Connect with Us

Dëshmia e plotë e Tahirit në Prokurori

Aktualitet

Dëshmia e plotë e Tahirit në Prokurori

Publikuar

-

Prononcimi i ish-ministrit të Punëve të Brendshme Saimir Tahiri, pas dëshmisë së dhënë në Prokurorinë e Krimeve të Rënda:
 
Për çfarë u pyetët në Prokurori, ua ka konfirmuar Rektori Koni se kush kanë qenë ata që e kanë kërcënuar?
“Unë iu përgjigja pozitivisht ftesës së Prokurorisë së Krimeve të Rënda për të treguar edhe këtu detyrën që kam bërë. Dhe më vjen mirë në fakt që jam ftuar të dëshmoj për detyrën që kam bërë lidhur edhe me këtë rast kur të dy profesorët deklaruan se u kërcënuan.
 
Unë e konsideroj këtë një vazhdim të kontributit tim për të bërë shtet më të fortë. E sigurisht për të pasur më shumë drejtësi në këtë vend. Dhe jam shumë i bindur që, si kontributi im, ashtu dhe i juaji, i çdo qytetari, por mbi të gjitha i kujtdo në politikë – edhe i atyre që e kanë të vështirë të paraqiten pranë Prokurorisë apo Gjykatës edhe kur vrasin e vjedhin – ndihmon të kemi një Shqipëri më të drejtë.
 
Dhe drejtësia të vlejë njëlloj, ligji të jetë i barabartë për qytetarët, dhe të mos jenë disa qytetarë të dorës së parë e shumica dërrmuese qytetarë të dorës së dytë.
 
Ne nuk do lejojmë që kjo të ndodhë. Dhe është kjo arsyeja përse duhet Reforma në Drejtësi. Është kjo arsyeja përse na duhen prokurorë e gjyqtarë të pakorruptuar. Është kjo arsyeja përse na duhen politikanë që respektojnë ligjin.
 
Është kjo arsyeja përse Reforma në Drejtësi i jep zgjidhje dhe mund t’i japë zgjidhje të gjithë përpjekjes dhe aspiratës së shqiptarëve për të pasur më në fund drejtësinë që duam”.
 
Zoti Tahiri, nuk iu përgjigjët pyetjes, a ju tha zoti Koni se është kërcënuar direkt nga Emiljano Shullazi, në takimin që keni pasur me të? A i keni thënë këto gjëra në Prokurori? Pyetja është direkte ju lutem. A ju ka konfirmuar që është kërcënuar nga Emiljano Shullazi, ose më saktë a ju ka dhënë ndonjë emër konkret nga kush është kërcënuar?
 
Jam shumë i bindur që do keni rastin të pyesni edhe zotin Koni, ashtu siç jam shumë i bindur ju keni aftësi të spikatur për të marrë informacione dhe nga Prokuroria e Krimeve të Rënda, edhe nga Policia po ashtu.
 
Siç jam shumë i bindur se deklarimi im do jetë i në të gjitha aktet që do shkojë në Gjykatë dhe besoj do të keni përsëri rastin të njiheni me çfarë kam deklaruar unë. 
 
E rëndësishme përtej detajeve dhe unë besoj se detajet janë të rëndësishme deri në një farë pike, por në fund të ditës shqiptarët duan të dinë, a do bëjmë një drejtësi më të mirë apo jo?
 
Shqiptarët duan të dinë pas njëzet e kusur viteve, a kemi më mundësi të kemi një drejtësi më të mirë apo jo?
Shqiptarët duan të dinë nëse do kemi një shtet më të drejtë apo jo?
 
Shqiptarët duan të dinë a do kemi politikan që respektojnë ligjin, respektojnë institucionet apo do kemi politikan që dhe kur vrasin dhe kur vjedhin nuk vijnë as në Prokurori as në Gjykatë?
 
