Connect with Us

Nga Arian Galdini/ SHBA janë Shqipëria që duam

Aktualitet

Nga Arian Galdini/ SHBA janë Shqipëria që duam

Publikuar

-

Me kujtohet 2 vjet me pare, kur dola ne emisionin Opinion te Blendi Fevziut dhe bera nje denoncim rrenqethes nisur nga nje histori familjare te jetuar drejtperdrejte.
Debati tejkaloi historine time familjare, e shkoi ne gjeresi e thellesi te te gjithe problematikes dhe mizorise qe karakterizon Sistemin Shendetesor Shqiptar.

Ne kushte normale, ose une duhej te kisha shkuar ne burg per shpifje, ose Ilir Beqaj duhej te kishte takuar prangat me kycet e tij per nje mal me akuza qe nisen me rastin qe une denoncova e u bene mal me mijera denoncime nga qytetare shqiptare, nga Opozite, nga gazetare e media, e madje edhe nga faktore te rendesishem nderkombetare.

As une nuk u burgosa per shpifje, e as Ilir Beqaj.

Perkunderazi, une qe mund te kem merituar burgun si shpifes, bashke me time shoqe, kujtuam para pak ditesh 1 vjetorin e vdekjes se njeriut tone te shtrenjte prej e per te cilin u be denoncimi.

Varrin e tij aty e kane, le te shkojne e ta vizitojne nese munden, te gjithe ata qe ne vend te shihnin tek denoncimi im nje beteje te dlire qytetare, mu turren mua kunder si hijena per te me mallkuar mua e levduar Ministrin e tyre te Shendetesise.

Le te shkojne tek varri I babait te sime shoqeje, e pastaj le te ma sjellin edhe Prokurorin qe te me vere prangat per shpifje…

Le te ma sjellin Prokurorin, sepse une e kerkova me ngulm asokohe.
E kerkova qe te hapte dosjen per denoncimin tim, e kurre nuk mu pergjigj. Madje nuk levizi fare as gishtin me te vogel.
E kam kerkuar Prokurorin dhe Prokurorine qe te nise hetimet per Ilir Beqajn per nje sere ceshtjesh qe u hapen pas denoncimit tim, por asnjehere Prokuroria nuk e vuri ujin.

Ajo cka ndodhi ishte e trishte. Mediat buciten per jave e jave te tera me akuza e kunderakuza mes meje dhe Ministrise se Shendetesise, U hapen shume flete te nje lakrori maskarelliku, korrupsioni e baterdie cnjerezore qe ushtrohej e drejtohej nga Ministri i Shendetesise Ilir Beqaj, por Prokuroria flinte gjume, a thua se cdo gje ishte normale.

Horra dhe bandite te Mafias se Farmaceutikes guxuan e me kercenuan mua dhe familjen time me arme, fjale e akte brutale, e perseri Prokuroia nuk beri asgje. Asgje.

Te gjithe njerezit qe une denoncova jane aty ku ishin para denoncimit tim. As masa administrative nuk jane ndermare kunder tyre, e jo me, me teper. Prokuroria nuk ka qene kurkund.

I vetmi njeri e nuk eshte me ketu mes nesh eshte babai i sime shoqeje, i cili kallet prej 1 viti nen dhe.

Dhe e gjitha kjo, sepse Prokuroria ne kete vend eshte vend pune me rroga e perfitime te majme. Prokuroria nuk eshte fuqia institucionale e ketij vendi, e kesaj shoqerie per te hetuar e ndeshkuar te keqen.

LEXO EDHE:  Reforma në Drejtësi/ Zyrtari i DASH mesazh të prerë politikës

Prokuroria ne kete vend eshte Parajse paqeberesish shteterore me plackitesit e politikes dhe krimin e organizuar, te rende apo te rruges.

Ndaj kur e degjoj Kryeprokurorin te beje Sovranistin qe I tregon vendin Ambasadorit Amerikan, me vjen ndot.

Eshte krejt tjeter bote argumentash ajo e gjikimit mbi natyren e misionit te Ambasadorit Donald Lu.
Sot per sot, ajo cka di e per cka qendroj une eshte kjo:
Se pari, SHBA jane Partneri Madhor, Prioritar, Kyc, I domosdoshem, I patjetersueshem, per Shqiperine dhe shqiptarine. Kesisoj nuk mund te lejojme qe shoqeria jone te ndahet mes SHBA dhe nje Prokurori medioker qe ben sovranisitin.

