Connect with Us

Nga Gjergj Thanasi/ Dje sokëllinte Uidhërsi, ndërsa sot hesht Luja

Aktualitet

Nga Gjergj Thanasi/ Dje sokëllinte Uidhërsi, ndërsa sot hesht Luja

Publikuar

-

Thuajse fiks 9 vite më parë ambasadori amerikan Uidhërs bëri namin mediatikisht dhe diplomatikisht, sepse deputeti Tom Doshi e qëlloi me shpullë gazetarin Besart Likmeta. Ishte fat i madh për deputetin Doshi, që ca ditë më pas shpërtheu Gërdeci dhe Uidhëersi i ngratë se kishte më hallin te shpulla anti Likmetë, por te gjurmët e përgjakura të Gërdecit, që sipas majorit amerikan L.D.H. II shkonin deri te vllehet e luleve te “Rilindja Ridge.” (për më shumë mund të konsultohen procesverbalet e Komisionit të Mbikqyrjes të Senatit dhe të Reformës Qeveritare të kryesuar nga Senatori Henry Waxman-demokrat i Shtetit të Kalifornisë)

Pak ditë më parë gazetari Elvi Fundo në mes të ditës, në zemër të Tiranës u godit me levë dhe u bë për spital nga persona “të panjohur.” Ndonëse Elvi shquhet si gazetar kritik ndaj qeverisë rilindase, vetë minsitri i brendshëm Tahiri shkoi dhe e vizitoi në spital. Prezenca e OSBE-së në Tiranë reagoi fort dhe zyrtarisht duke dënuar aktin barbar të rrahjes së gazetarit. OJF të ndryshme ndërkombëtare të fokusuara në mbrojtje të medias dhe gazetarëve si psh. Committee for the Protection of Journalists protestuan fuqishëm, kundra këtij akti barbar.

Ambasada Amerikane në Tiranë dhe vetë ambasadori Lu “sokëllinë” fuqishëm me heshtjen e tyre. Asnjë deklaratë, asnjë mesazh në Twiter, asnjë telefonatë apo SMS përkrahje për viktimën. Absolutisht asgjë! Kjo ambasadë amerikane madje ka dënuar edhe barbarinë e vrasjes së qenve të rrugës nga gjuetarët e paguar me fondet e bashkive të ndryshme shqiptare, ndërsa për rastin Fundo heshtje! Me sa duket të drejtat e kafshëve kanë më shumë prioritet e rëndësi sesa të drejtat e njeriut për diplomatët amerikanë aktualisht në Tiranë. Më troc, më shqip gjaku i Elvi Fundos ka më pak vlerë sesa gjaku i qenvce rrugacë!

Sa kontraston kjo burracakëri diplomatike e vartësve të z. Lu krahasuar me sjelljen prej xhentëllmeni të shkolluar në Sandhurst të majorit anglez Simcox në vitin e largët 1944, kur paraardhësit politkë dhe boliogjikë të Rilindasve të sotëm vranë duke rrahur me shufrat e pastrimit të topave kal. 47mm Zai Fundon paraardhësin e lavdishëm të Elvit tonë ( O Zot cfarë Koincidence!!!!!!). Një sjellje e tillë e personelit diplomatik amerikan në Tiranë kontraston ndjeshëm me sjelljen e ministrit Tahiri (të kritikuar shpesh dhe ashpërsisht nga Fundo dhe Cityneës.al i Fundos), të kryeministrit Rama, gjithashtu të sulmuar ashpër nga shkrimet e Fundos dhe bashkëpunëtorëve të tij mediatikë apo edhe me gazetarin dhe botuesin italian Carlo Bollino (edhe ky i sulmuar fort nga Fundo dhe agjensia e lajmeve e Fundos). Si Tahiri, si Rama, si Bollino formalisht dhe zyrtarisht dënuan aktin barbar të kryer nga sikarë të blerë me para të fituara nga import-tranzitimi i “mielli të kuq.”