Se çfarë kanë deklaruar profesorët nuk mund të më pyesni mua dhe nuk kam sesi t’i përgjigjem pasi është detyrë e tyre. Unë deklarova çdo hap të detyrës time edhe në çastin konkret”.
 
Zoti Tahiri, dje Luan Rama bëri një deklaratë për drogën dhe asgjësimin e saj. Keni një reagim?
 
Kam pasur shumë punë dhe nuk e kam dëgjuar deklaratën”.
 
Zoti Tahiri, ju ka ngelur peng që gjatë detyrës tuaj si Ministër i Brendshëm nuk keni arrestuar Klement Ballilin?
 
Nuk më ka mbetur asnjë peng. Balilin në kohën që unë ushtroja detyrën, nga person drejtues i institucioneve shtetërore u bë person në kërkim dhe person që ka titullin mbi kokë për t’u përgjigjur para drejtësisë dhe kjo është arritje e madhe. Se arrestohet nesër apo pas një viti, kjo është çështje e Policisë.
 
“Gjatë kohës që unë bëja detyrën nuk ishte më drejtues institucioni, por ishte person në kërkim”.
 
 Jeni përfolur për lidhjen tuaj me Emiljano Shullazin. Sot keni dëshmuar pikërisht në një proces të hapur ndaj tij, të akuzuar për kërcënime dhe shantazhe. Keni diçka për t’i thënë opinionit publik?
 
Kush më ka përfolur? Pyesni opozitën. Unë jam mësuar me akuzat e Saliut dhe vetëm më bëjnë më të fortë. Unë nuk jam si Saliu që vret njerëz si në ‘Gërdec’ apo në ‘21 Janar’ dhe nuk paraqitet një herë në Prokurori. Unë jam komplet ndryshe, jam rritur ndryshe. E konceptoj detyrën time ndryshe. Kontributin tim ndaj shtetit dhe qytetarëve e konceptoj ndryshe, dhe do luftoj deri në ditën e fundit”. /CityNews
Për të rejat më të fundit behuni pjesë e grupit tonë në facebook : City News Albania
KLIKO PER TE KOMENTUAR

Komentoni

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Aktualitet

Këshilla-Si të mbroni veten dhe familjen tuaj nga tërmetet

Publikuar

-

Për dallim nga llojet e tjera të fatkeqësive natyrore, tërmetet mund të ndodhin në çdo kohë, pa ndonjë njoftim. Të jesh i përgatitur për një tërmet do të bëjë ndryshimin në aftësinë për të mbrojtur veten, familjen ose shtëpinë tënde në rast të tërmetit. Vazhdoni të lexoni për të mësuar se si të përgatisni shtëpinë dhe familjen tuaj për një tërmet, si dhe çfarë të bëni gjatë dhe pas tërmetit për të qëndruar të sigurt.

Çfarë të bëni gjatë një tërmeti

Tërmetet mund të godasin krejt papritur dhe pa paralajmërim. E rëndësishme është që që në dridhjen e parë të merrni masa mbrojtëse.

Gjeni strehë në vendin më të afërt

Nëse ndodheni jashtë, gjeni strehë ku të mundeni por mos u fusni brenda.

Nëse jeni në zyrë a shtëpi, gjeni strehë në një vend të sigurt ku të jeni të mbrojtur nga gjërat që bien.

Mos lëvizni prej andej deri sa tërmeti të ketë ndalur.

Strehohu, mbulohu dhe mbahu fort

Që në goditjen e parë futuni nën një mobilje siç mund të jetë tavolina dhe qëndroni aty.

LEXO EDHE:  “Nuk i kthejnë përgjigje”/ Avokati i Jetmit Olldashit, akuza të rënda Prokurorisë

LEXO EDHE:  Zbulohen prova të reja/ Saimir Tahiri nuk i shpëton drejtësisë

Mos u fusni poshtë krevatëve apo dollapëve të lartë që mund të shemben.