Nuk mund te ndahemi mes SHBA dhe nje Prokurori medioker, per shkak te gjykimeve e konsideratave qe kemi per Donald Lu dhe Adriatik Lllallen.
Fakti eshte ky: Donald Lu eshte SHBA ndersa Adriatik Lllalla eshte nje Kryeprokuror medioker.

Se dyti,ne zgjidhjen e kemi te thjeshte si qytetare e shoqeri.
Te mos presim te mpihemi nga fjalet qe thuhen e shkembehen ne foltore politike, mediatike apo institucionale.
Te veprojme e ngreme krye kunder se keqes, bazuar ne ate qe dime, shohim e ndjejme cdo dite.
Qe Shqiperia eshte vendi me i koruptuat ne Europe kete e dime te gjithe.
Qe ata qe na qeverisin jane edhe plackitesit e dhunuesit tane, edhe kete e dime te gjithe.
Qe ata qe na drejtojne e qeverisin jane nder njerezot me te pasur ne kete vend, pikerisht sepse na plackisin neve, edhe kete e dime te gjithe.
Qe ata kane krijuar nje pothuajse masoneri mediokriteti, ne simbioze e pushtim te plote mes krimit, politikes, qeverisjes dhe institucioneve te pavarura kushtetuese, edhe kete e dime te gjithe.
Qe ata shajne, urrejne e mbrojne njeri-tjetrin fale edhe mirefunksionimit te kesaj masonerie te mediokritetit, edhe kete e dime te gjithe.
Qe ata ia kane thene gjithe te zezat njeri-tjetrit, edhe kete e dime.
Qe ata e kane bere Shqiperine, pellembe e kanabis, e pellembe e banda e te forte, edhe kete e dime te gjithe.
Qe ata po akaparojne edhe zgjedhjet me cmim te shtrenjte tregu, edhe kete e dime te gjithe.etj, etj, etj…

Atehere pse presim? Pse mpihemi para ekraneve e para portaleve e facebookut? Pse?

Nuk ka sesi te lejojme nje ndarje tonen mes SHBA dhe Atyre ‘te masonerise te mediokeritetit’.
Kush eshte me Shqiperine dhe shqiptarine, e ndan veten nga e keqja dhe e liga qe ka perrethe e prane.
Pastaj, ndan mendjen per te mos u pajtuar kurre me te keqen.
E ne fund, mbush Sheshin. Ne facebook, i kemi thene te tera. Ndaj te dalim ne shesh ne dt 18 qe ti bejme te tera.

Sheshi i protestes eshte e vetmja zgjidhje. Sheshi i protestes eshte sheshi i mendjendareve qe ta refuzojne te ligen ngado e kudo./CityNews

Për të rejat më të fundit behuni pjesë e grupit tonë në facebook : City News Albania
KLIKO PER TE KOMENTUAR

Komentoni

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Aktualitet

Këshilla-Si të mbroni veten dhe familjen tuaj nga tërmetet

Publikuar

-

Për dallim nga llojet e tjera të fatkeqësive natyrore, tërmetet mund të ndodhin në çdo kohë, pa ndonjë njoftim. Të jesh i përgatitur për një tërmet do të bëjë ndryshimin në aftësinë për të mbrojtur veten, familjen ose shtëpinë tënde në rast të tërmetit. Vazhdoni të lexoni për të mësuar se si të përgatisni shtëpinë dhe familjen tuaj për një tërmet, si dhe çfarë të bëni gjatë dhe pas tërmetit për të qëndruar të sigurt.

Çfarë të bëni gjatë një tërmeti

Tërmetet mund të godasin krejt papritur dhe pa paralajmërim. E rëndësishme është që që në dridhjen e parë të merrni masa mbrojtëse.

Gjeni strehë në vendin më të afërt

Nëse ndodheni jashtë, gjeni strehë ku të mundeni por mos u fusni brenda.

Nëse jeni në zyrë a shtëpi, gjeni strehë në një vend të sigurt ku të jeni të mbrojtur nga gjërat që bien.

Mos lëvizni prej andej deri sa tërmeti të ketë ndalur.

Strehohu, mbulohu dhe mbahu fort

Që në goditjen e parë futuni nën një mobilje siç mund të jetë tavolina dhe qëndroni aty.

LEXO EDHE:  Sulmi ndaj Klodiana Lalës/ Kryemadhi replikon me ambasadën e SHBA

LEXO EDHE:  Gjermania gëzon imazhin më të mirë mbarëbotëror

Mos u fusni poshtë krevatëve apo dollapëve të lartë që mund të shemben.

Mbuloni kokën dhe sytë mbajini mbuluar për t’u mbrojtur nga objektet fluturuese ose ato që bien.

Me njërën dorë mbuloni kokën dhe me tjetrën mund të mbaheni në një cep të mobiljes nën të cilën jeni strehuar.

Nëse mobilja lëviz, lëvizni bashkë me të.

Qëndroni nën të deri sa të jeni të sigurtë që goditjet kanë mbaruar.

Nëse nuk qëndroni dot nën pragun e derës apo nën një mobile, qëndroni pranë një shtylle të brendshme të shtëpisë dhe mbroni kokën dhe qafën.

Pragu i Derës

Pragu i derës është një nga më të fortat e të gjithë pallatit apo godinës.

Në prag duhet të përpiqeni të mbani këmbët hapur për të ruajtur ekuilibrin, të mbështeteni në njërën anë dhe me krahë të mbani fort derën./

CNA.al

SHPERNDAJE KETE MATERIAL INFORMUES

LEXO TE PLOTE

Aktualitet

Termet i frikshem ne Shqiperi

Publikuar

-

Nga

Nje termet 5.8 balle ka goditur Shqiperine 32 km larg Tiranes, ne detin Adriatik.

Njoftohen deme materiale dhe panik tek njerzit qe kane dale ne rruget e Tiranes.

Lekundjet jane ndjere te forta  ne Tirane, Elbasan, Durres. Korce, Fier etj…

Njoftohen deme materiale…vijon

LEXO TE PLOTE

Aktualitet

Provokimi i Mustafa Nanos: Duhet të jemi më racionalë me Enver Hoxhën

Publikuar

-

Nga

Këtë verë, libri i Isuf Kalos “Blloku” ka bërë jehonë të madhe. Libri është një dëshmi e njeriut, i cili ka qenë pranë ish-diktatorit Enver Hoxha për vite me radhë, duke qenë se ishte doktori i tij personal. Megjithatë, “Blloku” i Kalos ka marrë shumë kritika.

Në monologun e kësaj të premteje në emisionin “Provokacija”, gazetari Mustafa Nano ndalet pikërisht tek ky libër. Ai thotë se mënyra se si Isuf Kalo ka folur për Enver Hoxhën është e pakuptueshme dhe e pafalshme për shumë njerëz.

 

 

Sipas tij, Kalo e ka nxjerrë diktatorin si tepër human, baba të devotshëm, bashkëshort të mirë dhe si një politikan serioz. Edhe pse ka një mendim tjetër për Enver Hoxhën, Nano thotë se “Blloku” është një dokument historik i rëndësishëm, për të cilin në të ardhmen shumë njerëz do jenë të kënaqur që ekziston.

“Më duhet të them se as mua nuk më puqet Enver Hoxha i Kalos me Enver Hoxhën që unë njoh. E megjithatë nuk jam dakord me ata që sulmojnë Isuf Kalon. Blloku i tij mund të ketë provokuar shumë vetë, ndoshta ndokënd edhe mund ta ketë lënduar por, përtej të gjitha shijeve e ndjesive individuale, ky libër është një dëshmi interesante për kohët e komunizmit. Pas 50 vjetësh askush nuk do të kujtohet ta sulmojë Isufin për anëmbajtje apo empati për të ligun. Të gjithë do jenë të kënaqur që kjo dëshmi është dhënë. E që është dhënë në mënyrë të sinqertë. Blloku është një dokument historik i rëndësishëm”, thotë Nano.

