Fiks Fare/ Faturistja vjedh 6 milionë lekë, drejtori ka “frikë” ta pushojë nga puna – CNA
Connect with us

Aktualitet

Fiks Fare/ Faturistja vjedh 6 milionë lekë, drejtori ka “frikë” ta pushojë nga puna

Publikuar

-

Në zyrën e Ujësjellës Kanalizimeve Maliq, punonjësja Sonila Liço, gjatë kohës që ka punuar si faturiste ka përvetësuar rreth 600 mijë lekë të reja. Pagesa mujore të rreth 600 abonentëve të Maliqit të bëra gjatë viteve 2014-2016. Edhe pse gjatë një kontrolli të ushtruar nga drejtoria qendrore është vërtetuar përvetësimi që ka bërë punonjësja Liço, ajo vazhdonte të ishte ende në marrdhënie pune.

Fiks Fare, pasi mori informacion lidhur me këtë situatë u nis drejt Maliqit. Abonentët kanë paguar rregullisht dhe disponojnë librezat e firmosura dhe vulosura. Por në sistem për muaj të caktuar banorët dalin debitor pranë ujësjellësit. Vet abonentët shprehen të habitur për faktin që dalin debitor pranë zyrës së ujësjellsit, pasi librezat e tyre i kanë të vulosura dhe firmosura pas pagesave të kryera nga vetë ata. Para kameras së Fiksit banori Hysen K. i Maliqit tund librenzën e tij të vulosur dhe një shkresë nga ujësjëllësi, ku ai del debitor për një shumë prej rreth 75 mijë lekësh. “Unë i kam paguar tek faturistja dhe nuk e di pse me thonë që dalë debitor. Për këtë të përgjigjen ata”shprehet ai.fiksi 1

Ekonomisti: Banorët debitorw derisa faturusja të kthejë paratë e vjedhura

Bashkëpunëtorët e Fiksit u interesuan edhe pranë zyrës së Ujësjellsit në emër të abonentit që dilte debitor. Pas ballafaqimit me librezën, ekonomisti i kësaj zyre dhe finacierja e pranojnë që vet abonentët i kanë paguar lekët, por sipas tyre janë vjedhur nga faturistja. Ata i kanë thënë që nëse nuk do të paguajë debinë prej rreth 600 mijë lekësh do ta çojnë në hetuesi. “O lekat, o në hetuesi” shprehet ekonomisti. Gjithashtu ata pranojnë se kjo punonjëse është ende në marrdhënie pune pranë zyrës Maliq, por në pozicionin e shpërndarjes së faturave. Financjerja thotë se është vërtetuar që ka përvetësuar këto lekë, por nuk e dinë pse vazhdon akoma punë.
Drejtori i Ujësjellësit :nwse na hedh nw gjyq,nuk marrim dot paratw e abonentwve

Gazetarët e Fiks Fare intervistuan edhe drejtorin e ujësjellsit për fshatrat në Korçë. Në fillim të Shtatorit të vitit 2016 pranë kësaj zyre ka patur sinjalizime që nga faturistja e zonës Maliq rezultojnë parregullsi nga derdhja e pagesave në arkë. Pas këtyrë sinjalizimeve është ngritur edhe një grup pune për zbardhjen e kësaj situate.
Pas mbledhjes së gjithë faturave, rakordimit me librezat dhe dëshmitë e abonentëve u arritë në përfundimin se nga faturistja ishin përvetësuar plot 550 mijë lekë. Bashkë më kamatë vonesat shuma shkonte në 600 mijë lekë.

fiksi 2Ky grup kontrolli doli me një raport në fund të muajit Janar. Sipas drejtorit pas marrjes së këtij raporti më datë 10 Shkurt kanë thirrur edhe faturisten e cila në fillim e ka kundërshtuar, por pasi është vënë para fakteve ajo e ka pranuar përvetësimin dhe ka premtuar se do t’i kthejë lekët.
Kjo zyrë nuk ka zgjedhur që ta çojë çështjen në prokurori apo gjykatë, pasi druheshin se do të zgjaste shumë si proces dhe abonentët e tyre do të ishin ende debitorë.

