Connect with Us

Skenarët/ Çfarë kërkon Ilir Meta

Aktualitet

Skenarët/ Çfarë kërkon Ilir Meta

Publikuar

-

Dje në mbremje, kreu i LSI, Ilir Meta, në një dalje televizive dha tre pika si qëndrime zyrtare të LSI. Së pari, edhe pse në katër vite ministrat dhe stafi i tij i ngushtë kanë sulmuar, ndoshta edhe më pjesë socialiste në qeveri, LSI do të vazhdonte koalicionin me PS.

Pika e dytë, ishte kërkesa që Rama dhe Basha të uleshin në tryezë dhe të garantonin opozitës gjithçka donte për zgjedhjet.  Së treti, Meta foli për qeveri të besueshme, e cila mund të ishte edhe ajo me Edi Ramën kryeministër. Pra me pak fjalë, Meta i kërkoi publikisht Lulzim Bashës që të pranonte propozimin e tij që në fakt pritet të jetë një Ministër i Brendshëm me besimin e PD dhe institucioniet e tjetra të kontrolluara nga opozita.

Propozimet e Metës janë pritur me entuziasëm nga opozita, militantët e saj kanë shpallur fitoren. Ambasadorët zhvillojnë takimet, ndërkohë që socialistët vazhdojnë fushatën duke deklaruar se mund të shkojnë edhe të vetën në zgjedhje.

Ilir Meta hodhi disa propozime të cilat kënaqin të gjitha palët, por në veçanti po ato janë “as mish, e as peshk”. Kjo për faktin se opozita kërkon qeveri pa Edi Ramën, ndërsa Meta thotë se qeveria e besueshme mund të jetë edhe me kreministrin Edi Rama.

LEXO EDHE:  Fotoja e Metës në zyrën e Ramës?/Presidenti i ri: Do zhgënjehesha nëse ...!

Në fakt, Ilir Meta nuk po bën asgjë tjetër, ai po bën atë që ka thënë Sali Berisha në vitin 2000: “Skena politike shqiptare është tre polare”.

Sot pas gati 17 vitesh, skena politike shqiptare është më tre polare se kurrë dhe këtë Ilir Meta e di mjaftë mirë. Rama dhe Basha nuk duhet ti gëzohen aspak dhelpërive të Ilir Metës, sepse ai nuk po luan as për ngjyrën blu e as për ngjyrën mavi. Ilir Meta po luan për të kuqen e tij, po luan për LSI, po luan për vetën e tij, po luan për polin e tyre më fortë se kurrë.

Gjithçka shihet është një skenar i mirëmenduar dhe i parapërgatitur nga Ilir Meta, me debate brenda qeverisë, me sulme ndaj ministrave të Ramës, me akuza ndaj kryeministrit, me shkelje syri ndaj Lulzim Bashës, me mbështetje ndaj çadrës, me daljen në koalicion me Edi Ramën dhe kështu me radhë. Të gjitha këto janë veprimet e një politikani që kërkon të ngrejë polin e tretë, jo për të qënë aleat i dy të mëdhenjve, por me syninim për tu bërë vetë kryeministër i vendit.

Dhe fjala e urtë popullore thotë: “Kur zihen dy, fiton i treti, i vlen më shumë LSI-së”. /CityNews  

 

Për të rejat më të fundit behuni pjesë e grupit tonë në facebook : City News Albania

Komentoni

Adresa juaj email nuk do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme shënohen *

Aktualitet

Shifrat/ Ja sa të ardhura dhe shpenzime kanë deklaruar PS dhe PD për fushatën elektorale

Publikuar

-

Nga

Paratë që shpenzohet nga një parti politike gjatë fushatës elektorale është një indikator që tregon shumë për parimet e politikanëve të kësaj partie dhe strategjinë që ata do të përdorin nëse vijnë në pushtet.

Sipas grafikëve të të ardhurave dhe shpenzimeve të deklaruara nga dy partitë kryesore në vend, PS dhe PD, duket se çdo gjë shkon në rregull dhe sasia e të ardhurave të gjeneruara nga partitë politikë gjatë një viti është në gjendje të përgjigjet për shpenzimet e kësaj partie për fushatën elektorale.

Sidoqoftë, kjo është thjesht në pamje të parë. Nëse shohim më afër, këto parti kanë një mungesë të theksuar të deklarimit të burimeve të të ardhurave të tyre si dhe shpenzimeve.
Sipas deklarimeve të PS, gjatë vitit 2021, kjo parti gjenerojë fonde me vlerën 176 538 087 lekë (120 711 337 lekë të krijuara nga vetë partia dhe 55 826 750 lekë nga fonde publike).

Ndërohë sipas deklarimeve të PD, gjatë viti 2021, kjo parti gjenerojë një total prej 47 625 660 lekë (33 318 149 lekë nga fonde publike dhe 14 307 511 lekë të gjenderuara nga vetë partia).

Për sa i përket fushatës së vitit 2021, PS ka deklaruar se ka shpenzuar një total prej 172 046 612 lëkësh ndërsa PD një total prej 47 625 660 lekësh.