LEXO EDHE:  Reagimi i ashpër i Unionit të Gazetarëve/ Kërkon drejtësi për Klodiana Lalën dhe Elvi Fundon

Binomi Lu-Ndroqi

I vetmi TV relativisht i rëndësishëm shqiptar, që mbajti heshtje totale për rrahjen e Fundos (njëlloj si Ambasada Amerikane në Tiranë) ishte Ora News TV. Me sa duket Sh. T. ambasadori Tongzhi (同志) Lu është në të njejtën gjatësi vale me Sh. T. Ylli Ndroqi, konsullin e nderit të Republikës së Shteteve të Bashkuara të Meksikës në Tiranë, njëkohësisht pronar i TV Ora News. Një koincidencë e tillë e cuditshme mund të shpjegohet vetëm sipas kuptimit të proverbit anglez: Birds of the same feather flock together!

Një qëndrim i tillë me dopjo standard i ambasadorit Lu do të brejë edhe më shumë imazhin e shkëlqyer të Amerikës ndër shqiptarët. Një sjellje e tillë po ashtu fare mirë mund të interpretohet se ambasadori Lu si në rastin Fundo edhe në rastin e reformës së drejtësisë në Shqipëri e ka me të futur dhe me dopio standard. Pra hapni sytë o shqiptarë, se nuk mund t’i zihet besë asaj që thotë e deklaron Sh.T. ambasadori Tongzhi (同志) Lu.

Madam ambasadorja Vlahutin

Normalisht edhe madam ambasadorja Vlahutin për rastin Fundo ka qenë e heshtur si fija e barit. Kjo heshtje e madam ambasadores Vlahitin nuk na cudit aspak. Jo sot, që Romana është goxha ambasadore e BE-së, por edhe 25 vite më parë, kur ishte thjesht një “novinarkë sto jedno”, ka qenë konseguente në mos vlerësimin e gjakut të gazetarëve, qoftë edhe atyre kroatë, jo më të gazetarëve shqiptarë si Elvi Fundo! Në këtë kontekst i kujtojmë lexuesve sesi kafshët cetnike të Milloshevicit gazetarin hero të Vukovarit, kryeredaktorin e “Radio Vukovar,” të ndjerin Sinisha Gllavasevic e mbytën me dajak për koincidencë duke përdorur shufra hekuri për pastrim topi “Trocevac” tamam njëlloj si partizanët e Enver Hoxhës mbytën Llazar Fundon në vitin e largët 1944. /CityNews 

 

Për të rejat më të fundit behuni pjesë e grupit tonë në facebook : City News Albania
KLIKO PER TE KOMENTUAR

Komentoni

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Aktualitet

Këshilla-Si të mbroni veten dhe familjen tuaj nga tërmetet

Publikuar

-

Për dallim nga llojet e tjera të fatkeqësive natyrore, tërmetet mund të ndodhin në çdo kohë, pa ndonjë njoftim. Të jesh i përgatitur për një tërmet do të bëjë ndryshimin në aftësinë për të mbrojtur veten, familjen ose shtëpinë tënde në rast të tërmetit. Vazhdoni të lexoni për të mësuar se si të përgatisni shtëpinë dhe familjen tuaj për një tërmet, si dhe çfarë të bëni gjatë dhe pas tërmetit për të qëndruar të sigurt.

Çfarë të bëni gjatë një tërmeti

Tërmetet mund të godasin krejt papritur dhe pa paralajmërim. E rëndësishme është që që në dridhjen e parë të merrni masa mbrojtëse.

Gjeni strehë në vendin më të afërt

Nëse ndodheni jashtë, gjeni strehë ku të mundeni por mos u fusni brenda.

Nëse jeni në zyrë a shtëpi, gjeni strehë në një vend të sigurt ku të jeni të mbrojtur nga gjërat që bien.

Mos lëvizni prej andej deri sa tërmeti të ketë ndalur.

Strehohu, mbulohu dhe mbahu fort

Që në goditjen e parë futuni nën një mobilje siç mund të jetë tavolina dhe qëndroni aty.

