Connect with Us

7 Tokat 39 vite dritë larg/ NASA: Ja si mund të duket jeta në to

Life Style

7 Tokat 39 vite dritë larg/ NASA: Ja si mund të duket jeta në to

Publikuar

-

Astronomët dje bënë të ditur se kanë zbuluar një sistem diellor me planetë si Toka jonë, 39 vite dritë larg nesh.

Shtatë Toka u zbuluan që orbitonin pranë yllit që u quajt, ‘Trappist-1’, në të cilat besohet se ka ujë në sipërfaqen e tyre që është dhe një nga komponentët kryesore të treguesit të jetës.

Tre prej planetëve, sipas shkencëtarëve kanë kushtet e mira, saqë besohet se jeta në to mund të ketë evoluar.

“Ky është vetëm fillimi. Asnjëherë më parë nuk kemi zbuluar kaq shumë planetë të ngjashëm më Tokën tonë. Njerëzit do të dëgjojnë shumë më shumë rreth tyre në javët dhe muajt në vijim. 7 planete kanë përmasat e tokës, 6 prej tyre në sipërfaqe kanë temperaturat nga 0-100 gradë Celsius. Kjo mund të sjellë një kushtet e duhura atmosferike ku mund të rritet një jetë biologjike”, deklaron NASA.

Pas këtyre deklaratave, NASA sot ka nxjerrë fotografi dhe video duke sjellë me përafërsi sesi mund të jenë në dukje këto planete. Shkëmbinjtë mund të kenë në kompozim të njëjtët elementë si dhe Toka, akuj, oqeane. Ata kanë ndërtuar dhe grafikët sesi ndodhen në pozicionuar planetet.

LEXO EDHE:  Ndryshimi i klimës po transformon planetin tonë/ NASA nxjerr një seri imazhesh tronditëse satelitore

Kështu, planeti 1B. 1C dhe 1D besohet se duke qenë pranë diellit të tyre janë shumë të nxehtë dhe sipërfaqet me ujë mund te jene të pakta. Kurse planeti tjetër H, pritet të jetë komplet me akull, një Botë e Akullt, e quajtën shkencëtarët.

Por planetet 1E, 1F dhe 1G janë planetet që për astronomët, mundësia për jetë është shumë e madhe.

Kushtet klimaterike sipas tyre janë të favorshme që aty të ketë gjallesa, ‘dhe ky është vetëm fillimi”, shtojnë ata.

Është zbuluar se planeti 1B i duhet 1 ditë e gjysëm për orbituar rreth diellit të tij.

Teknologjia jonë për të dërguar robotë të hetojnë këta planete është shumë e dobët dhe do të duhen qindra e mijëra vjet që njerëzimi të shkelë aty.

‘Vetëm nëse ne zbulojmë një proces të ri fizik që ta rezialojmë këtë. Nuk shoh ndonjë mundësi që ne të kolonizojmë këto planete, por mbase në të një të ardhme, kushedi, dikush mund të bëjë një zbulim fizik që mund të na dërgojë atje, kushedi”, thanë profesorët e NASA të përfshirë në këtë studim./CityNews

Për të rejat më të fundit behuni pjesë e grupit tonë në facebook : City News Albania

Komentoni

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Showbizz

Lindita i nxjerr të “palarat” Çimit/ “Më ka thënë se do të deklarohej për mua”

Publikuar

-

Nga

Lindita i nxjerr të "palarat" Çimit/ “Më ka thënë se do të deklarohej për mua”

Lindita, konkurrente e Përputhen 40+ ka bërë deklaratën e fortë në episiodin e djeshëm të emisionit.

Pasi Çimi u deklarua për Stelën, Lindita zbuloi se po atë ditë, Çimi e ka marrë në telefon. Ndër të tjera ajo e zbuluar se kur kishte takimin me Luanin, Çimi i ka thënë se do të deklarohet për të pasi nuk e pëlqente më Stelën.

LEXO EDHE:  NASA alarmon njerëzimin/ Çfarë do të shkaktojë ndërprerje të radios
LEXO EDHE:  Si e zbuluam numrin zero

“Mua nuk më pëlqen Stela dhe do të deklarohem për ty, tregon Lindita.

Kjo ka shkaktuar shumë reagime dhe debate në emision./ CNA.al

LEXO TE PLOTE

Showbizz

Nuk përmbahet Jasmina/ Pozon gjysmë e zhveshur

Publikuar

-

Nga

Jasmina Kadiru është një nga vajzat që tërhoqi më së shumti vëmendjen e publikut me hyrjen e saj në Përputhen dhe me pamjen e saj.

Pas daljes nga emisioni Jasmina është shumë aktive në rrjetet sociale ku publikon foto dhe video tejet provokuese.

Së fundi ish konkurrentja e Përputhen ka realziuar një tatuazh në shpinë dhe nuk nguron ta tregojë në çdo rast.

LEXO EDHE:  Si e zbuluam numrin zero

LEXO EDHE:  Një vrimë e zezë apo një planet?/ Shkencëtarët bëjnë zbulimin e radhës

Jasmina ka publikur dy foto ku shfaqet gjysmë e zhveshur e kthyer me kurriz duke treguar tatuazhin gjigant në shpinë. / CNA.al

LEXO TE PLOTE

Showbizz

WOW-Keisi Medini tregon trupin/ “Marros” fansat

Publikuar

-

Nga

Modelja Keisi Medini është një nga vajzta më seksi të Instagramit.

Bukuroshja shpesh herë provokon teksa publikon foto ku shfaqet me bikini.

Së fundi ajo tregon linjat e saj shpërthyese teksa pzoon me bikini minimaliste të zeza. Kaq ka mjaftuar që rrjeti të vërshojë me komentet komplimentuese./ CNA.al

 

View this post on Instagram

 

A post shared by CASSEY 🦋 (@keisimedini)

LEXO TE PLOTE