“Duke qenë se vet faturistja e pranoi fajin, ka shlyer edhe lekët dhe debitorët janë në rregull, nuk e di a ka vend për ta çuar çështjen në prokurori. Sepse tani nuk ka dëm ekonomik” u shpreh Vasil Stërjovski, drejtori i insituticionit të Ujësjellësit për fshatrat nga ku ka varësi edhe zyra e Maliqit. Sipas tij ai është këshilluar edhe me juristin i cili punon në mënyrë të pjesëshme pranë kësaj zyre dhe është i bindur se punonjësja ka shpërdoruar detyrën. Por sipas tij duke qënë se Sonila Liço tani është në një pozicion tjetër, ku nuk ka lidhje me lekë, ndaj edhe nuk është marrë ndonjë masë për largim nga puna kundrejt saj. Ajo ka deklaruar pranë komisionit që do të iki me dëshirë. “Nëse nuk ikën me dëshirë atëhere ne do të shikojmë mundësinë e pushimit nga puna. Gjithmonë duke u konsultuar me juristin pasi mos na hedh në gjyq, e fiton nesër, dhe na kërkon dëmshpërblim” pohon drejtori.fiksi 3
Fiks Fare kërkoi të takonte edhe juristin “part-time” të Ujësjellësit i cili pranoi t’i takonte në Bilisht. Në momentin që gazetarët mbërritën në Bilisht ai fiku telefonin, duke mos dhënë kështu asnjë shpjegim mbi ecurinë ligjore të këtij rasti kaq flagrant.

Shkarkimi i faturueses 24 orë pasi shkoi Fiks Fare

Një ditë më pas, kur grupi i xhirimit të Fiks Fare ishte kthyer në Tiranë, drejtori Vasil Stërjovski u nisi gazetarëve me email urdhërin e pushimit nga puna të punonjëses Sonila Liço. Urdhëri mban datën 23 Shkurt 2017 është firmosur edhe nga ish-fatursitja e cila është vënë në dijeni për ndërprerjen e marrdhënieve të punës me Ujësjellës Kanalizime të fshatrave, Korçë./CityNews

Aktualitet

Eliminatore Euro 2020/ Italia do të luajë kundër ekipit që është tifoz me… Italinë

Publikuar

-

By

Ndeshja e dytë eliminatore e Italisë për Euro 2020 do të jetë kundër Liechtensteinit, që do të luhet sot në mbrëmje.

Për Michele Polverinon, e sotmja do të jetë një ndeshje speciale. “Familja ime jeton në Napoli dhe Milano”, thotë mbrojtësi 34-vjeçar i Liechtensteinit dhe milanezët do të vijnë të gjithë natyrisht.

“M’u desh të gjeja bileta. Është gjithçka gati dhe mezi po pres”, thotë lojtari i lindur në Grabs të Zvicrës dhe i rritur në Vaduz, por rrënjët e tij janë italiane:

“Unë bëj tifo për Juven. Baggio dhe Del Piero ishin idhujt e mi, ndërsa sot pika ime e referimit është Bonucci”. Ndërsa trajneri Helgi Kolvidson tha: “Jam tifoz i Parmës prej një jete. Një nder që do sfidoj Italinë”. /CNA.al

LEXO TE PLOTE

Aktualitet

Grida Duma leksion Bashës/ Opozita duhet të jetë bindëse

Publikuar

-

By

Kryetari i PD, Lulzim Basha dhe deputetja Grida Duma

Ish-deputetja demokrate, Grida Duma, ka komentuar aktualitetin politik, duke dhënë sugjerime se si mund të dilet nga situata.

Duma i kujtoi kreu të PD-së, Lulzim Basha, se opozita nuk duhet thjesht të rrëzojë qeverinë, por duhet të jetë bindëse në përpjekjen e saj për të treguar se di të ndërtojë qeverisje.