Mbuloni kokën dhe sytë mbajini mbuluar për t’u mbrojtur nga objektet fluturuese ose ato që bien.

Me njërën dorë mbuloni kokën dhe me tjetrën mund të mbaheni në një cep të mobiljes nën të cilën jeni strehuar.

Nëse mobilja lëviz, lëvizni bashkë me të.

Qëndroni nën të deri sa të jeni të sigurtë që goditjet kanë mbaruar.

Nëse nuk qëndroni dot nën pragun e derës apo nën një mobile, qëndroni pranë një shtylle të brendshme të shtëpisë dhe mbroni kokën dhe qafën.

Pragu i Derës

Pragu i derës është një nga më të fortat e të gjithë pallatit apo godinës.

Në prag duhet të përpiqeni të mbani këmbët hapur për të ruajtur ekuilibrin, të mbështeteni në njërën anë dhe me krahë të mbani fort derën./

CNA.al

SHPERNDAJE KETE MATERIAL INFORMUES

LEXO TE PLOTE

Aktualitet

Termet i frikshem ne Shqiperi

Publikuar

-

Nga

Nje termet 5.8 balle ka goditur Shqiperine 32 km larg Tiranes, ne detin Adriatik.

Njoftohen deme materiale dhe panik tek njerzit qe kane dale ne rruget e Tiranes.

Lekundjet jane ndjere te forta  ne Tirane, Elbasan, Durres. Korce, Fier etj…

Njoftohen deme materiale…vijon

LEXO TE PLOTE

Aktualitet

Provokimi i Mustafa Nanos: Duhet të jemi më racionalë me Enver Hoxhën

Publikuar

-

Nga

Këtë verë, libri i Isuf Kalos “Blloku” ka bërë jehonë të madhe. Libri është një dëshmi e njeriut, i cili ka qenë pranë ish-diktatorit Enver Hoxha për vite me radhë, duke qenë se ishte doktori i tij personal. Megjithatë, “Blloku” i Kalos ka marrë shumë kritika.

Në monologun e kësaj të premteje në emisionin “Provokacija”, gazetari Mustafa Nano ndalet pikërisht tek ky libër. Ai thotë se mënyra se si Isuf Kalo ka folur për Enver Hoxhën është e pakuptueshme dhe e pafalshme për shumë njerëz.

 

 

Sipas tij, Kalo e ka nxjerrë diktatorin si tepër human, baba të devotshëm, bashkëshort të mirë dhe si një politikan serioz. Edhe pse ka një mendim tjetër për Enver Hoxhën, Nano thotë se “Blloku” është një dokument historik i rëndësishëm, për të cilin në të ardhmen shumë njerëz do jenë të kënaqur që ekziston.

“Më duhet të them se as mua nuk më puqet Enver Hoxha i Kalos me Enver Hoxhën që unë njoh. E megjithatë nuk jam dakord me ata që sulmojnë Isuf Kalon. Blloku i tij mund të ketë provokuar shumë vetë, ndoshta ndokënd edhe mund ta ketë lënduar por, përtej të gjitha shijeve e ndjesive individuale, ky libër është një dëshmi interesante për kohët e komunizmit. Pas 50 vjetësh askush nuk do të kujtohet ta sulmojë Isufin për anëmbajtje apo empati për të ligun. Të gjithë do jenë të kënaqur që kjo dëshmi është dhënë. E që është dhënë në mënyrë të sinqertë. Blloku është një dokument historik i rëndësishëm”, thotë Nano.

Por moderatori i “Provokacijas” thotë se ka bërë edhe një vëzhgim të fundit. Sipas tij, tashmë që jemi 30 vite pas përmbysjes së komunizmit, duhet ta gjykojmë në mënyrë më racionale diktatorin Enxer Hoxha.

Sipas tij, nuk duhen thënë thënë deklarata të panevojshme që e shndërrojnë figurën e Hoxhës si bartës të të gjitha të këqijave dhe veseve të botës.