LEXO EDHE:  Mashtrimi “Gulf”/ Ja ç’thonin Meta dhe Gjiknuri në inaugurimin e kompanisë (video)

LEXO EDHE:  Nga Mero Baze/ Rasti për të “mbështetur” Ilir Metën!Mungesa e publikimit të raporteve dhe transparencës në deklarimin e të ardhurave dhe shpenzimeve të partive politike vazhdojnë të jenë disa nga arsyet kryesore të nivelit të lartë të korrupsionit në vend, që i lejon këto parti dhe drejtuesit e tyre, të mos japin llogari për burimin e të ardhurave të tyre apo adresën se ku këto të ardhura shpenzohen./euronews

 

LEXO TE PLOTE

Politikë

Plas sherri në “Opinion”/ Marku-Shehajt: Matrapaz, je standard i ulët krahasuar me Bashën

Publikuar

-

Nga

cna lajme politike

Vendimi i kreut të PD, Lulzim Basha për përjashtimin e ish-kryeministrit Sali Berisha nga grupi parlamentar ka shkaktuar debate në emisionin “Opinion” mes demokratëve Agron Shehaj dhe Mark Markut.

Agron Shehaj e ka cilësuar Mark Markun një standard të ulët krahasur me Bashën. Ai më tej i tha se Markut nuk ia mbajti, la mandatin dhe iku nga Partia Demokratike.

Shehaj: Unë mendoj se Berisha nuk do të tërhiqet do vazhdojë në rrugëtimin që ka vazhduar, Basha nuk besoj se do të tërhiqet. Kur dëgjoj se nuk do mblidhet asnjë forum. Unë habitem që vihet në dyshim mbledhja e Kuvendit, minimalisht të thoshin që Berisha do i mbledhi firmat, pasi me sa kemi parë është marrëzi të thuash se nuk ka për ti mbledhur, po të thoshin që firmat janë flas të gjenin një kleçkë.

LEXO EDHE:  “Provokoi djegien e mandateve te opozitës”/ Meta akuza të forta mazhorancës: Pse e thirra popullin në shesh

LEXO EDHE:  Nga Mero Baze/ Rasti për të “mbështetur” Ilir Metën!

Marku: Unë ishe për një Kuvend Kombëtar për ndryshimin e PD. Tani të mbash një Kuvend Kombëtar për shkak se Berisha ka një problem të vetin persona, më vjen keq. Ti s’guxove të ishe kundërshatr i Bashës, nuk mbajte një fjalim.

Shehaj: Kur unë kundërshtoja Bashën ti bëje fushatë.Marku: Unë isha për ndryshim për mirë jo për keq, që të shkonte nga Basha tek ti. Unë mendoj që një matrapaz nuk mund të bëhet kryetar.

Shehaj: Je mirë nga mëndja ti.

Marku: Ti je standard i ulët krahasuar me Bashën

Shehaj: Standard i ulët je ti që le mandatin se nuk ta mbajti./ CNA.al

LEXO TE PLOTE

Politikë

“PD duhet të kalojë nga demokracia”/ Shehaj: Berisha nuk do të tërhiqet

Publikuar

-

Nga

Agron Shehaj: PD duhet të tregojë burimin e financimit

Deputeti i Partisë Demokratike, Agron Shehaj, ka deklaruar se kreu i PD, Lulzim Basha, edhe pse është shprehur si pro-amerikan, nuk është një i tillë.

Ai ka thënë se nuk ndodh në Amerikë që kryetari të marrë një vendim i vetëm.

Shehaj ka theksuar se lidhur për përjashtim e ish-kryemistrit Sali Berisha, duhet ishte pyetur anëtarësinë e PD.

“Parashikimi i mundshëm në Shqipëri nuk është optimist. Nuk ndodh në Amerikë që kryetari të marrë një  vendimin i vetëm. Nuk ndodh që fati i partisë duhet të vazhdojë në duart e tij”.Ai ka thënë më tej se PD duhet të kalojë nga demokracia dhe të mos mendojë gjithsecili për interesin e vetë.

LEXO EDHE:  Si doli nga dera dhe po futet nga penxherja në politikë, Eduard Halimi

LEXO EDHE:  SKANDALI-Meta fshehu qindra milionët për lobim/LSI pagoi mbi 300 mijë USD në SHBA

“PD duhet të kalojë nga demokracia. Unë mendoj që Bersiha nuk do të tërhiqet. Kur dëgjoj që sdo mblidhet asnjë forum i PD, mendoj që gjithsecili do mendojë për inetresin e vetë, do fillojnë do të kapën”, ka deklaruar ai.

Shehaj ka thënë se modeli që duhet ndjekur është ai perëndimor.

“Thjesht ne shikojmë perëndim, pyetën anëtarët, forumet, kjo duhet të ndodhë në PD, shumë parti kanë patur të njëjtin problem. Ne themi nuk e mbledhim kuvendin se u mblodh para dy muajsh, por kur u mblodh nuk ishte marrë ky vendim”, ka thënë Shehaj./ CNA.al

LEXO TE PLOTE