Basha 40 minuta kokë më kokë me Donald Lu/Çfarë u diskutua?

8 Mars 2017, 14:17, Aktualitet CNA

Kreu i Partisë Demokratike, Lulzim Basha, drekoi sot më ambasadorin e SHBA, Donald Lu, në Tiranë. Basha dhe Lu qëndruan për rreth 40 minuta në një lokal në zonën e ish-Bllokut.

Dreka mes të dyve vjen në një kohë që opozita proteston në çadrën para Kryeministrisë, ndërsa Kuvendi shtyu formimin e komisioneve për Vettingun.

Ende nuk dihet nëse qëllimi i kësaj dreke ka të bëjë me bojkotin e Kuvendit nga ana e opozitës, por burime të BalkanËeb thonë se mes të dyve u diskutua edhe për situatën politike. Ende nuk është e qartë nëse ambasadori amerikan ka tentuar të gjejë një zgjidhje bashkë me kryedemokratin Basha, që të djathtët t?i japin fund bojkotit.

Kujtojmë se ambasadori Donald Lu nuk ka folur ende publikisht dhe nuk ka dhënë asnjë prononcim për protestën e opozitës. Pas drekës i pari që u çua nga tavolina ishte kryedemokrati Basha, ndërsa fill pas tij nga restoranti ka dalë edhe Donald Lu, i cili është parë të ecë edhe në këmbë./CityNews

Lajmet e fundit nga