Connect with Us

Revolucioni francez i këmishës

Fashion

Revolucioni francez i këmishës

Publikuar

-

Në vitin 1789, Revolucioni francez largon parruket e pudrën dhe aristokratët çohen në gijotinë me këmishët e tyre të bardha. Revolucionarët nisin të mbajnë këmisha të thjeshta më përbërje pambuku. Por, rolin kryesor këmisha e merr gjatë viteve ‘800 teksa shpiket edhe makina qepëse, e cila lejon që asaj t’i bëhen prerje dhe forma të ndryshme.

Megjithatë deri në këto vite, këmisha ishte një zgjedhje kryesisht mashkullore, pasi femrat gjithmonë e vishnin atë nën korsetë e shtrënguara, ose si veshje gjumi. Vetëm pas vitit 1880, ajo do të nxirret në pah mbi veshjet e kohës, kryesisht e dekoruar dhe e qëndisur. Në vitin 1905, May Sutton fi ton turneun e Wimbledon-it, e veshur me një këmishë të bardhë të të atit.

Ajo konsiderohet si skandaloze, sidomos përveshja e mëngëve për shkak të vapës. E pas kësaj shembujt në botën e kinematografi së, muzikës apo modës janë të shumtë. Coco Chanel është përsëri simboli i feminilitetit me kombinimin fund i gjatë i zi dhe këmishë e bardhë. Jo më mbrapa mbetet Greta Garbo e cila thuhet se ka pasur në gardërobën e saj plot 600 këmisha të bardha. Edhe Audrey Hepburn do të jetë një adhuruese e madhe e këtij simboli, teksa e vishte atë me pantallona deri tek kaviljet. Katharine Hepburn prezantonte nga ana tjetër një stil mjaft klasik.

LEXO EDHE:  Një revolucion shumëngjyrësh në Bjellorusi? Ndoshta, por jo tani

E njëjta gjë vlen edhe për Meryl Streep tek “Afrika ime”. Diane Keaton në fi lmin kult të Woody Allen “Unë dhe Annie” sjell këmishën metropolitane. Edhe Jane Fonda e më vonë Julia Roberts e propozojnë atë fuqishëm në role protagonistesh të suksesshme. Në vitin 2009, këmisha e bardhë ishte trendi absolut I shumë pasarelave dhe koleksioneve më të njohura, por pavarësisht ulje-ngritjeve ajo mbetet gjithmonë e pranishme.

Për të rejat më të fundit behuni pjesë e grupit tonë në facebook : City News Albania
KLIKO PER TE KOMENTUAR

Komentoni

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Fashion

Unazë apo shenjë?/ Lidhjet midis pushtetit dhe joshjes

Publikuar

-

Nga

Unazë apo shenjë?/ Lidhjet midis pushtetit dhe joshjes

Ka qenë një kohë kur ajo konsiderohej rreptësisht një simbol aristokratik . Një xhevahir i çmuar, që shpesh i përket familjes, i dhënë nga brezi në brez. Ne po flasim për “chevalier” (nga frëngjishtja) ose unazën e shenjës (në mënyrën angleze), ose unazën që duhet të vendosni në gishtin e vogël , një pasion krejt mashkullor. Cila është origjina e saj që është  e kopjuar tani edhe nga gratë?

Pse është bërë një instrument joshës ?

Unaza në gishtin e vogël u përdor fillimisht për të vendosur vula dhe shkronjat fillestare. Prandaj ishte përbërë prej lidhjeve dhe materialeve mjaft të dobëta. Duke filluar nga Mesjeta, ajo filloi të ishte një send zbukurues, duke marrë vlerë, pasi identifikonte familje fisnike dhe përshkruante prejardhjen e familjes.

LEXO EDHE:  Ish ministri Tafaj bën “parashikimin”/ “Covid do të shënojë revolucion në arsim”

LEXO EDHE:  Cilat kanë bërë revolucion në botën e modës? Njihuni me supermodelet seksi

Më prestigjozët ishinato me ar dhe gurë të çmuar, në varësi të prejardhjes. Me kalimin e kohës kjo nuk ka qenë rastësi dhe “chevalier” ka humbur karakterin e tij ekskluziv dhe elitist. Sot janë në fakt trendet e momentit. E përballueshme për të gjitha buxhetet, është e dashur dhe e shquar në çdo rast, madje edhe nga yjet dhe njerëzit e famshëm të botës së sportit dhe showbizzit./ CNA.al

LEXO TE PLOTE

Fashion

Stili i viteve ‘90/ Veshjet që të famshmit i rikthyen sërish dhe shkëlqyen

Publikuar

-

Nga

Stili i viteve ‘90/ Veshjet që të famshmit i rikthyen sërish dhe shkëlqyen

Stili i viteve ’90 është tronditës, i guximshëm dhe i ndritshëm. Ishte koha e top modeleve dhe aktoreve që u bënë ikona të stilit të vërtetë.

Kjo periudhë është një burim perfekt frymëzimi për ata që duan të provojnë diçka të re për ta, por edhe diçka me një histori.

Bright Side ka hyrë në arkiva dhe kanë përmbledhur tendencat më të ndritshme të viteve ’90  dhe të famshmit që i kopjuan shumë vite më pas.

LEXO EDHE:  Incidenti i Alketa Vejsiut/I hapet këmisha në emision dhe del “zbuluar”

LEXO EDHE:  Nga Astrit Patozi/ Kanë ardhur kohë të vështira…

Julia Roberts (1991) – Zendaya (2019)

Naomi Campbell (1996) – Kim Kardashian (2019)

Claudia Schiffer (1994) – Margot Robbie (2020)

Naomi Campbell (1998) – Kim Kardashian (2018)

Julia Roberts (1990) – Kylie Jenner (2020)

Madonna (1991) – Dita Von Teese (2019)

Christy Turlington (1995) – Cindy Crawford (2018)

Princesha Diana (1997) – Hailey Bieber (2019)

LEXO TE PLOTE

Fashion

FOTOT- Modelet më të reja të flokëve për vitin 2021

Publikuar

-

Nga

FOTOT- Modelet më të reja të flokëve për vitin 2021

Viti i Ri 2021 është në prag dhe të gjithë jemi sy e veshë në trendet më të fundit që na tregojnë stilistët e flokëve.

Këtu do të gjeni prerjet ideale dhe modelet dhe ngjyrat që do të jenë më in vitin e ardhshëm.

Jo humë ndryshe nga ky vit, edhe në vitin 2021 do të kemi përdorimin e aksesorëve në flokë, një trend që u përhap shumë në masë dhe u kthye në një aksesor të pandashëm i vajzave.

LEXO EDHE:  Cilat kanë bërë revolucion në botën e modës? Njihuni me supermodelet seksi

LEXO EDHE:  Një revolucion shumëngjyrësh në Bjellorusi? Ndoshta, por jo tani

Pë më tepër shihni galerinë e mëposhtme me modelet më të bukura të flokëve./ CNA.al

LEXO TE PLOTE