Connect with Us

Sulmi me sëpatë në Gjermani/ Autori një shqiptar nga Kosova

Aktualitet

Sulmi me sëpatë në Gjermani/ Autori një shqiptar nga Kosova

Publikuar

-

Personi i cili sulmoi 9 persona me një sëpate në stacionin qendror te trenave në Dusseldorf të Gjermanisë, është nga Kosova, por që jetonte në Wuppertal. Lajmin e ka konfirmuar policia gjermane. Sipas të dhënave në faqen zyrtare të policisë gjermane thuhet se ai është një 36-vjeçar nga Kosova, i cili la të plagosur 9 persona të enjten mbrëma, në stacionin qendror të trenave në Dusseldorf të Gjermanisë.

LEXO EDHE:  “Po paguajmë çmim të lartë, 590 vdekje në ditë”/ Merkel mesazh qytetarëve: Shmangni festimet e Krishtlindjeve

‘Të enjten mbëma, një 36-vjeçar nga Kosova që jeton në Wuppetal, lëndoi disa persona me anë të një sëpate. Më pas ai iku nga stacioni, duke kërcyer nga ura. Autori pësoi disa lëndime. I nënti ka qenë polic dhe vuan nga sëmundje mendore”, shkruan policia gjermane në faqen e tyre. /CityNews

 

Për të rejat më të fundit behuni pjesë e grupit tonë në facebook : City News Albania

Komentoni

Adresa juaj email nuk do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme shënohen *

Kronika

Fëmijët gjejnë 2 kallashnikovë në shtëpinë e pabanuar

Publikuar

-

Nga

Disa fëmijë të mitur kanë gjetur dy armë të tipit model 56, kalibër 7.62mm një banesë pronari i të cilës jeton prej vitesh në Angli.

Policia mbërriti në vendngjarje, ndërsa dyshohet se armët janë hedhur në oborrin e shtëpisë, pasi ngjitur me shtëpinë është një rrugicë, në të cilën kalojnë njerëzit e lagjes.

LEXO EDHE:  Krim brenda familjes/ Djali vret babain me sëpatë

LEXO EDHE:  Si luftohet terrorizmi i ekstremit të djathtë

Banesa është në pronësi të shtetasit, F. Ibi në lagjen e quajtur “Kala”.Teksa kanë nisur hetimet, janë siguruar dhe kamerat e një banese për t’i hedhur dritë ngjarjes dhe për të zbuluan personin qe ka hedhur armën në banesën e mbyllur./CNA.al

 

LEXO TE PLOTE

Bota

Për herë të parë që prej 1949, një kancelar gjerman nuk garon për t’u rizgjedhur

Publikuar

-

Nga

Zgjedhjet e Bundestagut janë tashmë një zgjedhje historike, sepse për herë të parë që nga viti 1949 një kancelar në detyrë nuk kandidon për rizgjedhje.

Do të vazhdojë në të njëjtin drejtim apo do të ketë ndryshime? Kush do të qeverisë përfundimisht Gjermaninë do të vendoset pas disa javësh apo muajsh, pas negociatave të gjata për koalicion.

Zgjedhjet e 26 shtatorit në Gjermani cilësohen të rëndësishme, nisja e një epoke të re pa Angela Merkel, e cila udhëheq vendin prej 16 vitesh.

Zgjedhjet për Bundestagun e ri gjerman do të formëzojnë jo vetëm të ardhmen e Gjermanisë, por edhe të të gjithë Evropës.Nga ora 8:00 në qendrat e votimit u drejtuan qytetarë të shumtë të cilët kanë pritshmëri të ndryshme për të ardhmen e tyre.

“Personalisht, do të doja të shihja një politikë më të gjelbër, shpresoj se diçka do të ndodhë në këtë drejtim, besoj se kjo është veçanërisht e rëndësishme në qytetet e mëdha, jam e emocionuar, zgjedhjet janë super emocionuese”, shprehet një grua.

“Njerëzit duhet të marrin më shumë apartamente, të kenë strehim më të mirë. Ambiente që gjithashtu mund të paguhen. Gjithçka nuk duhet të bëhet më e shtrenjtë (…) Kjo është arsyeja pse ju shkoni për të votuar, për t’i pasur gjërat më mirë në 4 ose 5 vitet e ardhshme”, thotë një tjetër qytetar.

Gjatë votimit kandidatët për kancelarë i cilësuan zgjedhjet të rëndësishme dhe se çdo votë ka rëndësi./euronews

LEXO TE PLOTE

Bota

Zgjedhjet në Gjermani/ Pjesëmarrja në votime deri më tani, më e lartë se në 2017

Publikuar

-

Nga

Qendrat e votimit tashmë janë hapur në Gjermani. Rezultati do të përcaktojë se kush do të zëvendësojë Angela Merkel pas gati 16 vitesh si kancelare.

Komisioneri Federal i Zgjedhjeve ka publikuar dhe shifrat zyrtare për pjesëmarrjen e votuesve deri më tani.

Deri në orën 2 pasdite, 36.5% e popullsisë së kualifikuar  mësohet se kanë votuar në të gjithë vendin.

Megjithatë, kjo nuk përfshin numrin e votave postare, ku më shumë se 40% e votave pritet të vijnë me postë (krahasuar me 28.6% në 2017).

“Siç pritej, pjesëmarrja aktualisht e përcaktuar e votuesve është më e ulët se shifra e 2017, pasi supozojmë një përqindje shumë më të lartë të votuesve në mungesë, pjesëmarrja e të cilëve do të përcaktohet në një datë të mëvonshme si pjesë e përcaktimit të rezultateve përfundimtare të zgjedhjeve”, tha në një deklaratë Komisioneri Georg Thiel.

Pjesëmarrja në votime duket të jetë më e lartë se 2017

Shenjat fillestare tregojnë për një pjesëmarrje pak më të lartë të votuesve në zgjedhje në krahasim me vitin 2017.

LEXO EDHE:  Si luftohet terrorizmi i ekstremit të djathtë

LEXO EDHE:  Gjermania mbështet Shqipërinë drejt BE-së/ Shqiptarët të mendohen mirë kur votojnëNë North Rhine-Westphalia pothuajse 45% e votuesve në tetë rrethe kanë votuar deri më tani, krahasuar me rreth 40% në 2017.

Në Berlin, autoritetet raportuan 27.4% pjesëmarrje deri më tani, krahasuar me 27.2% në 2017.

Sipas transmetuesit publik ZDF, pjesëmarrja në dy qytetet më të mëdha në Bavari është dukshëm më e lartë se në vitin 2017.

Mediat lokale raportojnë një pjesëmarrje prej 36.56% në Saksoninë e Poshtme deri më tani, krahasuar me 32.08% në të njëjtën kohë në zgjedhjet e fundit.

Dhe në Bremen, 27.2% e votuesve me të drejtë vote kanë dhënë votën e tyre deri më tani, krahasuar me 27.1% në 2017 në të njëjtën kohë, sipas raporteve lokale.

Megjithatë, se këto shifra nuk përfshijnë numrin rekord të votave postare.

Shifrat zyrtare të pjesëmarrjes së votuesve në mbarë vendin do të publikohen më vonë./DW

LEXO TE PLOTE