“ Për opozitën nuk është sfidë të bindë qytetarët se Edi Rama duhet të ikë. Sfida e opozitës është ta realizojë politikisht largimin e tij. Dhe opozita do ta bëjë këtë. Dhe opozita do ta bëjë këtë. Ikja e Ramës nuk është përfundimi, është fillimi shumë i vështirë i një rruge për zhvillim. Opozita duhet të jetë bindëse në përpjekjen e saj për të treguar se di të ndërtojë qeverisje, jo thjesht të rrëzojë qeveri”, është shprehur ajo, gjatë një interviste për Gazetën Shqiptare.

Sipas, duhet të motivohen qytetarët, me argumentin se çfarë mund t;u japë më shumë PD apo opozita.

” Nëse sot nëpër protesta i kemi shqiptarët me vete, ne duhet të dimë që atyre krahas forcës së kundërshtimit, t’u japim edhe aftësinë për të ngritur diçka më të mirë se kjo që duam të lëmë pas”, u shpreh ish-deputetja demokrate./CNA.al

LEXO TE PLOTE

Aktualitet

Pse “qytetari dixhital” tremb Ramën, më shumë se Lulzim Basha

Publikuar

-

By

Basha dhe Rama pas marreveshjes se 18 Majit

Prej 6 vitesh, denoncuesi i të vërtetave më të mëdha kundër qeverisë, është “qytetari dixhital”, kjo me fakte të provuara disa herë. Por ndërkohë sot ka ndodhur në akt i paprecedentë.

Policia e Shtetit ka paralajmëruar se do të padisë për shpifje ish-kryeministrin Sali Berisha, kur në fakt duhej ta falenderonte për të gjitha ngjarjet që ka zbardhur, për të vërtetat që ka thënë, që nga mushkonjat e avionëve me drogë, që Shqipëria është mbuluar me drogë, deri te përdhunimi i minorenes në Kavajë, apo te rasti “Xhisiela”, i cili bëri bujë të madhe mediatike, etj.

Por në vend që Edi Rama ta falenderojë Berishën, ai e sulmon atë dhe për më tepër, paralajmëron edhe kallëzim penal. Rama urdhëron Policinë e Shtetit të sulmojë Berishën dhe ndërkohë, mbron Lulzim Bashën për të tërhequr vëmendjen nga skandalet e tij.

Sali Berisha kërcënohet nga Policia e Shtetit se do të paditet, ndërkohë që Taulant Balla dhe Elisa Spiropali çdo ditë dalin e flasin për skandalin e lobimeve, të denoncuar çdo ditë nga mediat dhe hetimet e filluara nga prokuroria, për paratë e paguara nga kompani off-shore ruse në SHBA, për lobim për PD-në.

E ndërkohë që Berisha thotë të vërteta të mëdha, Edi Rama ka urdhëruar që Policia e Shtetit të merret më të, e kërcënon edhe për kallëzim penal. Kurse për Lulzim Bashën, mikun dhe ortakun e tij, ka gjetur një zgjidhje tjetër.

Nxjerr Elisa Spiropalin dhe Taulant Ballën ta sulmojnë, në mënyrë që çështja e lobimeve të bëhet sa më politike, për ta shpëtuar dhe për ta nxjerrë të palarë Lulzim Bashën.

Nga ana tjetër, kërkon që të goditet “qytetari dixhital” dhe të vërtetat e mëdha që thotë Sali Berisha, të cilat duket se Ramës i dhembin më shumë sesa skandali i lobimeve të “ortakut” të tij në SHBA./ CNA.al

Policia i “vë kufirin te thana” Berishës/ Paralajmëron kallëzim penal

Pse “qytetari dixhital” tremb Ramën dhe Lleshajn?

LEXO TE PLOTE
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

LAJMET E FUNDIT

Aktualitet13:03 - 26 Mars, 2019

Panik në Gjermani/ Dhjetra qytetarë evakuohen pas kërcënimeve për bombë

Disa njoftime për bombë kanë shkaktuar kaos dhe panik në Augsburg të Gjermanisë. Oficerët e policisë së qytetit deklaruan për...

Aktualitet08:38 - 26 Mars, 2019

Histori të panjohura/ Sekretet dhe ana e errët e jetës së princeshave arabe

Kur Sheikha Latifa, Princesha e Dubait, u largua nga vendi i saj në shkurtin e vitit të shkuar, duke hipur...

Aktualitet23:08 - 25 Mars, 2019

Trump: Prokurori Mueller veproi me ndershmëri në hetimin ndaj Rusisë

Pasi e ironizoi për muaj me radhë Prokurorin Special Robert Mueller lidhur me hetimin për mundësinë e lidhjeve me Rusinë...

Aktualitet18:49 - 25 Mars, 2019

Moti i keq shkakton dhjetra viktima dhe të plagosur në Iran

Moti i keq dhe reshjet e shumta të shiut kanë shkaktuar përmbytje dhe viktima në shtetin  e Iranit. Mësohet se...

Aktualitet19:32 - 24 Mars, 2019

Integrimi i Shqipërisë në BE/ Presidenti grek kujton kushtet

Ditën e sotme shteti grek ka festuar pavarsinë e tij. Gjatë fjalës në ceremoninë e zhvilluar presidenti i Greqisë Prokopis...

Aktualitet09:03 - 24 Mars, 2019

Pas 20 vitesh/ Zyrtari i NATO-s:Bombardimi, ndjenjë dëshpërimi dhe lehtësimi

Sa herë që kujtohet fushata e sulmeve ajrore të NATO-s, e nisur më 24 mars të vitit 1999, personi i...

Aktualitet17:05 - 22 Mars, 2019

Kosova, si Shqipëria/ Miraton rezolutën që ndalon lojrat e fatit

Me 74 vota në favor Parlamenti i Kosovës ka miratuar ditën e sotme një rezolutë, që pezullohen lojërat e fatit...

Aktualitet16:56 - 22 Mars, 2019

Ceremoni varrimi për 26 viktima të sulmit në Zelandën e Re

Mijëra njerëz u mblodhën të premten në Zelandën e Re, për të marrë pjesë në ceremoninë e varrimit të 26...

Aktualitet15:17 - 22 Mars, 2019

Brexit do t’i kushtonte shtrenjtë Gjermanisë

Brexit-i u shty! Dhe krerëve të BE-së të mbledhur në Bruksel sërish u ra një gur nga zemra. Sepse BE-ja...

Aktualitet15:12 - 22 Mars, 2019

Bashkëpunim me Rusinë?/ Trump: Raporti të bëhet publik

Presidenti Donald Trump tha të mërkurën se raporti përfundimtar i Prokurorit të Posaçëm Robert Mueller për bashkëpunimin e mundshëm të...

Aktualitet14:14 - 22 Mars, 2019

Erdogan dhe raketat ruse/ Një krizë e re SHBA-Turqi 

Nga Franco Venturini Më shumë se asnjëherë sulltan, tani që ka superpushtet të garantuar nga ndryshimet kushtetuese, e megjithatë, presidenti...

Aktualitet14:10 - 22 Mars, 2019

Opsionet e reja për Brexit-in

Britania e Madhe do të dilte pas një jave nga BE-ja. Por ky vendim u shty edhe ca. Cilat janë...

Aktualitet09:39 - 22 Mars, 2019

Gjermania miraton ligjin e ri/ 1,3 miliardë euro për fëmijët e varfër

Bundestagu gjerman miratoi një ligj të ri për familjen. Ai do të lehtësojë prindërit me të ardhura më të pakta....

Kultura15:31 - 21 Mars, 2019

Astrit Çerma rrëfen kujtimet me kompozitorin e njohur  

Më kujtohet si tani: Mbasi pamë tërë “matrialin” e xhiruar për filmin “Në fillim të verës” në një montim “bruto”,...

qerim mata qerim mata
Aktualitet13:22 - 21 Mars, 2019

Ndahet nga jeta regjizori i njohur/ Kush ishte  artisti që fshihej pas “Lefter Lefterit”

Qerim Mata, i njohur ndryshe edhe i Lefter Lefteri personazh i luajtur prej tij në filmin “ I teti në...