Nano merr shembull librin e Ylljet Aliçkës në librin e tij më të fundit, ku thuhet se një grua e dënuar me vdekje u fut e gjallë në dhé. Kur fshatarët i bënë gropën u lemerisën teksa dëgjonin rënkime të dala nga thellësia e tokës.

Përshkrime të tilla na ndihmojnë të nxjerrim dufin ndaj diktatorit, por nuk na ndihmojnë për të kuptuar se kush ishte në të vërtetë ai, thotë Nano.

 “Kam vënë re që ca e ca vijojnë të flasin për Enver Hoxhën ashtu si kanë folur një ditë pas përmbysjes së regjimit të tij, domethënë duke shtënë në punë veç mllef, urrejtje, neveri, apo ku di unë. Kur bëhet ky diskutim, njerëz të tillë, që rëndom kanë edhe përvoja personale vuajtjesh e persekucioni, përpiqen ta likujdojnë Enver Hoxhën si personazh të historisë thjesht duke thënë se ai ishte një maskara, qen e bir qeni, një armik i popullit të vet, një tradhtar, etj, etj. Unë mendoj se 30 vjet pas rënies së komunizmit mund të jemi pak më racionalë. Dhe të jesh racional nuk do të thotë të mohosh që ai ka qenë një diktator. Jo, kjo gjë tanimë është e dokumentuar. Edhe komunisti më budalla, thellë-thellë, bie dakord se Enver Hoxha ishte një diktator.

Të jesh racional do të thotë të mos thuash mufka që synojnë panevojshmërisht ta shndërrojnë figurën e Hoxhës nga katran në katran me bojë, që e nxjerrin atë si bartës të gjithë të këqijave apo veseve të botës, që e nxjerrin atë edhe pervers, pedofil, manjak seksual, vrasës manjak. Ah, se harrova, edhe homoseksual. Sepse dihet se çfarë mendojnë shqiptarët për një homoseksual.

Të jesh racional është edhe të mos thuash, siç thotë Ylljet Aliçka në një libër që sapo e ka publikuar, që një grua u dënua me vdekje thjesht se Enver Hoxha donte ta kishte si të dashur dhe se ajo i tha “jo”. Për këtë “krim”, ajo u fut në dhé e gjallë. Madje, fshatarët e zonës, ku kësaj gruaje i bënë gropën, u lemerisën teksa dëgjonin ca rënkime të dala nga thellësia e tokës, që ishin rënkimet e kësaj gruaje duke dhënë shpirt. Tani, gjatë regjimit të Enver Hoxhës ka pasur pa fund drama e tragjedira humane. Kjo nuk diskutohet, siç nuk diskutohet që fajtori kryesor për ato ka qenë Enver Hoxha. Ne mund të stisim edhe tragjedira të tjera në një roman fiction. Por mund t’i vëmë pak fré fantazisë dreqi ta hajë! Një njeri që futet i gjallë nën dhé nuk ka se si të rënkojë. Aq më pak ka gjasa që rënkimet e saj të jenë dëgjuar nga fshatarët e lemerisur. Sepse do të ketë dhënë shpirt shumë kohë para se toga e varrmihësve apo xhelatëve të kenë mbledhur rraqet e të jenë larguar. Le ta themi copë: Përshkrime të tilla na ndihmojnë të nxjerrim dufin ndaj diktatorit, por nuk na ndihmojnë për të kuptuar se kush ishte në të vërtetë ai”, u shpreh moderatori i “Provokacijas”./abcnews.al

LEXO EDHE:  “Nuk i kthejnë përgjigje”/ Avokati i Jetmit Olldashit, akuza të rënda Prokurorisë

LEXO EDHE:  Nuk ndalet Saimir Tahiri/ Publikon foton e veçantë

 

LEXO TE PLOTE
Lajme të Rekomanduara: