Connect with Us

Artan Hoxha ka nje koment dhe nje pyetje per Berishen, Bashen dhe Ramen/E mbani mend bllokun e zi?!!!!

Aktualitet

Artan Hoxha ka nje koment dhe nje pyetje per Berishen, Bashen dhe Ramen/E mbani mend bllokun e zi?!!!!

Publikuar

-

Gazetari investigativ Artan Hoxha ka sjelle nje pyetje dhe nje koment duke kujtuar protesten e 21 janarit dhe protesatat e PD dy ditet e fundit.

21 janar 2011…Rama nxori opoziten ne bulevard dhe i beri thirrje popullit ta mbeshtes protesten e tij me moton,..
“Sali dorezo bllokun”…
(behet fjale per bllokun e zi me shenime qe mbante ne dore Meta gjate pamjeve te vidios Meta-Prifti)
Me kete moto, kater pllaka bronzi qendrojne te cimentuara ne Bulevardin “Deshmoret e Kombit” ne kujtim te kater protestuesve te vrare….

1 prill 2013…. Rama, pasi Saliut i iku blloku i zi, beri marreveshjen me Meten, e cila e solli ne pushtet dy muaj me vone…
(Ai dreq blloku nuk ishte me aq i zi sa thoshte populli)

18 shkurt 2017…Basha nxori opoziten ne bulevard dhe i beri thirrje popullit ta mbeshtese per te rrezuar qeverine Rama, me e korruptuara dhe me kriminalja ne planet(por jo Meten, ai na duhet. Prandaj organizatoret u kujdesen qe te digjeshin vetem dordolecet e Rames, Tahirit dhe Beqajt, asnje i Metes, asnje nga ministrartan hoxhaat e LSI-se).
Nje dite me pas, Basha dhe pastaj Berisha i ben thirrje Metes(qe largqofte nuk eshte fare i korruptuar si Rama dhe
nuk ka gisht fare ne qeverisjen e 4 viteve) te bashkohet me ta per te rrezuar qeverine Rama.
Por nuk na thane gje per bllokun e zi, si do ti veje halli atij dreq blloku?!!! Se pa te nuk do te kishin qeverisur kater vite kryeminister Berisha dhe pastaj kater vite kryeminister Rama. Problemi eshte se Meta nuk levis kurre pa e patur me vete ate dreq blloku!!!….
Heeeej dreq o pune, ky vend qe ka hyre ne vitin e 105-te te historise se tij, e paska varur fatin te nje bllok i zi!!!!
(…dhe ketu dua s’dua jam dakord me Ilir Kullen. Sa te vrase mendjen mileti nga dreqin shkon ai malukat bllok i zi, me mire pronari i bllokut te behet kryeminister vet dhe te na shpetoje nga ky hall)

LEXO EDHE:  Ben Blushi mbledh anëtarët e LIBRA/ Citon Metën: Merreni me qetësi e dashuri

Për të rejat më të fundit behuni pjesë e grupit tonë në facebook : City News Albania

Komentoni

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Bota

SHBA do të kërkojë nga Kina t’u përmbahet “rregullave të lojës”

Publikuar

-

Nga

SHBA do të kërkojë nga Kina t'u përmbahet "rregullave të lojës"

Zëvendës Sekretarja amerikane e Shtetit Wendy Sherman pritet t’i bëjë të qartë Kinës në bisedimet e ardhshme, se Uashingtoni e mirëpret konkurrencën me Pekinin, por me rregulla të barabarta loje, që synojnë parandalimin e konflikteve, thanë zyrtarë të lartë amerikanë.

Në njoftimin për shtyp, që i paraprin bisedimeve të zonjës Sherman me Këshilltarin e Shtetit kinez dhe Ministrin e Jashtëm Wang Yi, në Tianjin, thuhej se dy ekonomive më të mëdha në botë u duhet të gjejnë mënyra të përgjegjshme për të menaxhuar konkurrencën.

Ajo do të nënvizojë se ne nuk duam që një konkurrencë e ashpër dhe e vazhdueshme të shndërrohet në konflikt“, tha një zyrtar i lartë i administratës amerikane, përpara që atij që do të jetë takimi i parë i rangut të lartë ballë për ballë mes Uashingtonit dhe Pekinit, pas disa muajsh. Kjo është pjesë e përpjekjeve që të dyja palët po bëjnë për të qetësuar marrëdhëniet e acaruara.

LEXO EDHE:  Manjani: Roli i munguar i Metës mund ta dëmtojë LSI

Kjo është arsyeja pse SHBA-ja dëshiron të sigurojë parametra për të menaxhuar me përgjegjësi marrëdhëniet“, tha zyrtari amerikan. “Ajo (zonja Sherman) do të bëjë të qartë se ndërsa ne e mirëpresim konkurrencën e fortë e të qëndrueshme me Kinën, të gjithë duhet të luajnë me rregulla të barabarta loje“.

LEXO EDHE:  “Punëtori i Albpetrolit humb jetën tragjikisht/ Ngjarja mbahet e fshehtë”

Zonja Sherman pritet të mbërrijë të dielën në Tianjin, një qytet në juglindje të Pekinit dhe do të qëndrojë deri të hënën.

Ndërkohë javën tjetër Sekretari amerikan i Mbrojtjes Lloyd Austin do të udhëtojë drejt Singaporit, Vietnamit e Filipineve ndërsa Sekretari i Shtetit Antony Blinken do të vizitojë Indinë, shenja të një përpjekjeve të SHBA-së për të intensifikuar angazhimin në këtë rajon ndërsa Kina po sfidon ndikimin e Uashingtonit në Azi./voa

LEXO TE PLOTE

Bota

Afganët kërkojnë më shumë mbështetje për forcat e sigurisë

Publikuar

-

Nga

Afganët kërkojnë më shumë mbështetje për forcat e sigurisë

Mes dhunës së vazhdueshme në Afganistan, duke përfshirë dhe raketat që ranë këtë javë pranë pallatit presidencial gjatë lutjeve me rastin e Bajramit, talibanët po bëjnë thirrje që Presidenti Ashraf Ghani të tërhiqet si kusht për të negociuar me pas një zgjidhje politike.

Të premten, zëdhënësja e Shtëpisë së Bardhë Jen Psaki tha se Presidenti Biden mbështet udhëheqësit e popullit afgan, duke përfshirë Ashraf Ghanin. Ajo tha se po zhvillohen negociata të vazhdueshme mes udhëheqësve afganë dhe talebanëve.

Ne besojmë se një zgjidhje politike është rezultati i vetëm për paqen e qëndrueshme në Afganistan, por ne do të vazhdojmë të sigurojmë mbështetje për qeverinë në disa forma: si ndihma humanitare, mbështetje dhe trajnime për forcat e sigurisë dhe gjithashtu do të vazhdojmë t’i inkurajojmë ata të marrin një rol udhëheqës në mbrojtjen e popullatës”, tha ajo.

LEXO EDHE:  “Në mes të fatkeqësisë, konfiskon lirinë e shqiptarëve”/ Berisha i “nxjerr bojën” Ramës

LEXO EDHE:  Denoncimi/ Plagosin të riun me thikë, lirohen autorët

Në fillim të kësaj jave në Pentagon, gjenerali i Ushtrisë Mark Milley bëri një vlerësim të situatës dhe të asaj që mund të ndodh në Afganistan.

“Ekziston një mundësi për të negociuar ende. Ekziston një mundësi që talibanët të marrin kontrollin e plotë, janë disa skenarë në lojë. Ne jemi duke monitoruar nga afër. Përfundimi ende nuk dihet”, tha Gjeneral Mark Milley, Kreu i Shtatëmadhorisë amerikane.

Në një takim virtual me gazetarët amerikanë të premten, disa anëtarë kryesorë të parlamentit afgan kërkuan që Shtetet e Bashkuara të vazhdojnë të ndihmojnë me fonde e të mbështesin forcat e sigurisë.

Ata gjithashtu kërkuan më shumë dronë amerikanë për të sulmuar artilerinë talibane. Ligjvënësit afganë thanë se situata do të përkeqësohet me tej me largimin e forcat amerikane në shtator./voa

LEXO TE PLOTE

Kronika

Si nisi sherri për makinat/ Të plagosurit shokë me njëri-tjetrin, u qëlluan me armë teksa pinin kafe në lokal

Publikuar

-

Nga

Sherri për makinat/ Të plagosurit shokë me njëri-tjetrin, u qëlluan me armë teksa pinin kafe në lokal

Aldo Gjini është autori i plagosjes së dyfishtë me armë zjarri që ndodhi mbrëmjen e sotme në Tiranë.

Dy të plagosurit në Tiranë, Altin Gjoka dhe Jetmir Marashi rezultojnë se janë shokë me njëri-tjetrin u konfiktuan me Gjinin pas një incidenti me makinat.

Në momentin që dy të rinjtë Altin Gjoka dhe Jetmir Marashi u ulën në lokalin që ndodhet në kompleksin “Grand”, Gjini ka shkuar dhe pas debatit verbal i ka qëlluar me armë.

LEXO EDHE:  “E keqja nuk ndalet mbi Malin e Shenjtë”/ Artan Hoxha nxjerr fotot, situata në dorë të Zotit

LEXO EDHE:  Denoncimi/ Plagosin të riun me thikë, lirohen autorët

Autori është larguar me një makinë me targë “AA 001 RN”, ndërsa policia është vendosur në ndjekje të tij./CNA.al

LEXO TE PLOTE