Aktualitet22:19 - 20 Mars, 2019

“Deti nuk ka portë”/ Poezia e Aleksandër Çipës prezantohet në Korçë

Mesditën e sotme, në sallen e Bibliotekes së Universitetit “Fan S. Noli” të qytetit të Korçës, është promovuar libri më...

Aktualitet20:21 - 20 Mars, 2019

Vendimi i Dhomës së Apelit/ Burgim i përjetshëm për Radovan Karaxhiçin

Ish udhëheqësi i serbëve të Bosnjës, Radovan Karaxhiç, u dënua më burgim të përjetshëm. Dhoma e Apelit e Mekanizmit që...

Aktualitet19:02 - 20 Mars, 2019

Rrëmben autobuzin me 51 nxënës/ Tentoi t’i digjte

Një autobuz me 51 nxënës është rrëmbyer ditën e sotme nga shoferi i saj. Ngjarja mësohet të ketë ndodhur në...

Aktualitet18:34 - 19 Mars, 2019

Nëna hedh vajzën nga kati i pestë/ Më pas hidhet edhe vetë

Qyteti i Athinës është tronditur ditën e sotme nga një ngjarje e rëndë, ku një nënë hodhi vajzën e mitur...

Aktualitet18:31 - 19 Mars, 2019

Qindra ushtarët amerikanë zbarkojnë në Gjermani

 Qindra ushtarë amerikanë kanë filluar të mbërrijnë në Gjermani. Prova e parë kjo e një strategjie të re të dislokimit...

Aktualitet18:26 - 19 Mars, 2019

Italia do t’i bashkohet nismës kineze të investimeve

Italia pritet t’i bashkohet nismës kineze “Një Brez, Një Rrugë” të enjten gjatë vizitës së Presidentit kinez Xi Jinping në...

Aktualitet15:25 - 19 Mars, 2019

Kur studentët detyrohen të lënë shkollën

Në pesë vitet e fundit mbi një milionë të rinj i kanë ndërprerë studimet në universitetet turke. Një shkak i...

Aktualitet15:22 - 19 Mars, 2019

Masakra në Zelandën e Re/ IS-i kërcënon me hakmarrje

Sulmi i përgjakshëm terrorist ndaj dy xhamive në Zelandën e Re mund të shkaktojë një spirale të re dhune. Milicët...

Aktualitet14:37 - 19 Mars, 2019

Kërcënon Erdogan/ Kush sulmon muslimanët do të kthehet me arkivol

Presidenti i Turqisë paralajmëron për një Gallipoli të ri në vazhdën e sulmit terrorist të Christchurch dhe thotë se kushdo...

Aktualitet19:30 - 18 Mars, 2019

Franca shpall ndalimin e protestave, pas trazirave

Kryeministri i Francës shpalli të hënën ndalimin e protestave të jelekëve të verdhë në bulevardin Champs-Elysees të Parisit dhe në...

Aktualitet19:12 - 18 Mars, 2019

Holandë/ Arrestohet i dyshuari për sulmin në tramvaj

Policia holandeze arrestoi një person me origjinë turke, i dyshuar për përfshirje në incidentin me armë në një tramvaj të...

Aktualitet18:23 - 18 Mars, 2019

Për të apasionuarit e teatrit/ Korçarët sjellin “Kopracin” në Tiranë

Komedia “Kopraci” e Molierit, një nga kryeveprat botërore ka mbërritur në Tiranë. Të gjithë të apasionuarit e teatrit do të...

Aktualitet21:12 - 17 Mars, 2019

Macron dënoi “apokalipsin“ e Parisit

Protestat e “jelekëve të verdhë“ u kthyen në trazira të shtunën dhe në përleshje nëpër rrugët e kryeqytetit francez. Presidenti...

Trending

Read previous post:
Korrupsioni i lartë, i pranishëm në çdo pore

Në Maqedoni korrupsioni është prezent gjithandej, në Institucione por edhe tek qytetarët. Me këtë u arrit niveli më i lartë...

Close