerëzore. Çmimi i naftës është rritur në mënyrë të tmerrshme. Më 25 prill të largojmë Ramën me votën e shqiptarëve të bashkuar, është në dorën tonë t’i shërbejmë fëmijëve tanë dhe të mos i lëmë nënat e gratë tona me zemër të ngrirë.

Me rindërtimin, Rama ndau disa të njerkës dhe disa të nënës. Do i japim fund mafies së trojeve. Më 25 prill votoni numrin 9, bashkë për ndryshim. Vora fiton, Shqipëria fiton”, u shpreh Basha./CNA.al

LEXO TE PLOTE

Kronika

Makina përplas rëndë gruan me fëmijën në Bulqizë/ Pritet të transportohen me helikopter drejt Tiranë

Publikuar

-

Nga

Rrëzohet nga biçikleta dhe dëmton rëndë kokën/ Niset me helikopter drejt Tiranës i mitur nga Bulqiza

Një aksident i rëndë është regjistruar pak minuta më parë në Bulqizë.

Mësohet se një autommjet ka përplasur një grua bashkë me fëmijën.

Ata ndodhen në gjendje të rëndë, ndërsa pritet të transportohen me helikopter drejt Tiranës.

vijon…

LEXO TE PLOTE