LEXO EDHE:  Mediat shqiptare kopjojnë qorrazi median serbe B52 për kanabisin shqiptar në Itali

LEXO EDHE:  Debilizmi diplomatik i çiftit Rama-Bushati mund të shkaktojë incident diplomatik italo-grek

Mos u fusni poshtë krevatëve apo dollapëve të lartë që mund të shemben.

Mbuloni kokën dhe sytë mbajini mbuluar për t’u mbrojtur nga objektet fluturuese ose ato që bien.

Me njërën dorë mbuloni kokën dhe me tjetrën mund të mbaheni në një cep të mobiljes nën të cilën jeni strehuar.

Nëse mobilja lëviz, lëvizni bashkë me të.

Qëndroni nën të deri sa të jeni të sigurtë që goditjet kanë mbaruar.

Nëse nuk qëndroni dot nën pragun e derës apo nën një mobile, qëndroni pranë një shtylle të brendshme të shtëpisë dhe mbroni kokën dhe qafën.

Pragu i Derës

Pragu i derës është një nga më të fortat e të gjithë pallatit apo godinës.

Në prag duhet të përpiqeni të mbani këmbët hapur për të ruajtur ekuilibrin, të mbështeteni në njërën anë dhe me krahë të mbani fort derën./

CNA.al

SHPERNDAJE KETE MATERIAL INFORMUES

LEXO TE PLOTE

Aktualitet

Termet i frikshem ne Shqiperi

Publikuar

-

Nga

Nje termet 5.8 balle ka goditur Shqiperine 32 km larg Tiranes, ne detin Adriatik.

Njoftohen deme materiale dhe panik tek njerzit qe kane dale ne rruget e Tiranes.

Lekundjet jane ndjere te forta  ne Tirane, Elbasan, Durres. Korce, Fier etj…

Njoftohen deme materiale…vijon

LEXO TE PLOTE

Aktualitet

Provokimi i Mustafa Nanos: Duhet të jemi më racionalë me Enver Hoxhën

Publikuar

-

Nga

Këtë verë, libri i Isuf Kalos “Blloku” ka bërë jehonë të madhe. Libri është një dëshmi e njeriut, i cili ka qenë pranë ish-diktatorit Enver Hoxha për vite me radhë, duke qenë se ishte doktori i tij personal. Megjithatë, “Blloku” i Kalos ka marrë shumë kritika.

Në monologun e kësaj të premteje në emisionin “Provokacija”, gazetari Mustafa Nano ndalet pikërisht tek ky libër. Ai thotë se mënyra se si Isuf Kalo ka folur për Enver Hoxhën është e pakuptueshme dhe e pafalshme për shumë njerëz.

 

 

Sipas tij, Kalo e ka nxjerrë diktatorin si tepër human, baba të devotshëm, bashkëshort të mirë dhe si një politikan serioz. Edhe pse ka një mendim tjetër për Enver Hoxhën, Nano thotë se “Blloku” është një dokument historik i rëndësishëm, për të cilin në të ardhmen shumë njerëz do jenë të kënaqur që ekziston.

“Më duhet të them se as mua nuk më puqet Enver Hoxha i Kalos me Enver Hoxhën që unë njoh. E megjithatë nuk jam dakord me ata që sulmojnë Isuf Kalon. Blloku i tij mund të ketë provokuar shumë vetë, ndoshta ndokënd edhe mund ta ketë lënduar por, përtej të gjitha shijeve e ndjesive individuale, ky libër është një dëshmi interesante për kohët e komunizmit. Pas 50 vjetësh askush nuk do të kujtohet ta sulmojë Isufin për anëmbajtje apo empati për të ligun. Të gjithë do jenë të kënaqur që kjo dëshmi është dhënë. E që është dhënë në mënyrë të sinqertë. Blloku është një dokument historik i rëndësishëm”, thotë Nano.

Por moderatori i “Provokacijas” thotë se ka bërë edhe një vëzhgim të fundit. Sipas tij, tashmë që jemi 30 vite pas përmbysjes së komunizmit, duhet ta gjykojmë në mënyrë më racionale diktatorin Enxer Hoxha.

Sipas tij, nuk duhen thënë thënë deklarata të panevojshme që e shndërrojnë figurën e Hoxhës si bartës të të gjitha të këqijave dhe veseve të botës.

Nano merr shembull librin e Ylljet Aliçkës në librin e tij më të fundit, ku thuhet se një grua e dënuar me vdekje u fut e gjallë në dhé. Kur fshatarët i bënë gropën u lemerisën teksa dëgjonin rënkime të dala nga thellësia e tokës.

Përshkrime të tilla na ndihmojnë të nxjerrim dufin ndaj diktatorit, por nuk na ndihmojnë për të kuptuar se kush ishte në të vërtetë ai, thotë Nano.

 “Kam vënë re që ca e ca vijojnë të flasin për Enver Hoxhën ashtu si kanë folur një ditë pas përmbysjes së regjimit të tij, domethënë duke shtënë në punë veç mllef, urrejtje, neveri, apo ku di unë. Kur bëhet ky diskutim, njerëz të tillë, që rëndom kanë edhe përvoja personale vuajtjesh e persekucioni, përpiqen ta likujdojnë Enver Hoxhën si personazh të historisë thjesht duke thënë se ai ishte një maskara, qen e bir qeni, një armik i popullit të vet, një tradhtar, etj, etj. Unë mendoj se 30 vjet pas rënies së komunizmit mund të jemi pak më racionalë. Dhe të jesh racional nuk do të thotë të mohosh që ai ka qenë një diktator. Jo, kjo gjë tanimë është e dokumentuar. Edhe komunisti më budalla, thellë-thellë, bie dakord se Enver Hoxha ishte një diktator.

Të jesh racional do të thotë të mos thuash mufka që synojnë panevojshmërisht ta shndërrojnë figurën e Hoxhës nga katran në katran me bojë, që e nxjerrin atë si bartës të gjithë të këqijave apo veseve të botës, që e nxjerrin atë edhe pervers, pedofil, manjak seksual, vrasës manjak. Ah, se harrova, edhe homoseksual. Sepse dihet se çfarë mendojnë shqiptarët për një homoseksual.

Të jesh racional është edhe të mos thuash, siç thotë Ylljet Aliçka në një libër që sapo e ka publikuar, që një grua u dënua me vdekje thjesht se Enver Hoxha donte ta kishte si të dashur dhe se ajo i tha “jo”. Për këtë “krim”, ajo u fut në dhé e gjallë. Madje, fshatarët e zonës, ku kësaj gruaje i bënë gropën, u lemerisën teksa dëgjonin ca rënkime të dala nga thellësia e tokës, që ishin rënkimet e kësaj gruaje duke dhënë shpirt. Tani, gjatë regjimit të Enver Hoxhës ka pasur pa fund drama e tragjedira humane. Kjo nuk diskutohet, siç nuk diskutohet që fajtori kryesor për ato ka qenë Enver Hoxha. Ne mund të stisim edhe tragjedira të tjera në një roman fiction. Por mund t’i vëmë pak fré fantazisë dreqi ta hajë! Një njeri që futet i gjallë nën dhé nuk ka se si të rënkojë. Aq më pak ka gjasa që rënkimet e saj të jenë dëgjuar nga fshatarët e lemerisur. Sepse do të ketë dhënë shpirt shumë kohë para se toga e varrmihësve apo xhelatëve të kenë mbledhur rraqet e të jenë larguar. Le ta themi copë: Përshkrime të tilla na ndihmojnë të nxjerrim dufin ndaj diktatorit, por nuk na ndihmojnë për të kuptuar se kush ishte në të vërtetë ai”, u shpreh moderatori i “Provokacijas”./abcnews.al

LEXO EDHE:  Ambasada suedeze bën humor anglez, modernizon policët shqiptarë me bicikleta kineze

LEXO EDHE:  Bojaxhi: Partitë dakord të thyejnë Kushtetutën

 

LEXO TE PLOTE
Lajme të Rekomanduara: