Connect with Us

Agron Duka kërkon votën/ PAA një alternativë ndryshe

Aktualitet

Agron Duka kërkon votën/ PAA një alternativë ndryshe

Publikuar

-

Agron Duka, Kryetri i PAA, gjatë një takimi me strukturat e PAA të njësive administrative një dhe dy në kryeqytet kërkoi votën për kandidatët Adi Haxhiymeri dhe Arben Tafaj si kryesuesit e listës së PAA në Tiranë. Duka u shpreh se ka 27 vjet që në parlamentin shqiptar mungon një grup parlamentar i dedikuar vetëm mjedisit, çështjeve agrare dhe zonave rurale, ndaj sot, sipas tij, PAA është një alternative për t’i dhënë fund kësaj situate.

Parësore ne kemi zgjidhjen e çështjeve agraro-ambientaliste, pra çështjet e zhvillimit rural të cilat në 27 vjet nuk kanë pasur përfaqësues në parlamentin shqiptart. Pra një grup parlamentar që gjatë gjithë kohës të merret vetëm me këto çështje si në komisioonet parlamentare ashtu edhe në seancat parlamentare, nuk ka Parlamenti Shqiptar. Kështu që për të patur gjithonë në qendër të vemendjes këto çështje që ne thamë do ishte mirë që të votojmë këto kandida që ne kemi, sepse begrandi i tyre është i tillë.

Sipas kryetarit të PAA, Agron Duka, forca politika që kryeson e ka mbështetur në çdo betejë të saj shoqërinë civileve në mbrojtje të mjedisit. Duka tha se këtë e ka bërë sepse mjedisi nuk ka ngjyra politike, por është i të gjithëve, dhe nuk duhet të jetë vetëm shoqëria civileve që e mbron atë, por edhe qeveritë të cilatdo force politike të jenë ato. Sipas tij bashkimi i shoqërisë civile me PAA është një bashkim organik.

LEXO EDHE:  Duka tregon bisedën “sekrete”/Nëse ti je Fatos Nano, unë jam Sali Berisha

Ka pasur kauza ku shoqëria civile është ballafaquar me qeveri të ndryshme qoftë të majta apo të djathta prandaj ne themi që nuk kemi shumë krahë majtjas apo djathtas sepse mjedisi është i të gjithëve dhe qoftë në qeveri të majta apo të djathta duhet mbrojtur. Dhe këto njerëz të shoqërisë civile janë bashkuar me ne siç është sazan Guri, Aulon Kalaja, etj. Ne i kemi mbështetur në çdo lloj aksioni për të mbrojtur mjedisin në Shqipëri. Prandaj do të thoja që ky bashkiim nuk është një amalgamë koti, kakofoni që janë të njëjtët njerëz që janë marrë me politikë apo specialist të shoqërisë civile, por është një bashkim organik i cili, nëse ne do të arrijmë ta organizojmë deri në fund, do të arrijmë pastaj edhe ato objektiva që i kemi vënë vetes, siç janë zgjidhjet e çështjeve të Partisë Agrare Ambientaliste.

Në fund të takimi zoti Duka kujtoi edhe një herë se nuk mund të ketë zgjedhje pa qeveri teknike. Manipulimit të zgjedhjeve një ditë do t’i vinte fundi dhe këtë e dinim të gjithë, ndaj është momenti që politika të bëjë atë që duhet, të pranojë demokracinë dhe t’i nënshtrohet rregullave të saj. /CityNews

 

 

Për të rejat më të fundit behuni pjesë e grupit tonë në facebook : City News Albania

Komentoni

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Kronika

Po transportonin 35 emigrantë të paligjshëm/ Prangosen dy persona, në kërkim bashkëpunëtori

Publikuar

-

Nga

Dy persona kanë rënë në prangat e Policisë së Tiranës, ndërsa një tjetër është shpallur në kërkim, pasi akuzohen për dhënie ndihmë për kalim të paligjshëm të kufirit, kundrejt fitimit.

Operacioni i zhvilluar nga Seksioni i Trafiqeve në bashkëpunim me Forcën e Posaçme Operacionale në DVP Tiranë.

Uniformat blu bëjnë të ditur se në pranga kanë rënë shtetasit K. T., 26 vjeç, banues në Elbasan dhe V. M., 23 vjeç, banues në Tiranë, i dënuar më parë për veprën penale “Vjedhja”.

Këta shtetas u kapën në flagrancë nga sherbimet e Policisë duke tentuar të transportojnë me mjetet e tyre përkatëse, kundrejt shpërblimit monetar, 35 shtetas emigrantë të paligjshëm, nga Tirana drejt qytetit të Kukësit, me qëllim kalimin e tyre drejt Kosovës dhe më pas drejt vendeve të Bashkimit Europian.