Por moderatori i “Provokacijas” thotë se ka bërë edhe një vëzhgim të fundit. Sipas tij, tashmë që jemi 30 vite pas përmbysjes së komunizmit, duhet ta gjykojmë në mënyrë më racionale diktatorin Enxer Hoxha.

Sipas tij, nuk duhen thënë thënë deklarata të panevojshme që e shndërrojnë figurën e Hoxhës si bartës të të gjitha të këqijave dhe veseve të botës.

Nano merr shembull librin e Ylljet Aliçkës në librin e tij më të fundit, ku thuhet se një grua e dënuar me vdekje u fut e gjallë në dhé. Kur fshatarët i bënë gropën u lemerisën teksa dëgjonin rënkime të dala nga thellësia e tokës.

Përshkrime të tilla na ndihmojnë të nxjerrim dufin ndaj diktatorit, por nuk na ndihmojnë për të kuptuar se kush ishte në të vërtetë ai, thotë Nano.

 “Kam vënë re që ca e ca vijojnë të flasin për Enver Hoxhën ashtu si kanë folur një ditë pas përmbysjes së regjimit të tij, domethënë duke shtënë në punë veç mllef, urrejtje, neveri, apo ku di unë. Kur bëhet ky diskutim, njerëz të tillë, që rëndom kanë edhe përvoja personale vuajtjesh e persekucioni, përpiqen ta likujdojnë Enver Hoxhën si personazh të historisë thjesht duke thënë se ai ishte një maskara, qen e bir qeni, një armik i popullit të vet, një tradhtar, etj, etj. Unë mendoj se 30 vjet pas rënies së komunizmit mund të jemi pak më racionalë. Dhe të jesh racional nuk do të thotë të mohosh që ai ka qenë një diktator. Jo, kjo gjë tanimë është e dokumentuar. Edhe komunisti më budalla, thellë-thellë, bie dakord se Enver Hoxha ishte një diktator.

Të jesh racional do të thotë të mos thuash mufka që synojnë panevojshmërisht ta shndërrojnë figurën e Hoxhës nga katran në katran me bojë, që e nxjerrin atë si bartës të gjithë të këqijave apo veseve të botës, që e nxjerrin atë edhe pervers, pedofil, manjak seksual, vrasës manjak. Ah, se harrova, edhe homoseksual. Sepse dihet se çfarë mendojnë shqiptarët për një homoseksual.

Të jesh racional është edhe të mos thuash, siç thotë Ylljet Aliçka në një libër që sapo e ka publikuar, që një grua u dënua me vdekje thjesht se Enver Hoxha donte ta kishte si të dashur dhe se ajo i tha “jo”. Për këtë “krim”, ajo u fut në dhé e gjallë. Madje, fshatarët e zonës, ku kësaj gruaje i bënë gropën, u lemerisën teksa dëgjonin ca rënkime të dala nga thellësia e tokës, që ishin rënkimet e kësaj gruaje duke dhënë shpirt. Tani, gjatë regjimit të Enver Hoxhës ka pasur pa fund drama e tragjedira humane. Kjo nuk diskutohet, siç nuk diskutohet që fajtori kryesor për ato ka qenë Enver Hoxha. Ne mund të stisim edhe tragjedira të tjera në një roman fiction. Por mund t’i vëmë pak fré fantazisë dreqi ta hajë! Një njeri që futet i gjallë nën dhé nuk ka se si të rënkojë. Aq më pak ka gjasa që rënkimet e saj të jenë dëgjuar nga fshatarët e lemerisur. Sepse do të ketë dhënë shpirt shumë kohë para se toga e varrmihësve apo xhelatëve të kenë mbledhur rraqet e të jenë larguar. Le ta themi copë: Përshkrime të tilla na ndihmojnë të nxjerrim dufin ndaj diktatorit, por nuk na ndihmojnë për të kuptuar se kush ishte në të vërtetë ai”, u shpreh moderatori i “Provokacijas”./abcnews.al

LEXO EDHE:  Nga Llalla, tek Dako dhe Doshi/ Ambasada e SHBA flet me emra: Ja personat që nuk do marrin kurrë vizë

LEXO EDHE:  Reforma në Drejtësi/ Zyrtari i DASH mesazh të prerë politikës

 

LEXO TE PLOTE
Lajme të Rekomanduara: