Connect with Us

Shenjat e para të luftës tregtare? Trump nxjerr armën e çelikut

Aktualitet

Shenjat e para të luftës tregtare? Trump nxjerr armën e çelikut

Publikuar

-

Presidenti amerikan kërkon me një dekret të ri të zbulojë arsyet e çekulibrave dhe deficiteve në tregtinë e SHBA-së. Ai kërcënon partnerë si Gjermania e Kina. Në fokus janë prodhues gjermanë të çelikut.

Me dekretin e ri të miratuar të premten (31.03) presidenti amerikan kërkon që të vihen në lupë të gjitha marrëdhëniet tregtare të SHBA-së për të zbuluar shkelje të mundshme por edhe arsyet e çekuilibrave tregtarë. Pas 90 ditësh rezultatet do t’i prezantohen Trumpit, dhe ato do të jenë baza për vendimet e ardhshme, tha ministri amerikan i Tregtisë Wilbur Ross në Shtëpinë e Bardhë.

Në fokus janë vendosur vende, kundrejt të cilave SHBA ka një deficit të lartë tregtar. Në krye të tyre ndodhet Kina, më pas radhiten Gjermania, Japonia, dhe Meksika, po ashtu edhe Vietnami, India, Tajlanda, Koreja e Jugut e Zvicra. Që para miratimit të dekretit, ministri amerikan Ross shtroi pyetjen: „Ka industri të caktuara, të cilat duhen hetuar në lidhje me tatimin?”

Çmime dumping në sektorin e çelikut?

Përgjigjen e ofroi po vetë ministri i Tregtisë: „Një industri çeliku e shëndetshme është vendimtare për ekonominë tonë dhe bazë prodhimi, por industria jonë është nën goditjen e prodhuesve të huaj, të cilët vërvisin dhe i subvencionojnë eksportet e tyre”, tha Ross në Shtëpinë e Bardhë. Qeveria amerikane ka akuzuar disa prodhues të çelikut për çmime dumping, ndër to edhe firmat gjermane, Salzgitter AG dhe Dillinger Hütte. Ross ka kërcënnuar me pasoja. SHBA do të zbatojnë ligjet e tregtisë me vendosmëri dhe në rast nevoje do të vendosin dogana me efekt prapaveprues. Qeveria e quan „dumping” shitjen e produkteve nën „vlerën e tyre të prodhimit”. Një hulumtim i zgjeruar ka konkluduar, se shitje të tilla janë bërë në të shkuarën tek prodhuesit e çelikut nga Austria, Franca, Belgjika, Gjermania, Italia, Koreja e Jugut dhe Tajvani.

LEXO EDHE:  Zgjedhjet në SHBA/ Shuplakë apo konfirmim i politikës së Trumpit

Reagimi gjerman

Firma gjermane Salzgitter AG, prodhuesi i dytë më i madh i çelikut në Gjermani i hodhi poshtë akuzat për dumping. Në këtë procedim për dumping bëhet fjalë për produkte llamarinash, me të cilat furnizohet një fabrikë tubacionesh në SHBA, sqaroi një zëdhënës i këtij koncerni ditë më parë. Akuzat për shitjen e produkteve nën vlerën e prodhimit janë pa bazë, tha ai. Edhe prodhuesi tjetër Dillinger Hütte i kritikoi akuzat. Ndërsa ministri i Jashtëm gjerman, Sigmar Gabriel u shpreh se „nuk ka mirëkuptim” për vendimin e Ministrisë Amerikane të Tregtisë . „Megjithë angazhimin tonë dhe intervenimin e disahershëm të Bashkimit Europian, Ministria e Ekonomisë së SHBA-së ka përdorur metoda që bien ndesh me rregullat e Organizatës Botërore të Tregtisë.” Qëllimi është me sa duket dëmtimi i konkurrentëve të industrisë amerikane të çelikut. „Industria amerikane mbrohet duke dëmtuar industrinë gjermane të çelikut, që është më cilësore”, tha Gabriel. /DW

Për të rejat më të fundit behuni pjesë e grupit tonë në facebook : City News Albania

Komentoni

Adresa juaj email nuk do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme shënohen *

Kronika

Plagoset me armë zjarri ish-kryetari i komunës Velipojë

Publikuar

-

Nga

Ish-kryetari i Komunës së Velipojës Pashko Ujka është plagosur me armë zjarri.

Ngjarja në qendër të qytetit të Shkodrës në afërsi të Kishës Ortodokse.

Mesohet se ai është dërguar në spitalin rajonal të Shkodrës ku i është nënshtruar ndihmës mjekësore.

Nuk dihen ende rrethanat e ngjarjes,  ndersa policia ndodhet ne vendngjarje për të hetuar shkaqet  dhe për të punuar për kapjen e autoreve të ngjarjes.

Shkodër/ Informacion paraprak

LEXO EDHE:  Kritikoi masat kundër koronavirusit/ Trump “ndëshkon” ekspertin e sëmundjeve infektive

LEXO EDHE:  SHBA kundërpërgjigjet ndaj kërcënimeve/ Bombardues supersonikë mbi Korenë JugoreRreth orës 18:15, në lagjen “Vasil Shanto” Shkodër, në rrethana ende të paqarta është plagosur me armë zjarri shtetasi P. U., 64 vjeç, i cili ndodhet në spital nën kujdesin e mjekëve.

Në vendngjarje kanë mbërritur menjëherë shërbimet e Policisë dhe vijon krehja e zonës me qëllim kapjen e autorit.

Grupi hetimor nën drejtimin e Prokurorisë po vijon punën për sqarimin e rrethanave dhe zbardhjen e ngjarjes.

 

LEXO TE PLOTE

Kronika

Ngjarje e rëndë në Fier/ Gjendet kufoma e dekompozuar në një kanal

Publikuar

-

Nga

cna news, cna lajme, lajme cna, lajme flash cna, cna.al, cna lajme politike, cna kronike, cna lajme bote, cna show

Në fshatin Mujalli të Fierit, është gjetur një kufomë e dekompozuar në një kanal.

Mësohet se kufoma është e seksit mashkull dhe ende nuk është identifikuar.

Në vendngjarje ndodhet grupi hetimor dhe po punon për nxjerrjen e personit nga kanali.Në fshatin Mujalli, në një kanal me ujë është gjetur i mbytur dhe i dekompozuar një shtetas i seksit mashkull ende i paidentifikuar.

Në vendngjarje ka shkuar grupi hetimor dhe po punon për nxjerjen e personit të mbytur nga kanali, identifikimin e tij dhe zbardhjen e rrethanave të ngjarjes”, njofton policia./ CNA.al

LEXO TE PLOTE

Aktualitet

Lumi Shkumbin del nga shtrati/ Balla thirrje të largohen bagëtitë dhe mbetjet bujqësore

Publikuar

-

Nga

Kreu i Grupit Parlamentar të PS-së Taulant Balla ka bërë thirrje që të largohen bagëtitë dhe mbetjet bujqësore nga tokat përgjatë lumit Shkumbin.

Ky paralajmërim vjen si arsye se lumi Shkumbin ka dalë nga shtrati për shkak të reshjeve të shumta.

Ministria e mbrojtjes bëri me dije se lumi Shkumbin në Malasej ka përmbytur 1 hektar tokë bujqësore, si pasojë e reshjeve të cilat vijojnë me intensitet të lartë.Lumi Shkumbin kalon nëpër krahinën e Mokrës dhe është një ndër lumenjtë më të rëndësishëm për ekonominë bujqësore shqiptare.

LEXO EDHE:  Zgjedhjet në SHBA/ Shuplakë apo konfirmim i politikës së Trumpit

LEXO EDHE:  Pas Kosovës, Izraeli nënshkruan marrëveshje historike me një tjetër shtet

“PapërElbasan Këtu është vendi i duhur për të parë nivelin e prurjeve të Shkumbinit, të cilat mund të rrezikojnë ekonomitë bujqësore në Bashkinë e Divjakës. Prurjet janë të larta dhe vijimi i reshjeve në Librazhd mund ta rrisë edhe më tej nivelin e Shkumbinit. Prandaj duhen larguar bagëtitë apo mjetet bujqësore nga tokat përgjatë lumit nga Çerma e sipërme dhe çermat e tjera përgjatë Shkumbinit.“/CNA.al

LEXO TE PLOTE