LEXO EDHE:  Dritan Hila “kacafytet” me Agron Dukën/ Nuk denonconi me emra oligarkët se doni të bashkëpunoni me ta

LEXO EDHE:  Bindja Demokratike/ Patozi: I kemi dhënë shqiptarëve një alternativë

Në vijim të veprimeve u shpall në kërkim policor shtetasi A. Q., 29 vjeç, i dyshuar si bashkëpunëtor në këtë veprimtari kriminale.

Materialet i kaluan Prokurorisë pranë Gjykatës së Shkallës së Parë Tiranë, për veprën penale “Ndihma për kalim të paligjshëm të kufijve” kryer në bashkëpunim./CNA.al

LEXO TE PLOTE

Politikë

Dritan Leli thumbon Ramën/ “Edhe gruas më të pastër do vesh ti gjesh një cep pa marrë pluhrat”

Publikuar

-

Nga

Kryeministri Edi Rama disa ditë më parë, u shfaq në nhë video, duke mbledhur mbeturina në një fushë sporti në Vlorë, ku dhe nuk la pa thumbuar edhe kryebashkiakun e këtij qyteti, Dritan Leli.

Por, duket se edhe kryebashkiaku Leli i ka kthyer “reston” kryeministrit Edi Rama.

Vetë Dritan Leli në një intervistë për Ora Verore thotë se situata e menaxhimit të mbetjeve nuk është më e mira e mundshme, por ka bërë progress të vazhdueshëm.

Gjithashtu ai iu përgjigj edhe Ramës, ndërsa tha se “si në çdo shtëpi të madhe po të shkosh ti kontrollosh dhe gruas më të pastër do vesh ti gjesh një cep që nuk janë pastruar akoma pluhrat”.

Qyteti jeton si një i tërë dhe kontributi duhet të jetë shumplanësh. Bashkia që punon dhe qytetarët që janë të përgjegjshëm për të bërë më të mirën. Nuk është më e njëjta situatë që ishte 6 vite më parë. Ka problematika pa fund, sidomos në ditët e pikut, të shtunave dhe të dielave ndonjëherë bëhet e pamundur të përpunosh të gjithë volumin e mbeturinave që prodhon qyteti.Mbetet gjithmonë shumë për të përmirësuar. Si në çdo shtëpi të madhe po të shkosh ti kontrollosh dhe gruas më të pastër do vesh ti gjesh një cep që nuk janë pastruar akoma pluhrat. Për fatin e mirë të qytetit dhe për konsolidimin e të ardhmes falë programit të menaxhimit të rregulluar të mbetjeve që e mbështet qeveria gjermane jemi duke punuar dhe jemi në faza të rëndësishme të zhvillimit të projektit të landfillit të Sherishtës, me të cilin do të kemi një largim përfundimtar të plehrave që pas 30 vitesh janë akoma në qendër të qytetit. Do kemi zëvendësim të gjithë kazanëve të plehrave në qytet, në zonan turistike dhe historike do të përdorim kazanët e nëndheshëm dhe do të kemi një flotë dhe armë të re të përpunimit të mbetjeve.Si kryebashkiak, thirrja ime do të ishte se nëse 200 mijë qytetarë të Vlorës do të ishin përballë 200 punëtorëve të pastrimit të Vlorës luftën do ta fitojnë qytetarët. Duhet të jemi të kujdesshshëm dhe bashkëpunues në hedhjen e plehrave në vendin e caktuar. Gjatë sezonit të verës trefishohet puna.”-tha Leli./CNA.al

LEXO TE PLOTE

Aktualitet

Yuri Kim darkon me Dua Lipën dhe ndan foton/ “Një super yll në skenë dhe jashtë saj”

Publikuar

-

Nga

Këngëtarja shqiptare me famë botërore, prej ditës së djeshme po qëndron në Tiranë.

Ndërkohë, mbrëmjen e kaluar këngëtarja Dua Lipa, është takuar edhe me ambasadoren e SHBA në Tiranë, Yuri Kim.

Kjo e fundit ka ndarë në rrjetet sociale foto nga takimi, ndërsa shkruan se Dua është një superyll në skenë, dhe më shumë edhe jashtë saj.

“Më pëlqeu të shijoja një darke më Dua Lipën dhe familjen e saj, si dhe me miqtë e saj. Bisedë e mahnitshme në lidhje me njohjen e fuqisë dhe përgjegjësisë që të gjithë kemi (edhe nëse nuk jemi zgjuar ende) për ta bërë botën thjesht pak më të mirë, secili në mënyrën tonë. Dua është një super yll i mirëfilltë jashtë skenës, edhe më shumë”, shkruan Yuri Kim.

LEXO EDHE:  Bindja Demokratike/ Patozi: I kemi dhënë shqiptarëve një alternativë

LEXO EDHE:  Agron Duka “shuplakë” Bashës/ Do vazhdoj ta sulmoj, duhet të nxitojë të…

Kujtojmë këtu se prej ditës së djeshme Dua Lipa po qëndron në Tiranë, ku ka ardhur për të parë nga afër punimet për një kopsht të dëmtuar nga tërmeti, që po ndërtohet me financimin e fondacionit të babait të saj.

LEXO TE PLOTE